لوله پلیکا 2

لوله‌ها، نقشی مهم در انتقال سیالات ایفا می‌کنند. داشتن بدنه‌ای مقاوم در برابر نشتی و پوسیدگی، یکی از اساسی‌ترین مشخصات یک لوله خوب است. لوله‌های فلزی معمولی که از آلیاژ فولاد ساخته می‌شوند، در محیط‌های مرطوب و گرم، به راحتی دچار اکسیداسیون می‌گردند. این اتفاق، باعث پوسیدگی لوله و نشتی از آن می‌شود که می‌تواند خرابی‌های زیادی به بار آورد. تولید لوله‌های PVC و پلی اتیلن، قدمی مهم در راستای حل این معضل است. لوله پلیکا ۲ اینچی، یکی از محصولات دسته لوله‌های PVC است که از پلیمر سخت شده تولید می‌شود. از این محصول می‌تواند برای انتقال سیالات مایع یا تهویه هوا استفاده کرد. چنانچه قصد استفاده از این محصول را دارید، آشنایی با مشخصات آن در آهن اسپات می‌تواند به شما کمک کند.

مشخصات فنی لوله پلیکا 2

لوله‌های پلیکا یا PVC در ابعاد مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این محصولات، برای کاربردهای گوناگون فرآوری شده‌اند و به همین علت، سایزهای مختلفی از آن‌ها در بازار موجود است. لوله پلیکا 2 اینچی، در رده کوچک‌ترین سایزهای این محصول قرار دارد و اغلب در کاربردهای ساختمانی و سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در بازار با نام نمره ۶ یا لوله پلیکا ۶۳ میلیمتری هم شناخته می‌شود.

ابعاد محصول

لوله‌های PVC بر اساس اندازه قطر خارجی رده بندی می‌شوند. بر همین اساس، لوله پلیکا ۲ اینچی یکی از زیر مجموعه‌های این محصول به حساب می‌آید. استفاده از معیار اینچ برای لوله‌های فلزی رایج‌تر است؛ به همین دلیل در نام‌گذاری لوله‌های پلیکا اغلب از میلیمتر استفاده می‌شود.

بر این اساس، لوله پلیکا 2 اینچ با نام لوله ۶۳ میلیمتری شناخته می‌شود و در بازار، آن را با نام لوله نمره ۶ می‌شناسند. ضخامت دیواره این محصول می‌تواند ۱.۹، ۳ یا ۴.۷ میلیمتر باشد. با افزایش ضخامت دیواره، قطر داخلی محصول کمتر می‌شود؛ به عنوان مثال اگر ضخامت جداره ۳ میلیمتر باشد، قطر داخلی برابر ۶۰ میلیمتر است. به همین علت معیار تعیین سایز، قطر خارجی محصول است که ثابت می‌ماند و تغییری نمی‌کند.

وزن لوله پلیکا نمره ۶

یکی از معیارهای مهم برای تعیین قیمت لوله‌های پلیکا، وزن این محصولات است. در ابتدا، به این نکته توجه داشته باشید که این لوله در طول ۶ متری به بازار عرضه می‌شود و وزن آن نیز باید بر اساس همین مقدار مشخص گردد. نکته بعدی، این است که با افزایش ضخامت بدنه، وزن هم بالاتر می‌رود و در نتیجه، قیمت محصول بیشتر خواهد شد.

وزن یک شاخه لوله پلیکا 2 اینچی با ضخامت ۱.۹ میلیمتر، حدود ۳.۱ کیلوگرم است. این مقدار در ضخامت ۳ میلیمتری به ۴.۸ و در ضخامت ۴.۷ میلیمتری به ۷.۲ کیلوگرم می‌رسد. وزن این محصول در مقایسه با لوله‌های فلزی بسیار سبک است و به همین علت، حمل و نقل و نصب آن آسان است.

