در آبیاری زمین‌های کشاورزی، نیاز به لوله‌هایی که در صورت مجاورت با خاک پوسیده نشوند و بتوانند در مسیرهای طولانی آب را انتقال دهند، بسیار ضروری است. لوله‌های فلزی نمی‌توانند چنین کاربردی را پوشش دهند و اگر هم بتوانند، هزینه‌های هنگفتی برای خرید و نصب خواهند داشت. به همین دلیل وجود محصولی که با هزینه کمتر، بتواند چنین نیازهایی را برطرف نماید، ضروری است. لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ یا ۱۶ میلیمتری، محصولی است که از جنس پلیمر PE تولید می‌شود. این محصول مقاومت خوبی در برابر فرسایش محیطی دارد و انتخابی عالی برای سیستم‌های آبرسانی است. علاوه بر این، از انواع خاصی از این محصول می‌توان در سیستم‌های گازرسانی و انتقال فاضلاب محدود هم استفاده نمود.

لوله‌های پلی اتیلن در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و لوله ۱۶ میلیمتری، کوچکترین سایز این محصول است. به دلیل کاربردهای متنوع و خواص منحصر به فرد این محصول، آشنایی با آن می‌تواند در بهبود روند پروژه‌ها بسیار موثر باشد.

مشخصات لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ

لوله پلی اتیلن ۱۶ میلیمتری محصولی است که از پلیمرهای موسوم به PE در گریدهای مختلف ساخته می‌شود. این محصول بدنه‌ای صاف و یکدست دارد و سطح داخلی آن نیز کاملا صیقلی است. به همین علت در انتقال سیالات مختلف می‌توان به راحتی روی آن حساب باز کرد. لوله پلی اتیلن 0.5، هیچگونه درز و گسستی روی بدنه خود ندارد، به همین جهت به ندرت و در موارد آسیب خاص ممکن است دچار نشتی شود. این لوله‌ها، انعطاف خوبی در مسیرهای پرپیچ و طولانی دارند، به همین علت عموما از آن‌ها به صورت یکدست استفاده می‌شود و اتصالات زیادی احتیاج ندارند. در ادامه جزییات خواص این محصول را برشمرده‌ایم:

۱- ابعاد لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ

یکی از دلایلی که ممکن است باعث تنوع سایزی یک محصول شود، تنوع کاربردی آن است. این موضوع در رابطه با لوله پلی اتیلن هم صادق است. گستره کاربردی این لوله‌ها بسیار زیاد است و به همین جهت لازم است در سایزهای مختلف به بازار عرضه شوند. طبقه‌بندی سایزی این محصول بر مبنای قطر خارجی آن است، به این معنا که وقتی از لوله پلی اتیلن 0.5 اینچی صحبت می‌کنیم، منظور ما این است که این محصول دارای قطر خارجی ۱۶ میلیمتر است.

همچنین به دلیل اینکه لازم است لوله، تحمل فشارهای مختلف را داشته باشد، آن را در ضخامت‌ها مختلفی تولید می‌کنند. به عنوان مثال برای کاربرد کشاورزی و آبیاری زمین، عموما از لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچی با ضخامت ۳ میلیمتر استفاده می‌شود. طول لوله هم بستگی به کاربرد آن دارد. لوله‌هایی که تحمل فشار آن‌ها تا ۱۶ بار است، اغلب به شکل کلاف صدمتری عرضه می‌شوند. در صورت نیاز عمده به محصول، خرید لوله کلافی به کاهش هزینه‌ها و عدم نیاز به استفاده از اتصالات کمک خواهد کرد. در فشارهای بالاتر از ۱۶، لوله را می‌توان به صورت شاخه ۱۲ متری هم خریداری کرد.

۲-روش تولید محصول

برای ساخت لوله‌های پلی اتیلن 0.5 اینچ عموما از روش اکستروژن استفاده می‌کنند. در این روش از مکنده‏‌ها جهت ورود مواد اولیه به داخل دستگاه اکسترودر استفاده می‏‌شود. دستگاه‏‌های اکسترودر در تولید لوله پلی اتیلن بسیار مهم هستند و از آن‏ها جهت شکل دهی مواد اولیه و آماده سازی آن‏ها برای مراحل بعدی و همچنین برای شکل دادن به محصولات نهایی استفاده می‏‌شود.

از قالب به منظور فشرده کردن و توزیع مساوی و یکنواخت مواد استفاده می‌‏شود. دستگاه کاریگیتور برای تولید و شکل دهی لایه‏ی خارجی است. اره برای برش دادن لوله‌‎‏ها در اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‏‌گیرد.  خنک‌کننده که در پایان فرآیند تولید لوله پلی اتیلن، با استفاده از جریان آب موجب خنک شدن محصول نهایی می‌‏شود.

