ریل معدنی را می‌توان یکی از پرکاربردترین ریل‌ها در صنایع و همچنین حمل و نقل دانست.‌‌ این ریل‌ها به صورت قراردادی با نماد R نشان داده می‌شوند و بیشترین کاربرد ریل در صنعت حمل و نقل و راه آهن است. ریل معدنی در واقع یک نوع فولاد نورد شده است که به صورت رشته‌‌ای ساخته می‌شود.

ریل معدنی چیست؟

ریل معدنی، فولاد فلزی مقاومی است که در کارخانه‌ها از آهن خام تولید می‌شود. در کارخانه‌های تولیدی دو رشته از ریل را به موازات هم قرار می‌دهند تا خط راه آهن را تشکیل دهد؛ به بیان دیگر از ریل معدنی در ساخت خط راه آهن و عبور و مرور واگن‌های یک معدن استفاده می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل، کاربرد و شیوه ساخت ریل‌های معدنی بپردازیم.

ضرورت استفاده از ریل معدنی

بهره وری بالای یک معدن در گرو استفاده از ریل معدنی کاریردی و استاندارد در‌‌این محیط حساس است. اگر ریل شما کیفیت مناسب را نداشته باشد، در کار اختلال‌‌ایجاد شده و سرعت بارگیری، باربری، تخلیه و سایر فعالیت‌های وابسته به خود را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم تا به خرید ریل معدنی به دید یک سرمایه گذاری طولانی مدت نگاه کنید تا کارایی سیستم خود را افزایش دهید.

با به کارگیری ریل‌های مناسب علاوه بر کاهش هزینه‌های تولیدی در معدن، راندمان و سوددهی خود را ارتقا دهید؛ حتی در صورتی که در تاسیسات معدن ریل دارید، همچنان می‌توانید خطوط خود را با توجه به میزان مورد نیاز جهت افزایش سرعت کار و پیشروی اضافه کنید.

انواع ریل معدنی و تجهیزات آن

امروزه با پیشرفت دانش و تکنولوژی در عرصه فولاد، ریل‌های معدنی را در ابعاد و اندازه‌های مختلف و در تناسب با معدن می‌سازند.‌‌ این ریل‌ها در اندازه‌های مختلف 7، 9، 10، 12، 16، 18 و بالاتر از آن ساخته شده و در دسترس قرار گرفته‌اند.

بدیهی است که قیمت ریل معدنی به ویژگی‌ها و خصوصا وزن آن بستگی دارد. سایر تفاوت‌های ریل‌های معدنی را می‌توان در موارد زیر جستجو کرد:

 • ابعاد
 • جنس
 • شکل فیزیکی و سطح مقطع ریل
 • مقاومت ریل معدنی در برابر فشارهای وارده بر آن

انواع ریل‌ها را بر اساس شکل ظاهری آن‌ها را می‌توان در موارد زیر دسته بندی کنیم:

 • ریل جرثقیلی ( Crain Rail ) :

ریل جرثقیلی در تیپ‌های KP, A , QU , CR , MRS

 • ریل راه آهن ( Rail Road ) :

ریل راه آهن در تیپ‌های S , P , UIC , R

 • ریل معدنی ( Mineral Rail) :

ریل معدنی در تیپ‌های R , S , JIS

برای ساخت یک خط راه آهن تنها وجود ریل‌ها کافی نیست، بلکه از تکه‌های شکسته شده سنگ روی بستر راه آهن جهت حفظ تعادل و تثبیت ریل‌ها استفاده می‌شود. اصطلاحا ‌‌این قطعات سنگی را “بالاست” یا “پارسنگ” می‌نامند. سایر تجهیزات و متعلقات خطوط ریل شامل پولک ریل، دوراهی ریل و تراورس می‌باشد.

