لوله گالوانیزه گرم یکی از پروفیل‌های فولادی پرکاربرد در صنعت است. این محصول، در مقابل لوله گالوانیزه سرد قرار می‌گیرد و به دلیل تفاوت‌هایی که در تولید محصول وجود دارد، دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی است. لوله‌های گالوانیزه ظاهری شکیل دارند و در عین حال، بسیار کاربردی و مقاوم هستند.

این لوله‌ها می‌توانند در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت، محیط اسیدی، قلیایی و نمکی به خوبی مقاومت کنند و به همین دلیل کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف زیاد است. این خاصیت، به دلیل پوشیده شدن این محصول با فلز روی است که آن را در برابر خوردگی و زنگ زدن مقاوم می‌کند.

نحوه تولید لوله گالوانیزه گرم

در واقع چیزی که لوله گالوانیزه گرم را از انواع سرد متمایز می‌کند، نحوه تولید این دو محصول است. لوله‌های گالوانیزه از جنس آلیاژ فولاد معمولی هستند و به خودی خود، تفاوتی با لوله‌های دیگر ندارند. این محصولات، طی فرآیندی با فلز روی پوشانده می‌شوند تا لوله گالوانیزه که در برابر شرایط نامساعد مقاوم است، به وجود بیاید.

در ابتدا، با خم کردن و شکل دادن ورق فولادی، لوله معمولی شکل می‌گیرد، در این مرحله می‌توان از ورق آهنی نورد داده شده یا فولاد استفاده کرد. نقطه اتصال ورق که با جوش به هم پیوسته است، صیقل داده می‌شود تا صاف و یکدست شود. پس از برش محصول به ابعاد مناسب، نوبت به فرآیند گالوانیزاسیون می‌رسد. این فرآیند در دو نوع سرد و گرم متفاوت است.

در روش گالوانیزه گرم، بین آهن و روی، واکنشی اتفاق می‌افتد. در این فرآیند، سطح لوله با لایه‌ای یکنواخت از فلز روی پوشانده می‌شود که در تمام بخش‌ها، ضخامت یکسانی دارد. در فرآیند گالوانیزه سرد، به جای روی مذاب از روش الکتروگالوانیزه استفاده می‌شود، لایه روی در این روش نازک است و به همین علت، پایداری و دوام لوله گالوانیزه گرم همواره بیشتر از انواع سرد است.

ویژگی‌های فنی لوله گالوانیزه گرم

این محصول، به طور کلی کیفیت بالاتری نسبت به انواع سرد دارد. خمش پذیری لوله گالوانیزه گرم کمی بیشتر است، هرچند بازهم چندان تغییر شکل نمی‌دهد. این محصول، جوش‌پذیر است و اتصالات در آن بسیار محکم هستند. سطح بیرونی و داخلی لوله گالوانیزه در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم است و به دلیل یکنواختی لایه روی، این مقاومت در تمام بخش‌ها یکسان است. به همین علت کاربرد لوله گالوانیزه گرم، از سرد بیشتر است.

لوله گالوانیزه گرم بسته به اینکه در تولید لوله از آهن استفاده شده باشد یا فولاد، دو نوع دارد:

نوع اول

نوع اول لوله آهنی که رنگ آن تیره و کدر است و برای استفاده در ظاهر و نمای ساختمان مناسب نیست.

نوع دوم

نوع دوم لوله فولادی که به لوله آهنی سفید شناخته می‌شود و چون شکیل است، می‌توان از آن در نمای ساختمان و بخش‌های ظاهری استفاده کرد.

از نظر ابعاد، این محصول می‌تواند در ضخامت، قطر خارجی و وزن تنوع زیادی داشته باشد. این تفاوت‌ها بر اساس کاربرد محصول شکل می‌گیرد،‌ به عنوان مثال محصولی که در گلخانه کاربرد دارد، سبک‌تر از محصولی است که در پالایشگاه استفاده می‌شود و در نتیجه، قیمت آن‌ها نیز متفاوت است.

کاربرد لوله گالوانیزه گرم

این نوع لوله‌ها به دلیل مقاومتی که در برابر خوردگی دارند، می‌توانند در مناطق مختلف مورد استفاده قرار گیرند و جایگزینی مناسب برای لوله‌های فولادی و آهنی معمولی هستند که به مرور زمان، اکسید شده و از بین می‌روند. با استفاده از لوله گالوانیزه گرم، احتمال شکستگی، ترک خوردگی و نشتی لوله به حداقل می‌رسد.

این محصول به دلیل خاصیت ضد اکسید و ضد خوردگی، می‌تواند در موارد زیر استفاده شود:

 • انتقال مایعات سرد و گرم اعم از آب فشار قوی و بخار فشرده
 • استفاده در صنایع پتروشیمی برای انتقال نفت و گاز، مواد اسیدی و شیمیایی که خاصیت خورنده دارند.
 • سیستم آبیاری گسترده در زمین‌های کشاورزی و گلخانه‌ها
 • کاربرد در ساختمان‌سازی برای ساخت نرده، حصارکشی دور حیاط یا باغ و سازه‌های فلزی
 • استفاده در صنایع برق و مخابرات برای انتقال کابل‌ها
 • کاربرد در تصفیه‌خانه‌ها برای موادی که خاصیت ساینده و خورنده دارند.
 • استفاده در تولید اسلحه و ادوات جنگی
 • ساخت سازه‌های کوچک و سبک مانند غرفه‌های نمایشگاهی

این لوله‌ها، امکان استفاده به صورت روکار، توکار، در فضای بسته یا باز را دارند و می‌توان بدون نگرانی از انفجار یا آسیب فیزیکی، در عمق کم یا زیاد هم از آن‌ها استفاده کرد.

