یکی از مهم‌ترین مقاطع آهنی، میلگرد سایز 40 می باشد که در بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساختمان کاربرد دارد. شکل ظاهری این محصول به صورت مقطع فولادی طویل و تو پر استوانه شکل است.

میلگرد ۴۰ معمولاً از فولاد با کربن متوسط ساخته می‌شود و نقش اصلی آن مسلح کردن بتن در ساختمان سازی است.

میلگرد ساده 40 یکی از انواع این محصول بوده که دارای سطحی صاف بدون آج می‌باشد و همین علت موجب شده تا بهترین نوع برای جوشکاری و خم‌کاری باشد.

میلگرد ۴۰ را می‌توانید هم به صورت شاخه و هم به صورت بندل در بازار خریداری نمایید. البته با ذکر این نکته که قیمت میلگرد آجدار بر حسب کیلوگرم اعلام می‌گردد و با توجه به وزن هر شاخه و یا بندل، خریدار موظف به پرداخت مبلغ نهایی می‌باشد.

بندل‌های میلگرد آجدار اغلب به صورت 2 تنی در بازار عرضه می‌گردد که تعداد شاخه در هر بندل با توجه به سایز آن‌ها متفاوت است. از میلگرد ۴۰ برای کارهای مختلف خاموت سازی، دیوار، ستون و سقف به کار می‌رود. خاموت به این دلیل است که میلگرد در اثر نیروی برشی از محور خود خارج نشود.

انواع مختلف میلگرد سایز 40

مشخصات و انواع مختلف میلگرد 40 به شرح زیر است:

میلگرد ساده A1 

همان گونه که از نامش پیداست این میلگرد ساده بوده و بر روی سطح آن هیچ گونه آج دیده نمی‌شود. این نوع میلگرد به دلیل انعطاف پذیری بالا برای مصارفی که نیاز به تغییر شکل دارند یا لازم است عملیات جوشکاری بر روی آن‌ها اعمال شود، مناسب هستند.

تنش جاری این نوع میلگرد برابر با 320 نیوتن بر میلی متر مربع و تنش گسیختگی آن 3800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

میلگرد آجدار A2 

امکان جوشکاری بر روی این نوع میلگرد وجود دارد اما با توجه به تغییر شکل نسبی که دارد و هم‌چنین این‌که این سری به عنوان میلگرد نیمه خشک و نیمه نرم شناخته می‌شود، توصیه می‌گردد که در صورت امکان از انجام عملیات جوشکاری پرهیز شود.

این نوع میلگرد با تنش جاری 3000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع به صورت عمده موجود می‌باشد.

میلگرد آجدار A3

این میلگرد در زمان گسیختگی 14 درصد دچار تغییر شکل نسبی شده و به عنوان میلگردی خشک و ترد شناخته می‌شود و این محصول کاملاً مناسب عملیات‌های ساختمانی می‌باشد.

میلگرد 40 آجدار این سری با تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع می‌باشد که این محصول به هیچ وجه برای آهنگری، جوشکاری یا تغییر شکل‌های زیاد با زاویه‌های تند مناسب نمی‌باشد.

میلگرد آجدار A4

آج‌های این سری از میلگرد 40 به صورت دوکی شکل می‌باشند. مزیت این محصول در این است که در همه سازه‌های ساختمانی با انواع طراحی، قابل استفاده هستند البته به جز دیوار‌های برشی ویژه و قاب‌های خمشی ویژه.

دلایل متغیر بودن قیمت میلگرد سایز 40

همان‌طور که می‌دانید نه تنها قیمت میلگرد 40 هر لحظه متغیر است بلکه همه محصولات فلزی نیز چنین شرایط مشابه‌ای دارند. در ذیل برخی از موارد تأثیرگذار بر قیمت میلگرد 40 مانند عرضه و تقاضا، هزینه مواد اولیه، هزینه حمل و نقل و نرخ ارز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عرضه و تقاضا عاملی مؤثر بر قیمت میلگرد 40

همه ما به درستی آگاهیم که تأثیر مستقیمی که عرضه و تقاضا بر روی قیمت هر محصول می‌گذارد، یک امر طبیعی است. با افزایش تقاضا و در مقابل با کاهش عرضه این محصول، قیمت میلگرد 40 بالاتر می‌رود و حتی قیمت میلگرد می‌تواند از پیش‌بینی‌های عرضه و تقاضا نیز متأثر شود.

هزینه مواد اولیه

مواد اولیه تشکیل دهنده میلگرد 40 از قبیل سنگ آهن، نیکل، کروم می‌باشد که در صورت کمبود این مواد، قیمت میلگرد نیز به مراتب افزایش پیدا می‌کند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل با قیمت نفت و بنزین ارتباطی مستقیم دارد. هزینه حمل و نقل جز جدایی ناپذیر محصولات استراتژیک چون فولاد و فرآورده‌های آن چون میلگرد می‌باشد.

نرخ ارز

تغییرات نرخ ارز بر تمامی محصولات فولادی مخصوصاً میلگرد تأثیر خواهد گذاشت.

نکات مهم در هنگام خرید میلگرد سایز 40 از کارخانه

برای خرید میلگرد ۴۰ از کارخانه باید در وهله اول در مورد شرایط کارخانه و میلگرد مورد نیاز خود اطلاعاتی داشته باشید. حال ممکن است برایتان سؤال به وجود آید که چه نوع اطلاعاتی باید در این زمینه داشته باشیم.

برخی از اطلاعات مورد نیاز، شامل موارد زیر است که شما می‌توانید با بررسی آن‌ها از محدودیت‌ها و شرایط فروش هر کارخانه‌ای مطلع شوید.

محاسبه وزن میلگرد

در هنگام خرید باید دقت داشته باشید که لیست دقیق خرید میلگرد بر اساس وزن مصرفی را از مهندسین پروژه دریافت کنید تا هزینه‌های میلگرد محاسبه شود. با اطلاع از وزن میلگرد‌های خریداری شده، می‌توانید ماشین حمل و نقل مناسبی برای آن‌ها در نظر بگیرید. معمولاً خرید میلگرد از کارخانه برای افرادی است که حجم خرید بیش از 24 تن را دارند.

زمان تحویل محموله

این نکته را باید در نظر گرفت که سفارش میلگرد از کارخانه به طور روزانه عرضه نمی‌شود، بدین صورت در هنگام خرید و سفارش دهی باید به زمان دقیق عرضه و خدمات مورد نظر توجه کنید.

قوانین فروش کارخانه

برخی از کارخانه‌های تولید کننده، محصولات خود را مستقیم به مصرف کننده نهایی ارائه نمی‌دهند. بنگاه آهن آلات و فروشندگان مجاز فقط می‌توانند از کارخانه مورد نظر، سفارش محصول بدهند.

اگر شما نیز قصد خرید میلگرد 40 را دارید می توانید قبل از خرید و نهایی کردن سفارش خود با مشاوران فروش مجموعه آهن اسپات مشورت کنید و با اطمینان خاطر خرید خود را ثبت کنید.

جمع بندی

در صنعت ساخت و ساز مدرن، میلگرد تنها گزینه‌ای است که در تمام ساخت و سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. مقاومت بالا، انعطاف پذیر بودن فولاد، مقاومت در برابر زلزله از ویژگی‌های میلگرد است که موجب استفاده از آن در سازه می‌شود. در این مطلب سعی بر آن شد تا به معرفی ویژگی و انواع میلگرد 40 بپردازیم.

شما هم اکنون می‌توانید قیمت میلگرد ساده 40 را به صورت لحظه‌ای در وب سایت آهن اسپات دنبال کنید.