معرفی پلیمرهای مصنوعی انقلابی در صنعت‌های مختلف ایجاد کرد. در حال حاضر ساخت قطعات و تجهیزات صنعتی، خانگی و پزشکی از جنس‌های پلیمری امری رایج است. مواد پلیمری به شکل‌های مختلفی در صنعت به کار گرفته می‌شوند. پلی اتیلن به عنوان یکی از این مواد اصلی برای ساخت و تولید انواع این قطعات برشمارده می‌شود. لوله پلی اتیلن پرفشار قوی از محصولاتی است که در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی از این ماده پلیمری ساخته می‌شود.

لوله پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن یک نوع پلیمر از دسته ترمو پلاستیک به شمار می‌رود. با توجه به خواص حرارتی، خواص مکانیکی و مقاومت به شوک‌های حرارتی که این گروه از مواد پلیمری دارند؛ لوله‌های پلی اتیلن توانستند جای بسیاری از آلیاژهای پایه آهنی مانند لوله‌های فولادی و چدنی را بگیرند.

لوله پلی اتیلنی حتی در مقابل لوله‌های PVC هم دارای عمر و دوام بیشتری دارند. ویژگی‌های منحصر به فرد این مقاطع پلی اتیلنی شامل انعطاف پذیری عالی، استحکام کششی بالا، استحکام فشاری بالا، تحمل وزن فوق العاده و مقاومت به ضربه می‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های این مقطع مقاومت به خوردگی و رسوب پذیری پایین آن در برابر مواد بسیار خورنده، رطوبت، چربی‌ها و دیگر آلایندگی‌ها است.

آشنایی با انواع لوله پلی اتیلن پرفشار قوی

انواع لوله‌های لوله پلی اتیلن که در محل‌های مختلفی به کار می‎‌روند کم نیستند. از این لوله‌ها در خطوط انتقال آب، سیالات صنعتی، کابل‌های برق و مخابراتی و خطوط انتقال نفت و گاز می‌توان استفاده کرد. از انواع مهم لوله پلی اتیلن که به بازار عرضه شده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله پلی اتیلن آب‌رسانی
 • لوله پلی اتیلن گازی
 • لوله پلی اتیلن فاضلابی
 • لوله پلی اتیلن فشار قوی
 • لوله پلی اتیلن آبیاری قطره‌ای

عموما رنگ این لوله‌ها تیره و در طیف رنگی طوسی و مشکی قرار می‌گیرد. رنگ سیاه در لوله‌های پلی اتیلن نشان از  Anti UV بودن آن‌ها است. این بدان معناست که لوله را در برابر پرتوهای فرابنفش مقاومت خوبی را به نمایش خواهد گذاشت. به این لوله‌ها به اصطلاح Natural گفته می‌شود.

لوله‌های پلی اتیلن از جمله مقاطعی هستند که در بیشتر پروژه‌های و زیر ساخت‌های عمرانی استفاده می‌شود. چرا که این لوله‌ها قابلیت تولید در ضخامت‌های مختلفی را دارند، پس می‌توان از آن‌ها تحت موقعیت‌های مختلفی استفاده کرد. به همین خاطر در سال‌های اخیر به عنوان یکی از پر فروشترین و اصلیترین مصالح ساختمانی شناخته شده است و درخواست‌های بسیاری برای عرضه‌ آن به بازار وجود دارد.

از دلایلی که سبب شده تقاضای خرید لوله پلی اتیلن پرفشار قوی افزایش یابد، قیمت ارزان آن در برابر آلیاژهای فلزی است. علت این مسئله را هم در دسترسی به مواد اولیه و فناوری تولید می‌توان دانست. همچنین شما می‌توانید به‌روزترین قیمت لوله پلی اتیلن پرفشار قوی و انواع آهن آلات را در بر روی سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

مشخصات فنی لوله پلی اتیلن پرفشار قوی

یکی از انواع کاربردی محصولات پلی اتیلنی لوله پلی اتیلن پرفشار قوی است. این مقطع پلیمری قابلیت به کار گیری در بخش‌های مختلفی از صنعت را دارد. چرا که توانایی تحمل فشارهای مختلفی را با بیشترین بازدهی در حین بار گذاری خواهد داشت. همچنین این لوله‌ دارای تمامی خواص مثبت مواد پلیمری از جمله موارد زیر است:

 • مقاومت به خوردگی
 • استحکام کششی بالا
 • تحمل ضربه‌های ناگهانی
 • مقاوم به شوک حرارتی

یکی از ویژگی‌های لوله پلی اتیلن پر فشار قوی این است که قابلیت پوشش‌دهی با مواد ضد خوردگی را هم دارد. استانداردهایی بسیاری برای تولید این نوع لوله تعریف شده است. معروفترین این استانداردها برای کشور آلمان (استانداردDIN-8074  ۱۴۴۲۷)، استاندارد ۱-۱۴۴۲۷ و استاندارد ملی هستند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت انواع آهن آلات تولید شده در کشور را مشاهده کنید.

