میلگرد سایز 32 یکی دیگر از مهم‌ترین میلگرد‌هایی است که توسط کارخانه‌های زیادی در ایران تولید می‌شود. این محصول در صنعت ساخت و ساز بسیار پرکاربرد می‌باشد و نوع آجدار این محصول موجب افزایش استحکام و قدرت بتن در برابر فشار‌های احتمالی می‌شود.

اگر شما قصد خرید این محصول پرکاربرد را دارید بنابراین طبیعی است که قبل از اقدام به خرید، شناختی دقیق در خصوص این محصول به دست آورید. شناخت محصول پیش از خرید، سبب می‌شود تا شما در مسیر انتخابی درستی قرار گیرید و هم‌چنین در خصوص بهینه سازی هزینه‌های پیش روی شما کمک شایانی می‌کند.

برای کسب اطلاع از میلگرد سایز 32 و انواع و کاربرد‌های این محصول با آهن اسپات همراه باشید.

معرفی میلگرد سایز 32

میلگرد ۳۲ دارای قطر اسمی، 32 میلی متر می‌باشد. سطح مقطع اسمی این محصول، 804 میلی‌متر مربع و وزن آن در واحد طول،  6/31 کیلوگرم بر متر مربع می‌باشد. وزن هر شاخه میلگرد سایز 32 با طول 12 متر، حدوداً برابر با 76 کیلوگرم است.

از عوامل مؤثر بر وزن میلگرد ۳۲، آلیاژ مصرفی در ساخت آن می‌باشد. به همین دلیل ممکن است وزن هر شاخه میلگرد ۳۲ تولیدی یک برند، با برند‌های دیگر متفاوت باشد.

این محصول در طول‌های مختلفی تولید می‌شود اما معمولاً در سایز های 6 و 12 متری ساخته می‌شود.

عمده مصرف میلگرد 32 در بتن است؛ زیرا از این محصول در سازه به عنوان عضو کششی و به منظور جبران مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود. چرا که سطح مقاومت کششی بتن بسیار پایین بوده و در محاسبات سازه، مقاومت بتن معادل صفر در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر این نکته می‌باشد که بهتر است از نوع آجدار میلگرد ۳۲ در بتن استفاده شود زیرا آج موجود بر روی سطح این میلگرد موجب می‌شود تا حداکثر درگیری با بتن اطراف خود ایجاد کند. در مبحث بعدی، انواع این محصول پر کاربرد را به صورت جامع توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

معرفی انواع میلگرد سایز 32

در بازار صنعت، میلگرد سایز 32 به صورت چهار گرید متفاوت وجود دارد که ما در این بخش سعی داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

گرید A1

در این گرید، میلگرد سایز 32 بدون آج بوده و به صورت فولادی نرم و شکل پذیر ساخته می‌شود و از آن به عنوان میلگرد 32 ساده نیز یاد می‌شود. این محصول به دلیل خاصیت تغییر شکل و جوش پذیری، برای عملیات آهنگری کاملاً مناسب خواهد بود.

گرید A2

میلگرد 32 آجدار A2 از فولادی نیمه سخت که قابلیت شکل پذیری و جوش پذیری کمی دارد، ساخته شده است. این نوع محصول با دو مقاومت تسلیم 340 و 350 مگاپاسکال تولید شده و برای عملیات ساختمانی، علی‌الخصوص در اجرای خاموت‌ها مناسب می باشد.

گرید A3

این دسته نیز از فولادی نیمه سخت و با شکل پذیری و جوش پذیری کم است. این نوع از میلگرد 32 با دو مقاومت تسلیم 400 و 420 مگاپاسکال تولید شده و برای عملیات ساختمانی مناسب است.

گرید A4

این نوع محصول از خاصیت شکل پذیری و جوش پذیری خوبی برخوردار بوده از آن در ساخت انواع سازه به جز دیوار‌های برشی و قاب خمشی استفاده می‌شود.

در حال حاضر کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان، فولاد کویر کاشان و روهینا دزفول بهترین تولید کنندگان این محصول می‌باشند.

مفهوم کد‌های حک شده بر روی میلگرد سایز 32

بر روی میلگرد‌های آجدار کدهایی حک شده است که نشان دهنده روش استاندارد تولید میلگرد است. این کد‌ها شامل JU,JT,CU,CT,SA می باشد.

SA برای میلگرد‌های A4 استفاده می‌شود. حرف اول J نشان دهنده گرید A2 و حرف C نشان دهنده گرید A3 می‌باشد.

حرف‌های U و T حک شده پس از این حروف، نشان دهنده روش تولید میلگرد 32 آجدار است.

برای میلگرد 32 آجدار تولید شده به روش آلیاژی از حرف  Uو برای میلگرد‌های آجدار تولید شده به روش ترمکس از حرف T استفاده می‌شود. به طور مثال بر روی میلگرد‌های آجدار تولید شده به روش ترمکس، کد CT حک شده‌است.

در روش آلیاژی، میلگرد در هوای آزاد خنک می‌شود. برای تولید میلگرد 32 آجدار به این روش، یک سری آلیاژ به شمس فولادی اضافه می‌گردد. میلگرد آجدار تولید شده به این روش دارای خواص شیمیایی یکسان در سطح می‌باشد. سختی میلگرد 32 آجدار تولید شده به روش آلیاژی کم‌تر از روش ترمکس است.

در تولید میلگرد آجدار به روش ترمکس، برای خنک شدن میلگرد آن را از درون یک تونل پاشش آب رد می‌کنند. در واقع میلگرد را پس از نورد شدن از درون این تونل عبور می‌دهند. در روش ترمکس از شمس‌های فولادی با آنالیز شیمیایی پایین‌تری استفاده می‌شود.

