لوله‌های بدون درز، محصولاتی پرکاربرد در صنعت هستند. این لوله‌ به نام اولین تولیدکنندگان آن‌ ـکه دو برادر آلمانی بودندـ با نام لوله مانیسمان شناخته می‌شود. این محصولات در بازار جهانی بیشتر با عنوان seamless یاد می‌شوند. لوله‌های بدون درز، با روش‌های ریخته‌گری و استفاده از قالب‌های مخصوص تولید می‌شوند، به همین علت روی بدنه خود هیچگونه جای جوشی ندارند. این یکدستی بدنه باعث شده است که این محصول، برای انتقال سیالات پرفشار و ارزشمند بسیار مناسب باشد. شکستگی و نشتی برای این لوله‌ها اتفاق نمی‌افتد و می‌توان برای انتقال سیالات ارزشمند(مانند نفت) و خطرناک(مانند اسید از آن‌ها استفاده نمود.

کاربردهای بسیار زیاد لوله مانیسمان در کشور، خصوصا در صنعت نفت و گاز، باعث شده است که این محصول توسط تولیدکنندگان بسیاری بهره‌برداری شود. این محصول،‌ در کارخانجات مختلف با روش‌های متفاوت و تکنولوژی‌های خاصی به تولید می‌رسد. یکی از معروف‌ترین انواع این فرآورده، لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه است. این محصول توسط کارخانه‌ای به همین نام تولید می‌شود و از جمله مرغوب‌ترین لوله‌های مانیسمان موجود در کشور است. آشنایی با کارخانه تولید کننده لوله مانیسمان دقیق، روش‌های تولید و استانداردهای حاکم بر آن، می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر برای خرید محصول کمک کند.

شرکت لوله دقیق کاوه ایرانیان

این شرکت در سال ۱۳۸۲ در استان اراک، شهر ساوه تاسیس شد. فعالیت اصلی کارخانه دقیق کاوه، در زمینه تولید لوله‌های بدون درز (مانیسمان) است. این کارخانه، از پیشگامان تولید این محصول در کشور به حساب می‌آید و بخش عظیمی از نیاز کشور را تامین می‌کند. ظرفیت تولیدی این کارخانه، چیزی در حدود ۹۰۰۰۰ تن در سال است که ۱۵۰۰۰ تن آن به نورد سرد و ۷۵۰۰۰ تن آن به نورد گرم اختصاص دارد. در این کارخانه دو دسته محصول اصلی تولید می‌شود:

 • لوله بدون درز فولادی
  این محصول برای استفاده در خطوط انتقال نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، انتقال انواع سیالات فشار قوی و مایعات هیدروکربنی به تولید می‌رسد. یکی از نخستین تولیدات شرکت دقیق، همین لوله مانیسمان یا بدون درز است که کاربردهای زیاد آن در بازار، موجب شهرت این شرکت شده است.
 • تیوب بدون درز دقیق
  این دسته از فرآورده‌های بدون درز نیز از تولیدات منحصر به فرد کارخانه دقیق ساوه هستند. تیوب بدون درز برای مواردی چون تیوب های انتقال فشار هیدرولیکی، تیوب های دیگ بخار، بوش های صنعتی، تیوب های دقیق خودرو و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تحویل محصول از این کارخانه به صورت مستقیم از انبار صورت می‌گیرد. به این معنا که لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه پس از اتمام فرآیند تولید، راهی انبار می‌گردد و در هنگام عرضه، به محل مورد نظر ارسال می‌شود. لوله‌های بدون درز این کارخانه علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به کشورهای دیگر هم صادر می‌گردند.

 

لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه

لوله مانیسمان یا بدون درز محصولی است که در فرآیند تولید آن، از هیچگونه جوشکاری استفاده نمی‌شود. این محصولات به دلیل داشتن بدنه‌ای صاف، صیقلی و یکدست، انتخاب مناسبی برای انتقال سیالات پرفشار مانند نفت، گاز، بخار و … هستند. لوله مانیسمان دقیق کاوه، محصولی است که به روش نورد گرم یا سرد تولید می‌شود. این محصول، از جمله قدیمی‌ترین لوله‌های بدون درز در ایران است که به دلیل حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای ملی و جهانی در طول سالیان فعالیت خود، توانسته است جایگاه خوبی در بازار بیابد.

