گروهی از لوله‌های فلزی، از ورق فولادی تولید می‌شوند. این لوله‌ها روی بدنه خود جای جوشکاری دارند و به همین علت، در انتقال سیالات پرفشار امکان نشتی از آن‌ها بسیار زیاد است. برای رفع این مشکل دو برادر آلمانی به نام مانیسمان، لوله‌های بدون درز را تولید کرده و به بازار عرضه نمودند. این لوله‌ها بدنه‌ای یکدست و بدون جای جوش دارند و می‌توان در صنایع سبک و سنگین از آن‌ها استفاده کرد. لوله مانیسمان رده 10 یکی از انواع سبک این محصول است که می‌تواند در ساختمان‌سازی، گازکشی در کارگاه‌های صنعتی و مصارف خانگی استفاده شود. این لوله‌ها قطر کم و بدنه‌ای نازک دارند، با این حال در کاربردهای سبک و متوسط، نسبت به انواع درزدار کارایی بهتری دارند و احتمال نشتی از آن‌ها وجود ندارد.

کاربردهای بسیار زیاد لوله‌های بدون درز در صنایع و ساختمان‌سازی، باعث شده‌است این محصول در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه شود. سایزها و گریدهای مختلف این محصول در کاربردهای متنوعی به کار گرفته می‌شوند. لوله مانیسمان سبک که در رده‌های ۱۰، ۲۰ و ۳۰ تولید می‌شود می‌تواند در صنایع سبک و کاربردهای خانگی مورد استفاده قرار گیرد. این محصولات توسط کارخانجات مختلفی تولید می‌شوند و نسبت به مواد اولیه و روش تولید، میتوانند کیفیت و قیمت متفاوتی داشته باشند. این لوله‌ها را می‌توان از سایت‌های معتبر همچون آهن اسپات خریداری کرد؛ اما پیش از خرید بهتر است راجع به مشخصات فنی محصول اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید.

لوله مانیسمان رده 10 چیست؟

لوله مانیسمان یا بدون درز محصولی است که در فرآیند تولید آن، از هیچگونه جوشکاری استفاده نمی‌شود. این محصولات به دلیل داشتن بدنه‌ای صاف، صیقلی و یکدست، انتخاب مناسبی برای انتقال سیالات پرفشار مانند نفت، گاز، بخار و … هستند. نخستین بار در تاریخ، دو برادر آلمانی به نام‌های راینهارد و ماکس مانیسمان در سال ۱۸۹۰ میلادی لوله‌های بدون درز را به بازار عرضه کردند. این لوله‌ها در بازارهای جهانی بیشتر با نام Seamless به معنای بدون درز شناخته می‌شوند اما در ایران، به نام نخستین تولیدکنندگان آن‌ها، نام مانیسمان را برای این محصولات فولادی به کار می‌برند.

لوله مانیسمان رده ۱۰، پایین‌ترین گرید و سایز تولید شده از این محصول است که در بازار وجود دارد. این سایز، در دسته لوله‌های مانیسمان سبک قرار دارد و بیشتر در مصارف گازرسانی خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه ضخامت جداره‌های لوله‌های مانیسمان رده 10 بسیار کمتر از گریدهای ۲۰، ۳۰ و بالاتر است، اما همچنان استفاده از این محصول در مقایسه با لوله‌های درزدار اولویت دارد. چراکه داشتن بدنه‌ای یکدست، موجب تحمل فشار بالا و توانایی محصول در انتقال سیالات سنگین، پرفشار و ارزشمند شده است.

روش تولید لوله مانیسمان رده ۱۰

لوله مانیسمان را می‌توان به دو روش نورد گرم یا سرد تولید کرد. هر یک از این روش‌ها، مزایای خاص خود را دارند و موجب ایجاد کیفیت‌های متفاوتی در محصول می‌شوند. کارخانجات تولید لوله‌های بدون درز، به تناسب محصولات مورد نظر ممکن است یکی از این روش‌ها را انتخاب کنند یا هر دو روش را در خطوط تولید جداگانه به کار گیرند. برای ساخت لوله‌های مانیسمان سبک از جمله رده ۱۰، ۲۰ و ۳۰ از روش نورد سرد استفاده می‌کنند و برای رده‌های سنگین، نورد گرم کاربرد بیشتری دارد.

در روش نورد سرد، شمش‌های فولادی بدون آن‌که وارد کوره شده و حرارت ببینند،‌ وارد دستگاه نورد می‌شود. این دستگاه با فشار و کشش، شمش‌ها را به شکل استوانه توپر در می‌آورد. در مرحله بعدی، شمش‌های استوانه‌ای را وارد دستگاه سنبه چرخشی می‌کنند. سنبه با فشار زیاد و چرخش سریع وارد شمش می‌شود و در آن حفره ایجاد می‌کند. عملیات رفت و برگشت سنبه تا جایی ادامه می‌یابد که قطر داخلی محصول به اندازه مورد نظر برسد و کاملا یکدست شود.

