لوله‌های پلی اتیلن از جمله محصولات پلیمری هستند که به عنوان جایگزینی عالی برای انواع لوله سیمانی و فلزی وارد بازار شدند. این محصولات، ویژگی‌های مثبت زیادی دارند که باعث می‌شود در مصارف گوناگون مانند آبرسانی، انتقال گاز و فاضلاب مورد استفاده قرار گیرند. لوله پلی اتیلن آبرسانی یکی از مهم‌ترین انواع این محصول است. این دسته از لوله‌ها خمش پذیری بسیار فوق العاده‌ای دارند. همچنین، مشکل رسوب‌گیری که در لوله‌های فلزی بسیار رایج است، در این محصولات وجود ندارد. این محصول به دلیل داشتن خواص متعدد، بازار بسیار پر رونقی دارد و در صنعت، موارد استفاده‌ متنوعی دارد. علاوه بر این، لوله‌های آبرسانی پلی اتیلن انواع مختلفی هم دارد که آشنایی با آن‌ها در به کارگیری بهتر این محصول بسیار کمک کننده خواهدبود. در ادامه به معرفی این محصول پرکاربرد خواهیم پرداخت.

لوله پلی اتیلن آبرسانی چیست؟

یکی از انواع لوله‌های پلی اتیلن یا PE، لوله آبرسانی است. این محصول مانند تمام لوله‌های پلی اتیلن دیگر، بدنه‌ای مشکی رنگ دارد. وجه تمایز این لوله با دیگر محصولات هم گروه خود، خط آبی روی بدنه آن است که برای نشان دادن کاربرد خاص آن به کار می‌رود. این دسته از محصولات، مزایای زیادی نسبت به لوله‌های فلزی دارند. به عنوان مثال برای انتقال آب می‌توان از لوله مسی هم استفاده کرد، اما در ابعاد کلان، هزینه استفاده از فلز مس بسیار هنگفت خواهدبود. لوله پلی اتیلن آبرسانی، با همان میزان کارایی، قیمت پایین تری دارد و به صرفه‌تر است. از سویی این لوله‌ها در برابر عوامل فرسایشی مختلف بسیار مقاوم هستند و در عین حال، بر عکس لوله‌های پی وی سی، خشک و شکننده نیستند.

خواص ظاهری و ابعاد

تمامی لوله‌های پلی اتیلن با رنگ مشکی مشخص می‌شوند. این محصولات بر حسب کاربردی، روی بدنه خود خطوط رنگی دارند. در لوله پلی اتیلن آبرسانی این خط، آبی رنگ است. از نظر ابعادی، این محصول در سایزهای ۲۰ الی ۵۰۰ تولید می‌شود. ضخامت بدنه لوله بستگی به گرید آن دارد و می‌تواند از ۱.۸ تا ۷۷.۳ میلی متر متغیر باشد. قطر این محصول بنا به کاربردهای آن، بین ۱۶ الی ۳۱۵ میلی متر است. این ابعاد، همیشه ثابت هستند اما در موارد خاص مانند کاربردهای صنعتی و دقیق، می‌توان لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی را در ابعاد سفارشی هم تولید نمود.

مشخصات فنی

لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی محصولاتی مقاوم در برابر حرارت، فشار و ضربه هستند. این محصولات می‌توانند در مناطق مختلف مورد استفاده قرار گیرند. پیش از استفاده از محصول، آن را در دمای ۳۰ الی ۵۰ درجه قرار می‌دهند تا طول عمر به صورت دقیق مشخص شود. به طور میانگین، لوله پلی اتیلن آبرسانی می‌تواند در در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد بین ۵ تا ۱۰۰ سال دوام داشته باشد، بدون اینکه دچار هیچگونه مشکلی شود. این مقدار با بالا رفتن دما و همچنین تغییر در گرید محصول و ضخامت بدنه می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در دمای ۴۰ درجه، حداکثر طول عمر لوله ۵۰ سال خواهد بود و در صورت رسیدن دما به ۷۰ درجه، این میزان به ۲ سال کاهش خواهد یافت. بنابراین بازه حرارتی نرمال برای کاربرد لوله پلی اتیلن آبرسانی، نهایتا تا ۵۰ درجه سانتیگراد در گرم‌ترین حالت است. همچنین رده فشاری این لوله‌ها بین ۴ الی ۲۵ اتمسفر است و می‌توانند برای انتقال مایعات با فشار قوی استفاده شوند.