ماده اولیه لوله پلیکا 2 اینچ

برای ساخت لوله‌های PVC یا پلیکا از پلیمر سخت شده استفاده می‌شود. PVC مخفف شده عبارت Policholreethylene به معنای پلی وینیل کلراید می باشد که آلیاژ قالب لوله‌های است. در فرآیند تولید این نوع آلیاژ پلیمر، از هیچ ماده نرم‌کننده‌ای استفاده نمی‌شود. به همین دلیل بدنه لوله پلیکا ۲ اینچی بسیار سخت و مقاوم است. در عین حال، نداشتن نرم کننده در ماده پلیمری اولیه، موجب خشکی و شکنندگی محصول می‌شود. به همین علت لوله‌های پلیکا در برابر ضربات خارجی آسیب‌پذیر هستند. همچنین این محصولات انعطاف کافی برای خم شدن را ندارند و برای تغییر مسیر آن‌ها، باید از اتصالات زانویی استفاده کرد.

روش تولید لوله پلیکا ۲ اینچی

در فرآیند ساخت لوله‌های PVC اغلب از روشی به نام اکستروژن استفاده می‌کنند. در این روش، ابتدا پلاستیک پودر فشرده شده PVC با مواد افزودنی در دمای ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد ترکیب می‌شوند تا یک ترکیب خشک و یک‌دست حاصل شود. در قسمت‌های مختلف فرایند ترکیب، مواد افزودنی ذوب می‌شود و به تدریج دانه‌های بسیار ریز پلیمر PVC را می‌پوشاند. بعد از رسیدن به دمای مورد نیاز، این ترکیب در محفظه خنک‌کننده تخلیه می‌شود و دما به سرعت به حدود ۵۰ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد و سپس به مخزن ذخیره منتقل می‌شود تا به چگالی و دمای ثابت برسد.

در مرحله بعدی، ترکیب حاصل شده وارد دستگاه اکسترودر می‌شود. این دستگاه برای کنترل فشار و دما طراحی شده است و مخلوط PVC را به حالت مذاب تبدیل می‌کند. سپس این ماده مذاب به حالت دورانی از مناطق مختلف عبور داده می‌شود تا حالتی فشرده و یکدست پیدا کند. در نهایت، فشار دستگاه به حالت نهایی می‌رسد و لوله را در ابعاد مشخص شده، بیرون می‌دهد. این فرآیند، برای هر ۲۰ متر لوله حدود ۱ دقیقه طول می‌کشد و در مقایسه با ساخت لوله‌های فلزی، سرعت بسیار بالایی دارد.

میزان مقاومت

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از لوله پلیکا، این است که این محصول مقاومت بالایی نسبت به خوردگی و پوسیدگی دارد. لوله پلیکا ۲ اینچی، می‌تواند به عنوان لوله روکار یا توکار استفاده شود، بدون آن‌که احتمال نشتی از آن وجود داشته باشد. همچنین پلیمر به کار رفته در تولید این محصول، نسبت به مواد اسیدی مقاوم است و در مجاورت با این مواد، دچار خوردگی نمی‌شود. همچنین در محیط‌های دریایی، نمکی، کلریدی و هر محیط خورنده دیگری می‌توان از این لوله‌ها به جای محصولات فلزی استفاده کرد. اگرچه آلیاژهای استیل و لوله‌های گالوانیزه می‌توانند در چنین محیط‌هایی دوام بیاورند، اما به دلیل وزن سبک و قیمت ارزان، استفاده از لوله پلیکا 2 اینچی به صرفه تر است.

در نهایت، بهتر است بدانید که این محصول در برابر دو عامل ضعف دارد : گرمای شدید و ضربه خارجی. قرار گرفتن در معرض حرارت، موجب اشتعال لوله پلیکا نمی‌شود، اما شکل آن را تغییر می‌دهد و ممکن است باعث آسیب به کارایی آن شود. همچنین لوله پلیکا 2 اینچ بسیار خشک و شکننده است و ممکن است با ضربه خارجی، دچار شکستگی و نشتی شود.

