یکی از مهم‌ترین تجهیزات ساختمانی اتصالات مربوط به داربست است که به کارگران امکان می‌دهد تا به ارتفاعات بالا دسترسی داشته باشند. همچنین در ساخت غرفه‌های گوناگون نمایشگاه نیز از بست استفاده می‌شود. برای خرید بست داربست باید به کیفیت قطعات توجه کرد زیرا اهمیت به سزایی در ایمنی و محافظت از جان کارگران دارد.

کاربرد بست داربست

همان‌طور که اشاره کردیم، هدف مهم استفاده از بست؛ اتصال و نصب داربست در محل کار است که  به منظور تکیه‌گاه بر اصطکاک بین کانکتور و لوله فولادی برای انتقال بار وزنی از محل دیگر استفاده می‌شود. انواع مختلفی از اتصالات داربست وجود دارد که به طور گسترده در طرح‌ها و اندازه‌های مختلف در بازار موجود است. اگر خریدار اتصالات داربست هستید؛ باید با انواع آن آشنایی پیدا کنید.

ویژگی‌های اصلی بست داربست

عمدتاً اتصالات داربست به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند و سطحی صاف و بادوام را برای کارگران فراهم می‌کند تا راحت کار کنند. کیفیت موادی که در ساخت داربست به کار می‌رود بسیار مهم است. یکی از پرکاربردترین آلیاژها آلومینیوم می‌باشد که عمری نسبتا طولانی داشته و در مکان‌های مختلف قابل تنظیم می‌باشد.  شما می‌توانید بست داربست آلومینیومی را آزادانه برای هر نوع طراحی یا ساختاری با هر اندازه‌ای متناسب با آن سفارشی کنید.

روش نصب داربست بر روی بارگیری و تخلیه کاملاً آسان است زیرا می‌توان آن را برای ظرفیت بارگیری خوب، استفاده ایمن و قابل اعتماد ساده تر انجام داد و با طراحی مطابق با توجه به ایمنی و مراقبت کارگران ساخته شده است.

انواع  بست داربست

از مدل‌های گوناگون این محول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       بست داربست گردان

بیشترین میزان فروش اتصال داربست مربوط به این نوع می‌باشد. بست گردان زمانی در سازه داربستی به ‌کار گرفته می‌شود که نیاز باشد دو لوله متقاطع روی هم حرکت داشته باشند. برخلاف بست چهار پیچ و دوپیچ، بست گردان نیازی به اینکه لوله‌ها زاویه 90 درجه داشته باشند، ندارد. به دلیل همین ویژگی، بست گردان در بازار با نام بست 360 درجه نیز معروف است. همچنین این مدل بست داربست خود دارای انواع دو پیچ، چهار پیچ، شش پیچ و هشت پیچ می‌باشد. استفاده از بست گردان یا همان بست 360 درجه در صنایع پتروشیمی و پالایشگاه به مراتب بیشتر است. این مدل از اتصالات داربست با جنس چدن نشکن، وزنی معادل 1750 گرم دارد.

·       بست داربست آستین

برای تثبیت از اتصالات داربست آستینی استفاده می‌شود که امکان اتصال پله‌های لوله‌ها را در هر نقطه از انتهای تا انتهای آن به صورت کواکسیال فراهم می‌کند. عمدتاً داربست‌های بست آستین معمولاً برای اتصالات انتها به انتها استانداردهای لوله داربست استفاده می‌شوند.

·       بست دو پیچ

بست دوپیچ یکی از انواع بست داربست فلزی است که به منظور اتصال لوله‌ها به شکل تقاطعی به ‌کار گرفته می‌شود. همان‌طور که از نام این مدل بست‌ پیدا است، برای اتصال به لوله فقط به دو پیچ احتیاج می‌باشد، ضمن اینکه نصب آن نسبت به سایر بسته‌ای داربست، مدت زمان کمتری را از اجراکننده می‌گیرد‌. به دلیل سرعت بالای نصب و اجرای بست دو پیچ، این مدل کاربرد بیشتری نیز دارد. در صورتی که این نوع بست از داکتیل نشکن ساخته‌ شده باشد، حدودا 1400 گرم وزن خواهد داشت.

·       اتصال لوله‌ای

از رابط لوله‌ای برای متصل کردن دو لوله که در امتداد هم قرار گرفته ‌اند، استفاده می‌کنند. سایز این مدل بست داربست 17 سانتی ‌متر است و نه تنها برای داربست ساختمانی، بلکه برای ساخت گلخانه‌های فلزی، غرفه‌های داربستی و مواردی از این قبیل نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. رابط لوله‌ای از پیچ و مهره 1.2، واشر 12 و لوله شش تشکیل‌ شده است.

·       بست تک پیچ سایز کوچک

این مدل نیز همانند بست تک پیچ معمولی است ولی در سایر کوچک‌تر عرضه می‌شود و برای بستن لوله‌های داربست سایز کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سایر کاربردهای این محصول می‌توان به ساخت داربست ساختمانی، اسکلت گلخانه فلزی، غرفه، نمایشگاه موقت، هیئت و تکیه اشاره کرد. نکته مهم راجع به بست تک پیچ سایز کوچک این است که برای قسمت‌هایی از داربست استفاده می‌گردد که فشار زیادی به آن وارد نمی‌شود.