لوله پلی اتیلن پر فشار قوی را در دو دسته از نظر ابعاد و فشار قابل تحمل گروه بندی کرد. این لوله‌ها در فشارهای کاری 4 اتمسفر، 6  اتمسفر، ۸ اتمسفر، ۱۰ اتمسفر، ۱۶ اتمسفر ، ۲۰ اتمسفر و ۳۲ اتمسفر قابل استفاده هستند. منظور از ابعاد هم قطر لوله است. قطر این لوله ۱۶ میلیمتر تا 2000 میلیمتر می‌تواند باشد.

لوله پلی اتیلن پر فشار قوی در فعالیت‌های صنعتی متنوعی قابلیت به کار گیری دارد. به طور مثال بسط و ایجاد انشعابات کوچک و بزرگ برای انتقال آب در زمین‌های کشاورزی، فاضلاب‌های ساختمانی، زه کشی، شبکه‌های انتقال گاز، زیر ساخت‌های انتقال برق و سیستم‌های مخابراتی می‌توان از انواع این لوله‎ پلیمری استفاده کرد. آخرین ویژگی ممتاز  لوله پلی اتیلن پر فشار قوی روش مصرف آسان آن است.

نحوه اتصال لوله پلی اتیلن پرفشار قوی

برای ایجاد اتصال لوله‌های پلی اتیلن فشار قوی با دیگر بخش‌های سیستم چند روش با هزینه‌های اقتصادی پیشنهاد شده است:

 • جوش لب به لب: ایجاد اتصال بین دو لبه‌ لوله پلی اتیلن پر فشار قوی با حرارت دادن سر لوله‌ها به یکدیگر به روش جوشکاری وجود دارد.
 • اتصال مکانیکی: با استفاده از تجهیزات صنعتی می‌توان لوله‎‌ها را به یکدیگر وصل کرد.
 • اتصال الکتروفیوژنی: روش الکتروفیوژنی به معنای استفاده از المنت‌های گرم کن در نزدیکی لوله‌ها است. در این روش مانند روش جوشکاری، بخشی از لوله ذوب شده و پس از سرد شدن دو تکه به هم خواهند چسبید.
 • اتصال با جوش کمربند: جوش کمربندی در شرایطی که سطح انحنا دار است بیشتر استفاده می‌شود.

تعیین قیمت لوله پلی اتیلن پرفشار قوی

هر پروژه عمرانی دارای برنامه ریزی مالی دقیقی هستند. به همین دلیل اطلاع از روش قیمت گذاری بر روی محصولات فولادی و پلیمری مانند لوله پلی اتیلن پر فشار قوی برای مهندسان اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت. پارامترهای موثر بر قیمت کالاهایی مانند لوله‌های پلی اتیلنی کم نیستند. مهمترین مشخصه‌ها در احتساب هزینه‌ها شامل:

 • نوسان نرخ ارز
 • هزینه‌های جانبی تولید مانند حمل و نقل
 • حامل‌های انرژی
 • دسترسی به مواد اولیه
 • حقوق کارگران
 • سایز لوله
 • مالیات و…

برای محاسبه قیمت نهایی لوله‌های پلی اتیلنی یک روش مصوب و استاندارد در نظر گرفته شده است. همچنین برای کسب اطلاع از قیمت انواع لوله‌های pvc و پلی اتیلنی می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه فرمایید.

(مقدار موادی که در هر متر لوله مورد استفاده قرار گرفته) * (قیمت روز مواد اولیه)  = قیمت اولیه لوله پلی اتیلن پر فشار قوی

عدد حاصل از رابطه بالا را باید با هزینه‌های بالاسری تولید (PE100 or PE800)  و سود تولیدکننده جمع کرد. البته این قیمت باز هم نهایی نیست. برای محاسبه قیمت دقیق باید پارامترهای جانبی مانند هزینه‌های حمل و نقل را هم در نظر گرفت. به علاوه قیمت لوله پلی اتیلن پر فشار قوی به یک پارامتر مهم دیگر هم وابسته است. هر چه فشار قابل تحمل توسط این لوله بالاتر باشد، یعنی وزن آن و دقت تولید آن هم بیشتر است. بنابراین قیمت نهایی نیز افزایش خواهد یافت.

جمع‌بندی

لوله‌های پلیمری که از لوله پلی اتیلن ساخته می‌شوند تنوع بسیاری دارند. یکی از پر فروشترین آن‌ها لوله پلی اتیلن پر فشار قوی است. این مقاطع در ابعاد مختلفی قابلیت تولید دارند. همچنین می‌توان آن‌ها را برای تحمل فشارهای کاری مختلف نیز طراحی کرد. ویژگی‌های مهم این لوله‌ها در این است در استحکام و مقاومت به خردگی خوبی دارند. به همین خاطر تقاضا برای خرید آن‌ها و استفاده در صنایع مختلف کم نیست.

خوشبختانه مجموعه آهن اسپات توانسته است شرایطی را فراهم کند که شما بتوانید قیمت دقیق انواع مقاطع فولادی و آهن آلات را مشاهده کنید. همچنین امکان مقایسه قیمت‌ها و محصولات تولیدکنندگان مختلف نیز بر روی سایت آهن اسپات فراهم شده است. آن چه که سبب خاص بودن این وب‌سایت شده، به‌روز رسانی تمامی داده‌های مندرج بر روی سایت طبق آخرین تغییرات بازار است.