لوله‌های پلی اتیلن که برای آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، تحت استاندارد DIN8074 آلمان تولید می‌شوند. این محصولات می‌توانند از انواع پلی اتیلن موسوم به PE80 و PE100 تولید شوند. ضریب ایمنی این لوله‌ها در حدود ۲۵.۱ است و در شرایط دمایی نرمال (بین ۲۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد) می‌توانند ۵۰ سال فشار کار را به راحتی تحمل کنند.

در نهایت لوله‌های پلی اتیلن محصولاتی مقاوم و در عین حال، منعطف هستند. این لوله‌ها در شرایط دمایی مختلف می‌توانند دوام داشته باشند، بدون آن‌که شکل آن‌ها دچار تغییر شود. همچنین استفاده از این محصولات در زیر خاک، به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، باعث پوسیدگی نخواهدشد. لوله‌های آبرسانی از جنس PE رسوب پذیر نیستند و انتخابی عالی برای انتقال آب با فشار و در حجم زیاد هستند.

انواع لوله پلی اتیلن آبرسانی

به دلیل کاربردهای متنوعی که لوله پلی اتیلن آبرسانی دارد، انواع مختلفی از آن تولید و به بازار عرضه می‌گردد. این محصول می‌تواند بر اساس معیارهای گوناگونی تقسیم بندی شود. یکی از فاکتورهای مهم برای دسته بندی این لوله‌ها، تعداد لایه‌های به کار رفته در دیواره محصول است. بر این اساس دو نوع لوله آبرسانی داریم:

 • لوله پلی اتیلن آبرسانی تک جداره

  این محصول با نام لوله پلی اتیلن فشار قوی هم شناخته می‌شود. از این محصول برای انتقال سیالاتی مانند آب شرب در فشار بسیار بالا استفاده می‌کنند. این لوله می‌تواند در فشار ۲ تا ۴۰ بار استفاده شود؛ کاربرد لوله تک جداره پلی اتیلن در فشارهای مختلف بستگی به قطر و ضخامت آن خواهد داشت.

 • لوله پلی اتیلن آبرسانی دو جداره

  لوله دوجداره پلی اتیلن که در اصطلاح، لوله کاروگیت نامیده می شوند، مهم ترین لوله های شبکه های آبرسانی هستند. لایه بیرونی این محصول به شکل حلقه حلقه و لایه درونی آن دارای سطحی صاف است. این محصول مقاومت حلقوی بالایی دارد و به دلیل داشتن سطح داخلی صاف، به هیچ وجه رسوب پذیر نیست. به همین جهت انتخاب خوبی برای شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی است.

علاوه بر این، لوله پلی اتیلن آبرسانی را می‌توان بر اساس ضخامت و فشار کاری هم به انواعی تقسیم کرد. از جمله:

 • لوله PE63: این محصول امروزه دیگر کاربردی ندارد. دلیل منسوخ شدن کاربرد این لوله‌ها این است که قیمت تولید آن‌ها بسیار بالا است. همچنین، ضخامت جداره‌ها باعث افزایش وزن بیش از حد محصول شده است و کار کردن با آن بسیار دشوار است. از این لوله‌ها در کاربردهای قدیمی، برای لوله‌های توکار آبرسانی در زیر زمین استفاده می‌شده است.
 • لوله PE80: به دلیل عیوب وزنی و قیمتی در نوع قبل، محصولاتی تولید شدند که دانسیته مواد در آن‌ها افزایش یافته بود. این لوله‌ها، علی رغم ضخامت بیشتر، وزن کمتری نسبت به لوله‌های PE63 دارند و در عین حال، با قیمت بسیار ارزان‌تری به فروش می‌رسند. این لوله‌ها هنگام استفاده در محیط‌های بسته و زیر زمین، عملکرد خوبی دارند اما ممکن است برای استفاده در محیط‌هایی که در معرض نور آفتاب است مناسب نباشند.
 • لوله PE100: مرغوب‌ترین نوع لوله پلی اتیلن آبرسانی، همین محصول است. ماده اولیه این لوله‌ها از بهترین مواد انتخاب می‌شود. این محصولات وزن سبکی دارند و در برابر فشار بسیار مقاوم هستند. همچنین، نوع PE100 در برابر اشعه ماورا بنفش ناشی از تابش نور خورشید دوام بالایی دارد و فرسوده نخواهد شد.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن آبرسانی

مزایای لوله پلی اتیلن آبرسانی دارای موارد زیر است:

 • مقاومت بالا و وزن سبک: لوله پلی اتیلن آبرسانی در برابر اسید، باز، مواد شیمیایی و محلول‌ها دارای مقاومت بالایی می‌باشد. با این حال، این محصول نسبت به لوله‌های چدنی و فولادی دارای وزن کمی است. به همین دلیل نصب و حمل آن‌ها به راحتی صورت می‌گیرد
 • عمر طولانی: این نوع لوله‌ها در برابر خاک و فشار مقاومت خوبی دارند به همین دلیل دچار نشتی و استهلاک نمی‌شوند. طول عمر این محصولات بنا به شرایط دمایی و فشاری که بر آن‌ها وارد می‌شود، می‌تواند به راحتی تا ۵۰ سال هم برسد.
 • فاکتور ایمنی: تمامی محصولات ویسکوالاستیک‌ در طول زمان، حتی با قرار گرفتن در دمای معمولی و فشار کم تغییر شکل می‌دهند. از آنجایی که لوله پلی اتیلن آبرسانی هم جزء همین دسته است، در آزمایشگاه خاصیت ویسکوالاستیک آن کاملا مورد کنترل قرار می‌گیرد که به آن فاکتور ایمنی گفته می‌شود.
 • انعطاف‌ و شکل‌پذیری: برخلاف محصولاتی همچون لوله پلیکا، لوله‌های فلزی و محصولات چدنی، این مدل لوله‌ها دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی هستند. در صورت تغییر مسیر در حین کار با لوله، امکان شکستگی وجود ندارد. همچنین محصول در برابر دما و فشار‌های مختلف بسیار منعطف است.
 • آب‌بندی: احتمال نشتی و گسست در این محصول وجود ندارد، زیرا لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی کاملا آب‌بندی شده‌اند.
 • قیمت ارزان: بهای اولیه لوله‌های پلی اتیلن نسبت به محصولات فولادی ارزان است. همچنین این نوع لوله‌ها دارای عمر طولانی، عدم خرابی، عدم نشتی و عدم نیاز به تعمیرات دوره‌ای می‌باشند به همین دلیل استفاده از لوله پلی اتیلن آبرسانی مقرون به صرفه می‌باشد.
 • حمل و نصب آسان: وزن سبک باعث شده است که حمل و نقل این لوله‌ها بسیار آسان باشد. این سبکی، باعث می‌شود که کار با این محصول هم بسیار آسان باشد. همچنین انواع لوله پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به هیچ وسیله‌ای به آسانی به یکدیگر متصل می‌گردند.

