فولاد (Steel Alloy) پر مصرفترین آلیاژ فلزی است که صنعت را در سیطره خود نگه داشته است. شکل خام و اولیه این آلیاژ به صورت شمش، شمشال و تختال است. هر یک از این اشکال را می‌توان به محصولات دیگری برای استفاده‌های روزمره یا ساخت قطعات خاص به روش‌های اکستروژن و ریخته‌گری تبدیل کرد. از مهمترین محصولاتی که از این مقاطع بزرگ استخراج می‌شود، می‌توان به مواردی چون لوله و ورق اشاره کرد.

لوله استیل چیست؟

لوله‌های فولادی یا استیل یک گروه بزرگ در میان انواع مقاطع فولادی است که از انواع آلیاژی کم کربن، متوسط کربن، گالوانیزه، پر کربن، زنگ نزن و… ساخته می‌شود. مزیت آلیاژهای فولادی در این است که می‌توان آن‌ها را به هر شکل و اندازه‌ای ساخت. به طور مثال لوله استیل قطر کم یکی از انواع این محصولات است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت انواع آهن آلات و دیگر مقاطع فلزی مانند لوله‌های مسی به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

تفاوت میان انواع لوله‌های فولادی تنها در سایز و نوع آلیاژ آن‌ها خلاصه نمی‌شود. بلکه روش تولید و درز داشتن آن‌ها نیز از دیگر تفاوت‌هایی است که همواره مورد توجه واقع شده است. لوله را به طور مستقیم از روش‌هایی مانند نورد سرد، اکستروژن و هیدرو فرمینگ و یا در روشی دیگر با استفاده از ورق‌های فولادی می‌توان تولید کرد. دقت هر یک از این روش‌ها با دیگری می‌تواند تفاوت فاحشی داشته باشد. در نتیجه قیمت و هزینه تولیدشان و حتی کاربردشان با هم متفاوت خواهد بود.

سنجش سطح کیفی لوله استیل با قطر کم

برای سنجش سطح کیفیت لوله استیل قطر کم می‌توان به جدول اطلاعات فنی کارخانه مراجعه کرد. برخی از تولیدکنندگان تست‌های مکانیکی مخرب و غیر مخربی را برای سنجش کیفیت مقطع تولید شده انجام می‌دهند. این آزمایش‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آزمون خوردگی
 • آزمون سختی سنجی
 • تست کشش
 • تست فشار
 • تست‌های شیمیایی
 • آزمایش‌های فرا صوت (Ultra Sonic)

معمولا از لوله استیل قطر بیشتر در صنایع بالا دستی مانند خطوط انتقال در  صنعت نفت و گاز و یا تاسیسات و زیر ساخت‌های مهم در کارخانه‌ها استفاده می‌شود. اما کاربرد لوله استیل قطر کم را در هر جایی مانند ساختمان سازی و یا دستگاه‌های صنعتی می‌توان دید. البته نوع کاربرد به علت وجود درز جوش و جنس لوله می‌تواند برای سایزهای یکسان هم تفاوت‌هایی داشته باشد.

کاربرد لوله استیل با قطر کم

یکی از پر استفاده‌ترین انواع لوله‌های فلزی در صنایع مختلف و حتی کاربردهای دم دستی، لوله استیل قطر کم است. این لوله‌ها را به روش‌هایی مانند نورد سرد مطابق استانداردهای جهانی برای به کار گیری در صنعت می‌توان تولید کرد. در برخی موارد برای بهبود بخشیدن به ویژگی‌های این مقطع فولادی پوشش‌دهی‌های سطحی با رنگ و آبکاری انجام می‌شود. این پوشش‌ها خواص خوردگی را بهبود می‌دهند و عمر لوله را افزایش خواهند داد.

یکی از دلایل اصلی که سبب افزایش کاربرد لوله استیل قطر کم در مقابل انواع دیگر شده است، خاصیت انعطاف پذیری آن است. این لوله‌ها به دلیل ضخامت کمی که دارند می‌توانند به راحتی تحت عملیات‌هایی مانند خمکاری قرار بگیرند. به علاوه امکان تولید این لوله به هر دو صورت درز دار و بدون درز وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات به‌روزترین قیمت لوله استیل سایز کوچک، مانیسمان و… را مشاهده کنید.