انواع لوله پلیکا 2

همانگونه که پیشتر هم اشاره کردیم، لوله پلیکا 2 اینچ در ضخامت‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. هر یک از این ضخامت‌ها، مقاومت خاص خود را دارند و برای کاربردهای مخصوصی در نظر گرفته می‌شوند. به عنوان مثال محصولی که ضخامت جداره آن ۱.۹ میلیمتر است، توان کافی برای انتقال سیالات سنگین و پرفشار را نخواهد داشت. به همین علت، بهتر است با انواع این محصول آشنایی داشته باشید تا بهترین مورد را برای نیاز خود برگزینید.

لوله پلیکا 2 معمولی

این دسته از محصولات، ضخامت جداره کمی دارند. از لوله‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، اغلب برای پوشش‌دهی به سیم‌های برق و مخابرات استفاده می‌شود. در واقع این دسته از لوله‌های پلیکا، توان انتقال سیالات سنگین را ندارند. همچنین از این محصول می‌توان برای کاربردهایی همچون ساخت هواکش یا انتقال فاضلاب ظرفشویی و لباسشویی در منازل استفاده کرد.

لوله پلیکا 2 فشار متوسط

این دسته از لوله‌های پلیکا بهتر می‌توانند فشار داخلی را تحمل کنند. لوله‌هایی که ضخامت جداره آن‌ها ۳ میلیمتر است در این دسته قرار دارند. از این نوع لوله‌ها، در انتقال آب به گلخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان در انتقال فاضلاب و ساخت هواکش هم این محصول را به کار برد.

لوله پلیکا 2 فشار قوی

لوله‌های فشار قوی ضخامت جداره بالایی دارند و برای انتقال سیالات پرفشار همچون بخار، آب و دیگر مواد مایع و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات می‌توانند در صنایع نیز کاربرد داشته باشند. به عنوان مثال در صنایع دارویی و غذایی، از این لوله‌ها برای انتقال استفاده می‌شود، زیرا تاثیری روی ترکیبات مواد سیال مورد انتقال نخواهند داشت.

کاربردهای لوله پلیکا 2

لوله‌های پی‌وی‌سی 2 اینچی، استحکام بالایی دارند و عموما در مقایسه با محصولات فلزی، کمتر نیازمند تعمیرات خواهند شد. به همین علت از این محصولات در موارد زیادی استفاده می‌شود. نکته مهم در هنگام استفاده از این محصولات این است که به دلیل خودرنگ بودن،‌ نیازی به رنگ آمیزی ندارند و به همین علت، کاربردی سریع و آسان خواهند داشت.

۱-‌ ساخت لوله‌های تهویه هوا

یکی از رایج‌ترین کاربردهای لوله پلیکا ۲ اینچی، استفاده از آن برای انتقال هوا از بیرون به داخل و از داخل به بیرون در فضاهای خانگی یا صنعتی است. این محصول نسبت به رطوبت مقاوم است و به همین علت،‌ استفاده از آن برای تهویه هوا،‌ موجب پوسیدگی و زنگ زدن نخواهد شد.

۲- استفاده به عنوان روکش سیم برق و تلفن

سیم‌های برق و تلفن روکش نازکی دارند که در مجاورت با آفتاب یا گرما، دچار پوسیدگی می‌شود. قطع شدن این سیم‌ها و تعمیر آن‌ها، هزینه زیادی دارد؛ به همین علت از لوله پلیکا به عنوان روکش محافظتی برای آن‌ها استفاده می‌شود. لوله پلیکا در برابر آتش سوزی مقاوم است و در صورت جرقه زدن یا اتصال سیم‌ها، از انتشار آتش جلوگیری می‌کند. همچنین در صورت استفاده از محصول در زیر زمین یا داخل دیوار، سیم‌ها دچار قطعی نخواهند شد.

