لوله پلی اتیلن یا PE یکی از پرکاربردترین تولیدات پلیمری در صنعت و سیستم‌های انتقال است. این محصول مقاومت بالایی نسبت به خوردگی محیطی و پوسیدگی دارد. به همین علت از این دسته از لوله‌ها می‌توان در شرایط آب و هوایی مختلف به راحتی استفاده کرد. لوله‌های پلی اتیلن مقاومت خوبی نسبت به مواد شیمیایی و اسیدی دارند و به همین علت، در کارخانجات مختلف استفاده می‌شود. همچنین این محصول به دلیل مقاومت در برابر خوردگی در مجاورت خاک، انتخابی عالی برای آبیاری گلخانه و زمین کشاورزی است.این محصول در گریدها و سایزهای مختلفی تولید می‌شود. لوله پلی اتیلن 3 اینچ یکی از انواع پرکاربرد آن است.

لوله‌های ۳ اینچی پلی اتیلن، بیشتر برای کاربردهای آبرسانی استفاده می‌شود ولی انواع گازرسانی و فاضلابی آن هم در بازار موجود است. این محصول به دلیل داشتن قطر خارجی ۳ اینچی به این نام مشهور شده است. ضخامت جداره‌های این دسته از لوله‌ها می‌تواند متغیر باشد و به تناسب نیاز تغییر کند. اگر قصد خرید این محصول پلیمری را دارید، بهتر است پیش از اقدام به خرید اطلاعاتی راجع به مشخصات و کاربردهای آن به دست آورید تا انتخابی صحیح داشته باشید.

لوله پلی اتیلن 3 اینچ چیست؟

محصولات پلیمری پلی اتیلن، دسته‌ای از فرآورده‌های صنعتی مقاوم به خوردگی و فرسایش هستند که کاربردهای بسیار متنوعی دارند. یکی از رایج‌ترین کاربردهای پلیمر PE، تولید لوله است. این دسته از لوله‌ها به شدت در برابر فرسایش محیطی و یا خوردگی ناشی از مجاورت با مواد مختلف مقاومت دارند. به همین علت لوله‌های پلی اتیلن برای مصارف گوناگون همچون آبرسانی، گاز رسانی و انتقال فاضلاب تولید می‌شوند. سایز این لوله‌ها بر اساس قطر خارجی و بر مبنای اینچ اعلام می‌گردد. لوله پلی اتیلن ۳ اینچ یکی از مشهورترین انواع این محصول است که در واقع، قطر خارجی آن ۳ اینچ (برابر با ۹۰ میلیمتر) است. این محصول به صورت گسترده می‌تواند در مصارف آبرسانی، زهکشی، پوشش سیم، فاضلاب و… مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین خواص لوله پلی اتیلن 3 اینچی این است که هنگام خم شدن، دچار شکستگی نمی‌شود. به همین علت می‌تواند انتخاب خوبی برای مسیرهای پیچدار باشد. همچنین این لوله، برای انتقال سیالات پرفشار که نشتی آن‌ها ممکن است خطرناک باشد، یکی از بهترین انتخاب‌ها است.

ابعاد لوله پلی اتیلن 3 اینچ

لوله‌های پلی اتیلن به دلیل کاربردهای متنوعی که دارند در ابعاد گوناگون تولید می‌شوند. لوله پلی اتیلن ۳ اینچی، حدود ۹۰ میلیمتر قطر خارجی دارد. قطر داخلی این محصول تحت تاثیر ضخامت آن است. به عنوان مثال لوله‌های آبرسانی حدود ۳ میلیمتر ضخامت دارند در نتیجه قطر داخلی آن‌ها چیزی در حدود ۸۷ میلیمتر است. این مقدار می‌تواند با تغییر کاربرد محصول عوض شود. به عنوان مثال در کاربردهای گازرسانی پرفشار، لازم است ضخامت جداره بیشتر از ۳ میلیمتر باشد تا بتواند فشار را به خوبی تحمل کند. لوله پلی اتیلن در طول طول ۱۰۰ متری تولید می‌شوند. کاربرد این محصولات بیشتر صنعتی و برای مسافت‌های طولانی است، به همین علت برای کاهش نیاز به اتصالات، طول آن‌ها بیشتر از انواع دیگر لوله است. این محصولات عموما به صورت کلافی به فروش می‌رسند اما در کاربردهای سبک و محدود، امکان خرید به صورت شاخه‌ای در طول کمتر هم وجود دارد.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن 3 اینچ

برای ساخت لوله‌های پلی اتیلن ممکن است از انواع مختلفی از ماده پلیمری PE استفاده شود. هر یک از این مواد خواص مختلفی دارند و روی کیفیت محصول نهایی موثر هستند. لوله پلی اتیلن ۳ اینچی می‌تواند از یکی از ماده‌های زیر تولید شود:

