لوله گالوانیزه سپنتا، دسته‌ای از لوله‌های فولادی است که برای بالا رفتن مقاومت، با فلز روی پوشانده شده است. این محصول، مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی و اکسیداسیون دارد. به همین علت در بسیاری از ساخت و سازها از انواع مختلف این لوله برای بخش‌های انتقال آب، گاز و دیگر سیالات استفاده می‌شود.

قیمت لوله‌های گالوانیزه مشهور به سپنتا، بر حسب وزن آن‌ها تعیین می‌شود و ممکن است طبق نوسان بازار، بالا و پایین برود. به همین دلیل برای استعلام قیمت و خرید این محصول، استفاده از آهن اسپات به عنوان مرجعی به روز در اعلام قیمت محصولات فولادی، می‌تواند به شما کمک کند.

لوله گالوانیزه سپنتا چیست؟

لوله گالوانیزه سپنتا، محصولی است که توسط یکی از تولیدکنندگان معتبر و خوش‌نام در ایران تولید می‌شود. این لوله، از محصولات محبوب در زمینه تجهیز دستگاه‌های لوله‌کشی و آب‌رسانی در بازار ایران است.

تولید لوله‌های سپنتا با استفاده از روش آبکاری گرم گالوانیزه صورت می‌گیرد. این محصول به طور کلی در دو مدل سبک و سنگین و بر اساس استانداردهای جهانی با طول ۶ متر به بازار عرضه می‌شود.

تولید و عرضه  این لوله‌ها در سه شهر اهواز، تهران و تبریز صورت می‌گیرد. این محصول بر اساس شهری که در آن تولید می‌شود، به نام‌های لوله سپنتا اهواز ، لوله سپنتا تهران و لوله سپنتا مرند تبریز شناخته می‌شود.

انواع لوله‌های گالوانیزه سپنتا

استاندارد ابعادی لوله‌های گالوانیزه سپنتا بر اساس DIN2440 می‌باشد. در این استاندارد میزان ضخامت‌ دقیق لوله‌های درزدار در سایزهای مختلف اعلام شده‌است. با توجه به این‌که لوله گالوانیزه از نوع لوله‌های درزدار است، در نتیجه از این استاندارد تبعیت می‌کند. به طور عامیانه و در بازار ایران لوله‌های گالوانیزه به دو دسته کلی لوله گالوانیزه سبک و لوله گالوانیزه سنگین تقسیم بندی می‌شوند.

لوله گالوانیزه سپنتا سبک

یکی از انواع برندهای لوله سپنتا است که به روش گالوانیزه گرم تولید می‌شود. مواد اولیه این لوله‌ها، لوله سیاه درزدار هست که برای مقاومت بیشتر، پوششی از جنس فلز روی، روی سطح آن کشیده می‌شود. ضخامت و مقاومت این مدل از لوله‌ها در مقایسه با نوع سنگین، کمتر است و سایز آن هم از ۲/۱ اینچ تا ۶ اینچ متغیر هست.

لوله گالوانیزه سپنتا سنگین

این مدل از لوله، در مقایسه با لوله گالوانیزه سبک دارای مقاومت و ضخامت بیشتری است و به همین علت قیمت بالاتری هم دارد. تمام مراحل ساخت این لوله، شبیه به مراحل ساخت لوله‌های سپنتای سبک است. اما کاربرد آن متفاوت است و در مواردی مانند آب‌رسانی و صنایع بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات فنی لوله‌ گالوانیزه سپنتا سنگین

انواع لوله‌های سپنتا با وزن و ضخامت و سایز متنوع در سایت آهن اسپات برای خرید موجود هستند. وزن این لوله‌ها بر اساس سایز آن‌ها متغیر است و این موضوع، مستقیما روی قیمت نهایی محصول اثرگذار خواهد بود. در جدول زیر می‌توانید وزن انواع لوله سپنتا گالوانیزه را مشاهده کنید:

مشخصات فنی لوله‌های گالوانیزه سپنتا

وزن یک شاخه ۶ متری ضخامت دیواره لوله سایز بر حسب قطر محصول نوع
۷.۲ کیلوگرم ۲.۵ میلیمتر ۱.۲ اینچ سنگین
۹.۵ کیلوگرم ۲.۵ میلیمتر ۳.۴ اینچ سنگین
۱۴ کیلوگرم ۳ میلیمتر ۱ اینچ سنگین
۱۸ کیلوگرم ۳ میلیمتر ۱۱.۴ اینچ سنگین
۲۱ کیلوگرم ۳ میلیمتر ۱۱.۲ اینچ سنگین
۲۷ کیلوگرم ۴ میلیمتر ۲ اینچ سنگین
۴۲ کیلوگرم ۴ میلیمتر ۲۱.۲ اینچ سنگین
۵۲ کیلوگرم ۴ میلیمتر ۳ اینچ سنگین
۶۷ کیلوگرم ۴.۸ میلیمتر ۴ اینچ سنگین
۹۸ کیلوگرم ۴.۸ میلیمتر ۵ اینچ سنگین
۱۱۵ کیلوگرم ۴.۸ میلیمتر ۶ اینچ سنگین