۳-خواص شیمیایی و فیزیکی

از لحاظ شیمیایی این محصول نسبت به خوردگی، پوسیدگی و اکسیداسیون مقاوم است. به دلیل ماهیت غیرفلزی محصول، به هیچ عنوان امکان زنگ زدن آن وجود ندارد. همچنین می‌توان از آن در مجاورت خاک استفاده کرد بدون آنکه دچار خوردگی شود. لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ نسبت به نمک دریا هم مقاومت دارد و در محیط‌های ساحلی، پوسیده نمی‌شود. همچنین می‌توان از این محصول در معرض آفتاب هم استفاده کرد، چون به اشعه UV مقاومت دارد.

از نظر فیزیکی، بدنه محصول بسیار مستحکم است و در برابر فشار داخلی و خارجی مقاومت دارد. قابلیت انعطاف‌پذیری بالا موجب شده است که این لوله‌ها دچار شکستگی نشوند و انتخابی عالی برای مسیرهای پرپیچ و خم باشند. همچنین لوله پلی اتیلن 0.5 اینچ سطح خارجی و داخلی صاف و صیقلی دارد. این موضوع میزان رسوب‌پذیری لوله را به کمترین مقدار ممکن می‌رساند.

ظاهر تمامی انواع این محصول، مشکی رنگ و یکدست است. دلیل این موضوع آن است که ماده مورد استفاده برای ساخت این لوله‌ها خودرنگ است، به این معنا که در فرآیند ساخت هیچگونه ماده رنگی به آن اضافه نمی‌شود. به همین علت برای تمایز انواع مختلف محصول که در کاربردهای متنوع استفاده می‌شوند، از خطوط رنگی بهره می‌برند. رنگ آبی مختص لوله‌های آبرسانی، رنگ قهوه‌ای برای محصولات فاضلابی و رنگ زرد برای انواع گازرسانی است.

۴-مواد اولیه لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ

در روند ساخت لوله‌های پلی اتیلن، بسته به کاربرد و گرید محصول از مواد اولیه متفاوتی می‌توان استفاده کرد. در سال‌های اولیه تولید این محصول، از پلیمر PE63 برای ساخت استفاده می‌شد. این پلیمر چندان مقاوم نبود و وزن سنگینی داشت، همچنین هزینه تولید را تا حد زیادی بالاتر می‌برد. به همین علت دو نوع دیگر با نام‌های PE80 و PE100 جایگزین این ماده شدند. در ادامه می‌توانید خواص هر یک از این مواد را دقیق‌تر مشاهده کنید.

 • PE80
  این دسته از مواد پلیمری نسبت به نوع قبل وزن سبک‌تری دارند، در حالی که فشردگی آن‌ها بیشتر است و در نتیجه، بدنه مستحکمی دارند. قیمت این ماده نسبت به نوع قبل به صرفه تر است. لوله‌هایی که از این ماده ساخته می‌شوند، می‌توانند حداقل تا ۵۰ سال در شرایط نامساعد آب و هوایی دوام بیاورند. رطوبت، مجاورت با خاک و محیط نمکی، به هیچ عنوان به این محصول آسیب نمی‌زند و می‌توان به راحتی در این محیط‌ها از آن استفاده کرد.
 • PE100
  این ماده، مرغوب‌ترین پلیمر موجود در بازار است که برای تولید لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ و دیگر سایزها استفاده می‌شود. قیمت این محصول کمی گران‌تر از انواع PE80 است. دلیل این موضوع آن است که محصولات ساخته شده از این ماده، در برابر اشعه فرابنفش و UV هم مقاومت دارند. به همین علت می‌توان از لوله‌های پلی اتیلن ۰.۵ اینچی ساخته شده از این ماده، به راحتی در معرض آفتاب استفاده کرد. طول عمر محصولات ساخته شده از این نوع پلیمر، ممکن است تا ۱۰۰ سال هم برسد.