۳- انتقال آب شهری و کشاورزی

این لوله‌ها بهترین انتخاب برای انتقال آب شرب و مایعات خوراکی هستند، زیرا بر خلاف لوله‌های فلزی که ممکن است اکسید شوند، تاثیری بر رنگ، بو و طعم آب نمی‌گذارند. همچنین جداره داخلی این محصولات به هیچ وجه رسوب پذیر نیست و احتمال گرفتگی آن بسیار کم است. این لوله‌ها، می‌توانند به صورت توکار در دیوارها یا زیر زمین کار گذاشته شوند. احتمال نشتی آن‌ها بسیار کم است و به ندرت به تعمیرات احتیاج خواهند داشت.

از این لوله‌ها برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود. در سیستم‌های انتقال آب قطره‌ای و بارانی در زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها، می‌توان لوله پلیکا ۲ اینچی را استفاده کرد. این لوله‌ها در مجاورت خاک دچار پوسیدگی نمی‌شوند و در برابر رطوبت هم مقاوم هستند. همچنین اتصالات این محصولات بسیار آسان انجام می‌شود و وقت زیادی نمی‌گیرد. استفاده از لوله پلیکا در زمین کشاورزی، باید با احتیاط صورت گیرد زیرا ممکن است ماشین آلات و ابزارهای کشاورزی به لوله‌ها آسیب بزنند.

نکات مثبت لوله پلیکا 2 اینچ

از جمله نکات مثبت این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این لوله به دلیل داشتن ماهیت پلیمری، زنگ نمی‌زند.
 • در هنگام آتش سوزی، لوله‌ها تنها تغییر شکل می‌دهند و مشتعل نمی‌شوند.
 • این محصولات عایق حرارت و الکتریسیته هستند.
 • طول عمر لوله پلیکا ۲ بسیار بالاست و نیاز آن به تعمیرات کم است.
 • وزن سبک محصول موجب حمل آسان، قیمت ارزان و نصب راحت آن شده است.
 • این دسته از لوله‌ها، تحمل فشار داخلی بسیار زیادی را دارند.
 • جداره داخلی این لوله‌ها، کاملا صاف است و رسوب نمی‌گیرد.
 • لوله‌های پلیکا، در محیط نمکی و کلریدی مانند دریا و استخر، پوسیده نمی‌شوند.

این مزایا باعث شده اند که این محصول کاربرد زیادی در صنایع مختلف مانند کشاورزی و ساختمان سازی داشته باشد.

 

نکات منفی لوله پلیکا 2 اینچی

در عین حال، لوله پلیکا 2 اینچ نقاط ضعفی هم دارد. این مشکلات چندان زیاد نیستند اما گاهی باعث می‌شوند که روند پروژه به مشکل بخورد. از جمله مشکلات این محصول می‌توان این موارد را بر شمرد:

 • سختی بدنه به دلیل ماده اولیه (PVC) بسیار بالاست و لوله در برابر ضربات خارجی شکننده است.
 • دمای خیلی بالا یا خیلی پایین، به لوله آسیب می‌زند؛ مثلا ممکن است تغییر شکل دهد یا بشکند.
 • این لوله‌ها مانند محصولات پلی اتیلن منعطف نیست و به همین علت در مسیرهای پرپیچ و خم کاربردی ندارد.

خرید لوله پلیکا ۲ اینچ

یکی از مزایای مهم لوله‌های پلی اتیلن، این است که در مقایسه با محصولات فلزی ارزان‌تر هستند. در صورتی که بخواهید از لوله‌های ضدزنگ مانند استیل یا گالوانیزه استفاده کنید، نیازمند صرف هزینه‌های هنگفت خواهید بود. اما درباره لوله پلیکا ۲ اینچی، چنین مشکلی وجود ندارد. برای خرید این محصول، راه‌های زیادی وجود دارد اما استفاده از بسترهای آنلاین همچون آهن اسپات، سریع‌تر و مطمئن‌تر است. در این پلتفرم می‌توانید قیمت لوله پلیکا 2 اینچ را از کارخانه‌های مختلف تولید کننده لوله PVC استعلام نمایید. همچنین با بررسی مداوم قیمت‌ها، امکان تحلیل بازار و خرید با بهترین قیمت برای شما فراهم خواهد شد.