فرایند ساخت لوله گالوانیزه در کارخانه سپنتا

لوله‌های سپنتا فقط با استفاده از روش گرم، گالوانیزه می‌شوند. روش این کار به این صورت است که ابتدا محصولات با استفاده از روی مذاب پوشانده می‌شوند و سپس سطحی براق روی آنها ایجاد می‌گردد. در این روش در ابتدا لوله‌ها باید بر اساس استانداردهای مجاز به محل آماده‌سازی منتقل شوند و برای جذب هرچه بهتر روی، ابتدا باید هرگونه چربی و زنگ آهن از روی آن‌ها پاک شود.

پس از انجام این مرحله، محصول به ماده فلاکس که برای تمیزکاری شیمیایی سطوح و جلوگیری از پاک ‌کردن اکسایش در منطقه جوش به کار می‌رود، آغشته شده و در مرحله بعد وارد دستگاه گالوانیزه می‌شود. در نهایت در کوره‌های مخصوص، دمای آن‌ها به ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. پس از آن که سطح لوله‌ها خشک شد، به حمام فلز روی وارد می‌شوند. مدت زمان قرارگیری در این حمام یک دقیقه و در دمای ۴۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

بعد از این که محصولات از حمام روی خارج شدند، روی اضافه به جای مانده بر روی سطح خارجی و داخلی توسط بخار و فشار هوا پاک می‌شود و بلافاصله به داخل آب سرد فرو می‌روند.

کاربرد لوله گالوانیزه سپنتا

لوله‌های گالوانیزه کارخانه سپنتا کیفیت بالایی دارند و تولید آن‌ها هم در سایزها و اندازه‌های مختلفی به حالت‌های پیش‌فرض و سفارشی انجام می‌شود. از لوله گالوانیزه سپنتا، برای موارد گوناگونی استفاده می‌شود. برخی کاربردهای آن عبارتند از:

  • ایجاد سازه‌های گلخانه‌ای
  • سالن‌های پرورش قارچ
  • ایجاد سازه‌های تزئینی
  • انتقال خطوط برق‌رسانی
  • ایجاد سازه‌هایی در قالب حفاظ
  • سیستم‌های انتقال آب با فشار ضعیف و درجه حرارت پایین
  • سیستم‌های کاندوئیت
  • صنعت تأسیسات و ساختمان (آب‌رسانی و تجهیز کردن موتورخانه)
  • احداث سازه‌های گلخانه‌ای و پرورش قارچ
  • دیوار بندی و فنس کشی

اگر قصد دارید از لوله‌های گالوانیزه سنگین استفاده کنید، این نکته را در نظر بگیرید که این لوله‌ها قادر به تحمل فشاری برابر با ۱۶ بار و همچنین تحمل حرارتی برابر با ۷۰ درجه سانتیگراد هستند.

قیمت لوله گالوانیزه سپنتا

قیمت تمام شده لوله‌های گالوانیزه سپنتا بر اساس موارد متنوعی مانند سایز، تعداد لوله انتخابی و ضخامت آن‌ تعیین می‌شود. البته قیمت این محصول در مقایسه با سایر رقبا کمتر است.

در سایت آهن اسپات لیست قیمت تمامی انواع لوله گالوانیزه سپنتا در درسترس است و شما می‌توانید با جستجوی نوع فرآورده مورد نیاز خود قیمت لحظه‌ای و به روز آن را مشاهده کنید.

خرید لوله گالوانیزه سپنتا

برای خرید انواع لوله‌های گالوانیزه از برند سپنتا باید ابتد با بررسی کارشناسانه، مقدار دقیق مورد نیاز، سایز و مشخصات لوله را تعیین کرده وسپس از منبعی معتبر خریداری نمایید.

سایت آهن اسپات به عنوان یک منبع معتبر برای بررسی قیمت و خرید انواع محصولات آهن و فولاد کشور، شناخته می‌شود. در این سایت کاربران می‌توانند آخرین قیمت لوله گالوانیزه سپنتا را بررسی کرده و نسبت به خرید اقدام نمایید.