لوله‌های فلزی با تمام مزایایی که داشتند، برای بسیاری از مصارف، کاربردی نبودند. این محصولات انعطاف لازم برای استفاده در مسیرهای پر پیچ و خم را نداشتند و نمی‌توانستند در شرایط نامساعد جوی، زیاد دوام بیاورند. این موضوعات باعث شد ایده تولید محصولاتی جدید به وجود بیاید. لوله‌های پلی اتیلن یکی از جایگزین‌های عالی برای محصولات فلزی مشابه مانند فولاد و یا مس بودند. این لوله‌ها، توان مقاومت در شرایط آب و هوایی مختلف را دارند و در عین حال، بسیار مقرون به صرفه هستند. به همین دلیل امروزه در سایزهای مختلف تولید شده و به بازار عرضه می‌گردند. لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ یکی از سایزهای پر مصرف این لوله‌هاست که می‌تواند در کاربردهای صنعتی سبک تا سنگین مورد استفاده قرار گیرد.

لوله پلی اتیلن، بر حسب قطر خود سایزبندی می‌شود. بر همین اساس لوله‌های ۱۲ اینچی (۳۱۵ میلیمتری) هم زیرمجموعه‌ای از این سایزها هستند. این لوله‌ها بر حسب ماده اولیه و میزان فشاری که می‌توانند تحمل کنند، کاربردهای مختلفی خواهند داشت. رایج‌ترین مصرف لوله پلی اتیلن ۳۱۵ میلیمتری، در سیستم‌های انتقال پرفشار آب است. این لوله‌ها به صورت خودرنگ سیاه هستند و بر اساس کاربرد، با خطوط آبی، زرد و قهوه‌ای متمایز می‌شوند. در ادامه با خواص و کاربردهای این محصول بیشتر آشنا خواهیم شد و نحوه محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچی را شرح خواهیم داد.

لوله پلی اتیلن 12 اینچ چیست؟

این محصول، یکی از مهم‌ترین دسته‌های لوله پلی اتیلن موجود در بازار است. کاربرد این لوله بر حسب میزان فشاری که می‌تواند تحمل کند متفاوت است. در واقع ضخامت دیواره‌های این محصول، متغیر است و بر اساس کاربردی که دارد، کاهش یا افزایش خواهد یافت. لوله‌ ۱۲ اینچی پلی اتیلن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای استفاده در پروژ‌ه‌های متوسط و سنگین آبرسانی و انتقال فاضلاب است.

این محصول از ترکیبات پلی اتیلن (PE) مختلفی ساخته می‌شود که هر یک، کیفیت و خواص گوناگونی دارند. به همین علت این لوله می‌تواند در صنایع مختلف از کشاورزی گرفته تا سیستم‌های پرفشار انتقال آب استفاده شود. به دلیل کاربرد بسیار زیاد این محصول در انتقال آب، باید در فرآیند تولید آن تمامی گواهینامه های بهداشتی اعم از ISO ها و OHSAS اخذ گردند تا سلامت محصولات منتقله تایید شود. همچنین این محصولات تحت استانداردهای مختلف از جمله استاندارد INSO14427-2 و گواهینامه ملی استاندارد قرار دارند که کیفیت و دوام آن‌ها را تایید می‌کند.

ماده اولیه لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچی

برای تولید محصولات پلی اتیلن از مواد پلیمری به نام PE استفاده می‌شود. ویژگی مهمی که تمامی انواع این پلیمر دارند، این است که علی رغم سختی بسیار بالا، منعطف هستند و می‌توانند در تغییر مسیرها عملکرد خوبی از خود نشان دهند. علاوه بر این، لوله‌هایی که از این ماده تولید می‌شوند خود رنگ هستند، به این معنا که به دلیل وجود عنصر کربن در ترکیبات، رنگ مشکی دارند و هیچگونه رنگی در ترکیبات آن‌ها وجود ندارد. وارد کردن هرگونه ماده رنگی و پلاستیکی به پلیمر ممکن است موجب کاهش مقاومت آن شود، بنابراین ویژگی خودرنگی یک مزیت مهم درباره این محصولات است. لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ می‌تواند از پلیمرهای مختلفی ساخته شود. به طور کلی بر اساس ماده اولیه، سه نوع از این محصول در بازار موجود است، از جمله:

لوله PE63
این دسته از لوله‌ها از پلیمری قدیمی ساخته شده‌اند و امروزه دیگر کاربرد ندارند. ماده اولیه این دسته از لوله‌های پلی اتیلن ۳۱۵ میلیمتری، مقاومت بالایی دارد و شکل‌پذیری آن هم خوب است. با این حال معایبی دارد که موجب شده است دیگر مورد استفاده نباشد، از جمله اینکه این محصول، دانسیته بالایی دارد و وزن آن بسیار سنگین است. به همین علت کار کردن با این دسته از لوله‌ها با دشواری حمل و نقل و نصب همراه است. از سویی قیمت تولید این محصولات بسیار بالاست و در مقایسه با مقاومت و وزن آن، به صرفه نیست. به همین علت این محصول دیگر در بازار یافت نمی‌شود.

