یکی از مهم‌ترین مسائل در هنگام استفاده از لوله‌های فلزی، رسانا بودن این محصولات نسبت به جریان الکتریسیته است. این موضوع باعث می‌شود که در صورت هر گونه برخورد میان این محصولات، اتصالات شدید  و آتش‌سوزی بروز یابد. لوله‌های پلیکا یا UPVC محصولاتی هستند که از پلیمر سخت شده ساخته شده اند و به همین دلیل، در برابر جریان الکتریسیته مقاوم هستند. از نوع خاصی از این لوله‌ها، به عنوان روکش سیم‌های برق و مخابرات استفاده می‌شود. این محصولات، به لوله پلیکا برق معروف هستند. این دسته از محصولات پلیمری، به دلیل مقاومتی که در برابر آتش‌سوزی، رطوبت هوا و گرما و سرما دارند، می‌توانند به خوبی از سیم‌ها محافظت کنند. همچنین مقاومت بالای این محصولات، باعث می‌شود در صورت استفاده در فضای بیرونی یا حتی زیر خاک و داخل زمین، دچار پوسیدگی نشوند. در این مطلب بیشتر با این محصول و مشخصات آن آشنا خواهیم شد.

لوله پلیکا برق چیست؟

لوله هایی که از پلیمر سخت شده تولید می‌شوند، به یاد اولین تولیدکننده این محصول، پلیکا نام گرفته‌اند. این محصولات به دلیل استفاده از پلیمر سخت شده یا همان UPVC، به شدت در برابر خوردگی و شرایط نامساعد آب و هوایی مقاومت دارند. از لوله پلیکا برق می‌توان زیر زمین، در شرایط مرطوب، محیط‌های نمکی و هوای گرم و سرد استفاده کرد. این لوله در واقع در دسته لوله‌های پلیکای فشار متوسط قرار می‌گیرد و علاوه بر روکش سیم، می‌تواند کاربردهای متنوع دیگری هم داشته باشد.

در فرآیند ساخت لوله برق پی وی سی از هیچ نوع ماده نرم کننده‌ای استفاده نمی‌شود. به همین علت این محصول به هیچ عنوان شکل پذیر نیست و نمی‌توان از آن در مکان‌هایی که فشار خمشی وجود دارد استفاده کرد. تمامی انواع لوله پلیکا، خشک و شکننده هستند و در برابر ضربات خارجی مقاومت چندانی ندارند. قیمت این لوله‌ها به نسبت انواع فلزی، به صرفه و مناسب است، این یکی از دلایل مهم برای استفاده از این محصول در ساخت و ساز است.

به طور کلی لوله‌های پلیکا می‌توانند در سه گرید ضعیف، متوسط و قوی به بازار عرضه شوند. لوله PVC برق بیشتر در دسته محصولات گرید متوسط قرار دارد، هرچند می‌توان برای روکش برخی سیم‌ها از انواع ضعیف هم استفاده کرد. با این حال، این محصول کاربردهای دیگری هم دارد که گرید ضعیف، نمی‌تواند پاسخگوی آن باشد.

ابعاد لوله پلیکا برق

این محصول می‌تواند در سایزهای گوناگونی به بازار عرضه شود. ابعاد لوله تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد. از جمله قطر محصول، ضخامت دیواره ها و در نهایت وزن آن. لوله برق پی وی سی می‌تواند در سایزهای 20 میلی متر، 2۵ میلی متر، 32 میلی متر، 40 میلی متر، 50 میلی متر ، 63 میلی متر، 75 میلی متر، 90 میلی متر، 110 میلی متر، 125 میلی متر، 160 میلی متر، 200 میلی متر، 250 میلی متر، 315 میلی متر، 350 میلی متر و  400 میلی متر تولید شده و مورد استفاده قرار گیرد.

روش‌های تولید لوله پلیکا برق

برای تولید لوله پی وی سی پلیکا ممکن است از روش‌های مختلفی استفاده شود. در این راستا سه روش ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

 • روش تولید اکستروژن
 • روش ریخته گری چرخشی یا پوشش دهی دورانی
 • روش ریخته گری با تزریق فشرده یا روش فشاری

رایج‌ترین روش که تقریبا در ۸۰ درصد مواقع از آن استفاده می‌شود، روش اکستروژن است. روش‌های دیگر مانند پوشش‌دهی دورانی و روش تزریق یا فشاری به دلیل پیچیدگی و افزایش بیش از حد قیمت تمام شده محصول،  چندان متداول نیستند.

