لوله پلیکا، یک محصول پلیمری از جنس UPVC است که در ماده اولیه آن از هیچ نرم‌کننده‌ای استفاده نمی‌شود؛ این موضوع باعث می‌شود محصول نهایی بسیار مستحکم و غیرقابل انعطاف باشد. این نوع لوله در ابعاد و گریدهای مختلفی تولید می‌شود. مهم‌ترین دسته‌بندی لوله پلیکا، براساس ضخامت دیواره‌های آن است. بر این اساس، این محصول می‌تواند ضعیف، متوسط یا قوی باشد. لوله‌ پلیکا نیمه قوی، محصولی است که ضخامت دیواره آن از حدود ۲ میلی متر آغاز می‌شود و ممکن است به ۱۰ میلی متر هم برسد. از این لوله در بخش‌های مختلف ساختمان مانند انتقال فاضلاب استفاده می‌شود، به همین دلیل به این محصول لوله فاضلابی هم می‌گویند.

مشخصات فنی لوله پلیکا نیمه قوی

لوله‌هایی که از جنس پلیمر سخت شده باشند، خواص فیزیکی و شیمیایی خاصی دارند که در برخی موارد باعث می‌شود به محصولات فلزی ارجحیت داشته باشند. لوله پلیکا نیمه قوی، محصولی است که از سایز ۷۵ تا ۲۰۰ میلی متر تولید شده و به بازار عرضه می‌گردد. علاوه بر قطر، ضخامت دیواره‌ها نیز در هر سایز متفاوت است و باعث ایجاد کاربردهای متنوع برای این محصول می‌گردد. مشهورترین انواع لوله پلیکا نیمه‌قوی، سایز ۹۰ و ۱۱۰ هستند. سایز ۹۰ این محصول، ۳ میلی متر ضخامت دارد و در بازار با نام ۸ شناخته می‌شود. سایز ۱۱۰ نیز حدود ۳.۲ میلی متر ضخامت دارد و با نام لوله ۱۰ آن را می‌شناسند.

مزایای لوله پلیکا نیمه قوی

لوله‌های پلیکا محصولاتی هستند که از پلیمر سخت شده تولید می‌شوند. به همین علت، محصول نهایی بسیار سخت و محکم است. این لوله‌ها می‌توانند در محیط‌های نامساعد مانند رطوبت، زیر خاک، در معرض آفتاب، محیط‌های اسیدی، بازی و نمکی مقاومت خوبی از خود نشان دهند. عمر لوله پلیکا نیمه قوی، بسیار زیاد است به طوری که می‌توان بدون نگرانی از تخریب، به راحتی از آن در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده نمود.

لوله‌های پلیکا نیمه قوی، نسبت به انواع ضعیف ضخامت بیشتر و نسبت به انواع قوی ضخامت کمتری دارند؛ مزیتی که این محصول در مقایسه با گریدهای دیگر دارد، این است که وزن آن بسیار سبک است و در عین حال، استحکام بالایی دارد. به همین علت حمل و نقل و استفاده از این لوله در صنایع ساختمانی، بسیار کم‌هزینه و آسان خواهدبود.

نکته مهم دیگر درباره این محصول، این است که در آن مواد مضر و آسیب‌زا مانند جیوه، کادیم، باریم و کروم در کمترین حالت ممکن است. به همین دلیل این محصول برای انتقال آب آشامیدنی و دیگر محصولات خوراکی و حتی دارویی نیز مناسب است، زیرا تاثیری روی مایعات مورد انتقال نخواهد گذاشت. با توجه به نکات یادشده، مزایای لوله پلیکا نیمه ‌قوی می‌تواند در موارد زیر خلاصه شود:

 • وزن سبک و حمل و نقل آسان
 • استحکام بدنه جهت انتقال سیالات پرفشار
 • مناسب برای انتقال مواد خوراکی به دلیل نداشتن عناصر مضر
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی، اسیدی و محیط نمکی مانند دریا
 • پوسیده نشدن و مقاومت در برابر خوردگی در طول زمان
 • عمر طولانی و قابل اطمینان بودن برای کاربردهای مهم
 • اشتعال ناپذیر و غیر رسانا در برابر جریان اکتریسیته

معایب لوله پلیکا نیمه قوی

با تمام مزایای یاد شده، این محصول هم ممکن است نقاط ضعفی داشته باشد. کاستی‌های لوله‌های پلیکا متوسط، باعث می‌شود در هر جایی قابل استفاده نباشند. این محصولات، به دلیل داشتن ماده اولیه سخت، بسیار خشک، غیرشکل‌پذیر و شکننده هستند. به همین علت نمی‌توانند در محیط‌هایی که احتمال ضربه خارجی شدید وجود دارد استفاده شوند.