کاربردهای لوله پلی اتیلن آبرسانی

همان گونه که از نام این محصول برمی‌آید، بیشترین کاربرد آن در انتقال آب و سیالات مایع است. لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی به صورت گسترده در کشاورزی، صنعت و تاسیسات شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله رایج‌ترین کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آبرسانی فشار قوی در سیستم‌های شهری و روستایی
 • کاربرد در شبکه‌های زهکشی زمین‌های کشاورزی
 • استفاده در سیستم‌های آبیاری تحت فشار مانند قطره‌ای و بارانی
 • به کارگیری در سیستم‌های آبرسانی به گلخانه‌های بزرگ و کوچک
 • آبرسانی به مناطق صعب العبور به دلیل داشتن انعطاف و مقاومت بالا
 • انتقال انواع سیالات گرم کننده یا خنک کننده در کارخانجات مختلف
 • استفاده جهت انتقال مواد شیمیایی در صنایع پتروشیمی
 • کاربرد در کارخانجات تولید مواد غذایی برای انتقال مایعات

قیمت لوله پلی اتیلن آبرسانی

یکی از مهم‌ترین مزایای لوله پلی اتیلن آبرسانی نسبت به محصولات فلزی، قیمت آن است. در انتقال آب آشامیدنی یا مایعات خوراکی، می‌توان از لوله‌هایی از جنس مس یا گاهی فولاد ضدزنگ هم استفاده کرد، اما در ابعاد کلان مانند انتقال آب شهری، هزینه این کار بسیار سنگین خواهد شد. لوله پلی اتیلن با وجود داشتن مقاومت و کاربردهای بسیار متنوع، قیمتی مناسب دارد. این محصول در پروژه‌های کوچک و بزرگ موجب افزایش بی رویه هزینه‌ها نخواهد شد و به همین جهت، می‌توان به چشم محصولی اقتصادی به آن نگاه کرد. علاوه بر ارزان بودن هزینه اولیه، بهای تعمیرات این لوله‌ها نیز پایین است، زیرا به سختی مستهلک می‌شوند و در صورت خرابی، تعویض آن‌ها به دشواری انواع فلزی نیست.

برای استعلام قیمت لوله پلی اتیلن آبرسانی می‌توانید از پلتفرم آهن اسپات استفاده کنید. در این سایت قیمت این محصول از تولید کنندگان و فروشندگان مختلف قابل مشاهده است. مزیت این نوع برآورد قیمت، این است که بهای همان لحظه را مشاهده خواهید کرد. در این پلتفرم می‌توانید با کارشناسان تماس بگیرید و درباره بهترین قیمت‌های این محصول مشاوره دریافت کنید تا خریدتان را با بهترین قیمت ممکن انجام دهید.

خرید لوله پلی اتیلن آبرسانی

پیش از آن‌که اقدام به خرید لوله‌های پلی اتیلن آبرسانی نمایید، به چند مورد حتما توجه کنید:

 • به علائم حک شده روی بدنه لوله توجه کنید. در این قسمت باید چند مورد قابل مشاهده باشد:
  1. مهر استاندارد تولید لوله‌های PE
  2. تاریخ تولید محصول
 • مواد سازنده (PE80 یا PE100)
 1. فشار بار لوله
 2. نام کارخانه‌ تولید کننده
 • دقت کنید که روی بدنه محصول ترک یا برآمدگی وجود نداشته باشد. همچنین سطح داخلی این لوله‌ها باید کاملا صاف و صیقلی باشد.
 • سایز محصول را حتما بررسی کنید و آن را با نیاز خود مطابقت دهید.

در نگاه اول، بررسی و تشخیص این موارد ممکن است دشوار باشد. خرید لوله پلی اتیلن آبرسانی باکیفیت از آهن اسپات، می‌تواند کار را راحت‌تر کند. شما می‌توانید با کارشناسان این سایت در تماس باشید و قیمت محصولات را به صورت به روز دریافت نموده و سپس درخواست خرید خود را ثبت کنید. تنوع محصول در آهن اسپات بسیار زیاد است و کیفیت تمام آن‌ها تضمین شده است، به همین جهت می‌توانید با کمک این پلتفرم خریدی مطمئن را تجربه کنید.