کاربردهای لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ

لوله پلی اتیلن 0.5 اینچ، کوچک‌ترین سایزی است که از این محصول در بازار وجود دارد. این لوله‌ها می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. به طور کلی لوله‌های پلی اتیلن در سه کاربرد اصلی دیده می‌شوند: آبرسانی، گازرسانی و فاضلابی. لوله‌های ۱۶ میلیمتری بیشتر در موارد آبرسانی کاربرد دارند. این لوله‌ها در کلاف‌های ۱۰۰متری به فروش می‌رسند و می‌توان از آن‌ها برای آبرسانی به باغات و زمین‌های کشاورزی استفاده نمود. اگر بخواهیم موارد استفاده این نوع لوله‌ها را بیان کنیم، می‌توانیم به کاربردهای زیر اشاره نماییم:

 • سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی زمین‌های کشاورزی
 • آبیاری گلخانه‌های روبسته با سیستم پیچ در پیچ
 • ساخت سیستم‌های زهکشی
 • آبرسانی به باغ‌های بزرگ
 • سیستم‌های انتقال آب شهری و روستایی
 • کاربرد در ساخت هواکش خانگی و صنعتی
 • استفاده جهت انتقال مواد شیمیایی و اسیدی
 • کاربرد در انتقال گازها (این نوع لوله‌ها نیازمند مجوز هستند)

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ

از جمله نکات مثبت لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچی که باعث کاربردهای متعدد آن در صنعت و ساخت و ساز شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن بسیار سبک
 • حمل و نقل آسان
 • قیمت مناسب در مقایسه با انواع فلزی
 • طول عمر بالا
 • بدون نیاز به اتصال در صورت خرید به شکل کلاف
 • انعطاف و خمش‌پذیری آسان
 • مقاومت به خوردگی و پوسیدگی
 • مقاومت به مواد شیمیایی و اسیدی
 • مناسب برای انتقال سیالات پرفشار

تولیدکنندگان لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ

لوله ۱۶ میلیمتری پلی اتیلن در بازار مشتریان زیادی دارد. به همین علت، کارخانه‌های تولید لوله پلی اتیلن بسیاری در کشور فعال هستند. کیفیت و قیمت محصولات تولیدشده در شرکت‌های مختلف یکسان نیست، بنابراین بهتر است با تعدادی از مشهورترین کارخانه‌های تولیدکننده لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچی آشنایی داشته باشید تا هنگام خرید، به سمت کالاهای نامرغوب نروید. توجه داشته باشید که محصولی که می‌خرید حتما تحت استانداردهای ملی و بین المللی تولید شده باشد تا کیفیت آن کاملا تضمین شود.

کارخانه‌های زیادی در شهرهای اراک، یزد، تهران، اصفهان و … به تولید این محصول می‌پردازند. اعتبار این شرکت‌ها را می‌توان با جستجوی نام آن‌ها و مراجعه به صفحه اصلی شرکت محک زد. از جمله شرکت‌هایی که در ایران به تولید این محصول می‌پردازند می‌توان موارد زیر را نام برد:

استعلام قیمت و خرید لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچ از آهن اسپات

قیمت محصولات پلی اتیلن بر اساس ماده اولیه و همچنین وزن آن‌ها می‌تواند متغیر باشد. به این معنا که با افزایش ضخامت و وزن محصول، قیمت آن هم بیشتر خواهد شد. در این راستا، بهتر است بدانید که لوله‌های تولید شده از پلیمر PE100 به دلیل داشتن خواص مفید بیشتر، گران‌تر هستند. همچنین توجه به این نکته ضروری است که کارخانه تولیدکننده و میزان رعایت استانداردها، روی بهای محصول اثرگذار است. برای استعلام قیمت لوله پلی اتیلن 0.5 اینچی می‌توانید از مرجع آهن اسپات استفاده کنید. در این سایت قیمت به روز محصولات فلزی و پلیمری قابل مشاهده است. همچنین شما امکان مقایسه قیمت‌های مختلف با یکدیگر را خواهید داشت. تنها کافی است پس از ورود به صفحه اصلی سایت، از بخش لوله، لوله پلی اتیلن را انتخاب کنید.

جهت خرید لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچی حتما به نکات زیر دقت کنید:

ابتدا نیاز خود را مشخص کنید، لوله‌هایی که کاربرد مختلف دارند نمی‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. (مثلا آبرسانی به جای فاضلابی) قیمت‌ها را به صورت به روز از سایت آهن اسپات استعلام کنید تا برآوردی اولیه از هزینه‌ها داشته باشید. توجه کنید که لوله پلی اتیلن ۰.۵ اینچی اغلب به صورت کلافی به فروش می‌رسد. از کارخانجات معتبر خرید خود را انجام دهید تا محصولی با کیفیت دریافت کنید.

پس از آنکه مسیر درست را انتخاب کردید و درباره محصول، مطمئن شدید، می‌توانید با تماس با کارشناسان آهن اسپات، محصول موردنظر خود را سفارش دهید. همچنین این امکان برای شما فراهم است که در صورت عدم اطمینان درباره محصول، از پشتیبانی و مشاوره تخصصی استفاده نمایید.