لوله پلیکا یکی از رایج‌ترین انواع لوله‌های پلاستیکی مورد استفاده در در شبکه‌های انتقال آب و فاضلاب است. لوله‌های پلیکا به ‌طورکلی از جنس UPVC ساخته‌شده؛ که از نوع پلاستیک مصنوعی فشرده شده‌است. UPVC درواقع مخفف عبارت Unplasticized Poly Vinyl Chloride است که به ‌معنای پلیمر پلاستیک سخت ‌شده است.
یکی از رایج‌ترین انواع لوله پلیکا، لوله پلیکا فاضلابی است. این لوله دارای کاربردهای بسیاری است و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از انواع لوله پلیکا ازجمله لوله پلیکای فاضلابی در سیستم فاضلابی و آب‌رسانی شهری، روستایی و صنعت ساختمان‌سازی بسیار رایج است.

لوله پلیکا فاضلابی چیست؟

یکی از انواع رایج‌ترین یا پراستفاده‌ترین انواع لوله پلیکا، لوله‌های پلیکا فاضلابی است. همان‌طور که از نام این نوع لوله پلیکا معلوم است در زیر زمین قابل نصب و اجرا است. لوله‌های پلیکا قابل‌استفاده برای فاضلاب‌ها، دارای سایزهای مختلفی هستند.
به‌ طور کلی این لوله‌ها در سایز‌های نیمه قوی و سایزهای بزرگ فشار قوی همچون ۱۶۰ میلی‌متری تا ۶۳۰ میلی‌متر برای انتقال فاضلاب بسته به مصارف خانگی و یا صنعتی ساخته می‌شوند؛ همچنین از این لوله پلیکا علاوه‌ بر استفاده در زیر زمین و انتقال فاضلاب در سینک‌های دست‌شویی و ظرف‌شویی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شما با نگاه کردن به زیر سینک دست‌شویی و یا ظرف‌شویی خانه خود نیز لوله‌های پلیکا فاضلابی را مشاهده نمایید. وجود ویژگی‌های خاصی همچون مقاومت بالا در ساختار این لوله‌ها در مقابل مواد اسیدی و پسماندهای موجود درون فاضلاب‌ها سبب گردیده تا از این لوله در خط انتقال فاضلاب استفاده گردد.

ویژگی‌ها و مزایای استفاده از لوله پلیکا فاضلابی

لوله‌های پلیکا فاضلابی از پرمصرف‌ترین لوله‌ها در صنعت انتقال فاضلاب در ساختمان‌های مختلف است. همچنین این لوله‌ها از مزایا و ویژگی‌های خاصی نیز برخوردارند. از جمله ویژگی‌های خاص لوله پلیکا فاضلابی عبارت‌اند از:

دارای مقاومت در مقابل خوردگی

لوله‌های پلیکا فاضلابی در زیرزمین دارای بالاترین میزان مقاومت و فرسایش به نسبت لوله‌های دیگر هستند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها در زیر زمین می‌تواند بسیار کاربردی و برای سالیان سال مورد استفاده قرار بگیرد.

مقاومت در مقابل مواد شیمیایی

ازآنجا که درون این لوله‌های فاضلاب انواع مواد فاضلابی و شیمیایی عبور خواهد کرد ساختار شیمیایی این لوله‌ها بسیار مقاوم است؛ همچنین در مقابل مواد شیمیایی مختلف و مواد اسیدی بسیار مقاوم و دارای طول عمر بالایی است.

دارای وزنی سبک

لوله‌های پلیکا فاضلابی بسیار سبک هستند. سبک بودن این لوله‌ها یکی دیگر از مزایا و ویژگی‌های خاص آن‌هاست که بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است. سبک بودن وزن این لوله‌ها سبب می‌گردد تا حمل آن‌ها نیز بسیار آسان گردد. از طرفی افراد حین نصب و اجرای آن‌ها نیز دچار مشکل نخواهند شد.

نسوز بودن

یکی دیگر از مزایا و ویژگی‌های لوله پلیکا فاضلابی نسوز بودن آن‌هاست. این لوله‌ها با ساختار UPVC دارای ساختاری بسیار مقاوم در مقابل حرارت هستند. به‌ همین دلیل در مصارف ساختمان‌سازی، کشاورزی و صنعتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمتی مناسب

لوله پلیکا فاضلابی با برخورداری از مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فرد از قیمت بسیار مناسب و به‌صرفه ای نیز برخوردار است. قیمت مناسب آنها، این لوله‌ها را به گزینه‌ای بسیار به‌ صرفه تبدیل نموده‌است.