در روش اکستروژن، ابتدا مواد پلیمری در فرآیند اکستروژن گرم، نرم می‌شوند. سپس این مواد را به صورت بیلت‌های استوانه‌ای، ریخته‌گری می‌کنند. در مرحله بعدی، محصول وارد دستگاه پرس می‌شود و قطعه‌ای حائل بیلت و پیستون می‌گردد. بیلت، به کمک پیستون داخل قالب فشرده می‌شود تا مواد داخل آن شکل استوانه به خود بگیرند.

در نهایت، محصول از دستگاه خارج شده و به ابعاد موردنظر برش می‌خورد. با این روش محصولی بدون درز و مستحکم تولید می‌شود که می‌تواند مقاومت بالایی در برابر فشار داشته باشد.

کاربردهای لوله پلیکا برق

اگرچه نام لوله برق pvc باعث می‌شود که افراد تصور کنند این محصول به کاربرد خاصی محدود است، اما جالب است بدانید که این دسته از لوله‌های پلیکا در موارد زیادی استفاده می‌شوند. کاربردهای مختلف این محصول، بستگی به ضخامت دیواره‌ها، سایز و قطر محصول خواهدداشت.

به عنوان مثال محصولی با ضخامت دیواره ۰.۸ میلیمتر و قطر ۵ سانتیمتر، بیشتر برای ناودانی‌های کوچک استفاده می‌شود. هرچه قطر و ضخامت لوله بالاتر برود، کاربردهای آن صنعتی‌تر و حساس‌تر می‌شود. به طور کلی می‌توان کاربردهای این محصول را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • استفاده به عنوان روکش سیم برق و مخابرات
 • کاربرد برای ساخت ناودانی‌های بزرگ
 • استفاده در جهت انتقال فاضلاب خانگی
 • ساخت لوله‌های انتقال مایعات در حجم کم و متوسط در دامداری‌ها، صنایع تولید آبمیوه و مواد خوراکی
 • استفاده در صنایع سبک دارویی و بهداشتی برای انتقال مایعات سبک و غیر حساس
 • کاربرد در صنایع کشاورزی و گلخانه‌ای برای آبیاری

مزایای لوله پلیکا برق

لوله‌های برق پی وی سی به دلیل مقاومت بالا و قیمت پایین نسبت به محصولات فلزی بسیار پر طرفدار هستند. این لوله ها کاربردهایی دارند که انواع فلزی، آن را پوشش نمی‌دهند و به همین علت، بازار این محصول همیشه پر رونق است. از جمله مزایای این محصول که موجب جذب مشتریان شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مقاوم در برابر حشرات موذی
  یکی از مشکلاتی که ممکن است برای انواع روکش سیم اتفاق بیفتد، خورده شدن توسط حشرات و جانوران و آسیب به سیم‌هاست. این لوله‌ها در برابر چنین اتفاقاتی کاملا مقاوم هستند.
 • مقاومت در برابر خوردگی ناشی از شرایط آب و هوا
  لوله‌های پلیکا در شرایط مرطوب، اسیدی، زیر خاک، داخل دیوار و… قابل استفاده هستند و دچار هیچگونه خوردگی و پوسیدگی نخواهند شد.
 • رسانا الکتریکی و حرارتی
  لوله‌ برق پلیکا جریان الکتریسیته و گرما را از خود عبور نمی‌دهد، به همین علت بهترین انتخاب ممکن برای روکش سیم‌های برق و مخابرات است.
 • قیمت ارزان

لوله پلیکا نسبت به میزان کاربرد، در مقایسه با انواع لوله فلزی ضدزنگ، بسیار ارزان‌تر است. به همین دلیل استفاده از آن به صرفه و اقتصادی خواهدبود. از سویی این محصول کاربردهای منحصر به فردی هم دارد که نمی‌تواند با محصولات فلزی جبران گردد. بنابراین داشتن قیمت به صرفه، یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید.

