لوله استیل یکی از محصولات مهم در بازار آهن و فولاد است. این محصول در انواع و اقسام مختلفی تولید می‌شود و می‌تواند کاربردهای گوناگونی داشته باشد. مهم‌ترین ویژگی مثبت این محصول، مقاومت آن در برابر فرسایش و اکسیدشدگی در محیط‌های مختلف است. مقدار این مقاومت، بستگی به ترکیبات آلیاژ به کار رفته در تولید محصول دارد. یکی از مهم‌ترین انواع این محصول، لوله استیل 309/310 است که به دلیل داشتن ترکیبات خاص شیمیایی در آلیاژ خود، در دسته محصولات پرکاربرد و باکیفیت استیلی قرار دارد. این لوله‌ها که از استیل ۳۱۰ ساخته می‌شوند، به دو صورت درز دار و بدون درز در بازار موجود هستند. هرکدام از انواع لوله استیل ۳۱۰ می‌تواند در موارد خاصی مورد استفاده قرار گیرد.

لوله استیل ۳۱۰ به راحتی در شرایط سخت دمایی شکل خود را حفظ می‌کند، به همین دلیل این محصول یکی از بهترین انتخاب‌ها برای استفاده در صنعت است. استیل ۳۰۹ نیز در دسته محصولات نسوز قرار دارد اما مقاومت آن از انواع ۳۱۰ کمتر است و کاربردهای ساده تری دارد. قیمت انواع لوله استیل نسوز به دلیل مشخصات فنی منحصر به فردی که دارند، نسبت به محصولات دیگر کمی بیشتر است. این لوله‌ها در دماهای بسیار بالا کاربرد دارند و فرآیند تولید آن‌ها کمی سخت تر از انواع دیگر لوله‌های استیل است. برای آشنایی دقیق‌تر با این محصول و کاربردهای آن با ما تا انتها همراه باشید.

استیل ۳۱۰ و ۳۰۹ چیست؟

با بالا رفتن درصد کروم در آلیاژهای فولادی، مقاومت محصول نهایی در برابر اکسیداسیون بیشتر می‌شود. علاوه بر این، درصد بالای این عنصر باعث می‌شود ماده استیلی به دست آید که به شدت در برابر دمای بالا مقاومت دارد. این دسته از آلیاژها، حدود ۱۸ درصد کروم دارند. استیل ۳۱۰، ۳۰۹ و ۳۲۱ از جمله مهم‌ترین محصولات در این دسته هستند. تمامی این آلیاژها در برابر دمای بالا مقاومت دارند اما میزان مقاومت آن‌ها بسته به گریدی که دارند متفاوت است. در این بین استیل ۳۰۹ کمترین مقاومت و استیل ۳۲۱ بیشترین مقاومت را در برابر دمای بالا خواهد داشت. یکی از رایج‌ترین استیل‌های نسوز در صنعت، نوع ۳۱۰ است. این محصول در دسته خود، هم قیمت مناسبی دارد و هم از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار است.

از استیل‌های نسوز در موارد زیادی استفاده می‌شود. این آلیاژ می‌تواند ماده اولیه ساخت محصولات مختلف از جمله انواع ورق استیل، پروفیل و لوله، انواع تسمه و چهارپهلو و حتی میلگردهای استیل باشد. مقاومت لوله استیل 309/310 در برابر آتش‌سوزی و حرارت بالا باعث شده است برای ساخت سازه‌های مقاوم به آتش و یا کوره‌های حرارتی از آن‌ها استفاده شود. یکی از مهم‌ترین محصولات ساخته شده با این دسته از آلیاژها، لوله استیل نسوز است که در صنعت و ساخت و ساز بسیار کاربرد دارد.

لوله استیل 309/310

برای ساخت لوله استیل نسوز عموما از دو آلیاژ ۳۱۰ و ۳۰۹ استفاده میشود. در کاربردهای صنعتی و مهم، کاربرد نوع ۳۱۰ به دلیل مقاومت در دماهای بالاتر از ۶۰۰ درجه، بیشتر است. لوله استیل نسوز ۳۱۰، از یک فولاد زنگ ‌نزن آستنیتی ساخته شده است. این محصول جهت استفاده در کاربردهای مقاوم به خوردگی در دما بالا توسعه یافته است. لوله استیل 309/310 در مقابل اکسیداسیون تحت شرایط چرخه‌ای خفیف تا دمای ℃۱۱۰۰ مقاومت می‌کنند. انواع ۳۱۰ میزان کروم بالا و نیکل متوسطی دارد، به همین علت علاوه بر اکسیدشدگی، در برابر سولفیداسیون هم مقاوم است. از این نوع لوله‌ها می‌توان در اتمسفرهای متعادل و متوسط کربوریزه شده استفاده کرد.