این محصولات اگر به طور مداوم در معرض گرمای شدید قرار بگیرند، می‌توانند دچار پوسیدگی یا تغییر شکل شوند، به همین علت انتخاب مناسبی برای محیط‌های خیلی گرم نخواهند بود. همچنین لوله‌های نیمه قوی پلیکا، مقاومت کافی برای انتقال مایعات پرفشار و سنگین را ندارند و تنها در کاربردهای کوچک ساختمانی می‌توانند موثر واقع شوند. به طور کلی، موارد زیر از معایب مهم این لوله‌ها هستند:

 • مقاومت نداشتن در محیط‌های خیلی گرم
 • شکننده بودن در برابر ضربه خارجی
 • احتمال پوسیدگی در تماس مداوم با آب گرم
 • مناسب نبودن برای انتقال سیالات پرفشار

نحوه تولید لوله پلیکا نیمه قوی

برای تولید لوله‌های پلیکا از نوع نیمه قوی، از روش اکستروژن استفاده می‌شود. اگرچه برای تولید این محصولات روش‌های دیگری همچون ریخته‌گری و تزریق پرفشار نیز وجود دارد، اما روش اکستروژن به دلیل سرعت بالا و کیفیت بیشتر محصول نهایی، رایج‌تر است.

در این روش، مواد پلیمری را در فرآیند اکستروژن گرم، نرم می‌نمایند. سپس مواد به صورت بیلت‌های استوانه‌ای، ریخته‌گری می‌شوند. در مرحله بعدی، محصول وارد دستگاه پرس می‌شود و قطعه‌ای حائل بیلت و پیستون می‌گردد.

بیلت، به کمک پیستون داخل قالب فشرده می‌شود تا مواد داخل آن شکل استوانه به خود بگیرند. در نهایت، محصول از دستگاه خارج شده و به ابعاد موردنظر برش می‌خورد. با این روش محصولی بدون درز و مستحکم تولید می‌شود که می‌تواند مقاومت بالایی در برابر فشار داشته باشد.

ضخامت بدنه لوله‌ها، در مرحله فشرده سازی مشخص می‌گردد. هرچه قطر بیلت و قالب به هم نزدیک‌تر باشد، ضخامت بدنه هم کمتر خواهد شد. این مقدار بستگی به گرید محصول و سایز آن دارد. نکته مهم این است که مقادیر گفته شده درباره سایز لوله‌ها، می‌تواند در تولیدی‌های مختلف اندکی متفاوت باشد، اما به طور کلی باید در بازه اندازه‌های استاندارد قرار داشته باشد تا به عنوان محصولی با کیفیت شناخته شود.

کاربردهای لوله پلیکا نیمه قوی

لوله‌های پلیکا با گرید متوسط یا نیمه قوی، یکی از پرکاربردترین محصولات در بین لوله‌های پلیمری هستند. این نوع لوله‌ها، به دلیل اینکه هم ضخامت مناسبی دارند و هم سبک هستند، می‌توانند به صورت گسترده در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده شوند. از لوله‌ پلیکا نیمه قوی، بیشتر برای انتقال فاضلاب خانگی استفاده می‌شود؛ این محصول در برابر مواد شیمیایی و اسیدی مقاوم است و احتمال پوسیدگی آن بسیار کم خواهدبود. همچنین با خاصیت ضد رسوب، احتمال گرفتگی لوله‌ها را به حداقل می‌رساند.

از لوله‌های فشار متوسط برای انتقال مایعات و گازها در صنایع سبک نیز استفاده می‌شود. سایزهای بزرگ این محصول ضخامت نسبتا بالایی دارند و می‌توان از آن‌ها برای انتقال مایعات با فشار نسبتا بالا استفاده کرد. هرچند توصیه می‌شود در صورتی که حجم و فشار سیالات منتقل شده خیلی زیاد است، بهتر است از انواع قوی استفاده کنید.

این لوله‌ها با داشتن وزن سبک در عین استحکام، بهترین انتخاب برای استفاده در قسمت لوله‌های تهویه هوا و همچنین ناودانی‌ها هستند. لوله‌های متوسط نسبت به انواع ضعیف لوله پلیکا، دیرتر دچار فرسودگی خواهند شد. به همین دلیل اگر قرار است محصول مدت زیادی در فضای باز قرار داشته باشد و یا فشار وارده بر آن زیاد است، بهتر است از لوله پلیکا نیمه قوی به جای ضعیف استفاده کنید. به طور کلی، کاربردهای این محصول در موارد زیر خلاصه می‌شود:

 • جهت انتقال فاضلاب‌های خانگی و صنایع سبک و کوچک
 • کاربرد در هواکش و لوله‌های تهویه هوا
 • استفاده به عنوان ناودانی ساختمان‌ها برای انتقال آب باران
 • بهره‌گیری جهت آبیاری در گلخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی
 • استفاده به عنوان روکش سیم‌های برق و مخابرات برای جلوگیری از پوسیدگی
 • کاربرد در کارخانجات مواد خوراکی و دارویی

استعلام بهترین قیمت لوله پلیکا نیمه قوی

لوله پلیکا نیمه قوی، محصولی رایج و پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز است. این محصول علی‌رغم کاربردهای بسیار متنوعی که دارد، با قیمت بسیار مناسبی به فروش می‌رسد. در بسیاری از موارد، می‌توان از لوله‌های فلزی بدون درز هم در انتقال فاضلاب یا سیالات مختلف استفاده کرد، اما به دلیل قیمت مناسب‌تر لوله پلیکا در مقایسه با انواع محصولات فلزی و فولادی، این محصول اولویت دارد. قیمت لوله پلیکا ممکن است به دلیل تغییراتی که در قیمت ماده اولیه آن اتفاق می‌افتد، دچار نوسان باشد. به همین دلیل اگر قصد خرید این محصول را داشته باشید، حتما به دنبال مرجعی معتبر برای بررسی قیمت آن هستید.

فرقی نمی‌کند قیمت لوله پلیکا را برای خرید محصول بخواهید، یا به عنوان یک فروشنده به دنبال قیمت روز برای فروش محصولات باشید؛ در آهن اسپات به راحتی امکان استعلام قیمت لوله پلیکا نیمه قوی و گریدهای دیگر این محصول وجود دارد. شما می‌توانید با مراجعه به قسمت لوله از صفحه ابتدایی سایت، وارد قسمت لوله پلیکا شوید. در این بخش قیمت محصول موردنظرتان در جدول‌هایی منظم قابل مشاهده است. علاوه بر استعلام به روزترین قیمت، این امکان را خواهید داشت که بهای محصول را از تولیدکنندگان و فروشندگان مختلف به صورت یکجا ببینید. به همین دلیل، به راحتی می‌توانید قیمت‌ها را مقایسه کرده و در نهایت، بهترین بهای لوله پلیکا نیمه قوی را مشاهده کنید.

خرید لوله پلیکا نیمه قوی

برای تهیه کردن لوله پلیکا نیمه قوی، می‌توانید به مراکز معتبر فروش مصالح و ابزار آلات ساختمانی در شهرتان مراجعه کنید و خرید خود را انجام دهید. علاوه بر این، می‌توانید خرید خود را به صورت اینترنتی از بستر پلتفرم آهن اسپات انجام دهید. در این روش، شما از مزیت قیمت‌های به روز و تنوع فروشندگان بهره‌مند خواهید شد. بنابراین در خرید آنلاین، احتمال خرید با قیمت مناسب‌تر و البته کیفیت بهتر، بیشتر است. جهت خرید انواع لوله پلیکا در سایزهای مختلف، می‌توانید به بخش لوله پلیکا در سایت مراجعه نموده و پس از مقایسه قیمت‌ها با یکدیگر، خریدی آسان را تجربه کنید.

چه خریدتان به صورت عمده باشد و چه قصد خرید تعداد کمی محصول را داشته باشید، این سایت به شما کمک خواهد کرد. همچنین در آهن اسپات این امکان را دارید که با کارشناسان مجرب سایت تماس بگیرید و علاوه بر آگاهی از قیمت دقیق هر محصول، برای خرید بهتر هم راهنمایی دریافت کنید.