آشنایی با لوله‌ مانیسمان در رده 80

لوله‌های فولادی از حیث روش تولید و کاربرد در دو دسته کلی درزدار و بدون درز تولید می‌شوند. لوله‌های بدون درز که با نام مانیسمان در بازار ایران به شهرت رسیدند، از مهمترین آهن آلات در صنعت به شمار می‌روند. این لوله‌ها در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. لوله مانیسمان رده 80 از نوع ضخیم لوله‌های بدون درز است. در حال حاضر امکان تولید این لوله‌ها توسط شرکت‌های مختلف داخلی فراهم شده است. شما می‌توانید برای مشاهده قیمت به‌روز انواع آهن آلات از جمله انواع لوله‌های مانیسمان به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

کاربرد لوله‌های مانیسمان در بخش‌های مختلف صنعتی دیده می‌شود. با توجه به این که لوله مانیسمان 80 درز جوش ندارد؛ از آن در موقعیت‌های حساسی می‌توان استفاده کرد. همین ویژگی ساده سبب افزایش مقاومت به خوردگی لوله‌ها و در نهایت افزایش استحکام و کاهش گسترش ترک‌های خوردگی خواهد شد. به طور مثال در صنایع بالا دستی و خطوط انتقال در سیستم‌های پر فشار تنها از می‌توان استفاده کرد.

در سال‌های اخیر تکنولوژی تولید لوله مانیسمان 80 تغییراتی داشته که منجر به افزایش کیفیت محصول نهایی شده است. رایجترین روش تولید این لوله‌ها، روش اکستروژن یا روزنه رانی است. چرا که امکان تولید به این روش با هزینه به صرفه و مطابق استانداردهای بین‌المللی وجود دارد. با توجه به نیازهای مصرف کننده محصول نهایی پس از تولید روی این لوله‌ها می‌توان عملیات دیگری نیز انجام داد. این کارهای ثانویه شامل پوشش‌دهی با روی، آب کاری و عملیات حرارتی می‌شود.

پس از اکسترود کردن و به دست آمدن لوله در ابعاد دلخواه، باید مقطع تحت آزمون‌های مکانیکی قرار بگیرد. در طی این آزمون‌ها خواص شیمیایی و خواص مکانیکی مقطع سنجیده خواهد شد. مهمترین این آزمون‌ها شامل سختی سنجی، تست کشش، تست خستگی و تست فشار می‌شود. در نهایت این لوله‌ها بسته‌بندی شده و با درج لوگو و نام شرکت بر روی آن آماده عرضه به بازار خرید و فروش خواهند شد.

لوله‌های بدون درز در کلاس‌های مختلفی تولید می‌شوند. عددی که در انتهای نام آن می‌آید بیانگر کلاس کاری و ضخامت لوله است. لوله‌های مانیسمان در رده 80 را در کلاس لوله‌های بدون درز ضخیم می‌توان قرار داد که قابلیت تحمل فشارهای بالا را دارند. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات به‌روزترین قیمت لوله مانیسمان 80 و دیگر مقاطع فلزی مانند تیرآهن و لوله‌های pvc را مشاهده کنید.

کاربرد لوله مانیسمان رده 80

لوله‌های مانیسمان  گستره کاربرد وسیعی دارند. نداشتن درز جوش سبب شده است که این لوله‌ها استحکام بالاتر و کیفیت بیشتری نسبت به نوع مشابه درزدار داشته باشند. یکی از مهمترین مزیت‌های لوله‌هایی مانند لوله مانیسمان 80 مقاومت بلا در برابر خوردگی و ترک‌های حاصل از آن است. این لوله‌ها بر اساس طول و ابعادشان برای استفاده در بخش‌های مختلف صنعت پیشنهاد می‌شوند.

خاصیت خوردگی لوله مانیسمان رده 80 استفاده از آن را در زیر ساخت‌های بنادر، کشتی‌رانی و محیط‌های مرطوب را توجیه می‌کند. به علاوه در صنایع کلیدی و حساسی مانند صنعت نفت و گاز هم استفاده از کلاس‌های مختلف لوله‌‌های بدون درز رایج است. عموما از این لوله‌ها در بخش خطوط انتقال و تکمیل زیرساخت‌های پشتیبان استفاده می‌گردد. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی آهن اسپات قیمت لوله مانیسمان رده 80 و دیگر آهن آلات مانند تیر آهن را مشاهده کنید.

با توجه به این که لوله‌های رده بالا مانند 80 ضخامت بیشتری نسبت به رده‌های پایین‌تر از خود دارد از آن برای کاربردهای تحت فشار می‌توان استفاده کرد. این لوله‌ها در صنایع OTC، خطوط انتقال هیدروژن، تجهیزات و لوله‌های حفاری و کیسینگ و خطوط پالایشگاهی تحت فشار و دمای بالا به کار گرفته می‌شوند. همچنین در مبدل‌های گرمایی، دیگ‌های بخار و سوپر هیترها نیز انواع لوله‌های بدون درز قابل استفاده هستند.

کاربرد لوله مانیسمان 80 تنها در بخش صنایع بالا دستی و سنگین نیست. از این لوله‌ها در بخش‌های عمرانی ساخت و ساز شهری و ساختمانی هم استفاده می‌شود. برای ساخت تاسیسات دریایی مانند سکوی بالگرد و فانوس‌های دریایی هم می‌توان از این نوع لوله‌های فولادی بهره برد.