استیل نسوز می‌تواند در کاربردهای چرخه‌ای تا حدی حرارتی، کربن‌دهی، نیتریداسیون و اکسیداسیون استفاده شود. در این حالت باید حداکثر دمای سرویس‌دهی کاهش یابد، وگرنه عمر محصول کم می‌شود و احتمال آسیب و فرسودگی بالا می‌رود. از این دسته از لوله‌های استیل نسوز نه تنها در دمای بالا، بلکه در دماهای بسیار پایین هم می‌شود استفاده کرد. این محصول در دمای تا ℃۲۸۶- به راحتی دوام می‌آورد و دچار ترک خوردگی یا شکستگی ناشی از برودت هوا نخواهد شد.

یکی از نکاتی که درباره لوله استیل ۳۱۰ باید به آن توجه کنید این است که این محصول برای استفاده در محیط‌های خورنده مانند آب طراحی نشده است. میزان کربن استفاده شده در آلیاژ این محصولات بسیار بالاست، هدف از این موضوع، بالا بردن خواص خزشی محصول است که در نهایت، باعث کاهش مقاومت در برابر خوردگی می‌شود. لوله استیل نسوز اگر در مجاورت عوامل خورنده قرار بگیرد، ممکن است دچار خوردگی بین دانه‌ای شود. با این حال در این آلیاژ درصد کروم قابل توجهی هم وجود دارد، همین موضوع موجب می‌شود لوله ۳۱۰ در مقایسه با دیگر محصولات نسوز، کمی بیشتر در برابر عوامل خورنده محیطی مقاومت کند.

انواع لوله استیل 309/310

همانگونه که گفته شد لوله استیل نسوز می‌تواند از آلیاژهای مختلفی تولید شود. هریک از این مواد اولیه، خواص متفاوتی در محصول ایجاد می‌کنند و مقاومت آن‌ها در برابر عوامل فرسایشی و دمایی متفاوت است. مشهورترین محصولات فولادی که در دسته استیل نسوز قرار می‌گیرند، موارد زیر هستند:

  •  ۳۰۹
  •  ۳۱۰
  •  ۳۲۱
  •  ۳۳۰
  • و…

آلیاژهای مختلفی ممکن است تولید شوند که در برابر شرایط دمایی بالای ۶۰۰ درجه مقاومت داشته باشند امام موارد یاد شده، از پرکاربردترین محصولات در صنعت هستند که می‌توانند در کاربردهای سبک و سنگین مختلفی مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه بر این، لوله استیل نسوز ۳۱۰ و ۳۰۹ می‌توانند برای تولید فرآیندهای مختلفی را طی کنند. بر همین اساس هم می‌توان این محصولات را مجددا به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

لوله استیل نسوز درزدار
این دسته از محصولات، از ورق استیل نسوز ساخته می‌شوند. فرآیند تولید به این صورت است که ورقی به طول ۶ متر را تحت فشار و کشش قرار می‌دهند تا به حالت استوانه‌ای درآید. سپس دو طرف آن را به یکدیگر جوش می‌دهند. در این روش، درزی روی بدنه محصول باقی خواهد ماند که آن را در مرحله آخر، صیقل می‌دهند. این لوله‌ها در موارد سبک و معمولی کاربرد دارند و نمی‌توانند فشار انتقال سیالات سنگین را تحمل کنند.

لوله استیل نسوز بدون درز (مانیسمان)

لوله‌های استیل بدون درز یا مانیسمان طی فرآیند ریخته‌گری تولید می‌شوند. در این حالت آلیاژ استیل ذوب شده داخل قالبی با اندازه مشخص ریخته می‌شود و لوله، به همان حالت نهایی و بدون هیچ درزی از خط تولید بیرون می‌آید. لوله استیل ۳۱۰ و ۳۰۹ ساخته شده با این روش بسیار محکم و مقاوم هستند و می‌توانند برای انتقال سیالات پرفشار و سنگین مورد استفاده قرار گیرند.

