یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی فولادی در پروژه‌های ساختمانی، میلگرد سایز 28 یا آرماتور 28 آجدار تیپ A3 می باشد. بیش‌ترین مصرف این محصول فولادی در بتن است. از آن‌جایی که مقاومت کششی بتن معادل صفر است به منظور جبران این امر از میلگرد سایز 28 استفاده می‌شود. میلگرد سایز 28 به این معنی است که سطح مقطع میلگرد معادل 28 میلی متر است.

میلگرد تولید شده در کارخانه‌های ایران همگی استاندارد شماره 3132 سازمان ملی استاندارد ایران را دارا هستند. مطابق با این با این استاندارد، میزان وزن مخصوص باید بین 4 درصد تا 8 درصد وزن مخصوص هر شاخه از میلگرد باشد.

کاربرد میلگرد سایز 28

کاربرد میلگرد سایز 28 آجدار، در اجرای عملیات اصلی ساختمان سازی از قبیل اجرای ستون، تیر، استفاده به عنوان آرماتور طولی در اجرای فونداسیون و … می باشد. در واقع میلگرد آجدار از پرکاربردترین انواع میلگرد در ساختمان سازی است. میلگرد سایز 28 علاوه بر ساختمان سازی در اجرای انواع پروژه های بتنی همچون ساخت پل، ساخت ایستگاه بی‌آرتی، مقاوم سازی سازه در برابر زلزله نیز می توان به کار برد.

مقطع میلگرد سایز 28 آجدار (A3)  دارای شیار هایی است که سبب افزایش مقاومت می شود و هم‌چنین از لغزش بتن جلوگیری می کند. آج موجود بر روی سطح این میلگرد به منظور گیر کردن فولاد در بتن ساخته شده است. بدین منظور آج در میلگرد به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد ایجاد می شود تا بتواند سطح درگیری میلگرد و بتن را بالا ببرد.

میلگرد سایز 28 آجدار A3 در مکان‌هایی که سازه با تغییر شکل مواجه است، مناسب نبوده و عملیات جوشکاری بر روی آن نیز ممنوع می باشد. از میلگرد سایز 28 در کارهای صنعتی و ساختمانی استفاده می‌شود، عمده کاربرد این محصول، در مصارف صنعتی می باشد.

چگونگی ساخت میلگرد سایز 28

روش نورد گرم

کاربردی‌ترین روش برای تولید این میلگرد، روش نورد گرم است. در این روش ابتدا شمس‌های فولادی وارد کوره پیش گرم شده و تا دمای 1100 درجه سانتی گراد افزایش داده می‌شود.

سپس این شمس گداخته شده وارد خط نورد شده و با گذشتن از غلتک‌های نورد ضخامت آن‌ها کاسته می شوند تا به حد قابل قبولی می‌رسند، به عبارت دیگر از قطر شمس ها کم می‌شود و در مقابل بر طول آن‌ها افزوده می‌گردد. در مرحله آخر نورد، آج‌های میلگرد روی آن زده می شود و در طول مورد نظر برش داده می‌شود.

روش نورد سرد

در این روش کاملاً بلعکس روش نورد گرم عمل می‌شود. درواقع در دمای پایین‌تر، عملیات کاهش قطر و افزایش طول انجام می‌شود. از آن جا که فرم پذیری فولاد در دمای پایین انجام می‌شود در نتیجه تعداد غلتک‌ها و مراحل نورد بیش‌تر است.

در این روش، میلگردی که تولید می شود از استحکام بالایی برخوردار است و در مقایسه با میلگرد‌های دیگر ظاهری صیقلی‌تر دارد.

روش ترمکس

در این روش نیز همانند روش نورد گرم عمل می‌شود، با این تفاوت که در مرحله پایانی برای خنک کردن میلگرد از آب یا روغن استفاده می‌شود. در واقع این امر موجب می‌شود تا این نوع میلگرد سختی و شکنندگی کم‌تری داشته باشد.

روش تولید آلیاژ

آخرین روشی که به توضیح آن می‌پردازیم روش تولید آلیاژ است. در این روش نیز مانند روش نورد گرم عمل می‌شود، با این تفاوت که یک سری عناصر دیگر مانند تیتانیوم، نیوبیوم، وانادیوم و … نیز به فولاد اضافه می‌شود تا استحکام و مقاومت میلگرد تا حد بسیار زیادی افزایش یابد.

قیمت میلگرد سایز 28

همانطور که می‌دانید قیمت فلزات در بازار جهانی و داخلی ثابت نیست، و هر روز قیمت متغیری دارد و برای خرید و فروش فلزات باید از قیمت روز آن باخبر باشید.

قیمت میلگرد 28 دارای نوسانات زیادی است و عواملی مانند وضعیت اقتصادی و بالا و پایین شدن قیمت دلار به شدت بر قیمت میلگرد تأثیرگذار بوده است. هم‌چنین با توجه به این‌که خرید میلگرد سایز 28 بر اساس تعداد شاخه میلگرد صورت می‌گیرد، توجه به وزن هر شاخه میلگرد دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد. به عنوان مثال وزن هر شاخه 28 متری میلگرد 12 معادل 58 کیلوگرم است.

در پروژه‌های بزرگ با توجه به اینکه مصرف میلگرد بالا است معمولاً میلگرد مورد نیاز را به صورت بندیل خریداری می‌کنند. از این رو در هر بندیل، معادل 81 شاخه میلگرد سایز 28 موجود است که از حاصل ضرب این اعداد قیمت میلگرد سایز 28 در هر بندیل را محاسبه کرد.

میلگرد سایز 28 با توجه به اینکه جز فلزات و آهن آلات است از این قاعده مستثنی نیست. برای به دست آوردن قیمت میلگرد 28 می توان به دو روش عمل کرد.

قیمت اصناف

شما می‌توانید با مراجعه به اصناف مربوطه از قیمت میلگرد سایز 28 باخبر شوید. البته با ذکر این نکته که این صنف‌ها دیرتر از نوسانات قیمت آگاه می‌شوند. در صورت ارزان شدن این محصول شما ضرر می‌کنید ولی معمولاً در صورت گرانی میلگرد، تمامی اصناف فروشنده خیلی زود از آن مطلع می شوند.

قیمت لحظه ای

اگر مراجعه به اصناف برای شما کار مشکلی است یا در این کار تخصصی ندارید بهتر است از این روش استفاده کنید.

در این روش شما با یک سرچ ساده در اینترنت می‌توانید از قیمت روز میلگرد سایز 28 آگاه شوید. توجه کنید که ممکن است به هر سایتی که مراجعه می‌کنید، قیمت متفاوتی به شما ارائه شود. برای رفع این مشکل می‌توانید از میانگین قیمتی که سایت‌ها دارند، استفاده کنید یا سایت‌های معتبر و مرجع را شناسایی کنید و معیار ارزیابی قیمت قرار دهید.

در این راه می توانید روی کمک آهن اسپات حساب باز کنید. این مجموعه با ارائه قیمت لحظه ای و رقابتی آماده پاسخگویی به نیاز مشتری است

کلام آخر

میلگرد‌ها اجزای ساختمانی هستند که در نبود آن‌ها ساختمان سازی بسیار سخت شده و استحکام و مقاومت ساختمان‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند.

اگر قصد ساخت و ساز را دارید و در این راه تازه کار هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از میلگرد‌های با کیفیت استفاده کنید تا استحکام و مقاومت سازه شما به مراتب افزایش پیدا کند.

تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از مجموعه فعالیت های سایت آهن اسپات می باشد.