میلگرد ۲۲ یا میله تغییر شکل یافته به عنوان مصالح ساختمانی به طور گسترده برای تقویت سازه‌های بتنی در ساخت و ساز، صنایع شیمیایی و نفت، پل‌ها، جاده‌ها، ساختمان‌های اداری استفاده می‌شود.

میله تغییر شکل یافته در مواردی استفاده می‌شود که تقویت‌کننده اضافی برای ورق‌های پارچه یا شبکه ترانشه مورد نیاز است.
با استفاده از میله تقویت‌کننده در ساخت و ساز، یک سازه بتنی منفرد و یکپارچه با دوام، قابلیت اطمینان و یکپارچگی بالا ایجاد می‌کند. در همین حال، میلگردهای تقویت‌کننده، پایداری و مقاومت در برابر تنش مکانیکی را افزایش می‌دهند. ما در ادامه این مطلب درباره قیمت میلگرد ۲۲ بیشتر صحبت خواهیم کرد.

میلگرد ۲۲ چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

شاید میلگرد سایز 22 برایتان عجیب و غیر متعارف باشد؛ اما وجود دارد! به‌طورکلی میلگرد ها در چهار گرید و در سایزهای متفاوتی تولید و روانه بازار می‌گردند که بیشتر کاربرد آن در ساخت اسکلت ساختمان، بتن‌ریزی، ساخت سقف و ستون ساختمان می‌باشد.

این مقاطع همچنین در سایزهای استاندارد 6 و 12 متری ساخته و روانه بازار می‌شوند، اما ممکن است شرایطی به وجود بیاید که مجریان پروژه‌های ساختمانی برای اجرای برخی از بخش‌های سازه نیاز به مقاطعی کمتر یا بیشتر از 12 متر را داشته باشند.
این موضوع که برش و خرد کردن مقاطع معمول دورریز و پرتی مصالح را افزایش می‌دهد و در نهایت موجب افزایش هزینه‌های پروژه ساخت و ساز خواهد شد.
بر همین اساس، مهندسان برای جلوگیری از هدر رفت هزینه، وقت و محصولات خریداری‌شده، اقدام به تولید میلگردهایی کردند که طول آن‌ها از 12 متر کمتر یا بیشتر باشد تا دیگر کسی مشکل طول در این محصول را نداشته باشد.

بر این اساس میلگرد نرمال آن دست از مقاطعی است که طولی کمتر از 12 متر یعنی از 1 متر تا 11.9 متر را دارا باشد. سایز این محصولات با انواع مقاطع معمولی تفاوتی نداشته و از 8 میلی‌متر به بالا موجود می‌باشد، اما در مقابل؛ میلگردهای سایزهای 20 – 22 و 25 میلیمتر محصولی مناسب برای اجرای بولت و تیرچه هستند. پس تنها تفاوت میلگرد نرمال در میزان طول این محصول با سایر گردهای معمولی می‌باشد.

تنها تفاوتی که نه تنها در انواع نرمال بلکه در انواع معمولی این مقاطع گرد وجود دارد، نوع گرید یا آنالیز آن‌ها است. تفاوت در گرید این مقاطع به معنای تفاوت در ترکیبات شیمیایی و در نهایت میزان مقاومت تسلیم و تنش کشش آن‌ها می‌باشد، به علاوه که در میزان درصد خمیدگی و نوع آج در مقطع تفاوت ایجاد خواهد کرد.

در حالت کلی میلگردهای نرمال مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌شوند. استاندارد این محصولات مطابق با سه آنالیز A2 – A3 و A4 تعریف می‌شود که همگی آجدار هستند. به دلیل برخورداری از ویژگی‌های متفاوت، هرکدام از استانداردها برای استفاده در بخشی از سازه مناسب است.

کاربرد میلگرد ۲۲ در ایران

متداول‌ترین گرید مورداستفاده در ساخت و ساز در ایران گریدهای A2 و A3 می‌باشد. به لحاظ نوع آج و مشخصات فنی که دارد بازخورد خوبی در ساخت و ساز و سازگاری با محیط اقلیمی شهرهای ایران داشته است، از همین رو بیشتر فعالین در حوزه ساخت و ساز ساختمانی این مورد را خریداری می‌کنند.
این مقاطع در بخش‌های متنوع سازه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال از میلگرد ۲۲ برای جبران مقاومت کششی بتن در فونداسیون و بتن ساختمان استفاده می‌کنند. به این محصول، میلگرد راستا نیز گفته می‌شود. میلگرد استفاده‌شده در خاموت زنی، که به هدف افزایش نیروی برشی استفاده می‌شود، میلگرد سنجاقی نام دارد.

میله‌های فولادی تقویت‌کننده (میلگرد ۲۲) برای کمک به بتن در مقاومت در برابر نیروهای کششی استفاده می‌شود. بتن ذاتاً در برابر نیروهای فشاری به‌اندازه کافی قوی است، اما نیروهای کششی می‌توانند آن را ترک کنند.
میلگرد ۲۲ روی فولاد تقویت‌کننده از سال 1968 یک الزام استاندارد بوده است، اما میلگرد ساده نیز در شرایطی که انتظار می‌رود فولاد تقویت‌کننده لغزنده شود، استفاده می‌شود. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که آن‌ها در روسازی بزرگراه‌ها و پل‌های سگمنتال نصب می‌شوند.