مزایای لوله گالوانیزه گرم

اگر بخواهیم نکات مثبت این محصول را برشمریم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله گالوانیزه گرم در برابر زنگ زدن، اکسید شدگی و خوردگی مقاوم است.
 • قیمت نهایی آن نسبت به مقدار کاربردی که دارد،
 • این محصول، تحت استانداردهای ملی و بین‌المللی تولید می‌شود و کیفیت آن کاملا تضمین شده است.
 • ماشین‌کاری این نوع لوله آسان است و به همین دلیل، استفاده راحتی دارد.
 • لوله گالوانیزه گرم، به ندرت به تعمیرات احتیاج دارد و هزینه استهلاک آن پایین است.
 • به دلیل استحکام بالا، در تولید سازه‌ها می‌توان به عمر سازه اطمینان داشت.

معایب لوله گالوانیزه گرم

با تمام مزایای یاد شده، این محصول نیز نقاط ضعفی دارد و برای تمامی کاربردها مناسب نخواهدبود یا لااقل، در برخی موارد ممکن است عمر کمتری داشته باشد؛ از جمله:

 • این لوله‌ها چندان منعطف نیستند و به مقدار محدودی شکل می‌پذیرند.
 • نصب لوله‌ها فرآیندی تخصصی و زمان‌بر است و به همین دلیل، سرعت پروژه را کم می‌کند.
 • احتمال رسوب داخلی در مواردی که مایع سنگین از لوله عبور کند وجود دارد.
 • وزن این لوله‌ها سنگین است و کار با آن‌ها را سخت می‌کند.
 • جلوه انواع آهنی این محصول چندان زیبا نیست و نمی‌توان از آن در ظاهر استفاده کرد.

وزن لوله گالوانیزه گرم

از آن‌جایی که وزن لوله گالوانیزه و هر محصول فولادی دیگری روی قیمت نهایی آن اثرگذار است، لازم است که از وزن دقیق آن‌ها مطلع باشیم تا بتوانیم قیمت نهایی محصولات را به درستی محاسبه کنیم. وزن لوله گالوانیزه به نسبت سایز و ضخامت آن متفاوت خواهدبود.

لوله گالوانیزه از نظر وزنی می‌تواند به سه دسته سبک، متوسط و سنگین تقسیم می‌شود. لوله‌های سبک بسته به سایزی که دارند، می‌توانند به ازای هر ۶ متر، بین ۹ الی ۹۸۰ کیلوگرم وزن داشته باشند که تحت تاثیر ضخامت و قطر لوله است. لوله‌های متوسط، از ۵۰ الی ۹۰۰ کیلوگرم هستند. لوله گالوانیزه گرم سنگین هم که تنها سه سایز ۷، ۸ و ۱۰ را دارد، می‌تواند بین ۲۰۰ الی ۵۵۰ کیلوگرم وزن داشته باشد.

برای محاسبه وزن لوله گالوانیزه می‌توان از فرمول وزنی هم استفاده کرد. در این روش، طول لوله در عدد ۰.۰۰۷۸۵  ضرب شده و حاصل آن نیز در عدد پی ضرب می‌شود. عدد حاصل، ضربدر ضخامت لوله به توان دو می‌گردد و در نهایت، قطر بیرونی لوله از حاصل کم می‌شود. این روش برای مواقعی است که سایز و برند لوله به درستی مشخص نشده باشد.

قیمت لوله گالوانیزه گرم

برای استعلام قیمت به روز لوله گالوانیزه گرم، لازم است چند نکته را حتما در نظر داشته باشید؛ موضوع اول این است که قیمت فولاد و محصولات مشتق از آن تحت تاثیر نوسان بازار تغییر می‌کند، به همین دلیل اطلاع از این نوسان‌ها می‌تواند در خرید با بهترین قیمت موثر باشد.

برای داشتن بهترین تحلیل از بازار آهن و فولاد، می‌توانید از آهن اسپات کمک بگیرید. این سایت علاوه بر ارائه جدید‌ترین قیمت لوله گالوانیزه گرم، می‌تواند راهنمای دقیقی برای بهترین زمان خرید و انتخاب متناسب‌ترین محصول با نیاز شما باشد.

خرید لوله گالوانیزه گرم

برای خرید لوله گالوانیزه گرم راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از این راه‌ها مراجعه به بازار آهن آلات یا فروش اتصالات و لوله‌های انتقال است. مزیت این نوع خرید، مشاهده محصول از نزدیک است اما در عوض، وقت زیادی از شما خواهد گرفت و به علاوه، تضمینی بر به روز بودن قیمت‌ها ندارید.

سخن پایانی

شما می‌توانید با کمک کارشناسان آهن اسپات خرید لوله گالوانیزه را در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت بازار انجام دهید. هر چند در خرید اینترنتی قادر به مشاهده محصول از نزدیک نخواهید بود، اما تضمین کیفیت در این سایت به شما این اطمینان را می‌دهد که مرغوب‌ترین محصولات با مناسب‌ترین قیمت به دستتان خواهد رسید.