ابعاد لوله مانیسمان رده ۱۰

در روش نورد سرد لوله‌هایی به ضخامت ۰.۹ تا ۱۵ میلیمتر تولید می‌شوند، لوله مانیسمان رده ۱۰ هم ۱.۶۵ میلیمتر ضخامت دارد. قطر خارجی این محصول مقادیر ثابتی است، اما قطر داخلی بسته به رده لوله و ضخامت جداره‌ها می‌تواند متفاوت باشد. توجه داشته باشید که رده محصول، ربطی به قطر آن ندارد. به این معنا که لوله مانیسمان رده ۱۰ می‌تواند در قطر ۱ اینچی، ۲ اینچی و هر اندازه دیگری که مورد نیاز باشد تولید شود. این مقدار تا ۱۴۱ میلیمتر قابل افزایش است.

قطر داخلی محصول بستگی به رده و قطر خارجی آن دارد. به عنوان مثال لوله مانیسمان رده ۱۰ با قطر خارجی ۱ اینچی در مقایسه با لوله مانیسمان رده ۳۰ با همان قطر، ضخامت کمتر و در نتیجه قطر داخلی کوچک‌تری خواهد داشت. این موضوع در کاربردهای محصول موثر است، به این معنا که از لوله‌های ضخیم‌تر در کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود و لوله‌های رده ۱۰، بیشتر کاربردهای سبک و معمولی دارند.

طول استاندارد لوله‌های مانیسمان سبک در رده ۱۰ ، می‌تواند تا ۲۰ متر برسد. وزن و قیمت آن نیز بر همین اساس مشخص می‌شود. این لوله ها با استانداردهای آمریکا(API, ASME, ASTM)، آلمان (DIN)، انگلستان (BS)، ژاپن (JIS) و اتحادیه اروپا (EN) تولید می شوند.

کاربردهای لوله مانیسمان رده ۱۰

لوله مانیسمان به دلیل داشتن بدنه‌ای یکدست و مستحکم، یکی از نخستین انتخاب‌ها برای استفاده در صنایع و انتقال سیالات است. این محصول، هیچگونه درز و نشتی ندارد و به همین علت، برای انتقال مواد شیمیایی خطرناک و گران قیمت، انتخاب بسیار مناسبی است. لوله مانیسمان رده ۱۰ محصولی در گرید سبک است که می‌تواند بخش زیادی از نیازهای خانگی و صنعتی سبک را به راحتی تامین نماید.

این لوله با داشتن ضخامت متوسط و بدنه‌ای یکدست، در عین داشتن وزن سبک، بهترین انتخاب برای استفاده در ساختمان‌سازی و انتقال گاز به منازل مسکونی است. لوله مانیسمان سبک نوعی از لوله های بدون درز جوش می باشد که عمدتا در مصارف خانگی، لوله کشی گاز ساختمان و همچنین برای گاز کشی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله‌ها در رده ۱۰، ۲۰ و ۳۰ قرار دارند و می‌توان از آن‌ها به عنوان جایگزین لوله‌های درزدار، هنگامی که فشار کاری افزایش می‌یابد، استفاده کرد. لوله گاز خانگی که بصورت تو کار مورد استفاده قرار می‌گیرد حتما باید به علت عبور گاز با فشار بدون درز باشد تا دچار خوردگی نشود و عمر بیشتری داشته باشد. از این لوله‌ها می‌توان در موارد زیادی بهره برد اما بیشترین کاربرد آن در صنایع زیر است:

  • لوله‌های نفتی (OTCG)
  • در صنایعى مانند ســاخت مخازن تحت فشار، انتقال سیالهای پر فشار و…
  • انتقال و توزیع سیالات مانند نفت، گاز، بخار، اسیدها، دوغاب‌ها
  • لوله‌های فرایندی برای تصفیه نفت و گاز
  • کاربردهای لوله‎کشی عمومی در زمینه تأسیسات

این‌ها تنها بخشی از کاربردهای لوله مانیسمان رده 10 است. این محصول برای انتقال هر نوع سیال حساس و پرفشاری می‌تواند استفاده شود. در مواردی که مهم است لوله مقاومت کافی داشته باشد و ماده داخلی خود را به بهترین نحو به مقصد برساند از این لوله استفاده می‌کنند. این محصول،‌ برای خطوط طولانی و کاربردهای توکار بهترین انتخاب است، زیرا کمترین احتمال نشتی و شکستگی در مسیر را خواهد داشت.

مزایای استفاده از لوله مانیسمان رده 10

لوله مانیسمان رده ۱۰ نکات مثبت بسیاری در مقایسه با محصولات درزدار دارد. به همین جهت استفاده‌های زیادی دارد و تقاضای بازار نسبت به خرید آن زیاد است. از جمله مهم‌ترین مزایای این لوله‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طول عمر بالای لوله‌های مانیسمان

این لوله‌ها به دلیل استفاده از مواد مرغوب در تولیدشان، مقاومت بالایی دارند و می‌توانند تا سال‌های زیادی دوام داشته باشند. به همین علت در ساخت قطعات کشتی‌ها و لوله‌کشی‌های ساختمانی از لوله مانیسمان رده ۱۰ استفاده می‌کنند تا کمترین نیاز به تعمیرات وجود داشته باشد.

