لوله گالوانیزه سبک، نوعی از لوله است که فرآیند گالوانیزاسیون روی آن انجام شود. این فرآیند پوشش‌دهی به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد امکان‌پذیر است. این مدل لوله یکی از پرکاربردترین محصولات در بازار لوله و پروفیل است. دلیل این محبوبیت؛ مقاومت عالی و استفاده گسترده‌ در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساخت مبلمان و صندلی، کانکس و کانتینر و ساخت دوچرخه است.

ویژگی‌های لوله گالوانیزه سبک

این لوله‌ها ویژگی‌های مثبت زیادی دارند، از جمله بالا بودن دقت ابعادی در قطر و ضخامت که به میزان حد مطلوب است.

 • دارا بودن قابلیت جوش‌پذیری
 • قابلیت فرم‌پذیری در سطح عالی هنگام فرآیندهای خم‌کاری و کشش
 • بالا بودن کیفیت در سطح مطلوب
 • دارابودن قابلیت آبکاری و کشش سرد

کاربردهای لوله گالوانیزه سبک

لوله‌های گالوانیزه سبک کاربردهای زیادی دارند. از کاربردهای متنوع این لوله می‌توان مواردی مانند استفاده در سیستم‌های انتقال آب با فشار ضعیف (تا ۱۲ بار) و درجه حرارت پایین تا حدود ۶۰ درجه سانتی گراد، سیستم‌های کاندوئیت، ایجاد سازه‌های گلخانه‌ای، سالن‌های پرورش قارچ، در  ایجاد سازه‌های تزئینی، ایجاد سازه‌هایی در قالب حفاظ، انتقال خطوط برق رسانی را نام برد.

اتصالات مورد استفاده برای لوله گالوانیزه سبک

نکته مهمی که در هنگام استفاده از لوله گالوانیزه سبک برای کامل کردن خطوط لوله‌کشی باید از اتصالاتی متناسب با کیفیت لوله استفاده کرد. برای لوله‌های رزوه دار از اتصالات دنده‌ای گالوانیزه TUPY ، GF ، MECH  استفاده شود.

مشخصات فنی لوله‌های گالوانیزه سبک

کارخانه‌های تولیدکننده لوله‌های گالوانیزه مانند سپنتا یا ساوه، معمولا از استانداردهای مشخصی برای تولید این لوله‌ها استفاده می‌کنند. اغلب لوله‌های گالوانیزه سبک دارای مشخصات زیر هستند:

 • لوله‌ گالوانیزه سبک سایز ۲/۱ اینچ: ضخامت ۲ میلی متر _ وزن هر شاخه ۶ کیلوگرم
 • لوله گالوانیزه سبک سایز ۴/۳ اینچ: ضخامت ۲ میلی متر _ وزن هر شاخه ۸ کیلوگرم
 • لوله گالوانیزه سبک سایز ۱ اینچ: ضخامت ۵/۲ میلی متر _ وزن هر شاخه ۱۲ کیلوگرم
 • لوله گالوانیزه سبک سایز ۴/۱۱ اینچ: ضخامت ۵/۲ میلی متر _ وزن هر شاخه ۱۵ کیلوگرم
 • لوله گالوانیزه سبک سایز ۲/۱۱ اینچ: ضخامت ۵/۲ میلی متر _ وزن هر شاخه ۱۸ کیلوگرم
 • لوله‌ گالوانیزه سبک سایز ۲ اینچ: ضخامت ۸/۲ میلی متر _ وزن هر شاخه ۸/۲۴ کیلوگرم
 • لوله‌ گالوانیزه سبک سایز ۲/۲۱ اینچ: ضخامت ۳ میلی متر _ وزن هر شاخه ۳۲ کیلوگرم
 • لوله ‌گالوانیزه سبک سایز ۳ اینچ: ضخامت ۳ میلی متر _ وزن هر شاخه ۳۹ کیلوگرم
 • لوله ‌گالوانیزه سبک سایز ۴ اینچ: ضخامت ۳ میلی متر _ وزن هر شاخه ۵۰ کیلوگرم

نکته قابل توجه این است که تمامی سایزهای لوله گالوانیزه سبک با مشخصات فوق با برندهای مختلف، برای خرید و یا رصد قیمت در سایت آهن اسپات موجود هستند. با مراجعه به این سایت و یا مشاوره با کارشناسان آن، می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد لوله گالوانیزه از نوع سبک به دست آورد.