کاربردهای لوله استیل 309/310

انواع استیل‌های نسوز از جمله ۳۰۹ و ۳۱۰، در برابر حرارت و عوامل فرسایشی در دماهای بالا مقاوم هستند. این لوله‌ها می‌توانند در شرایط بسیار سرد هم دوام داشته باشند و به همین علت، در صنعت بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. داشتن این ویژگی‌ها باعث می‌شود لوله استیل ۳۱۰ و ۳۰۹ نسوز در موارد زیادی کاربرد داشته باشد. این محصول، به عنوان ماده اولیه در ساخت خطوط انتقال و صنایع سنگین مطرح است. از جمله کاربردهای مهم لوله‌های استیل مقاوم در برابر حرارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده در ساخت مبدل‌ها و کنترل کننده‌های حرارتی همچون ترانس های برق به دلیل مقاومت در برابر حرارت و آتش‌سوزی ناشی از اتصالات برق
  • ساخت دیواره کوره‌های پخت آجر، انواع سفال، سرامیک و… که دمای آن‌ها ممکن است بین ۶۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد بالا برود.
  • تولید انواع دیگ‌های بخار در مواردی مانند کشتی یا کارخانه‌ها و همچنین ساخت لوله انتقال بخار پرفشار برای صنایع مختلف مانند تولید برق از فشار بخار و…
  • استفاده در خطوط انتقال گاز به دلیل مقاومت در برابر آتش سوزی و همچنین توان بالا در فشارهای بسیار زیاد
  • تولید انواع تجهیزات و لوازم مربوط به نیروگاه‌ها به علت مقاومت در برابر فرسایش و عمر طولانی در مقایسه با دیگر محصولات

این موارد تنها بخشی از کاربردهای این محصول هستند. توجه داشته باشید که مقاومت این لوله‌ها در برابر حریق باعث شده است که در برخی موارد، از آن‌ها برای ساخت سازه‌ها هم استفاده شود. این لوله‌ها می‌توانند در فصول مختلف سال کیفیت و شکل خود را حفظ نمایند. همچنین دقت داشته باشید که درزدار یا بدون درز بودن محصول می‌تواند در کاربرد نهایی آن بسیار اثرگذار باشد.

قیمت لوله استیل 309/310

در ابتدا بهتر است از این نکته آگاهی داشته باشید که انواع محصولات استیل، در مقایسه با محصولات فولادی دیگر قیمت بالاتری دارند. این موضوع به دلیل فرآیندهای سخت تولید و ویژگی‌های منحصر به فردی است که انواع آلیاژ استیل از خود نشان می‌دهند. قیمت لوله استیل ۳۱۰ و ۳۰۹ هم از این مورد مستثنی نیست. این محصولات در بازار ایران تنها به صورت وارداتی موجود هستند و تکنولوژی تولید آن‌ها در کارخانجات داخلی وجود ندارد. همین موضوع باعث شده است که قیمت نهایی محصول بالاتر از انواع دیگر استیل هم باشد. با این حال همواره عواملی وجود دارند که ممکن است باعث نوسان بهای محصول شوند.

قیمت لوله استیل نسوز، تحت تاثیر وزن و بهای آلیاژ مصرفی متفاوت است. به عنوان مثال قیمت لوله استیل 309/310 نسبت به انواع ۳۲۱ و ۳۳۰ ارزان‌تر است. با وجود تمامی این اختلاف قیمت‌ها، چگونه می‌توانیم این محصول را با بهترین قیمت بازار خریداری کنیم؟ در قدم اول باید به دنبال مرجعی معتبر برای استعلام به روزترین قیمت بازار باشید. در آهن اسپات می‌توانید قیمت انواع لوله استیل نسوز اعم از ۳۰۹ و ۳۱۰  را به راحتی مشاهده کنید. داخل این سایت، قیمت محصولاتی که از کشورهای مختلف وارد ایران شده است به صورت دقیق موجود است. همچنین می‌توانید برای تحلیل بازار و دستیابی به مناسب‌ترین قیمت‌ها، با کارشناسان سایت تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

خرید لوله استیل نسوز

پیش از آن‌که اقدام به خرید لوله استیل 309/310 نمایید، بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید. نخست آن‌که این محصول وارداتی است و به همین جهت، ممکن است عرضه کنندگان مختلف، محصول را با قیمتی متفاوت در اختیار شما قرار دهند. در قدم بعدی، باید میزان نیاز خود را به دقت تعیین کنید و سایز محصول مورد نظر را بدانید، زیرا وزن این دسته از لوله‌ها می‌تواند بر قیمت نهایی بسیار موثر باشد. نهایتا، می‌توانید با مراجعه به آهن اسپات قیمت نهایی را پیش بینی کنید. این سایت تمامی لوله‌های استیل نسوز با قیمت‌های مختلف و از واردکنندگان متفاوت در جدول‌های منظم قرار داده است. پس از برآورد قیمت و انطباق آن با بودجه مدنظرتان، نوبت به آن می‌رسد که خرید را نهایی کنید. برای این کار با کارشناسان سایت تماس بگیرید تا مسیر خریدی آسان و با کیفیت را به شما نشان دهند.