ریل جرثقیلی ، فولاد نورد شده‌ای است که به شکل معین و به صورت دو رشته ی موازی روی ریل‌‌ها، بندهای جرثقیل نصب می‌شوند. حرکت چرخ جرثقیل سقفی در امتداد ریل‌های جرثقیل می‌باشد. به طور کلی هر ریل آهنی در سه تیپ ریل دو پهلو و چهار پهلو ساخته می‌شود.

مواد مورد استفاده در ساخت ریل جرثقیلی

جنس ریل‌های جرثقیل از فولاد نورد شده‌ای است که به صورت دو رشته ی موازی و در فاصله معین نسبت به یک‌دیگر نصب می‌شوند. برای اینکه ریل‌ها مقاومت و خاصیت ضد سایشی به خود بگیرند، عموما از فولاد‌های مقاومی‌چون ck45 یا ck55 در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود.

ریل‌ها اجزای اصلی هر سیستمی‌ هستند که سطح آن در تماس مستقیم با ماشین‌های متحرک است. از ریل‌های جرثقیلی برای تسهیل حرکت جرثقیل‌های زمینی در فضاهایی از جمله بنادر، انبارها و کارخانه‌های کشتی سازی در توان و هم‌چنین اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. ابعاد و قدرت باربری ریل‌ها به کاربرد و میزان باری که باید متحمل شوند بستگی دارد. ریل جرثقیل خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجز شامل ریل فولادی جرثقیل، ریل فولادی مسیر و ریل مربع می‌باشند.

ابعاد مختلف ریل جرثقیلی

شایان ذکر است که سختی ریل‌ های بالابر باید بیشتر از چرخ‌ها باشد؛ این موضوع به این علت است که فرسایش چرخ‌ها کم هزینه‌تر از ریل‌های جرثقیل است. به این ترتیب پس از فرسایش چرخ‌ها به سادگی می‌توانید با صرف هزینه‌ای کم‌تر از جایگزینی ریل، آن‌ها را کاملا عوض کنید. ریل‌های چهار پهلو در ابعادی مانند؛ ریل30×50 – ریل 40×60 – ریل 60×70 و ریل‌های راه آهنی در ابعادی از جمله موارد زیر در دسترس هستند:

 • ریل A45
 • ریل A45
 • ریل A55
 • ریل A65
 • ریل A75
 • ریل A100
 • ریل A120
 • ریل A150

استاندارد ریل جرثقیل سقفی

در ساخت و بهره برداری از انواع ریل‌های جرثقیلی سقفی استانداردهای مختلفی وضع شده است که تولید کنندگان ملزم به رعایت آن‌ها هستند. این استاندارد‌ها و انواع ریل‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 1. ریل‌های تیپ s که دارای استاندارد اروپایی می‌باشد.

 • ریل S10
 • ریل S18
 • ریل S7
 1. ریل‌های تیپ JISکه دارای استاندارد ژاپن است.

 • ریل60ULC
 • ریل ULC50
 • ریل ULC54
 1. ریل‌های تیپ R که دارای استاندارد روسیه است.

 • ریل R65
 • ریل R24
 • ریل R18
 • ریل R11
 • ریل R8
 • ریل R5

ملاحظات استفاده از جرثقیل سقفی

اگر ریل‌های جرثقیل سقفی در محیط کار نامناسب و شرایط آب و هوایی نامطلوب باشد یا به مدت طولانی کار کند، دچار سایدگی و پوسیدگی شده و لازم است با صرف هزینه در اسرع وقت نسبت به تعویض آن اقدام کنید. ریل بالابر سقفی است که مسیر حرکت چرخ جرثقیل را تعیین می‌کند. این موضوع اطمینان حاصل می‌کند که جرثقیل در امتداد خط تعیین شده به حرکت خود ادامه داده و ایمنی حمل و نقل را تضمین می‌کند.

انتخاب ریل‌های جرثقیل عموما با توجه به نوع جرثقیل مطابقت داده می‌شود و طراحی می‌گردد. به طور کلی برای ساخت ریل‌های جرثقیل سقفی، عمدتا پارامترهایی از جمله حداکثر فشار چرخ و حداقل فشار چرخ جرثقیل مورد بررسی قرار می‌گیرند. این دو مورد در محاسبه اندازه ریل‌های جرثقیل و همچنین اندازه چرخ انتخاب شده برای ساخت ریل‌های جرثقیل اهمیت بسزایی دارند.