مبدل‌های حرارتی

یکی از کاربردهای لوله استیل قطر کم در مبدل‌های حرارتی است. لوله‌های به کار رفته در این مبدل‌ها وظیفه کنترل دمای گازها و هوا را بر عهده دارند. از این دستگاه‌ها در صنایع مختلفی از جمله پتروشیمیایی، نفت و گاز استفاده می‌شود. علت انتخاب این نوع لوله قطر کم با خواصی مانند هم استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی آن‌ها است.

صنایع نفت و گاز

صنعت نفت و گاز به انواع لوله گذاری‌ها نیاز دارد. از لوله‌های غول پیکر گرفته تا لوله استیل سایز کوچک همگی وظایف حساسی را در خطوط انتقال، کنترل‌های هیدرولیک، تزریق مواد شیمیایی و کنترل‌های خط جریان به گردن دارند.

میکرو شمع بندی

کاربرد دیگری که برای انواع لوله استیل سایز کوچک می‌توان نام برد در ساخت شمع‌های کوچک فولادی است. این محصولات با نام‌های مینی شمع، شمع پین و شمع سوزنی هم شناخته می‌شوند که برای پروژه‌های فونداسیون عمیق به کار گرفته می‌شوند. این قطعات را به همراه مخلوط سیمان درون خاک مستقر کرد تا ثبات و پایه قوی‌تر در خاک ضعیف ایجاد نمود.

حفاری

لوله استیل با قطر کم را پوشش هم می‌نامند که برای شمع‌ زنی، حفاظت از آب‌های زیرزمینی، حفاری، نفت و گاز و حفاری استفاده می‌شود. استفاده از این مقطع فولادی راهکاری موقتی برای تثبیت شفت حفاری شده به شمار می‌رود. برای این منظور از لوله‌های فولادی با قطر کم بدون درز باید استفاده کرد. نهایت قطر بیرونی این لوله‌ها فولادی 89 میلیمتر می‌تواند باشد. برای کسب اطلاع از قیمت آهن آلات مختلف مانند تیر آهن و لوله‌های فولادی می‌توانید به سایت آهن اسپات اعتماد کنید.

خرید لوله استیل قطر کم از آهن اسپات

لوله استیل با قطر کم به قطعه‌ای استوانه‌ای شکل و توخالی با سطح مقطعی به شکل دایره گفته می‌شود. این لوله‌ها در دو نوع کلی درزدار و بدون درز قابلیت طراحی و تولید دارند. به طور معمول نوع بدون درز آن به یکی از دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید می‌شود و توان انتقال سیالات مختلف را دارا است.

به علت گستردگی در انواع کاربردهای لوله استیل سایز کوچک در ابعاد مختلفی تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. تعیین قیمت لوله استیل با قطر کم به پارامترهای متعددی بستگی دارد. ضخامت لوله، قطر آن، جنس آلیاژ و دسترسی به مواد اولیه از مهمترین مشخصه‌هایی هستند که بر روی قیمت نهایی تاثیر خواهند گذاشت. انتخاب سایز درست لوله‌های فلزی اهمیت بسیاری دارد. چرا که تعیین کننده فشار قابل تحمل در حین کار خواهد بود.

منظور از ابعاد این لوله‌ها اندازه قطر داخلی، قطر خارجی و ضخامت لوله است. به طور مثال قطر خارجی آن می‌تواند بین 0.5 میلیمتر تا 100 میلیمتر تعیین شود. همچنین ضخامتی از 0.1 میلیمتر تا 3 میلیمتر داشته باشد. لوله‌ای سایز کوچک فولادی عموما در طول‌های 6 متری در کارخانه برش می‌خورند.

نکات مهم هنگام خرید محصول

پارامترهای دیگری هم هستند که در هنگام خرید لوله استیل سایز کوچک اهمیت دارد. به طور مثال:

 • قابلیت جوشکاری
 • امکان اتصال به شیر آلات، اتصالات و فلنج‌ها
 • قابلیت خم‌کاری
 • تست‌های مکانیکی پاس شده توسط لوله تولیدی
 • امکان رزوه کاری

شما می‌توانید برای اطلاع از نام تولیدکنندگان لوله استیل با قطر کم و انواع مقاطع شامل این گروه از محصولات فولادی به سایت آهن اسپاتمراجعه کنید. مجموعه آهن اسپات ارائه دهنده خدمات خرید و فروش آنلاین انواع مقاطع فولادی، مسی و pvc در کشور است. ویژگی این سایت این است که امکان اطلاع از جدیدترین قیمت‌های آهن آلات بر روی آن فراهم می‌باشد. به علاوه تمامی اطلاعات مندرج بر روی سایت آهن اسپات بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شوند.