روش تعیین وزن لوله مانیسمان 80

در هنگام خرید مقاطع فلزی شیوه تعیین وزن و خود وزن از اهمیت بالایی برخوردار هستند. دلیل این اهمیت هم تنها در تاثیر گذاری وزن در تعیین قیمت لوله مانیسمان رده 80 نیست. بلکه با مقایسه وزن لوله با جدول‌هایی مانند جدول اشتال و جدول مشخصات فنی می‌توان کیفیت تولید لوله را تشخیص داد.

برای تعیین وزن لوله مانیسمان رده 80 روش‌های ریاضیاتی مختلفی معرفی شده است. اما دقیقترین روش آنی است که بر حسب حجم و چگالی عدد را بر حسب کیلوگرم به دست آورد. علت را هم در ضخامت لوله و اختلاف غیر قابل گذشت بین قطر داخلی و قطر خارجی آن می‌توان دانست. روش اول برای محاسبه وزن لوله به صورت زیر است:

لوله مانیسمان رده 80 به ازای واحد طول = 1000 /  (ضخامت * قطر بیرونی * ۱۶۶ * قطر خارجی * 3.14 * چگالی)

یک روش دیگر با محاسب کمتر هم برای به دست آوردن وزن لوله مانیسمان رده 80 به ترتیب زیر است:

وزن لوله مانیسمان 80 (برحسب کیلوگرم) = ۱۰۰۰/ (چگالی * طول * ۳.۱۴ * ضخامت لوله * (ضخامت لوله – قطر بیرونی))

دقت کنید در هر دو رابطه یکای قطر و ضخامت لوله بر حسب میلیمتر، طول لوله بر حسب متر و چگالی بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مکعب نوشته شود. عدد چگالی هم به صورت حدودی برابر 7.85 فرض می‌شود. لوله مانیسمان رده 80 قیمت اقتصادی در مقابل کاربردهای فراوانی که برای آن در نظر گرفته شده است دارد. البته باید پیش از خرید، حتما انطباق با جداول وزنی انجام شود.

نحوه تعیین قیمت لوله مانیسمان رده 80

قیمت گذاری بر روی محصولات فلزی مانند لوله‌های مانیسمان بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می‌گیرد. آگاه بودن نسبت به این موارد برای کسانی که قصد انجام پروژه‌های عمرانی را دارند حائز اهمیت خواهد بود. قیمت لوله مانیسمان رده 80 تحت تاثیر دو گروه از عوامل است. گروه اول به طور مستقیم بر روی فرایند تولید تاثیر می‌گذارند و گروه دوم به صورت غیر مستقیم بر بازار آهن و فولاد موثر خواهند بود.

پارامترهای گروه اول بیشتر به تکنیک تولید، فناوری در دسترس و مهارت مهندسان در شکل‌دهی باز می‌گردد. به طور مثال لوله مانیسمان رده 80 قیمت بالاتری پیدا خواهد کرد اگر از روش‌های تولید و دستگاه‌هایی به‌روزتر  با فناوری پیچیده بخواهند استفاده کنند. برای کسب اطلاع از قیمت انواع لوله‌های بدون درز مانند لوله رده 80 می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید.

پارامترهای متالورژیکی که بر سیستم تعیین قیمت لوله مانیسمان رده 80 بیشترین تاثیر را دارند، در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

  • ضخامت لوله
  • قطر خارجی لوله
  • طول لوله
  • قطر داخلی لوله
  • نوع آلیاژ
  • وزن

پس از بررسی عوامل مستقیم باید به پارامترهای غیر مستقیم هم توجه نشان داد. این پارامترها شامل هزینه‌های مرتبط با کارگران، حمل و نقل و انبارداری  می‌شود. از طرفی نوسانات نرخ ارز و نسبت عرضه به تقاضا هم در تعیین قیمت لوله مانیسمان رده 80 موثر خواهند بود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت انواع آهن آلات را به همراه نام تولیدکننده مشاهده کنید.

جمع‌بندی

لوله‌های بدون درز در بخش‌های مختلف صنعت از جمله صنایع پتروشیمی، زیر ساخت‌های شهری و دریایی قابل استفاده هستند. هر چه ضخامت و کلاس این لوله بیشتر شود قابلیت تحمل فشار کاری و دمای بالاتری را هم خواهند داشت. لوله مانیسمان رده 80 یکی از پر فروشترین انواع لوله‌های بدون درز شناخته می‌شوند. در حال حاضر انواع این لوله به صورت وارداتی یا تولید داخل با کیفیت‌هایی بالایی در دسترس مصرف‌کنندگان در بخش‎‌های مختلف صنعتی قرار دارد.

مجموعه آنلاین آهن اسپات با هدف کمک به مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در بازار آهن آلات و لوله‌های پلیمری سایت رسمی خود را راه‌اندازی کرده است. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت قیمت دقیق انواع مقاطع فولادی، مسی و لوله پلیکا را به همراه نام تولیدکننده مشاهده نمایید. ویژگی منحصر به فرد وب‌سایت آهن اسپات در  به‌روز رسانی کلیه اطلاعات درج شده به طور منظم است.