لوله‎‌های فولادی مهمترین مقاطع فلزی هستند که در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شوند. از زیر ساخت تاسیسات حساس گرفته تا لوله‌های آب آشامیدنی همگی با کمک انواع لوله‌های فولادی ساخته می‌شوند. این لوله‌ها از نظر نوع آلیاژ، روش تولید، درز جوش و ابعاد با هم متفاوت هستند. یکی از انواع لوله‌های فولادی لوله‌های بدون درز یا مانیسمان نام دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت به‌روز لوله مانیسمان رده 60 و دیگر آهن آلات را مشاهده کنید.

طراحی لوله‌های فولادی به شکل درزدار معایبی داشت که سبب بروز خسارت در خطوط انتقال و یا تعمیر و تعویض مکرر لوله‌ها می‌شد.  علت بروز این مشکلات هم در وجود درز جوشکاری برای اتصال دو لبه ورق‌های فولادی است. این درز به لحاظ شیمیایی می‌تواند در موقعیت‌های حساس ناپایدار شود. همچنین استحکام آن مورد بحث قرار خواهد گرفت. بنابراین لوله‌های بدون درز یا مانیسمان به بازار عرضه شدند.

لوله مانیسمان چیست؟

مانیسمان در واقعیت نام اولین برند لوله‌های بدون درزی است وارد بازار ایران شد. این لوله‌ها به صورت یکپارچه از شمش‌های فولادی در آلیاژهای مختلف مانند فولاد زنگ نزن تولید می‌شوند. در حال حاضر چندین روش صنعتی برای تولید لوله‌های بدون درز فولادی توسعه یافته است که شامل ریخته‌گری در قالب نیروهای گریز از مرکز، ریخته‌گری پاششی و اکستروژن می‌شود. پس از تولید مقطع مورد نظر روی آن عملیات‌ ثانویه مانند عملیات حرارتی و پوشش‌دهی انجام می‌گیرد تا خواص آن‌ها بهبود یابد.

در میان این سه روشی که نام برده شده، روش اکستروژن یا روزنه رانی بیشتر از مورد توجه صنعتگران قرار گرفته است. دلیل را هم در آسانی و دسترسی به فناوری تولید می‌توان دانست. برای تولید لوله مانیسمان رده 60 اکسترود شده در ابتدا شمش یا بیلت پیش گرم شده در مقطع ورودی دستگاه قرار می‌گیرد. سپس با کمک یک سنبه به سمت جلو حرکت داده می‌شود. پس از آن شمش وارد قالبی صلب خواهد شد و به شکل مقطع استوانه‌ای تو خالی شکل‌دهی می‌گیرد.

پس از اجرای عملیات اکستروژن برای ساخت و تکمیل محصولی که قابلیت عرضه به بازار را دارد، باید چند مرحله دیگر عملیات روی لوله مانیسمان رده 60 انجام شود. پس از برداشتن نیروی سنبه باید یک مرحله  عملیات حرارتی تاب گیری با هدف حذف عیوب سطحی اجرا گردد. پس از آن  اندازه گیری دقیق ابعاد محصول تولید شده و تست‌هایی جهت سنجش کیفیت و خواص مکانیکی آن صورت می‌پذیرد. در آخر کونیک کردن، پولیش کاری و بسته بندی لوله باید صورت بگیرد.

در حال حاضر چندین استاندارد معتبر که مورد تایید سازمان ملی استاندارد هم هستند برای تعیین ویژگی‌ها و خواص مورد انتظار لوله‌های مانیسمان تدوین شده است. استانداردهای نفت و گاز API 5L و استاندارد ASTM با مشخصات A53 و A106  از معروفترین آن‌ها به شمار می‌روند. در متن این استانداردها متناسب با فشار سیال و سرعت جریان، ضخامت لوله، قطر و نوع بست‌های لازم برای آن ذکر شده است.

کاربردهای لوله مانیسمان

لوله‎‌های مانیسمان به علت روش تولید ویژه‌ای که دارند، کیفیت بالاتر و در نتیجه هزینه تولید بیشتری هم خواهند داشت. از سوی دیگر نداشتن درز جوشکاری خود مزیتی است که سبب افزایش استحکام کششی و فشاری بالاتر می‌شود. همچنین عدم وجود منطقه HAZ نه تنها خواص لوله را زیر سوال نمی‌برد بلکه مقاومت در برابر رطوبت و مواد خورنده را هم بهبود می‌بخشد.

با توجه به مزایایی که برای انواع این لوله‌ها از جمله لوله مانیسمان رده 60 نام برده‌ شده، کاربردهای بسیاری برای آن می‌توان در نظر گرفت. این لوله‌ها مقاومت بهتری نسبت به انواع درز دار  در محیط‌های مرطوب و شرایط کاری دما بالا نشان می‌دهند. در نتیجه از آن‌ها در تاسیسات بنادر، خطوط انتقال نفت و گاز می‌توان بهره برد.

با توجه به این که توانایی تحمل فشار بالا از سمت سیال در حال جریان را دارند، فشارهای عملیاتی شدید را در صنایع پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی به کار گرفته می‌شوند. علت دیگر گسترش کاربرد در صنایع بالا دستی را هم نداشتن درز و عدم ایجاد آشفتگی در سیال می‌توان دانست.