راهنمای خرید بست داربست

انواع مختلفی از اتصال داربست وجود دارد که برای رفع ملزومات پروژه در دسترس هستند. از آنجایی که انواع متنوعی از جفت‌کننده‌های داربست در دسترس هستند، برخی از آن‌ها تماماً گالوانیزه گرم هستند و همچنین برخی از آن‌ها در برابر خوردگی و دوام مقاومت دارند، همچنین طول عمر مواد نیز پایداری بیشتری دارد. از آنجایی که عمدتاً لوازم جانبی مختلف داربست به روش‌های مختلفی ثابت و متصل می‌شوند، در این مورد، نیاز به تجزیه و تحلیل هر مورد قبل از استفاده است. زیرا در این زمینه اتصال کاملاً ایمن و مطمئن برای ایمنی و ایمنی زندگی در مرحله بالاتر داربست مهم است. بنابرین توصیه می‌کنیم حین خرید داربست به نکات زیر توجه داشته باشید:

·       تنوع در طراحی به ‎کار گرفته‌ شده برای بست داربست و لوله‌ها

اولین و مهم‌ترین فاکتور تاثیرگذار به هنگام خرید و یا تهیه داربست، آشنایی با انواع بست ها ولوله‌ها می‌باشد که در بخش قبلی به صورت مفصل آن‌ها را معرفی کردیم. اتصال داربست باید در تنوع بسیار زیادی در یک سازه داربستی وجود داشته باشد تا بتوان سازه داربست را در طراحی‌های مختلف اجرا کرد. محدودیت در استفاده از اتصالات داربست نیز نتیجه محدودی به اجرا کننده می‌دهد. یک سازه داربستی باید شامل لوله‌هایی با ابعاد و اندازه‌های مختلف و انواع بست داربست شامل دو پیچ، چهار پیچ، گردان، تخته ‌گیر، رابطه لوله و تک پیچ باشد. وجود تنوع در یک سازه داربستی باعث می‌شود تا پیمان ‌کاران به هنگام پیاده‌سازی داربست، اجازه داشته باشند آن را در زاویه‌های مختلف اجرا کنند.

·       جنس و وزن بست داربست

شرکت‌ها، کارخانه‌ها و تولیدکنندگان تجهیزات داربستی برای تولید این تجهیزات از آلیاژ چدن داکتیل بهره می‌گیرند. چدن داکتیل یک نوع آلیاژ بسیار مستحکم از آهن است که دارای مقاومت کششی بسیار بالایی بوده و توانایی تحمل وزن بالایی نیز دارد. با توجه به اینکه بست ‌ها در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند، بنابراین تغییراتی نیز در وزن آن‌ها رخ می‌دهد. این مورد، یعنی توجه به جنس و وزن، باید معیار انتخاب اتصالات داربست باشد. چرا که وزن بست داربست بر روی وزن نهایی سازه داربستی تاثیر گذاشته و میزان باربری سازه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجایی که بست سازه‌ای دائمی نیست، بسیار مهم است که سبک باشد و قابلیت حمل و نقل داشته باشد.

·       طراحی داربست

یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورهایی که به هنگام خرید بست می ‌بایست به آن توجه کرد، در نظر گرفتن طراحی سازه داربستی است. هنگام اجرا و پیاده‌سازی داربست در پروژه‌های مختلف ساخت‌ و ساز، احتمال اینکه تغییرات متفاوتی به جهت قرار‌گیری لوله‌ها به وجود بیاید، زیاد می‌باشد. به همین جهت برای بستن لوله‌ها ممکن است نیاز باشد که از نوع خاصی بست داربست استفاده شود. مثلا، در برخی از موارد دیده شده که استفاده از یک بست دو پیچ برای اجرای کل داربست کفایت کرده است. اما در برخی دیگر از پروژه‌ها می ‌بایست از بست گردان و چهار پیچ نیز استفاده گردد تا فضا به خوبی پوشش داده شود.

بدین ترتیب افراد به هنگام خرید اتصال داربست باید این سوال را از خود بپرسند که دقیقا به دنبال چه محصولی هستند و این محصول قرار است چه کاربردی برای آن‌ها داشته باشد.

 

·       قیمت بست داربست

در نهایت یکی دیگر از فاکتورهای مهم به هنگام خرید اتصالات داربست در نظر گرفتن قیمت آن است. عوامل مختلفی بر قیمت بست نظیر جنس بدنه، اندازه و سایز آن تاثیرگذار هستند. موارد دیگری که می‌توانند بر قیمت بست موثر واقع شوند شامل شکل ظاهری در نظر گرفته ‌شده برای بست و طراحی صورت ‌گرفته بر روی آن است. قیمت اتصال داربست روی قیمت نهایی سازه داربستی نیز تاثیر مستقیم می‌گذارد، بنابراین می ‌بایست به آن توجه ویژه‌ای داشت. قیمت بست لوله داربست را می‌توانید در سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

نکات امنیتی در هنگام استفاده از بست داربست

رعایت اصول پایه در هنگام اتصال لوله‌ها و بست باعث کم شدن احتمال اتفاقات ناگوار است. موارد زیر جزو نکاتی است که حتما باید در هنگام کار مورد بررسی قرار بگیرد.

  1. بهتر است بست‌ها به صورت دوره‌ای بررسی و در صورت نیاز روغن کاری شوند.
  2. بستن بست‌ها باید با حفظ نکات امنیتی باشد و محکم بسته شوند.
  3. سطح زیرین بست کفگیر لغزنده نباشد.
  4. بست لوله داربست‌هایی که قبلا استفاده شده‌اند حتما باید تست شوند تا هیچ گونه خوردگی و زنگ زدگی نداشته باشند

خرید بست داربستی

قیمت بست داربست فولادی در سایت آهن اسپات قابل مشاهده است. اگر شما نیز برای پروژه خود نیاز به تهیه بست دارید اما هنوز درباره اطلاعات این محصول دچار تردید هستید، توصیه می‌کنیم با پشتیبآن‌های آهن اسپات ارتباط برقرار کنید.