ریل معدنی چگونه تولید می‌شود؟

بخش زیادی از آهن خامی‌که از کوره تولید می‌شود، در ساخت فولاد کاربرد دارد. ابتدا آهن خام را در کوره ذوب می‌کنند تا ناخالصی‌های آن از قبیل گوگرد، فسفر، سیلیسیم و سایر موارد از بین برود؛ پس از آن به آهن خام مقداری کربن اضافه می‌کنند. میزان کربن استفاده شده است که عیار فولاد تولیدی را تعیین می‌کند.

سپس از‌‌‌ ترکیب آهن و کربن نوبت به فرآیند ریخته گری می‌رسد. ‌‌این فرآیند به چهار روش مختلف قابل انجام است:

 • روش توماس “Thomass Process”
 • روش زیمنس و مارتین یا کوره‌های باز یا “Open heart”
 • روش تصفیه فولاد با دمیدن اکسیژن “Steel refined by oxygen blown pricess”
 • روش کوره‌های الکتریکی “Electric Process”

استانداردهای ریل در صنعت

استاندارهایی نظیر  UIC، JIS R   و S  برای ریل‌های معدنی و راه آهن در نظر گرفته می‌شوند. علاوه بر‌‌این استانداردهایKP، MRS، CR،QU  و  Aنیز در زمینه ریل‌‌های جرثقیلی اعمال می‌‌شوند.

هنگام خرید ریل معدنی به چه نکاتی باید توجه شود؟

همان گونه که اشاره شد، ‌‌این ریل‌ها از نظر پارامترهای مختلفی از جمله نوع، اندازه، میزان مقاومت در برابر فشارهای وارده به آن‌ها، جنس و شکل فیزیکی با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند و بسته به شکل ظاهری و ویژگی‌های آن‌ها از هر کدام در مکان مخصوصی استفاده می‌شود.

در صورتی که قصد خرید‌‌این محصول را دارید ابتدا باید نوع آن بسته به کارکرد مورد نظر شما مشخص شود. به این منظور از مشاوره با متخصصان‌‌ این حرفه می‌توانید نسبت به استعلام قیمت ریل معدنی مورد نظر خود اقدام کنید.

از جمله مواردی که باید هنگام خرید محصولات به آن توجه داشته باشید، در درجه اول کیفیت آن محصول است. با توجه به هزینه‌‌ای که پرداخت می‌کنید باید محصولی با کیفیت در اختیار شما قرار بگیرد تا از ‌‌ایجاد خسارت‌های احتمالی ناشی از هر گونه ‌‌ایراد در ریل‌ها پیشگیری شود.

نحوه بارگیری و حمل و نقل ریل‌ها نیز از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است؛ جا به جایی ‌‌این محصولات مستلزم پرداخت هزینه‌هایی بسته به مسافت، حجم بار و شرایط خاص مسیر دارد؛ بنابراین هرچه انبار به کارگاه شما نزدیک‌‌‌تر باشد هزینه‌های بارگیری نیز کاهش می‌یابد.

قیمت و مراجع فروش ریل معدنی

بازار آهن آلات یکی از مارکت‌هایی است که نوسانات قیمت زیادی دارد؛ چرا که پویایی‌‌ این بازار بسیار زیاد است و برای خرید و فروش در آن نیاز به اطلاعات دقیق دارید.‌‌ این اطلاعات دقیق شامل موارد فنی، کیفی و خصوصا قیمت می‌شود.

سخن پایانی

برای اطلاع از تمامی‌این اطلاعات و دستیابی به قیمت لحظه‌‌ای محصولات فولادی کارخانجات کشور بهتر است پیش از اقدام به خرید ریل معدنی از سایت‌های معتبری از جمله وب سایت آهن اسپات استعلام قیمت بگیرید. آهن اسپات یک مرجع معتبر و به روز برای خرید و فروش آهن آلات به شمار می‌رود. تیم آهن اسپات جهت رفاه حال شما مشتریان گرامی‌همواره سعی دارد قیمت‌های وب سایت را از برترین کارخانجات کشور دریافت کرده و به روز نگه دارد.