تفاوت لوله‌های گالوانیزه سبک و سنگین 

به طور کلی لوله‌های گالوانیزه از نظر وزن، اندازه، ضخامت و ابعاد تفاوت‌های زیادی دارند و همانطور که از نام آن‌ها معلوم است، به دلیل فلز روی بیشتری که برای پوشش دهی استفاده شده است، لوله گالوانیزه سنگین ضخامت و وزن بیشتری دارد. با توجه به همین مورد تمایم خواصی که  به علت وجود روی و پوشش گالوانیزه در این لوله‌ها حاصل می‌شود، در انواع گالوانیزه سنگین بیشتر است.

از دیگر تفاوت‌های انواع سبک و سنگین این لوله‌ها، میزان قیمت آن‌ها است. قیمت لوله گالوانیزه سبک به دلیل پایین بودن ابعاد و ضخامت آن، کمتر است.

این نوع لوله کاربرد و مصرف بیشتری در صنایع در مقایسه با نوع سنگین خود دارد ولی ماندگاری و مقاومت لوله گالوانیزه سنگین بیشتر است و به همین علت برای مواردی که نیاز به ماندگاری بالاست، کارآیی بیشتری دارد.

با توجه به اینکه لوله‌های گالوانیزه سنگین ضخامت و مقاومت بالایی حتی در محیط‌های مرطوب و اسیدی دارند، برای استفاده‌های طولانی‌مدت و زیرساخت‌های شهری مانند لوله‌کشی فاضلاب استفاده می‌شود.

روش ساخت این دو نوع لوله‌ تقریبا مانند همدیگر است و بیشتر تفاوت‌ در میزان پوشش‌دهی این لوله‌ها است. به‌عنوان مثال لوله‌ گالوانیزه سبک لایه‌های روی کمتری دارند ولی انواع دیگر سنگین لوله‌ها با لایه‌های بیشتری پوشیده می‌شوند.

از دیگر تفاوت‌های نوع سبک در مقایسه با نوع سنگین آن، میزان ابعاد و اندازه‌های آن است. زیرا لوله‌های سبک معمولاً را در ابعاد و اندازه‌های کوچک‌تری طراحی می‌کنند که برای کاربردهای فراوان و گسترده کاملا مناسب باشند.

قیمت لوله گالوانیزه سبک

لوله گالوانیزه سبک در مقایسه با نوع سنگین آن، با توجه به وزن و مواد اولیه به کار رفته کمتر، دارای قیمت پایین‌تری نیز هست.  قیمت این لوله به کیفیت مواد اولیه، نوع برند، وزن، سایز و سایر مشخصات فنی بستگی دارد. بررسی و رصد قیمت لوله گالوانیزه سبک در سایت آهن اسپات با توجه به هر یک از ویزگی‌های فنی قابل دسترس است. در این سایت امکان مقایسه قیمت برندهای مختلف و مشاوره با کارشناسان نیز موجود می‌باشد. با بررسی قیمت‌های تولیدکنندگان مختلف در آهن اسپات، می‌توانید خرید مناسب و به صرفه‌ای داشته‌باشید.

نکته آخر

لوله گالوانیزه سبک کاربردهای متنوع و مختلفی دارد. این کاربردها از مصارف صنعتی گرفته تا تا سازه‌های گلخانه‌ای متغیر است. پس خرید و تعیین قیمت این لوله از سایتی معتبر و منبعی مطمئن، برای مصرف‌کننده‌گان اهمیت زیادی دارد. سایت آهن اسپات به عنوان یک سایت معتبر برای محصولات آهنی و فولادی کشور، می‌تواند راهنمای خوبی برای بررسی و رصد قیمت و خرید محصولی با کیفیت از برندی معتبر با قیمتی مقرون به صرفه باشد.