 • PE60

  این ماده امروزه کاربرد زیادی ندارد و اغلب، لوله‌های قدیمی از این نوع پلیمر تولید شده اند. وزن این ماده بسیار سنگین است و در مقابل، طول عمر و استحکام زیادی هم ندارد. به دلیل اینکه این محصول در دورانی تولید می‌شد که تکنولوژی پیشرفت زیادی نکرده بود، روش تولید آن هم بسیار طولانی و هزینه‌بر است. در نتیجه با وجود اینکه لوله پلی اتیلن ۳ اینچی ساخته شده از این پلیمر، چندان مقاوم نیست، اما قیمت آن گران‌تر از انواع دیگر است.

 • PE80

  این دسته از مواد پلیمری نسبت به نوع قبل وزن سبک‌تری دارند، در حالی که فشردگی آن‌ها بیشتر است و در نتیجه، بدنه مستحکمی دارند. قیمت این ماده نسبت به نوع قبل به صرفه تر است. لوله‌هایی که از این ماده ساخته می‌شوند، می‌توانند حداقل تا ۵۰ سال در شرایط نامساعد آب و هوایی دوام بیاورند. رطوبت، مجاورت با خاک و محیط نمکی، به هیچ عنوان به این محصول آسیب نمی‌زند و می‌توان به راحتی در این محیط‌ها از آن استفاده کرد.

 • PE100

  این ماده، مرغوب‌ترین پلیمر موجود در بازار است که برای تولید لوله پلی اتیلن ۳ اینچ و دیگر سایزها استفاده می‌شود. قیمت این محصول کمی گران‌تر از انواع PE80 است. دلیل این موضوع آن است که محصولات ساخته شده از این ماده، در برابر اشعه فرابنفش و UV هم مقاومت دارند. به همین علت می‌توان از لوله‌های پلی اتیلن ۳ اینچی ساخته شده از این ماده، به راحتی در معرض آفتاب استفاده کرد. طول عمر محصولات ساخته شده از این نوع پلیمر، ممکن است تا ۱۰۰ سال هم برسد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن 3 اینچ

از لوله پلی اتیلن ۳ اینچی می‌توان در موارد مختلفی استفاده کرد. کاربردهای این محصول را می‌توان از رنگ خطوط روی بدنه تشخیص داد. در واقع لوله‌های پلی اتیلن به صورت خودرنگ، مشکی هستند. روی بدنه این محصولات ممکن است خط آبی، زرد یا قهوه‌ای وجود داشته باشد. خط آبی نشان دهنده کاربرد آبرسانی، رنگ زرد نشان دهنده کاربرد گازرسانی و رنگ قهوه‌ای بیانگر کاربرد در انتقال فاضلاب است. لوله ۳ اینچی قطر کافی برای استفاده در فاضلاب را ندارد. همچنین بدنه این محصول چندان ضخیم نیست. به همین علت استفاده از این لوله‌ها در کاربرد آبرسانی و سیالات مایع رایج‌تر است. این لوله در دسته محصولات نیمه قوی قرار دارد و بهتر است برای انتقال با فشار خیلی زیاد از آن استفاده نشود.

از لوله پلی اتیلن ۳ اینچی به صورت کلی در موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

 • آبیاری تحت فشار
 • کاربرد در سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی
 • زهکشی زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها
 • مناسب برای به کارگیری در شبکه های انتقال آب شهری و روستایی
 • استفاده برای انتقال مواد شیمیایی در بسیاری از صنایع و کارخانه ها

وزن لوله پلی اتیلن ۳ اینچی

یکی از فاکتورهای مهم در رابطه با لوله پلی اتیلن، وزن آن است. اهمیت این موضوع از آن روست که قیمت این لوله تحت تاثیر مقدار ماده اولیه به کار رفته در آن تعیین می‌شود. لوله پلی اتیلن عموما سبک است. وزن یک شاخه ۱ متری از لوله پلی اتیلن ۳ اینچ حدود ۱.۲ کیلوگرم است؛ این مقدار برای محصولی با ضخامت ۳ میلیمتر محاسبه شده است. با افزایش ضخامت، وزن محصول هم بالاتر خواهد رفت. بنابراین یک کلاف ۱۰۰ متری از این محصول، تقریبا ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارد. حال اگر این محصول از پلیمر PE100 باشد، قیمت آن بر مبنای بهای این پلیمر ضرب در وزن محاسبه خواهد شد.

