لوله‌های پلی اتلینی که برای کاربردهای فاضلابی مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان‌گونه که از نامشان مشخص است، از جنس پلی اتیلن ساخته شده‌اند. این محصولات در مقابل شرایط محیطی سخت بسیار مقاوم بوده و کاربردهای فراوانی نیز دارند. استفاده از لوله‌های پلی اتیلن در اتصالات و انتقال فاضلاب‌ها، عمر طولانی را به همراه داشته و به همین‌دلیل استفاده از آن‌ها اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است. امروزه جهت جمع‌آوری و همچنین دفع نمودن فاضلاب با استفاده از روش‌های جدید از لوله پلی اتیلن فاضلابی استفاده می‌شود. یکی از اصلی‌ترین دلایل آلودگی محیط زیست با پسماند‌های فاضلابی است.

انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی در 3 نوع تولید و روانه بازار شده‌اند که عبارتند از:

  • لوله‌های فاضلابی تک جداره
  • لوله‌های فاضلابی دوجداره 
  • لوله‌های فاضلابی اسپیرال

هر کدام از این سه نوع لوله پلی اتیلن در کاربردهای مختلفی استفاده می‌شوند. این محصول دارای مقاومت بسیار بالا و همچنین طول عمر بالایی است و این ویژگی‌ها سبب شده تا محبوبیت بالایی پیدا کنند و در هزینه‌ها نیز صرفه‌جویی شود. از این میان لوله‌های دوجداره به دلیل سبک بودن جز پرکاربردترین لوله‌های پلی اتیلن جهت جمع‌آوری و انتقال فاضلاب به شمار می‌رود و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایز و ضخامت لوله پلی اتیلن فاضلاب

لوله‌های پلی اتیلن متناسب با ضخامت و سایز در کاربردهای فاضلابی مورد استفاده قرار می‌گیرند و انواع مختلفی از این محصول، بر اساس ویژگی‌های گوناگون در بازار وجود دارد. به صورت کلی می‌توان گفت که در جدول‌ استانداردهای بین‌المللی سایز لوله‌های فاضلاب پلی‌اتیلن بر حسب میلی‌متر بیان می‌شود.
لازم به ذکر است که در این جدول‌ها لوله‌ها براساس ضخامت و همچنین سایز شناخته می‌شوند. ضخامت و سایز لوله‌ها به شرح زیر هستند:

۵۰ میلی‌متر- ضخامت ۲
۶۳ میلی‌متر- ضخامت ۲/۹
۷۵ میلی‌متر- ضخامت ۲/۹
90 میلی‌متر- ضخامت ۳/۵
۱۰۰میلی‌متر- ضخامت ۴/۲
۱۲۵ میلی‌متر- ضخامت ۴/۸
۱۶۰ میلی‌متر- ضخامت ۶/۲

با دانستن سایز و ضخامت لوله‌های فاضلابی می‌توانید لوله مورد نظر خود را متناسب با کاربردتان انتخاب نمایید. موارد ذکر شده ضریب ایمنی لوله‌ها بسیار مهم و حایز اهمیت است که می تواند ۱٫۲۵ و ۱٫۶ و ۲ دسته‌بندی گردند.
با بالاتر رفتن فشار، ضخامت لوله‌ها نیز بیشتر می‌شود. زمانی که ضخامت لوله‌ها افزایش یافت، دبی (به معنی مقدار حجم جا به جا شده در یک مقطع مشخص در زمانی مشخص) کاهش پیدا می‌کند و همچنین جریان سیال موجود به آرامی منتقل می‌گردد.

مزیت‌های لوله‌های پلی اتیلن فاضلابی

استفاده از این محصولات دارای مزایای متفاوتی است؛ که عبارتند از:

  • کاهش هزینه‌های اضافه
  • دوام و پایداری بالا در محیط‌های مختلف
  • راحتی کار
  • عدم نشت فاضلاب
  • مقاومت در برابر فشارهای مکانیکی
  • مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی
  • وزن کم و سبک

لوله‌کشی فاضلاب‌ها، چه صنعتی و چه شهری و روستایی کاری بسیار سخت و مشکل است، استفاده از این محصول سبب شده تا این فرآیند آسان‌تر و ساده‌تر انجام شود. وزن کم این محصول باعث شده تا به محبوبیت آن افزوده شود.
هر نوع از این محصول مقاومت بالایی در مقابل عوامل مکانیکی و مواد شیمیایی دارد. به دلیل دوام و پایداری بالا در محیط‌های مختلف استفاده از این نوع لوله فاضلابی توصیه می‌شود.