عایق حرارتی

لوله‌های فاضلابی پلیکا در مقابل حرارت عایق هستند و از انتقال گرما به داخل و یا به خارج جلوگیری خواهند کرد.

دوام بالا

لوله پلیکا فاضلابی از دوام بسیار بالایی در مقابل پوسیدگی و شکستگی برخوردار هستند.

عدم تغییر شکل

این لوله‌ها با ساختار شیمیایی منحصربه‌فرد در ساخت آن‌ها و همچنین نحوه و روند ساخت آن‌ها در مقابل فشار بسیار مقاوم و دچار تغییر شکل نخواهند شد.

دارای تحمل وزنی بالا

این لوله‌ها از طرفی دارای تحمل وزن زیادی هستند. به‌همین دلیل در زیر زمین با وجود مصالح ساختمانی مختلف روی آن‌ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دارای رنگی ثابت

این لوله‌ها با برخورداری از ساختار با رنگی ثابت و تغییر ناپذیر ، نیازی به رنگ کردن نخواهند داشت.

نصب آسان

لوله‌های پلیکا دارای نصب بسیار آسان و سریع هستند. به ‌همین دلیل روند کار را نیز بسیار سرعت خواهند بخشید.

قیمت لوله پلیکا فاضلابی

این لوله‌ها دارای انواع نیمه قوی و فشار قوی است. این لوله از سایزهای مختلفی برخوردار است به‌همین علت نمی‌توان برای آن‌ها قیمت ثابتی در نظر گرفت. بنابراین؛ نحوه تعیین قیمت لوله پلیکا فاضلابی براساس وزن، کیفیت مواد استفاده‌شده برای ساخت آن، برند لوله پلیکای تولیدشده و طول و سایز آن تعیین خواهد شد.
لوله‌های پلیکا در سایزهای مختلف و وزن‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. تولیدکنندگان مختلف نیز هرکدام با استفاده از متریال اولیه برای ساخت آن‌ها و ضخامت خاصی، آن‌ها را تولید و به بازار عرضه می‌کنند؛ به‌همین دلیل هر کدام از این تولیدکنندگان دارای قیمت‌های متفاوتی هستند.
از طرفی با افزایش طول و وزن لوله قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند، چراکه هرچه وزن و طول لوله بیشتر باشد به طبع مواد بیشتری برای ساخت آن استفاده گردیده‌است؛ به‌همین دلیل قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

تولیدکنندگان لوله پلیکا فاضلابی

در حال‌حاضر تولیدکنندگان مختلفی در سطح کشور لوله پلیکا فاضلابی را تولید و عرضه می‌نمایند. به این دلیل قیمت هرکدام از آن‌ها بنابر نوع و سایز لوله پلیکا موردنظر نیز متفاوت است. از طرفی دیگر باخبر شدن و آگاهی از قیمت آن می‌تواند برای شما بسیار دشوار و زمان‌بر باشد. از جمله مهم‌ترین تولیدکنندگان پلیکاهای فاضلابی می‌توان به کارخانه تولید لوله پلیکای گلپایگان و یا کارخانه لوله پلیکای پارس اشاره نمود.

از طرفی می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات، به عنوان سایتی مرجع برای ارائه قیمت‌ها و تولیدکنندگان انواع قطعات فلزی و لوله‌های مختلف در سطح کشور این کار را برای خود آسان نمایید. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت قیمت لوله‌های پلیکا فاضلابی را در سایزهای مختلف به ‌راحتی ببینید.

خرید لوله پلیکا فاضلابی

همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، لوله‌های پلیکا فاضلابی توسط کارخانه‌های مختلفی در کشور تولید و عرضه می‌گردد. هر کدام از این کارخانه‌ها و تولیدکنندگان این محصول را در قیمت‌ها و ویژگی‌های خاصی تولید و عرضه می‌کنند.

سخن پایانی

شما می‌توانید جهت خرید آسان و همچنین اطلاع از قیمت لوله‌های پلیکا فاضلابی به آهن اسپات مراجعه کنید. شما به ‌راحتی و تنها با مراجعه به سایت آهن اسپات در هر زمان و مکانی که باشید از جدیدترین قیمت‌های روز انواع محصولات فولادی و آهنی باخبر خواهید شد.