لوله PE80
یکی از انواع با کیفیت لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ، همین دسته است. این محصولات نسبت به دسته قبلی دانسیته بالاتری دارند و وزنشان سبک‌تر است. همچنین در عین داشتن مقاومت بسیار عالی، قیمت تمام شده محصول نیز از انواع PE63 کمتر است. این لوله‌ها می‌توانند به راحتی در برابر خوردگی‌های محیطی مقاومت کنند و عملکرد خوبی در زیر زمین داشته باشند.

لوله PE100

مرغوب‌ترین نوع لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچی که در بازار هم فراوانی بیشتری دارد، همین دسته است. این محصولات از مقاوم‌ترین نوع پلیمر ساخته شده‌اند و عمر مفید آن‌ها می‌تواند بین ۸۰ تا ۱۰۰ سال هم باشد. این لوله‌ها در برابر اشعه UV مقاوم هستند و بهترین انتخاب برای استفاده در محیط‌های بیرونی خواهند بود. سرعت فرسایش این محصول در مجاورت با عوامل خورنده مانند خاک، اسید، مواد قلیایی و… بسیار پایین است و به همین علت، کاربرد آن در صنعت خیلی بیشتر از انواع دیگر است.

بنابراین دانستیم که اغلب لوله‌های پلی اتیلن ۳۱۵ میلیمتر، از ماده PE100 و PE80 تولید می‌شوند. به همین دلیل است که این دسته از لوله‌ها علی رغم وزن سبک و انعطاف بالا، بسیار با دوام هستند و می‌توانند در صنایع سنگین هم استفاده شوند.

انواع لوله پلی اتیلن ۳۱۵ میلی متری

لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ، خود یکی از زیر مجموعه‌های دسته بزرگ لوله‌های پلی اتیلن است. این محصول در دسته‌بندی سایزی، جزو محصولات رده بالا قرار دارد و استفاده آن کاملا صنعتی است. از سویی خود این محصول هم می‌تواند بر اساس میزان فشاری که می‌تواند تحمل کند، به انواعی تقسیم شود. به طور کلی این دسته از لوله‌ها می‌توانند فشار ۶ الی ۲۵ اتمسفر را تحمل نمایند. این لوله‌ها در فشار ضعیف (مانند ۴ اتمسفر) تولید نمی‌شوند، چون در موارد صنعتی کاربرد دارند و این میزان از تحمل فشار، برای موارد سنگین جوابگو نیست. همچنین این دسته از محصولا می‌توانند بر اساس کاربردی که دارند هم به انواع مختلفی تقسیم شوند.

بر اساس میزان فشار مورد تحمل

به طور کلی می‌توانیم دو دسته لوله پلی اتیلن ۳۱۵ میلیمتری داشته باشیم:

 • لوله فشار ۶ و ۱۰ اتمسفر یا نیمه قوی
  ضخامت جداره این محصولات نسبتا بالاست. میزان تحمل این لوله‌ها، این اجازه را به مصرف کنندگان می‌دهند که از آن‌ها در انتقال آب با فشار متوسط تا زیاد استفاده کنند. این لوله‌ها بیشتر در کاربردهای کشاورزی و گلخانه‌ای به چشم می‌خورند.
 • لوله فشار ۱۶ و ۲۵ اتمسفر یا قوی
  این محصول مقاوم‌ترین نوع لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچی است که در بازار یافت می‌شود. این لوله‌ها می‌توانند در برابر فشار ناشی از انتقال مایعات سنگین به خوبی مقاومت کنند. عمر این دسته از محصولات بالاست و به همین دلیل، استفاده از آن‌ها در صنعت و کشاورزی به صرفه است، زیرا به ندرت نیاز به تعمیر یا تعویض خواهد داشت.

بر اساس کاربرد محصول

علاوه بر دسته‌بندی بالا، بهتر است بدانید که لوله‌های پلی اتیلن ۱۲ اینچی می‌توانند بر حسب کاربرد هم به دسته‌های مختلفی تقسیم شوند. بر این اساس ممکن است از این لوله‌ها در انتقال آب یا فاضلاب استفاده شود.

تفاوت این دو محصول در آن است که روی بدنه محصولات آبرسانی خط آبی و روی بدنه لوله‌های فاضلاب، خط قهوه‌ای حک شده است. دلیل این موضوع این است که لوله‌های پلی اتیلن همگی به یک رنگ هستند و ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. عموما بدنه محصولات فاضلابی ضخیم‌تر است و میزان تحمل فشار در آن‌ها، بالای ۱۰ اتمسفر است. به این دلیل که احتمال وجود مواد اسیدی و خورنده در فاضلاب زیاد است و در صورت نازک بودن جداره، احتمال نشتی بالا خواهد رفت.