کاربرد لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله‌های فاضلابی از جنس پلی اتیلن در جمع‌آوری هر سه نوع فاضلاب، فاضلاب خانگی، فاضلاب صنعتی و فاضلاب سطحی کاربرد دارد. این محصولات در عرصه لوله‌کشی فاضلاب صنعت و شهری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول عمر بالا و همچنین مقاومت بالای این محصول سبب شده تا محبوبیت فراوانی پیدا کند و کاربرد بسیاری نیز داشته باشد.
ذخیره‌های آب‌های زیرزمینی باید به عنوان یک منبع بسیار مهم و حیاتی طلقی گردند. به همین دلیل مدیریت آن بسیار مهم است و برای کاربردهای کشاورزی مورد نیاز است. همچنین زه‌کشی آب‌های سطحی توسط لوله‌های اسپیرال و همچنین لوله‌های کاروگیت با طول عمر حداقل ۵۰ سال امکان‌پذیر است.
این لوله‌ها کاربرد‌های گوناگونی دارند که اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد آن‌ها در زمینه فاضلاب است. کاربرد این لوله‌های پلی اتیلن در فاضلاب‌های شهری، روستائی و همچنین صنعتی گسترده است و همچنین از آن‌ها برای جمع‌آوری آب‌های سطحی استفاده می‌گردد.
به عبارتی کلی می‌توان گفت از لوله‌های پلی اتیلن برای جمع‌آوری و همچنین انتقال فاضلاب استفاده می‌گردد. این لوله‌ها به صورت معمول در اندازه‌های مختلف وجود داشته که هر کدام برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این لوله‌ها در جمع‌آوری فاضلاب‌های صنعتی بسیار مثمرثمر بوده و مناسب است.

خرید لوله فاضلابی پلی اتیلن

اگر قصد خرید لوله فاضلاب برای صنایع مختلف و همچنین کاربردهای شهری و روستایی را دارید، آهن اسپات می‌تواند مرجعی مناسب برای خرید شما باشید. شما به راحتی و با خیالی آسوده می‌توانید از آهن اسپات لوله مورد نظر خود را خریداری کنید. برای این منظور کافی است اطلاعات کافی در مورد لوله فاضلاب را مطالعه نمایید و سپس در بستری امن و قابل اعتماد با خیالی آسوده سفارش خود را ثبت کنید.

قیمت لوله فاضلابی پلی اتیلن

اگر می‌خواهید لوله فاضلابی پلی اتیلن مورد نظر خود را با قیمتی مناسب و مقرون به صرفه خریداری کنید، آهن اسپات بهترین گزینه برای شما است. در آهن اسپات قیمت لوله فاضلاب پلی اتیلن به صورت لحظه‌ای درج می‌شود و می‌توانید با خیالی آسوده خریدی ایده‌آل را تجربه کنید. قیمت این محصول نیز با توجه به نوسانات بازار، کیفیت مواد ساخته شده، مقدار و نوع می‌تواند متفاوت باشد به همین دلیل نمی‌توان قیمت واحدی را برای این محصول در گرفت. اما به صورت کلی می‌توان گفت با خرید از آهن اسپات می‌توانید تجربه‌ای به یادماندنی از خرید لوله فاضلاب را تجربه کنید.

نتیجه‌گیری

این لوله‌ها از پلی اتیلن ساخته شده و در کاربردهای مختلفی در طیف لوله‌کشی فاضلاب (صنعتی، شهری و روستایی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول دارای مزایای مختلفی است که مهم‌ترین آن‌ها وزن سبک، کاربری راحت، طول عمر بالا و مقرون به صرفه بودن است. اگر قصد خرید لوله فاضلاب پلی اتلین را با قیمتی مناسب دارید، آهن اسپات بهترین گزینه برای خرید شما به شمار می‌رود. آهن اسپات به عنوان پلتفرم حرفه‌ای فروش آنلاین آهن آلات است و شما می‌توانید با استفاده و خرید از طریق آن سرمایه‌گذاری‌ مطمئنی داشته باشید و تجربه‌ای شیرین را برای خود رقم بزنید.