تولیدکنندگان لوله پلی اتیلن ۳ اینچ

لوله پلی اتیلن به دلیل تقاضای بسیار زیادی که در بازار برای آن وجود دارد، توسط کارخانه‌های مختلفی تولید می‌شود. هر یک از این کارخانه‌ها ممکن است از روش‌ها و مواد اولیه خاصی برای تولید محصول استفاده کنند که روی قیمت نهایی موثر است. به همین علت بهتر است با تعدادی از مشهورترین کارخانه‌های تولیدکننده لوله پلی اتیلن ۳ اینچی آشنایی داشته باشید تا هنگام خرید، به سمت کالاهای نامرغوب نروید. از جمله شرکت‌هایی که در ایران به تولید این محصول می‌پردازند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • شرکت انرژی سازان
 • پلی اتیلن سمنان
 • فراز پلیمر فردوس
 • صنایع پلی اتلین کرمان
 • اتصالات و لوله پلی اتیلن آبادان (الپا)
 • پایپ اتیلن
 • پلی اتیلن سهند آسا

علاوه بر این شرکت‌ها کارخانه‌های زیادی هم در شهرهای اراک، یزد، تهران، اصفهان و … به تولید این محصول می‌پردازند. اعتبار این شرکت‌ها را می‌توان با جستجوی نام آن‌ها و مراجعه به صفحه اصلی شرکت محک زد. توجه داشته باشید که محصولی که می‌خرید حتما تحت استانداردهای ملی و بین المللی تولید شده باشد تا کیفیت آن کاملا تضمین شود.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن ۳ اینچ

یکی از دلایل جایگزینی لوله‌های فلزی با لوله پلی اتیلن، نکات مثبت بسیار زیادی است که این محصولات دارند. این لوله‌ها در برابر خوردگی و فرسایش مقاوم هستند و می‌توانند تا سال‌ها دوام بیاورند. از جمله نکات مثبت لوله پلی اتیلن ۳ اینچی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • این محصولات در مقایسه با لوله‌های فلزی مانند لوله مسی قیمت مناسبی دارند.
 • وزن این لوله‌ها سبک است و حمل و نصب آن‌ها آسان است.
 • اتصالات این لوله‌ها بسیار محکم است.
 • انعطاف زیادی دارند و در صورت خم شدن، نمی‌شکنند.
 • داخل خاک دچار خوردگی و پوسیدگی نمی‌شوند.
 • طول عمر آن‌ها حداقل ۵۰ سال است.
 • لوله‌های پلی اتیلن ۳ اینچی به مواد شیمیایی مقاومت دارند.
 • این دسته از لوله‌ها، برای مسیرهای طولانی بسیار مناسب هستند.
 • مقاومت خوبی در برابر فشار سیالات در حال انتقال دارند.

قیمت لوله پلی اتیلن ۳ اینچ

یکی از دغدغه‌های مهم در خرید هر محصولی، قیمت آن است. بهای لوله پلی اتیلن ۳ اینچی تحت تاثیر عوامل مختلف دچار تغییر می‌شود. به عنوان مثال با بالا رفتن بهای ماده اولیه در بازار جهانی، قیمت محصول هم بیشتر می‌شود. همچنین افزایش ضخامت و وزن محصول می‌تواند روی قیمت نهایی آن موثر باشد. به همین جهت لازم است با انواع روش‌های استعلام قیمت آشنا باشید. یکی از سریع‌ترین راه‌ها این است که از سایت آهن اسپات استفاده نمایید. در این پلتفرم این امکان را دارید که به راحتی تمامی لوله‌های پلی اتیلن را در سایزهای مختلف ببینید و قیمتشان را مشاهده کنید. همچین می‌توانید برای اطلاع از تغییرات قیمت، با کارشناسان مجرب سایت در تماس باشید تا راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه دهند.

خرید لوله پلی اتیلن ۳ اینچ از آهن اسپات

جهت خرید لوله پلی اتیلن ۳ اینچی حتما چندمورد را در نظر بگیرید:

 • ابتدا نیاز خود را مشخص کنید، لوله‌هایی که کاربرد مختلف دارند نمی‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. (مثلا آبرسانی به جای فاضلابی)
 • قیمت‌ها را به صورت به روز از سایت آهن اسپات استعلام کنید تا برآوردی اولیه از هزینه‌ها داشته باشید.
 • توجه کنید که لوله پلی اتیلن ۳ اینچی اغلب به صورت کلافی به فروش می‌رسد.
 • از کارخانجات معتبر خرید خود را انجام دهید تا محصولی با کیفیت دریافت کنید.

پس از آنکه مسیر درست را انتخاب کردید و درباره محصول، مطمئن شدید، می‌توانید با تماس با کارشناسان آهن اسپات، محصول موردنظر خود را سفارش دهید. همچنین این امکان برای شما فراهم است که در صورت عدم اطمینان درباره محصول، از پشتیبانی و مشاوره تخصصی استفاده نمایید.