الگوی تغییر شکل روی میلگرد به بتن کمک می‌کند تا به سطح فولادی تقویت‌کننده بچسبد. الگوی یک میله تغییر شکل یافته مشخص نشده است، اما فاصله و ارتفاع “برآمدگی ها” تنظیم شده است.

قیمت میلگرد ۲۲

فاکتورهای متعددی بر قیمت نهایی میلگرد تاثیرگذار است. به عنوان مثال روند تولید میلگرد می‌تواند یکی از مهمترین عوامل باشد.

میلگرد ۲۲ با استفاده از مواد فولادی مختلف نورد گرم می‌شوند. بیشتر میلگردها از شمش‌های فولادی جدید نورد می‌شوند، اما بقیه از ضایعات فولادی یا ریل های راه آهن نورد می‌شوند. میلگردها باید حاوی نوعی شناسه باشند که می‌تواند برای شناسایی کارخانه تولید کننده میله فولادی تقویت‌کننده استفاده شود. نحوه تولید و هزینه حمل‌ونقل می‌تواند برقیمت نهایی این میلگردها تأثیرگذار باشد.

انجمن آمریکایی آزمایش و مواد یک قانون شناسایی استاندارد ایجاد کرده است که همه میلگردها باید از موارد زیر پیروی کنند:

  1. عدد باید اندازه نوار را مشخص کند.
  2. نوع نماد فولادی باید ذکر شود.
    به عنوان مثال، N به این معنی است که میله از یک شمش جدید نورد شده است، W مخفف فولاد قابل جوش است و A نشان‌دهنده فولاد محور نورد شده است.
  3. درجه میلگرد باید ذکر شود: این یا 60 یا 75، یا متریک 420 یا 520 است. درجه نشان‌دهنده قدرت تسلیم میلگرد است.
  4. نمادی برای شناسایی سازنده‌ای که میله را نورد کرده است باید گنجانده شود: این معمولا یک حرف یا یک نماد ساده است.

میلگردهای فولادی تقویت‌کننده با استحکام پایین تنها دارای سه علامت هستند که کارخانه تولید کننده میلگرد، اندازه میلگرد و نوع فولاد مورداستفاده را مشخص می‌کند.
فولاد تقویت‌کننده با استحکام بالا از یک سیستم خط پیوسته برای نشان دادن درجه فولاد استفاده می‌کند. اگر میلگرد دارای دو خط باشد، نشان می‌دهد که میلگرد به میلگردهای 75000 psi نورد شده است. هنگامی که یک خط وجود دارد، نشان‌دهنده یک نوار 60000 psi است.

عوامل تاثیرگذار در قیمت میلگرد ۲۲

هزینه میلگرد را می‌توان بر اساس هر فوت یا هر تن تخمین زد. هزینه فولاد می‌تواند ماه به ماه و حتی روز به روز متفاوت باشد، بنابراین اگر قیمت مناسبی پیدا کردید، حتما آن را زودتر خریداری کنید.

قیمت میلگرد به عوامل زیادی بستگی دارد. خواص مختلف انواع میلگرد در تعیین قیمت موثر است. به عنوان مثال، میلگرد فولاد کربنی به دلیل قیمت پایین و استحکام جامد، بسیار ارجحیت دارد. اما میلگرد استنلس استیل به دلیل ویژگی ضد زنگ بودن، قیمت‌های بالاتری نسبت به میلگرد کربنی دارد.

اگرچه مواد اصلی یکسان است، قیمت میلگرد فولادی ممکن است با توجه به ویژگی‌های اضافی آن‌ها متفاوت باشد. میلگرد اروپایی آسیب‌پذیرترین نوع میلگرد از نظر خمش است. به همین دلیل قیمت آن‌ها نسبت به سایر انواع میلگرد ارزان‌تر است، اما در مناطقی که بلایای طبیعی مانند زلزله و رانش زمین زیاد است ترجیح داده نمی‌شود.

یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده قیمت میلگرد نرخ ارز است. از آنجایی که بسیاری از کشورها میلگرد وارد می‌کنند، قیمت‌ها به صورت روزانه تغییر می‌کند. به همین دلیل، مهم است که قبل از خرید و فروش میلگرد، قیمت‌های فعلی میلگرد را که به راحتی در اینترنت یافت می‌شود، بررسی کنید.

جمع‌بندی

برای ساخت تجهیزات صنعت مانند پل، کارخانه‌ها و… که وزن بسیار زیادی دارند؛ ضروری است که از میلگردهایی قطور و قوی استفاده شود. به همین خاطر میلگرد ۲۲با هدف ساخت این صنایع پدید آمده است. قیمت این میلگردها از شرایط گوناگون اقتصادی، اجتماعی، کارخانه تولید کننده، نوسانات ارزی و… تاثیر می‌پذیرد.

برای خرید میلگرد ۲۲ می‌توانید به فروشگاه‌ها و مراکز خرید و فروش میلگرد در سراسر کشور مراجعه کنید.
همچنین می‌توانید از طریق وب سایت آهن اسپات به آدرس https://ahanspot.com/ نیز برای خرید میلگرد 22 اقدام کنید. در این صورت می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد بپردازید.

مزیت اصلی خرید مستقیم این است که شما می‌توانید میلگرد 22 را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه کنید.
آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
بنابراین اگر به این حوزه علاقه مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به این وب سایت مراجعه کنید. تیم ahanspot همواره در تلاش است بهترین و بروزترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهد.