زنگ زدگی و اکسید شدن، یکی از عوامل فرسایشی مهم است که باعث می‌شود لوله‌های فلزی در محیط‌های گرم و مرطوب نتوانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند. در این موارد، ترجیح بر این است که از محصولات پلیمری استفاده شود. لوله پلیکا از جنس پلیمر سخت شده یا همان UPVC است و می‌تواند در شرایط مختلف خورنده و فرساینده، مقاومت خوبی از خود نشان دهد. این محصول، در سایزها و گریدهای مختلفی تولید می‌شود و کاربردهای سبک تا سنگین را پوشش می‌دهد. لوله پلیکا ۵ اینچ یکی از سایزهای مهم این محصول است که اغلب در موارد صنعتی سبک و سنگین استفاده می‌شود.

لوله‌های پلیکا ۵ اینچی ، در واقع محصولی است که قطر آن ۵ اینچ یا همان ۱۲۵ میلیمتر است. به این نوع لوله در بازار نمره ۱۲ هم گفته می‌شود. این محصول در ضخامت‌های مختلفی به بازار عرضه می‌گردد و می‌تواند در کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. میزان تحمل فشار و مقاومت این لوله‌ها، بستگی به این دارد که مقدار ضخامت دیواره آن‌ها چقدر باشد. بر همین اساس لوله پلیکا نمره ۱۲، می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد که هر یک در صنایع خاصی کاربرد دارند. از آن‌جایی که قیمت این محصول نسبت به انواع فلزی بسیار ارزان و به صرفه است، می‌توان آن را در پروژه‌های مختلف استفاده کرد. در ادامه بیشتر با این محصول پلیمری پرکاربرد آشنا خواهیم شد.

لوله پلیکا 5 چیست؟

لوله UPVC ۵ اینچی یکی از محصولاتی است که از پلیمر سخت شده تولید می‌شود. این لوله‌ها به دلیل نداشتن ماده نرم کننده در ترکیبات اولیه خود، بسیار سخت و شکننده هستند. لوله‌ ۵ اینچ پلیکا یکی از سایزهای مهم این محصول است که قطر خارجی آن ۱۲۵ میلیمتر است. ضخامت جداره این دسته از لوله‌ها ممکن است ۲٫۵، ۳٫۷، ۶ و یا ۹٫۳ میلیمتر باشد، به همین جهت قطر داخلی محصول متغیر است.

در بازار این محصول، استفاده از معیار اینچ چندان رایج نیست و به همین علت ممکن است نام آن را به صورت لوله پلیکا ۱۲۵ میلیمتری یا لوله پلیکا نمره ۱۲ هم مشاهده کنید. سطح داخلی و خارجی این لوله کاملا صاف و صیقلی است و به همین دلیل، اغلب برای انتقال سیالات مایع از آن استفاده می‌شود. لوله‌هایی که در این دسته قرار دارند می‌توانند به عنوان روکش سیم‌های برق و تلفن هم مورد استفاده قرار گیرند.

یکی از مهم‌ترین خواص لوله پلیکا ۵ اینچی این است که در برابر عوامل خورنده و فرساینده مقاومت دارد. به همین دلیل می‌توان از این محصول در محیط‌های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال دفن کردن این لوله زیر خاک باعث فرسودگی نخواهد شد، یا استفاده از آن در محیط‌های نمکی مانند دریا، خوردگی آن را به دنبال نخواهد داشت. همچنین داشتن ضخامت‌های مختلف باعث می‌شود مقاومت این محصول در برابر ضربه هم متفاوت باشد و بتوان از آن در موارد زیادی استفاده کرد.

انواع لوله پلیکا 5

معیارهای مختلفی برای تقسیم‌بندی لوله پلیکا وجود دارد. لوله پلیکا ۵، خود یکی از زیر مجموعه‌های دسته بندی این محصول بر اساس سایز یا قطر خارجی آن است. علاوه بر این، لوله‌های PVC می‌توانند ضخامت‌های مختلفی هم داشته باشند و بر همین اساس، تحمل آن‌ها در برابر فشار سیالاتی که حمل می‌کنند متفاوت باشد. بر این اساس لوله پلیکا 5 هم می‌تواند به سه دسته تقسیم شود:

 • لوله پلیکا ۵ استاندارد یا معمولی

  این محصولات ضخامت جداره ۲.۵ تا ۳.۷ میلیمتری دارند. لوله‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، بیشتر کاربردهای همچون پوشش سیم‌های برق و انتقال سیالات سبک و کم فشار را بر عهده دارند. این لوله ها نمی‌توانند آب را با فشار زیاد انتقال دهند و احتمال شکستگی آن‌ها در اثر ضربه هم بالاست، به همین علت اغلب به صورت توکار و دور از معرض ضربات خارجی نصب می‌شوند.

 • لوله پلیکا ۵ نیمه قوی

  لوله نیمه قوی پلیکا نمره ۱۲، عموما ۶ میلیمتر ضخامت دارد. این محصول انتخاب بهتری برای انتقال مایعات پرفشار یا انتقال بخار است. از این محصول می‌توان در سیستم انتقال فاضلاب هم استفاده نمود. البته در این کاربرد، لوله ۵ اینچی چندان استفاده نمی‌شود و بیشتر سایزهای بزرگ‌تر کاربرد دارند. این محصولات در آبیاری زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها هم به صورت گسترده کاربرد دارند.

 • لوله پلیکا ۵ قوی

  این دسته از لوله‌ها بهترین انتخاب ممکن برای انتقال مایعات پرفشار و سنگین هستند. ضخامت جداره این لوله‌ها حدود ۹.۳ میلیمتر است، این موضوع باعث می‌شود قطر داخلی لوله بسیار کم باشد. از این محصول به عنوان روکشی برای سیم‌های حساس و یا انتقال مایع یا بخارات پرفشار استفاده می‌شود. این لوله‌ها را می‌توانید در سیستم‌های آبرسانی شهری و خانگی و یا شوفاژکشی منازل مشاهده کنید.

کاربردهای لوله پلیکا 5

این لوله‌ها به دلیل داشتن مزایای فراوان و همچنین تنوع در ضخامت، می‌توانند کاربردهای زیادی داشته باشند. لوله پلیکا ۵ اینچ بسیار محکم و مقاوم است، از این رو احتمال خوردگی و فرسودگی آن کم است و عمری طولانی دارد، به همین علت ترجیح داده می‌شود که از این محصول، در پروژه‌هایی که صرفه جویی در هزینه‌ها و عدم نیاز به تعمیرات مهم است استفاده شود. از جمله مهم‌ترین کاربردهای این دسته از لوله‌ها، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کاربرد در صنایع کشاورزی و گلخانه‌ای

  از این لوله‌ها برای آبیاری قطره‌ای و بارانی استفاده می‌شود. مزیت لوله پلیکا در چنین محیط‌هایی این است که فرسایش ناشی از تماس با خاک روی آن اثر نمی‌گذارد. با این لوله‌ها امکان آبرسانی پر فشار هم وجود دارد. همچنین در محیط گلخانه که گرم و مرطوب است، مانند لوله فلزی امکان اکسیدشدگی و خوردگی لوله وجود ندارد و می‌توان تا مدت‌ها بدون نیاز به هیچگونه تعمیری از این محصول استفاده نمود.

 • روکش سیم‌های برق و تلفن

  یکی از کاربردهای رایج و مهم لوله پلیکا ۵ اینچ، استفاده به عنوان روکش سیم برق و تلفن است. این سیم‌ها در شرایطی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب یا تماس با خاک دچار پوسیدگی می‌شوند. لوله پلیکا از این فرآیند جلوگیری می‌کند. همچنین در صورت استفاده از محصول در زیر زمین یا داخل دیوار، مشکلی برای سیم‌ها به وجود نخواهد آمد. لوله پلیکا در برابر آتش سوزی هم مقاوم است و در صورت جرقه زدن یا اتصال سیم‌ها، از انتشار آتش جلوگیری می‌کند.

 • سیستم آبرسانی شهری و خانگی

  این لوله‌ها به دلیل مقاومتی که در برابر رطوبت دارند، بهترین انتخاب برای انتقال آب شرب هستند. لوله‌های پلیکا تاثیری بر رنگ، بو و طعم آب نمی‌گذارند. همچنین جداره داخلی این محصولات به هیچ وجه رسوب پذیر نیست و احتمال گرفتگی آن بسیار کم است. این لوله‌ها، می‌توانند به صورت توکار در دیوارها یا زیر زمین کار گذاشته شوند و احتمال نشتی آن‌ها بسیار کم است و به ندرت به تعمیرات احتیاج خواهند داشت.