 • وزن سبک
  این محصولات حتی در ابعاد بزرگ، نسبت به محصولات فلزی وزن سبک‌تری دارند و می‌توان از آن‌ها به راحتی استفاده کرد.
 • ضد حریق بودن
  لوله پلیکا در برابر حریق، مشتعل نمی‌شود. تنها در حرارت بالا دچار تغییر شکل خواهدشد، اما به هیچ وجه آتش نمی‌گیرد و به همین دلیل، ایمنی آن بالاست.

معایب لوله پلیکا برق

در کنار تمام مزایای یاد شده، این محصول معایبی هم دارد که موجب شده‌است در برخی مکان‌ها قابل استفاده نباشد. از جمله نکات منفی درباره لوله‌های برق پی وی سی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شکننده بودن
  همانگونه که گفتیم در تولید لوله برق pvc، از ماده نرم‌کننده‌ استفاده نمی‌شود. این محصول در عین استحکام، بسیار خشک است و ضربات خارجی ممکن است به راحتی به بدنه آن آسیب برسانند. به همین دلیل اغلب به صورت توکار و در مسیرهایی که تحت فشار بیرونی نباشند از آن‌ها استفاده می‌شود. بنابراین اگر قرار است روی سیم‌هایی که در مسیرهای پر تردد و تحت فشار هستند روکش بزنید، باید محصول دیگری را انتخاب کنید.
 • شکل‌ناپذیری
  یکی از معایب لوله‌ برق پلیکا این است که به هیچ وجه خم نمی‌شود و در صورت قرار گرفتن تحت فشار خمشی، می‌شکند. به همین علت در تغییر مسیرها نمی‌توان به هیچ وجه به آن‌ها شکل داد. این موضوع باعث ضرورت استفاده از زانویی و اتصالات خمیده برای بخش‌های تغییر مسیر لوله می‌شود.

قیمت لوله پلیکا برق

همانگونه که گفته شد از جمله مزایای مهم لوله‌های برق pvc قیمت مناسب آن هاست. این محصولات به طور کلی در مقایسه با لوله‌های فلزی ارزان‌تر هستند. با این حال ممکن است قیمت محصول تولید شده در کارخانه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. این تفاوت تحت تاثیر چند عامل است، از جمله:

 • ماده اولیه به کار رفته در محصول: مرغوبیت ماده پلیمری مورد استفاده در ساخت لوله‌ها موجب افزایش قیمت آن‌ها خواهد شد. هرچند لوله برق پلیکا اگر از کیفیت خوبی برخوردار باشد، عمر طولانی آن، هزینه اولیه را جبران خواهد کرد.
 • روش تولید محصول: استفاده از دستگاه‌های مدرن و روش‌هایی که کیفیت محصول را بالاتر می‌برند، روی قیمت لوله برق پلیکا موثر است.
 • محل قرار گیری کارخانه: هرچه از کارخانه تولید لوله پلیکا دورتر باشید، قیمت نهایی به دلیل اضافه شدن هزینه‌های حمل و نقل بیشتر خواهد شد.

با تمامی این تفاوت‌ها، شما می‌توانید با مراجعه به آهن اسپات بهترین قیمت‌ها را مشاهده کنید. در این پلتفرم این امکان وجود دارد که قیمت‌ها را در زمان‌های مختلف بررسی کنید. همچنین می‌توانید قیمت لوله pvc برق تولید شده در کارخانجات مختلف و محصولات وارداتی را باهم مقایسه نمایید. این بررسی‌ها به شما دید جامعی درباره قیمت محصولات خواهد داد و در خرید بهتر به شما کمک خواهدکرد.

خرید لوله پلیکا برق

برای خرید لوله برق پی وی سی، از میزان نیاز خود به محصول استعلام دقیقی بگیرید. اینکه چه قطر لوله‌ای نیاز دارید، ضخامت آن باید چقدر باشد، چند متر لوله برق نیاز دارید و … روی قیمت نهایی موثر خواهد بود.

پس از نیازسنجی و استعلام قیمت‌ها از سایت آهن اسپات، نوبت به خرید لوله پی وی سی برق از بهترین فروشندگان می‌رسد. در آهن اسپات می‌توانید تمامی این محصولات را به صورت یکجا مشاهده نموده و با توجه به نیاز خود بهترین مورد را انتخاب کنید.

همچنین در این سایت، امکان ارتباط با کارشناسان مجرب نیز وجود دارد، با دریافت راهنمایی‌های لازم از این متخصصان، کیفیت خرید شما کاملا تضمین شده خواهد بود.