لوله‌ گالوانیزه سنگین از نوع لوله‌های درزدار است که از آهن سفید نورد یا فولاد نرم تولید می‌شوند. این لوله‌ها مقاومت کمتری در مقایسه با لوله‌های آهنی دارند ولی طول عمر آن‌ها بیشتر از 50 سال است.

ساختار این لوله‌ها به نوعی است که باعث استحکام بالا و مقاومت در برابر ضربه پذیری می‌شود، باعث استفاده زیاد از این لوله‌ها در صنعت و ساخت و ساز شده‌است.

مشخصات فنی لوله گالوانیزه سنگین

لوله‌های گالوانیزه ( galvanized pipe ) سنگین در سایزهای مختلفی مانند 2 تا 6 اینچ در بازار موجود هستند. ضخامت این لوله‌ها هم متفاوت است و در اندازه‌های 3.5 تا 4.8 میلی متر تولید می‌گردند. لوله گالوانیزه سنگین با طول 6 و 12 متری هم تولید می‌شود ولی طول متری آن کاربرد بیشتری دارد و رایج‌تر است. همان‌طور که از نام این لوله‌ها مشخص است، تفاوت اصلی لوله گالوانیزه سنگین و سبک در وزن و ابعاد آن‌هاست که این مقادیر از طریق استاندارد DIN2440 تعیین می‌شوند.

روش تولید لوله گالوانیزه سنگین

برای جلوگیری از خوردگی و پوسیده شدن فلزات، پوششی ترکیبی از چند فلز مانند قلع و روی بر روی آن‌ها قرار می‌دهند که این کار گالوانیزه کردن نام دارد. بر اساس نوع لوله مورد استفاده در این فرآیند، لوله های گالوانیزه به دو دسته کلی لوله های گالوانیزه فولادی و لوله های گالوانیزه آهنی تقسیم می‌شوند. تفاوت این دو در این است که لوله‌های گالوانیزه فولادی از نظر وزنی سبک‌تر از لوله‌های گالوانیزه آهنی هستند.

برای تولید لوله‌های گالوانیزه فولادی، ابتدا ورق فولاد را با فشار بالایی از داخل قالب عبور و سپس درزهای آن را جوش داده و بعد از آن عمل گالوانیزه کردن را انجام می‌دهند. در مورد لوله‌های گالوانیزه آهنی هم این لوله‌ها به وسیله آهن سفید نورد داده شده و تولید می‌شوند. و به وسیله دستگاه درز جوش، درزهای آن به هم جوش داده می‌شوند. این نوع لوله بسته به نوع استفاده به دو گونه سبک و سنگین با وزن و ضخامت های متفاوت تولید می شود.

ویژگی‌های کلی لوله گالوانیزه سنگین

لوله‌های گالوانیزه‌ از نوع سنگین دارای نکات منفی و مثبتی در مقایسه با انواع دیگر لوله‌ها هستند. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. روش تولید لوله‌های گالوانیزه سنگین، کاملاً منحصر به فرد است. به همین علت این لوله‌ها دارای تنوع بالایی در محصولات هستند.
 2. لوله‌های گالوانیزه از نظر ابعاد، اندازه و ضخامت در مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند.
 3. این لوله‌ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بسیار بالایی دارند.
 4. لوله گالوانیزه سنگین از طریق ذوب در کوره قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در محصول جدید را دارد.
 5. قیمت لوله گالوانیزه سنگین بسیار مناسب‌تر از بقیه انواع لوله‌های به کار برده‌شده در ساختمان سازی است.
 6. طول عمر بالای لوله گالوانیزه از نکات مثبت دیگر آن است.
 7. تمام قسمت‌های لبه این لوله‌ها دارای پوشش است.
 8. این لوله ‌ها مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند.
 9. یکی از نکات منفی این لوله‌ها این است که کلیه اسیدهایی که باعث خورندگی فلز روی می‌شوند، موجب تخریب لوله‌های گالوانیزه نیز می‌شوند.
 10. از دیگر معایب این لوله‌ها زنگ زدگی داخلی آن‌ها است. که باعث مشکلات فراوانی مانند پوسته پوسته شدن و شکستن لوله‌ها و در نتیجه تغییر مزه آب را در پی دارند.
  لازم به ذکر است امروزه در لوله کشی منازل، از لوله‌های پلاستیکی به جای لوله‌های گالوانیزه استفاده می‌گردد.

کاربردهای لوله گالوانیزه سنگین

لوله‌های گالوانیز سنگین کاربردهای مختلفی دارند. از جمله اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربرد این لوله‌ها، انتقال سیالاتی مانند آب و گاز در مکان‌هایی مانند گلخانه‌ها، مراکز پرورش قارچ و ساختمان‌ها است. این لوله‌ها به صورت توکار و یا روکار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از دیگر کاربردهای این لوله استفاده در سازه‌های فلزی و دکل‌های مخابراتی، محافظت از کابل‌های شبکه و برق، پایه فنس، انتقال آب در صنایع کشاورزی و در برخی موارد تخلیه فاضلاب است.

از این لوله‌ها در صنایع مختلف مانند پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها ، مخصوصاً در شرایطی که دمای محیط بالاست، نیز استفاده می‌شود.

اتصالات مناسب برای لوله گالوانیزه سنگین

برای اتصال به لوله‌های گالوانیزه سنگین از اتصالات گالوانیزه استفاده می‌شود؛ پس باید این لوله‌ها به صورت روپیچ دنده ‌ی باشند؛ همچنین باید نوع آرایش لبه‌های ابتدا و انتهای اتصالات گالوانیزه به صورت THREADED باشد.
علت استفاده اتصالات گالوانیزه به جای اتصالات دنده‌ای به دلیل شرایط محیطی است که در آن قرار می‌گیرند،چرا که اتصالات دنده‌ای به خاطر جنس خود، احتمال خطر زنگ‌زدگی بالایی دارند پس به پوششی برای مراقبت و محافظت احتیاج دارند تا در مقابل زنگ‌زدگی مقاومت ایجاد گردد.

قیمت لوله گالوانیزه سنگین

قیمت لوله گالوانیزه به عوامل مختلف و متنوعی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها قیمت لوله خام، قیمت روی و هزینه‌های کارگاهی است. قیمت لوله خام معمولاً به دو صورت شاخه‌ای و وزنی اعلام می‌گردد.

سایت آهن اسپات به عنوان یک منبع معتبر برای معرفی و رصد قیمت و همچنین خرید کلیه محصولات آهنی و فولادی کشور است. در این سایت انواع مختلف لوله‌های گالوانیزه سنگین موجود می‌باشند. که با توجه به سایز، مشخصات، اندازه و حتی کارخانه سازنده می‌توانید قیمت آن را رصد کرده و در صورت نیاز اقدام به خرید هم نمایید. در ضمن کارشناسان این سایت برای مشاوره حرفه‌ای هم در دسترس هستند.

 خرید لوله گالوانیزه سنگین

با توجه به نکات گفته شده خرید لوله‌ای که از مواد اولیه با کیفیت و توسط تولیدکننده‌های مطرح و برتر کشور تهیه شده‌باشد برای سازندگان ساختمان و یا فعالین در صنایع مختلف اهمیت زیادی دارد. سایت آهن اسپات به عنوان یک منبع معتبر برای خرید و رصد قیمت‌های محصولات مشتق از آهن و فولاد مانند لوله گالوانیزه است. در این سایت می‌توانید قیمت انواع لوله را با توجه به سایز و مشخصات جزئی دیگر بررسی کرده و در صورت تأیید خرید نمایید.