برای درک بیشتر مطالب در ادامه توضیحاتی جامع درباره کاربرد ریل‌های جرثقیل و عملکرد ریل‌های جرثقیل ارائه خواهیم داد. ساخت سفارشی انواع ریل‌های جرثقیل سقفی و سی ریل جرثقیل در ابعاد و اندازه‌های مختلف، با رعایت استاندارد ریل جرثقیل سقفی امکان پذیر است. ریل‌های چهار پهلو جرثقیل در ابعاد و اندازه 30*30 ، 40*40 ، 30×50 ، 40×60 ، 60×70 موجود می‌باشند.

ابعاد ریل‌های جرثقیل در اندازه‌های ریل A45 – A55  A65 – A75 – A100 – A120 – A150  موجود است. امکان ساخت و ارسال انواع ریل‌های جرثقیل سقفی، ارسال ریل جرثقیل از یک شهر به سایر شهرهای ایران نیز با وسایل نقلیه مجهز وجود دارد و شما از این بابت نگرانی نخواهید داشت.

نکات مهم هنگام خرید ریل جرثقیلی

خرید ریل جرثقیلی برای یک تاسیسات انتخابی دشوار است که باید با در نظر گرفتن موارد مختلف و هوشمندانه صورت گیرد. ریل جرثقیل سقفی به مسیر مورد استفاده برای حرکت جرثقیل سقفی نیاز دارد. پس باید پیش از خرید آن نسبت به برآورد مسیر حرکتی اقدام کنید.

پل جرثقیل

از پل برای بلند کردن مواد بدون انسداد توسط تجهیزات زمینی استفاده می‌شود. این نوع جرثقیل به طور گسترده در انبارهای داخلی و خارجی، کارخانه‌ها، اسکله‌ها و محوطه‌های انبار باز کاربرد دارد.

پل جرثقیل به صورت طولی در امتداد مسیرهای قرار گرفته بر روی پل‌های مرتفع در هر دو طرف حرکت می‌کند. همچنین چرخ دستی بالابر به صورت جانبی در امتداد مسیرهای گذاشته شده روی پل حرکت می‌کند و یک محدوده کاری مستطیل شکل را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب این امکان برای شما فراهم می‌شود تا از فضای زیر آن استفاده کنید.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ریل جرثقیلی

شاید برای شما جای سوال داشته باشد که ویژگی‌ها و قیمت ریل جرثقیلی چه بوده و به چه پارامترهایی بستگی دارد. برای یافتن پاسخ این پرسش و سایر اطلاعاتی از این دست شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می‌کنیم.

هرچه ریل جرثقیلی مقدار نیرو و بار بیشتری را تحمل کند، در ضخامت و اندازه آن نیز تاثیرگذار است. این ریل‌ها با توجه به استانداردهای جهانی ساخته می‌شوند. همان طور که احتمالا می‌دانید، قیمت مقاطع فولادی با وزن آن‌ها ارتباط مستقیمی‌دارد.

به این ترتیب هرچه وزن ریل بیشتر باشد، قیمت خرید آن نیز بالاتر می‌باشد. کارشناسان ما در آهن اسپات قیمت روز آهن آلات را با شما به اشتراک خواهند گذاشت. این قیمت‌ها که از برترین کارخانجات فولاد کشور استعلام گرفته شده، قابل استناد است.

چگونگی خرید ریل جرثقیلی

همان طور که گفتیم قیمت ریل جرثقیل یستگی به ابعاد، اندازه، مقدار قدرت و همچنین نوع مواد به کار رفته در ساخت ریل جرثقیل تاثیر دارد. به دلیل متفاوت بودن پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات بهتر است پیش از اقدام به خرید هزینه این مصالح را به طور کامل برآورد کنید.

سخن پایانی

آهن اسپات قیمت به روز مقاطع فولادی را از کارخانجات و صنایع معتبر کشور استعلام گرفته و در اختیار شما قرار می‌دهد؛ چرا که یک مرجع معتبر و آنلاین برای خرید و فروش انواع آهن آلات و محصولات فولادی است. شما می‌توانید برای گرفتن استعلام قیمت ساخت انواع ریل جرثقیل به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.