از دیگر موقعیت‌هایی که لوله مانیسمان رده 60 در آن استفاده می‌شود، در مبدل‌های حرارتی، بویلرها و صنایع حساس مانند نیروگاه‌ها را هم می‌توان نام برد. گاهی برای ایجاد خطوط آب رسانی در صنعت کشاورزی هم استفاده از آن‌ها پیشنهاد می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات مشخصات انواع آهن آلات مانند لوله‌های مانیسمان و حتی لوله‌های pvc را به همراه قیمت مشاهده کنید.

جدول وزن لوله مانیسمان رده 60

در هنگام  برنامه ریزی پروژه‌های عمرانی به پارامترهای متعددی توجه می‌شود. یکی از این پارامترهای وزن مقاطع فولادی و آهن آلات است. به علاوه بررسی وزن هر مقطعی مانند لوله مانیسمان رده 60 یک راه سریع برای مطابقت دادن کیفیت تولید با استانداردهای تدوین شده و حتی جداول اشتال می‌باشد. البته جدول وزنی هر  مقطع نیز توسط کارخانه تولیدکننده آن در اختیار خریداران قرار داده می‌شود.

پارامترهای مختلفی بر تعیین وزن لوله مانیسمان رده 60 موثر هستند. در درجه اول ابعاد سطح مقطع که شامل قطر لوله و ضخامت لوله می‌شود را باید به درستی اندازه گفت. قطر لوله هم شامل قطر داخلی و قطر خارجی است. دو فرمول ریاضی برای به دست آوردن وزن لوله مانیسمان تعریف شده است.

وزن لوله مانیسمان رده 60  به ازای واحد طول = 1000 /  (ضخامت * قطر بیرونی * ۱۶۶ * قطر خارجی * 3.14 * چگالی)

در روش دیگر برای انجام سریعتر محاسبات از رابطه‌ی زیر می‌توانید استفاده کنید.

وزن لوله مانیسمان رده 60 (برحسب کیلوگرم) = ۱۰۰۰/ (چگالی * طول * ۳.۱۴ * ضخامت لوله * (ضخامت لوله – قطر بیرونی))

در روابط بالا قطر و ضخامت لوله بر حسب میلیمتر، طول لوله بر حسب متر و چگالی بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مکعب باید در نظر گرفته شود. عدد چگالی برای فولادهای کربنی و ساختمانی برابر 7.85 فرض می‌شود. اما با تغییر جنس فولاد به آلیاژهای فولاد زنگ نزن این عدد تغییر خواهد کرد. در نتیجه انجام محاسبات کمی سخت خواهد شد. به همین دلیل است که استفاده از جداول وزنی لوله مانیسمان رده 60 راه حلی سریع و آسان شناخته می‌شود.

روش قیمت گذاری لوله مانیسمان رده 60

برای خرید مقاطع فلزی و مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه عمرانی بهتر است به شیوه قیمت گذاری آن‌ها هم آشنایی داشته باشید. لوله مانیسمان رده 60 به دلیل روش خاص تولید و استانداردهای دقیقتری که دارد کمی گرانتر از انواع دیگر لوله‌های فولادی است. البته پارامترهای موثر بر تعیین قیمت نهایی این مقطع فلزی کم نیستند و بادی این قیمت با در نظر گرفتن همه آن‌ها انتخاب شود.

یکی از اصلی‌ترین پارامترها در تعیین قیمت لوله مانیسمان رده 60 روش شکل‌دهی است. هر چه برای تولید آن از فناوری پیچیده‌تری استفاده شود، هزینه‌های تولید هم افزایش خواهد یافت. دیگر ویژگی‌هایی که در حین قیمت گذاری لوله باید به آن‌ها توجه داشت شامل مشخصات فنی می‌شود.

  • ضخامت لوله
  • قطر خارجی لوله
  • طول لوله
  • قطر داخلی لوله
  • نوع آلیاژ
  • وزن لوله
  • آبکاری لوله

همچنین تست‌های مکانیکی پاس شده که نشان دهنده کیفیت ساخت آن نیز هست هم باید مورد بررسی قرار بگیرد. پارامترهای کلی نظیر هزینه‌های جانبی تولید، مواد اولیه، دسترسی به تکنولوژی تولید، هزنه‌های مرتبط با کارگران، حمل و نقل و انبار داری هم نباید فراموش کرد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت دقیق و به‌روز لوله مانیسمان رده 60 و دیگر آهن آلات را مشاهده کنید.

جمع‌بندی

لوله‌های بدون درز که با نام مانیسمان در بازار ایران شناخته می‌شوند دارای کیفیت تولید بالاتری نسبت به انواع لوله‌های درزدار هستند. این لوله‌ها در رده بندی‌های مختلفی با توجه به ابعاد و کاربردشان قابلیت تولید دارند. لوله مانیسمان رده 60 یکی از انواع پرفروش این لوله‌ها به شمار می‌رود که توانایی تحمل فشار کاری بالا توسط سیالات را دارد. این لوله عموما به روش اکستروژن برای استفاده در صنایع حساس، پالایشگاه‌ها و خطوط انتقال آب تولید می‌شوند.

مجموعه آنلاین آهن اسپات با هدف بهبود شرایط اطلاع از قیمت‌های آهن آلات فعالیت خود را آغاز کرده است. با مراجعه به سایت آهن اسپات می‌توانید قیمت دقیق انواع مقاطع فلزی و لوله‌های pvc مشاهده کنید. ویژگی منحصر به فرد این سایت این است که اطلاعات درج شده بر روی سایت آهن اسپات بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شوند.