کاربرد‌های میلگرد سایز 32

از میلگرد سایز 32 در ساخت اسکلت بتنی و فلزی استفاده می‌شود. مقاومت اسکلت بتنی در برابر نیرو کششی بسیار کم است و در برابر حوادثی چون زلزله، سیل و … بسیار آسیب پذیر می‌باشد. میلگرد در برابر نیروی کششی بسیار مقاوم عمل می‌کند. در دنیای امروز از انواع میلگرد آجدار در ساخت اسکلت بتنی استفاده می‌شود. میلگرد با سیمان درگیر می‌شود و از شکستگی سیمان جلوگیری می‌کند. همچنین از این محصول برای ساخت قلاب، خاموت و انواع خرپا و … استفاده می‌شود.

کارخانه‌های تولید کننده میلگرد سایز 32

تولید میلگرد در ایران، بیش از نیم قرن سابقه درخشان و فعال دارد. کشور ایران خوشبختانه از نظر تولید میلگرد به خودکفایی کامل رسیده‌است که ما در ادامه به برخی از کارخانه‌های تولید کننده میلگرد سایز 32 اشاره نموده‌ایم.

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • شرکت فولاد آذربایجان
 • شرکت فولاد بافق یزد
 • کارخانه فولاد ظفر بناب
 • شرکت فولاد زاگرس
 • مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه
 • کارخانه میلگرد سیادن ابهر
 • کارخانه حسن رود گیلان
 • شرکت فولاد آتیه خلیج فارس
 • کارخانه میلگرد احرامیان یزد
 • کارخانه فولاد آذر امین
 • مجتمع فولاد صنعت بناب
 • کارخانه قائم رازی
 • کارخانه فولاد پرشین
 • شرکت فولاد آناهیتا گیلان
 • و …

قیمت میلگرد سایز 32

با توجه به نوسانات بازار، قیمت میلگرد نمره ۳۲ نیز متفاوت است. هم‌چنین گرید، بر روی قیمت میلگرد ۳۲ نیز تأثیر گذار می‌باشد به طور مثال می‌توان گفت که در تولید میلگرد‌های گرید A3 از کربن بیشتری استفاده شده و موجب می‌شود تا سختی و استحکام مکانیکی محصول بیشتر شود. با افزایش استحکام، قیمت میلگرد ۳۲ نیز افزایش می‌یابد.

به عبارتی دیگر قیمت هر شاخه میلگرد اجدار A3 بیشتر از گرید A2 است. علاوه بر این، قیمت میلگرد 32 شاخه‌ای وابسته به وزن هر شاخه نیز می‌باشد.

نوسانات ارز، قیمت جهانی فولاد، قیمت مواد اولیه، میزان عرضه تقاضا از عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد نمره 32 است.

خرید میلگرد سایز 32

برای اینکه بتوانید میلگرد 32 را به صورت حرفه‌ای و موفق خریداری نمایید، لازم است به نکات زیر توجه کنید:

تحقیق در خصوص محصول

قبل از خرید میلگرد 32 و هم‌چنین سایر محصولات فولادی لازم است در خصوص محصول و مشخصات مرتبط با نوع کار خود، اطلاعاتی کسب کنید؛ چرا که خرید اشتباه، عواقب و دردسر‌های زیادی به دنبال خواهد داشت.

مشاوره با کارشناسان فروش میلگرد 32

پس از انتخاب محصول متناسب با کار خود لازم است با کارشناسان آهن فروشی‌های معتبر مشاوره کنید. مشاوره، شما را به سمت خرید هدفمند و راحت تر سوق می دهد.

آگاهی از ظرفیت بار مورد نیاز

برای سهولت هر چه بیشتر در خصوص خرید، لازم است میزان تناژ مورد نیاز خود را قبل از خرید شناسایی کرده و سپس اقدام به خرید نمایید.

استعلام قیمت پیش از خرید

برای استعلام قیمت می‌توانید به کارشناسان فروش در مراکز معتبر اطمینان کنید چرا که کارشناسان فروش، استعلام قیمت را از کارخانجات و انبار‌های مختلف می گیرند و بهترین قیمت را با توجه به کیفیت مورد نظر شما ارائه می‌دهند.

بررسی لحظه ای قیمت در سایت و کانال های تلگرام

برای تصمیم گیری بهتر در این مورد و هم‌چنین انتخاب بهترین قیمت میلگرد 32، می‌توانید از سایت‌های معتبر و کانال‌های تلگرامی بهره ببرید.

مجموعه آهن اسپات قیمت محصولات فولادی را به صورت لحظه به لحظه در وب سایت خود قرار می‌دهد. شما هم اکنون می‌توانید برای مشاهده قیمت روز میلگرد سایز 32 به صفحه اصلی این سایت مراجعه نمایید.

کلام آخر

میلگرد سایز 32 که برای جبران ضعف مقاومت کششی در بتن به کار می‌رود از جمله مصالح مهم در صنعت ساختمان سازی به شمار می‌رود.

ترکیب بتن و میلگرد از جمله سازگازترین مرکب‌ها در علم مهندسی سازه می‌باشد. از دلایل استفاده از میلگرد در بتن می‌توان به ضریب حرارتی یکسان، مقاومت مناسب در برابر آتش سوزی، هم‌بستگی خوب با بتن اشاره نمود.

در طول این مطلب ما به معرفی میلگرد سایز 32 و انواع و کاربرد های این محصول پرداختیم و همچنین به بررسی قیمت روز و نکات لازم هنگام خرید میلگرد سایز 32 اشاره نمودیم.