مزایای لوله پلیکا 5

لوله‌ پلیکا ۵ اینچی مانند هر محصول دیگری، می‌تواند نکات مثبت و منفی بسیاری داشته باشد. این نقاط قوت و ضعف، بر کاربردهای محصول موثر هستند بنابراین آشنایی با آن‌ها به انتخاب بهتر بسیار کمک خواهد کرد. در این راستا، لازم است یک دسته بندی کلی از مزایا و معایب این محصول داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با نیاز پروژه، درباره به کارگیری لوله پلیکا تصمیم بگیریم. از جمله نکات مثبت این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاومت در برابر خوردگی ناشی از تماس با خاک، مواد اسیدی و قلیایی
 • اکسید نشدن در محیط‌های مرطوب
 • مقاوم در آتش سوزی و اشتعال ناپذیری
 • عایق الکتریسیته و گرما در کاربردهای پوشش سیم
 • طول عمر بالا و عدم نیاز به تعمیرات در طولانی مدت
 • وزن سبک محصول که موجب حمل و نقل آسان و نصب سریع می‌شود
 • قیمت ارزان نسبت به انواع لوله فلزی از جمله فولاد و مس
 • تحمل وزن و فشار بسیار زیاد
 • سختی بالا و شکل ناپذیری در فشارهای مختلف
 • خودرنگ بودن محصول و عدم نیاز به رنگ آمیزی

این مزایا باعث شده اند که این محصول کاربرد زیادی در صنایع مختلف مانند کشاورزی و ساختمان سازی داشته باشد.

معایب لوله پلیکا 5

در عین حال، لوله پلیکا ۵ اینچ هم بی عیب و نقص نیست و نقاط ضعفی دارد که موجب می‌شود برای برخی پروژه‌ها قابل استفاده نباشد. از جمله مشکلات این محصول می‌توان این موارد را بر شمرد:

 • این لوله‌ها به دلیل سختی بالا و نداشتن مواد نرم کننده در ترکیبات خود، سختی بالایی دارند که موجب عدم انعطاف و شکننده بودن در برابر نیروهای خمشی شده است.
 • در دماهای بسیار بالا امکان تغییر شکل محصول و سست شدن اتصالات وجود دارد. همچنین در دماهای بسیار پایین هم امکان ترک خوردگی و شکستن لوله بالاست.
 • به دلیل شکل‌پذیر نبودن، در مسیر استفاده از لوله محدودیت‌هایی وجود دارد و نمی‌توان در مکان‌های پر پیچ و خم از آن به راحتی استفاده نمود.

با این حال همچنان لوله پلیکا یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن برای سیستم انتقال آب، هواکش، فاضلاب و … در ساخت و ساز و صنعت است. تنها کافیست شرایط مساعد برای استفاده از آن فراهم شود و در معرض عوامل تخریب کننده قرار نگیرد.

قیمت لوله پلیکا 5

همانگونه که اشاره کردیم، یکی از نکات مثبت لوله پلیکا ۱۲۵ میلیمتری، قیمت آن است. این محصول در مقایسه با لوله‌های فلزی مشابه بسیار سبک و ارزان است و می‌تواند در کاهش هزینه‌های پروژه موثر باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که این لوله با همین قیمت مناسب، مزایای زیادی نسبت به لوله‌های فلزی دارد. با این حال پیش از خرید لوله پلیکا، بهتر است از نوسانات قیمت آن آگاه باشید. بهای این محصول تحت تاثیر تغییرات قیمت پلیمر به کار رفته در آن ممکن است بالا یا پایین برود. به همین جهت اگر قصد خرید این لوله را دارید، باید از مرجعی مطمئن قیمت به روز آن را استعلام نمایید.

در سایت آهن اسپات می‌توانید قیمت این محصول را به صورت دقیق و به روز مشاهده نمایید. در این سایت این امکان را دارید که قیمت تولیدکنندگان مختلف را باهم مقایسه کرده و مناسب‌ترین محصول را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با کارشناسان سایت تماس بگیرید و علاوه بر استعلام قیمت‌ها، در تحلیل بازار هم از آن‌ها کمک بخواهید.

خرید لوله پلیکا 5

پیش از خرید لوله پلیکا ۵ اینچی حتما چند مورد مهم را در نظر داشته باشید:

 • نیازسنجی دقیق انجام دهید تا محصول کاملا با نیاز پروژه شما منطبق باشد.
 • مقدار محصول موردنیاز را برآورد کنید تا بتوانید هزینه لازم را محاسبه کنید.
 • قیمت‌ها را از تولیدکنندگان مختلف استعلام نموده و با هم مقایسه نمایید.
 • در خرید خود عجله نداشته باشید و سعی کنید بهترین زمان را برای خرید برگزینید.

پس از انجام این کارها، می‌توانید از آهن اسپات برای خرید محصول مورد نظر خود اقدام کنید. در این فرآیند کارشناسان کاملا شما را پشتیبانی خواهند کرد تا باکیفیت‌ترین محصولات به دستتان برسد.