میلگرد سایز 20 یکی از مهم ترین میلگرد هایی است که در تعداد زیادی کارخانه تولید فولاد در کشور تولید می‌شود. باید توجه داشت که بر اساس نوع ساختمان، باید میلگرد متناسب با آن را انتخاب کرد. همچنین دسته‌بندی انواع میلگرد با توجه به متریال، اندازه، ویژگی های فیزیکی و انعطاف آن ها انجام می شود.

استفاده از این محصول در ساخت سازه‌های مختلف می تواند سبب افزایش مقاومت کلی یک ساختمان باشد. با توجه به آن که توان کششی ملات یا سنگ بسیار پایین است، استفاده از میلگرد ۲۰ یکی از انواع شیوه‌های افزایش این مقاومت است.
به طور مثال در کشوری مانند ژاپن به کار گیری میلگرد استاندارد و مقاوم، می‌تواند نقش بسزایی در افزایش مقاومت ساختمان در برابر زمین لرزه داشته باشد.

در ادامه این مطلب با ویژگی‌ها و قیمت میلگرد ۲۰ بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع میلگرد 20

1. میلگرد آجدار

هر متر از میلگرد 20 آجدار با وزن تقریبی 2.5 کیلوگرم می باشد که هر شاخه 12 متری با حدود وزن 30 کیلوگرم به بازار عرضه می شود. قیمت میلگرد ۲۰ آجدار با توجه به استاندارد A3 ,A2 ,A1 متفاوت می‌باشد.

میلگرد A2 نسبت به میلگرد A3 از انعطاف پذیری بالاتری برخوردار است که به همین دلیل نباید بر روی این محصول عملیات جوشکاری صورت گیرد.

از میلگرد ۲۰ استاندارد A3 برای ساخت انواع تیرچه، ستون، تیر، دال، دیوار برشی و… استفاده می‌شود. قیمت میلگرد 20 بر اساس این مشخصات و خواص ساختاری متغیر است. خواص ساختاری میلگرد آجدار A2 و A3 بهتر از میلگرد ساده (میلگرد A1) هستند.

2. میلگرد ساده

سطح این نوع میلگردهای ساده با استاندارد A1 شناخته می‌شوند، دلیل نام‌گذاری آنان به علت صاف و بدون عاج بودن این محصول می‌باشد.

میلگرد 20 ساده که به میلگرد نرم و بدون عاج نیز معروف است، مقاومت بسیار بالایی دارد و به راحتی بار مکانیکی زیادی را تحمل می‌کند. این محصول طول عمر بیشتری دارد زیرا در برابر خوردگی دوام زیادی دارد.

لازم به ذکر این نکته است که میلگردهای ساده یک شاخص بسیار مهم در تشخیص و واحد اندازه‌گیری دارند که به آن قطر اسمی می گویند. این قطر نامبرده در عرض میلگرد قرار دارد که با آن قطر میلگرد را مشخص می کنند.

انواع میلگرد ساده 

میلگردهای ساده به دو دسته شاخه و کلاف تقسیم می شوند.

حالت کلاف در سایزهای 12،10،8،6،5،5.5 و حالت شاخه در سایز های 8 تا 40 موجود می باشند. قیمت میلگرد 20 ساده بر اساس این دو حالت و در سایزهای مختلف، متغیر می باشد.

تفاوت میلگرد سایز 20 ساده با آجدار

بعد از آن که با ویژگی‌های میلگرد 20 آشنا شدیم حالا نوبت به مقایسه انواع آن می‌رسد. برای مقایسه این دو نوع میلگرد کافی است که آن ها را از لحاظ سایز و جنس مورد بررسی قرار دهیم:

1. از لحاظ سایز

میلگردها دارای مقادیر دقیق در سایز و وزن هستند. به طور کلی همة میلگردها، طبق استاندارد جهانی تولید و به بازار عرضه می‌شوند که به دو دستة زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • انواع میلگرد آجدار در دو نوع شاخه و کلاف در سایز های متداول 5.5 الی 40 میلی متر
 • انواع میلگرد ساده در دو نوع شاخه و کلاف 5.5 الی 20 میلی متر با کاربرد های صنعتی و ساختمانی