یکپارچه و یکدست بودن سطح لوله

بخش زیادی از استحکام لوله مانیسمان رده ۱۰، مرهون همین بدنه یکدست و بدون درز است. این لوله‌ها تحمل فشار بیشتری دارند و کمتر دچار شکستگی و نشتی خواهند شد. همچنین در صورت استفاده توکار در زیر زمین، دچار ترکیدگی نخواهند شد و مشکلی ایجاد نخواهند کرد.

مقاومت و استحکام بالای محصول

این لوله‌ها تحمل بالایی نسبت به فشار و دمای بالا دارند. در لوله‌کشی‌های موتورخانه‌ها در منازل مسکونی می‌توان از این نوع لوله استفاده کرد. همچنین تحمل این محصول به خوردگی و پوسیدگی بسیار زیاد است.

قیمت لوله مانیسمان رده ۱۰

لوله مانیسمان رده 10 بر اساس وزن محصول تعیین قیمت می‌شود. این لوله‌ها می‌توانند در قطرها و طول‌های مختلفی به بازار عرضه شوند، بنابراین تفاوت وزنی در لوله‌های این رده بسیار زیاد است. برای تعیین قیمت دقیق محصول لازم است ابتدا نیاز دقیق خود به محصول را برآورد نمایید و سپس، قیمت آن را بر اساس وزن یک شاخه ۶، ۱۲ یا ۲۰ متری تعیین کنید. در بسیاری از موارد تعیین قیمت این محصول ممکن است دشوار باشد، زیرا قیمت کارخانجات مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. به همین علت لازم است مرجعی مطمئن وجود داشته باشد تا دقیق‌ترین و به روزترین قیمت‌ها را استعلام نمایید و بتوانید تصمیم درستی در رابطه با خرید محصول بگیرید.

در ابتدا این نکته را در نظر داشته باشید که لوله مانیسمان رده ۱۰ و دیگر محصولات گرید سبک، نسبت به سایر لوله‌های بدون درز قیمت کمتری دارند. این لوله‌ها برای مصارف خانگی و سبک کمترین هزینه را خواهند داشت و در عین حال، کاربری بهتری نسبت به لوله‌های درزدار دارند. با این حال می‌توانید با مراجعه به مراجع معتبری همچون آهن اسپات قیمت دقیق این محصول را در لحظه استعلام کنید. تمامی قیمت‌ها در این سایت به صورت به روز در دسترس شما هستند. در این سایت امکان مقایسه قیمت محصولات مختلف از شرکت‌های متفاوت به راحتی فراهم است و این موضوع، باعث تصمیم‌گیری بهتر برای خرید به صرفه خواهد شد.

کارخانه‌های تولید لوله مانیسمان رده 10

به دلیل کاربردهای بسیار متنوع لوله‌های بدون درز در صنایع مختلف، کارخانه‌های زیادی در سراسر کشور به تولید و عرضه این محصول می‌پردازند. هر یک از این کارخانه‌ها از روش خاصی برای تولید محصول استفاده می‌کنند و ممکن است بین محصولات یکسان، اختلاف قیمت اندکی وجود داشته باشد. همچنین بهتر است توجه داشته باشید که این کارخانه‌ها در بخش‌های مختلفی از کشور قرار دارند و به همین علت، هزینه حمل و نقل لوله مانیسمان به بخش‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد، بنابراین سعی کنید نزدیک‌ترین کارخانه به محل پروژه را برای خرید انتخاب کنید. از جمله کارخانه‌هایی که به تولید لوله مانیسمان سبک در رده‌های ۱۰ تا ۳۰ می‌پردازند، می‌توان موارد زیر را نام برد:

خرید لوله مانیسمان رده ۱۰

کیفیت در خریدهایی مانند خرید محصولات فولادی حرف اول را می‌زند؛ لوله‌های مانیسمان در زمان طولانی و کاربردهای حساس همچون انتقال گاز استفاده می‌شوند و استحکام آن‌ها بسیار مهم است. همچنین لازم است که محصول، دقیقا با خواست مشتری مطابقت داشته باشد تا مشکلاتی از قبیل عدم هماهنگی اتصالات و اختلال در کاربری به وجود نیاید. به همین دلیل اگر قصد خرید لوله مانیسمان رده ۱۰ را دارید، حتما خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید. همچنین اگر به مراکز معتبر خرید این محصول دسترسی مستقیم ندارید، می‌توانید از روش‌های آنلاین استفاده کنید. سایت آهن اسپات به همین منظور خدمات لازم را به شما ارائه می‌دهد. تنها کافی است وارد سایت شوید و پس از استعلام قیمت، با کارشناسان سایت تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.