همانگونه که گفته شد، به طور کلی برای ساخت لوله‌های مانیسمان کاوه دقیق ساوه از دو روش استفاده می‌شود؛ بر همین اساس می‌توان این محصول را به دو دسته زیر تقسیم نمود:

لوله مانیسمان کاوه دقیق – نورد سرد

در روش نورد سرد، شمش‌های فولادی بدون آن‌که وارد کوره شده و حرارت ببینند،‌ وارد دستگاه نورد می‌شود. این دستگاه با فشار و کشش، شمش‌ها را به شکل استوانه توپر در می‌آورد. در مرحله بعدی، شمش‌های استوانه‌ای را وارد دستگاه سنبه چرخشی می‌کنند. سنبه با فشار زیاد و چرخش سریع وارد شمش می‌شود و در آن حفره ایجاد می‌کند. عملیات رفت و برگشت سنبه تا جایی ادامه می‌یابد که قطر داخلی محصول به اندازه مورد نظر برسد و کاملا یکدست شود.

این دسته از محصولات در ضخامت ۰.۹ تا ۱۵ میلیمتر تولید می‌شوند. این مقدار به کاربرد محصول بستگی دارد، به این معنا که هرچه کاربرد صنعتی و پرفشارتر باشد، ضخامت جداره نیز بیشتر می‌شود. یکی دیگر از مقادیر مهم درباره این محصول، قطر آن است. قطر خارجی این لوله‌ها(با احتساب ضخامت دیواره) می‌تواند بین ۶ تا ۱۴۱ میلیمتر باشد. طول استاندارد لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه، تا ۲۰ متر است و وزن و قیمت آن نیز بر همین اساس مشخص می‌شود. این لوله ها با استانداردهای آمریکا(API, ASME, ASTM)، آلمان (DIN)، انگلستان (BS)، ژاپن (JIS) و اتحادیه اروپا (EN) تولید می شوند.

لوله مانیسمان کاوه دقیق – نورد گرم

در روش نورد گرم، شمش‌های فولادی را در کوره‌های ذوب آنقدر حرارت می‌دهند که به حالتی نرم و شکل‌پذیر برسند. شمش‌های نرم شده وارد دستگاه نورد گرم می‌شوند و شکل استوانه به خود می‌گیرند. سپس، شمش‌های استوانه‌ای وارد دستگاه سنبه شده و عملیات مشابه با لوله‌های تولید شده به روش نورد سرد را طی می‌نمایند.

این دسته از محصولات، در ضخامت ۳ تا ۱۶ میلیمتر تولید می‌شوند. بنابراین لوله‌های مانیسمان دقیق کاوه که به روش نورد گرم تولید شده‌اند، ضخامت بیشتری نسبت به لوله‌های نورد سرد دارند و به همین دلیل، در کاربردهای سنگین و پرفشار، عملکرد بهتری دارند. قطرخارجی این لوله‌ها بین ۲۶.۷ تا ۱۴۱ میلیمتر است؛ این مقدار در کمترین حالت با لوله‌های نورد سرد تفاوت فاحشی دارد اما در میزان حداکثر، هر دو محصول قطر برابر دارند. لوله‌های مانیسمان کاوه دقیق نورد گرم، در ابعاد ۱۲ متری به بازار عرضه می‌شوند. این لوله ها با استانداردهای آمریکا(API, ASME, ASTM)، آلمان (DIN)، انگلستان (BS)، ژاپن (JIS) و اتحادیه اروپا (EN) تولید می‌گردند که با لوله‌های نورد سرد، یکسان است.