2. از لحاظ جنس

مواد تشکیل دهنده میلگرد سایز 20 ساده با اجدار متفاوت است و مسلماً هر کدام از آن ها دارای قدرت و استحکام کششی متفاوتی نیز هستند.
همچنین طول عمر و مقدار فرسایششان نیز با یکدیگر متفاوت است که با توجه به منطقه، مکان و نوع سازه باید از آن ها استفاده کرد انواع میلگردهای رایج در بازار از لحاظ جنس عبارت‌اند از:

 • میلگرد اروپایی
 • میلگرد فولاد کربن
 • میلگرد روکش اپوکسی
 • میلگرد گالوانیزه
 • میلگرد ضد زنگ
 • میلگرد فایبر گلاس

همانطور که در این بخش گفته شد، میلگردها از نظر جنس و نوع و حتی فرایند تولید با یکدیگر تفاوت عمده‌ای دارند.
شناخت این تفاوت‌ها می‌تواند در یک خرید حرفه‌ای به افراد کمک کند تا هم بتوانند پروژه خود را تضمین کنند و هم مانع از هزینه‌های اضافی شوند.

عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد و آهن آلات

همانطور که می دانید عوامل بسیار زیادی بر قیمت آهن آلات و میلگرد تأثیر دارند. نوسانات و تغییرات لحظه ای قیمت میلگرد۲۰ و سایر آهن آلات بازار ایران موجب شده است که نگرانی های زیادی برای هم‌وطنان ایجاد شود. عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد و آهن آلات عبارت اند از:

 • میزان عرضه و تقاضا
 • هزینه مواد اولیه
 • قیمت دلار و ارز
 • هزینه حمل و نقل
 • تورم جهانی و پیامد های آن

در حال حاضر مجتمع فولاد خراسان که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در شرق کشور است که سهم عمده ای از بازار آهن ایران و بازار بین المللی را به خود اختصاص داده است.

قیمت میلگرد 20 نیشابور نسبت به سایر میلگرد های موجود در بازار کشور، حد متوسطی دارد و به همین علت محبوبیت زیادی در بازار شمال شرقی کشور دارد.

با توجه به این موضوع که مجتمع فولاد خراسان جز تولید کنندگان مواد اولیه است، نوسانات دلار و بازار ارز، تأثیر چندانی روی قیمت این کارخانه نمی گذارد.

اگر می خواهید از قیمت میلگرد 20 پرشین نیز آگاه باشید پیشنهاد می کنیم به بخش قیمت های روز آهن آلات در سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

در پایان باید گفت …

یکی از عوامل مؤثر در میزان تولید محصولات فولادی به ویژه میلگرد در کشور، میزان تقاضا و نیاز کشور به این محصول است.
علاوه بر این استفاده از میلگرد به عنوان عضو اصلی در صنعت ساختمان سازی موجب شده تا تعداد زیادی از تولیدکنندگان و کارخانه‌های فولادی تولید و عرضه میلگرد را در رأس کار خود قرار دهند.

هرچند تولید میلگرد در ایران در سال جاری با رشد مواجه بوده است، اما همچنان نتوانسته است خود را در لیست کشور های صادر کننده قرار دهد. بنابراین در صورت تصمیم به خرید می‌توانید با کمک سایت آهن اسپات از تمامی قیمت های روز محصولات فولادی مطلع شوید.

در سایت آهن اسپات می‌توانید قیمت میلگرد 20 را به صورت لحظه ای مشاهده کنید و اطلاعات خود را در این زمینه به‌روزرسانی کنید. همچنین با سفارش این محصول در این سایت، ظرف سه روز به صورت مستقیم از کارخانه، محصول مورد نظرتون به دست شما می‌رسد.

این مجموعه با فراهم نمودن بستری جدید و متفاوت در زمینه خرید و فروش آهن آلات به صورت آنلاین و کسب رضایت مشتری، به همکاری و تعامل مستمر و بلند مدت با مشتریان می‌اندیشد.