کاربردهای لوله پلی اتیلن 12 اینچ

این لوله‌ها به دلیل داشتن خواصی مانند مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی و فشار می‌توانند در موارد زیادی استفاده شوند. همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، رایج‌ترین کاربرد این محصول در سیستم‌های آبرسانی است اما اگر بخواهیم دقیق‌تر به استفاده‌های آن اشاره کنیم، می‌توانیم موارد زیر را برشمریم:

 • لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ، عموما در تاسیسات گسترده آبرسانی برای انتقال آب استفاده می‌شود. مانند سیستم انتقال آب شرب به شهرها و روستاها؛ این لوله در ترکیبات آب خللی ایجاد نمی‌کند و کاملا ایمن و بهداشتی است.
 • آبرسانی کشاورزی در مواردی که وسعت زمین زیاد باشد نیز نیاز به استفاده از این لوله‌ها خواهد داشت. نوع PE100 برای این کاربرد رایج‌تر است، زیرا اغلب سیستم‌های آبیاری به صورت روکار هستند و این ماده در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاومت دارد.
 • لوله پلی اتیلن 12 اینچ با استحکام بالا و مقاومت خوب در برابر عوامل شیمیایی، گزینه بسیار مناسبی برای لوله کشی در کنار دریا و مجاورت با محیط نمکی است. از طرفی دیگر، جدار داخلی این لوله صیقلی است و رسوب نمی‌گیرد. همچنین روی سطح لوله امکان رشد جلبک یا باکتری وجود ندارد و درصد فرسایش پایین‌تر از محصولات فلزی است.
 • شبکه های تحت فشار و کارخانه های مواد شیمیایی به دلیل مقاومت بالایی که این محصول دارد عموما از آن برای تاسیسات خود استفاده می‌کنند. عمر بالای لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ باعث می‌شود نیاز به تعمیرات کم باشد و میزان ضرر به تاسیسات به حداقل برسد.
 • این لوله ها را می توان به صورت ترکیبی هم به شکل دفنی در زیر خاک و هم به شکل سطحی در روی زمین، در شبکه لوله نصب نمود. بنابراین یکی از بهترین انتخاب‌ها برای انتقال آب یا فاضلاب همین محصول است.
 • یکی از کاربردهای رایج این لوله، استفاده در شبکه های قوی اطفاء حریق است. احتمال گرفتگی در این لوله‌ها کم است، انعطاف دارند و در برابر حرارت مقاوم هستند. بنابراین برای این کاربرد یک گزینه تمام عیار به حساب می‌آیند.

مزایای لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ

یکی از دلایل کاربردهای بسیار زیاد و متنوع لوله‌های پلی اتیلن ۱۲ اینچی، این است که نکات مثبت بسیار زیادی دارند. این لوله‌ها در برابر ضربات خارجی مقاوم هستند و به ندرت دچار شکستگی می‌شوند. همچنین فشار داخلی سیالات هم موجب تخریب این محصولات نخواهد شد. علاوه بر این دو مورد، می‌توان مشخصات زیر را از نکات بسیار مثبت این دسته از لوله‌ها دانست:

 • مقاومت در مقابل خوردگی و اثر مواد شیمیایی
 • ضریب اصطکاک کم لوله پلی اتیلن 12 اینچ و ثابت بودن این ضریب در طول کاربرد
 • انتقال بهداشتی آب آشامیدنی
 • نداشتن نشتی و انتقال مطمئن فاضلاب
 • تعمیر و تعویض بسیار آسان و قابلیت بازیافت محصول
 • عدم ایجاد رسوب در جداره داخلی لوله به دلیل صیقلی بودن
 • داشتن پایداری گرمایی در انتقال سیالات با دمای متفاوت
 • وزن سبک که باعث حمل و نقل و نصب آسان می‌شود
 • قابلیت شکل‌پذیری و استفاده در مسیرهای پیچ دار

قیمت لوله پلی اتیلن 12 اینچ

قیمت لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچ، یکی از نکات مثبت مهم درباره این محصول است. این لوله قیمت مناسبی نسبت به محصولات فولادی و فلزی مختلف دارد. به عنوان مثال می‌توانید این لوله را با لوله‌های مسی مقایسه کنید؛ اگرچه هر دو محصول در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم هستند، اما لوله پلی اتیلن ارزان‌تر است. برای مشاهده قیمت دقیق این محصول، می‌توانید از بستر آنلاین و به روز آهن اسپات استفاده کنید. تمامی قیمت‌های موجود در این سایت کاملا به روز و دقیق هستند. همچنین می‌توانید قیمت لوله پلی اتیلن ۱۲ اینچی از فروشندگان مختلف را با هم مقایسه نمایید. در نهایت، با تماس با کارشناسان سایت، قیمت‌ لحظه‌ای هر محصولی که نیاز دارید را دریافت کنید و خریدی مطمئن و آسان را رقم بزنید.