کاربردهای لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه

لوله مانیسمان به دلیل داشتن بدنه‌ای یکدست و مستحکم، یکی از نخستین انتخاب‌ها برای استفاده در صنایع انتقال سیالات است. این محصول، هیچگونه درز و نشتی ندارد و به همین علت، برای انتقال مواد شیمیایی خطرناک و گران قیمت، انتخاب بسیار مناسبی است. لوله مانیسمان تولید شده در کارخانه دقیق ساوه، محصولی با کیفیت است که می‌تواند بخش زیادی از نیازهای صنایع کشور را تامین کند. تنوع این محصول در روش تولید و ابعاد، باعث تنوع کاربردی آن نیز شده است. این محصول، در انواع نورد گرم و سرد می‌تواند در موارد زیر کاربرد داشته باشد:

 • انتقال سیالات پرفشار
 • تیوب های ضد انفجار
 • انتقال نفت و گاز و مواد پتروشیمی
 • تیوب های مبدل حرارتی
 • لوله های واحدهای فرایندی پالایشگاهی
 • لوله های کاندوئیت (ضد انفجار)
 • خطوط انتقال گاز
 • تیوب های انتقال فشار هیدرولیکی
 • سیستم حمل مایعات هیدروکربن
 • تیوب های دقیق خودرو
 • لوله های گاز شهری
 • تیوب های دیگ بخار
 • بوش های صنعتی

این‌ها تنها بخشی از کاربردهای مهم لوله مانیسمان کاوه دقیق هستند. این محصول برای انتقال هر نوع سیال حساس و پرفشاری می‌تواند استفاده شود. در مواردی که مهم است لوله مقاومت کافی داشته باشد و ماده داخلی خود را به بهترین نحو به مقصد برساند از این لوله استفاده می‌کنند. همچنین باید گفت که این محصول،‌ برای خطوط طولانی انتقال بهترین انتخاب است، زیرا کمترین احتمال نشتی و شکستگی در مسیر را خواهد داشت.

قیمت لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه

بهای اغلب محصولات فولادی، تحت تاثیر وزن آن‌ها قرار دارد. درباره لوله مانیسمان هم همینطور است. هرچه ضخامت و طول لوله‌ها بیشتر باشد، طبیعتا با افزایش وزن مواجه خواهم شد. نتیجه این افزایش وزن، بالا رفتن قیمت محصول است. البته مواردی همچون ماده اولیه و روش تولید هم روی قیمت موثر است. برخی آلیاژها به دلیل استحکام بیشتر و داشتن ویژگی‌های خاص مانند ضدزنگ بودن، قیمت بیشتری دارند. همچنین محصولاتی که به روش نورد گرم تولید می‌شوند، عموما گران‌تر از دیگر محصولات هستند. از سویی نوسان قیمت ارز باعث می‌شود که قیمت جهانی محصولاتی از این دست نیز دائما در حال تغییر و تحول باشد، پس راه تشخیص چیست؟

یکی از بهترین راه‌ها برای استعلام قیمت لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه این است که به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید. در این سایت، از صفحه نخست وارد بخش کارخانه کاوه دقیق شوید. در این بخش تمامی محصولات این کارخانه از جمله لوله‌های بدون درز، در جدول‌های منظم در دسترس شماست. همچنین اگر می‌خواهید قیمت محصولات این کارخانه را با دیگر شرکت‌های فعال در کشور مقایسه کنید، وارد بخش لوله شده و قسمت لوله مانیسمان را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید قیمت انواع این محصول را به راحتی استعلام نموده و مقایسه ای دقیق انجام دهید.

خرید لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه

برای خرید محصولات فولادی، باید از مرجعی مطمئن اقدام نمود. زیرا کیفیت در این چنین خریدهایی حرف اول را می‌زند و لازم است که محصول، دقیقا با خواست مشتری مطابقت داشته باشد. به همین دلیل اگر قصد خرید لوله مانیسمان کاوه دقیق ساوه را دارید، حتما خرید خود را از مراکز معتبر انجام دهید. خرید حضوری همیشه نخستین راه است، اما لزوما بهترین راه نیست چون در اغلب موارد، تنوع انتخاب را از شما می‌گیرد. به همین علت بهتر است از خرید اینترنتی استفاده کنید. به این منظور، می‌توانید وارد سایت آهن اسپات شده و لوله مانیسمان موردنظر خود را انتخاب کنید. در این سایت، این امکان را دارید که سایزهای دقیق را مشخص کنید و بهترین محصول را بخرید. برای تجربه خرید بهتر، می‌توانید با کارشناسان آنلاین آهن اسپات تماس گرفته و از راهنمایی آن‌ها نیز استفاده نمایید.