لوله گالوانیزه گلخانه ای با یک لایه محافظ روی پوشش داده شده است که محافظت بسیار قوی در برابر زنگ‌زدگی دارد. همچنین استحکام بیشتر آن نسبت به سایر لوله‌های فولادی و آهنی از دیگر ویژگی‌های آن به شمار می‌رود.

ساختار لوله گالوانیزه گلخانه ای

فرآیند گالوانیزه کردن این لوله به این صورت است که اکسید آهن را توسط ترشی کردن از سطح لوله فولادی جدا می‌نمایند و سپس آن را در محلول آبی کلرید روی یا محلول آبی کلرید آمونیوم قرار می‌دهند و سپس آن را در حمام مذاب فرو می‌کنند. روی یا با اکسیژن واکنش می‌دهد و لایه اکسید روی ایجاد می‌کند و یا با دی اکسید کربن واکنش می‌دهد تا کربنات روی ایجاد شود. این عملیات سبب می‌شود تا از رسیدن مواد خورنده به فولاد یا آهن زیرین جلوگیری به عمل آید.

لوله گالوانیزه گلخانه ای به دلیل خاصیت ضد زنگ به طور گسترده در کاربردهای گلخانه‌ای استفاده می‌شود. در تولیدات کشاورزی، لوله فولادی گالوانیزه بیشتر در قاب گلخانه، زراعت و باغبانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که اسکلت گلخانه‌ها از جنس لوله فولادی جدار نازک گالوانیزه ساخته می‌شود که به همراه درب و دستگاه تهویه جانبی، میله طولی، سر سقف، شیار فیلم، میله قوس و فنر فیلم مونتاژ می‌شود.

مزیت‌های لوله گالوانیزه گلخانه ای

  • هزینه کمتر

به صورت کلی می‌توان گفت که لوله‌های گالوانیزه که برای گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از فولاد کربنی ساده به همراه پوشش زینتی گرم ساخته می‌شوند به همین دلیل بسیار کم هزینه‌تر از فولاد ضد زنگ است.

  • طول عمر طولانی

لوله گالوانیزه گلخانه ای تا 15 سال عمر مفید دارد که این مقدار، مقدار قابل توجهی است. ازجمله دلایل طول عمر این لوله‌ها مقاومت بسیار قوی، هدایت حرارتی کم، عایق حرارتی مناسب، شکل ثابت در محیط‌های سرد یا گرم حتی در دماهای 60 تا 100 درجه سانتی‌گراد زیر صفر. لوله‌های فولادی گالوانیزه گلخانه‌ای نیاز کمی به تعمیر و نگهداری دارند و می‌توان به راحتی آن‌ها را مونتاژ کرد.

  • ظاهر خوب و مناسب

در لوله‌های گالوانیزه گلخانه‌ای پوشش اضافی روی وجود دارد که ظاهر زیبا و یکنواختی را از هر طرف تضمین می‌نماید. به همین دلیل استفاده از این لوله‌ها در ساخت گلخانه‌ها علاوه بر دوام و مقاومت بالا زیبایی خاصی به گلخانه می‌دهد و از این نظر، کاربران را راضی نگه می‌دارد.

دلایل استفاده از لوله فولادی گالوانیزه در ساخت گلخانه

در بازار ایران و جهان از انواع مختف لوله‌های فولادی سازه‌ای به عنوان قاب گلخانه به وفور استفاده می‌شود. به صورت کلی فولاد در اشکال متفاوتی جهت اهداف بسیاری در دسترس است و می‌توان از آن‌ها در اشکال و اندازه‌های متفاوت گلخانه‌ای استفاده کرد. قاب‌های گلخانه را می‌توان از انواع مختلفی از مواد ساخت. اگر در حال ساخت یک گلخانه هستید، انتخاب نوع قاب مناسب برای پشتیبانی از کل ساختار گلخانه مهم است.

در بیشتر موارد، از لوله گالوانیزه گلخانه ایدر گلخانه‌های کوچک خانگی گرفته تا مجتمع‌های تجاری گلخانه‌ای بزرگ استفاده می‌شود. لوله فولادی گالوانیزه به طور کلی دارای قیمت مقرون به صرفه‌ی منطقی در بازار است. لوله فولادی گالوانیزه بر خلاف سایر مصالح ساختمانی فولادی، بلافاصله پس از خرید آماده استفاده است و نیازی به آماده‌سازی اضافی سطح ندارد و نیازی به بازرسی‌های زمان‌بر، رنگ‌آمیزی یا پوشش‌های اضافی نیست.

پس از مونتاژ سازه، پیمانکاران می‌توانند بلافاصله مرحله بعدی ساخت و ساز را بدون نگرانی در مورد مواد فولادی گالوانیزه آغاز کنند. لوله فولادی گالوانیزه گرم امروزه در بین بسیاری از کاربران محبوبیت زیادی دارد. علاوه بر این، فرآیند گالوانیزه از فولاد در برابر آسیب زنگ‌زدگی محافظت می‌کند. اگر لوله گالوانیزه گلخانه ایرا انتخاب کنید، می‌توانید از هزینه نگهداری و تعویض لوله‌های خورده جلوگیری کنید.

با انتخاب این محصول، لوله‌های فولادی شما می‌توانند بسیار طولانی‌تر از لوله‌های غیر گالوانیزه دوام بیاورند که این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما در پروژه ساخت گلخانه می‌شود.

در ساخت لوله‌های فولادی گالوانیزه در مقایسه با بقیه پوشش‌های معمولی کار بسیار بیشتری مانند (رنگ‌آمیزی تخصصی و پوشش‌های پودری، گالوانیزه)  انجام می‌شود و به همین دلیل هزینه اولیه بیشتری را برای پیمانکارن رقم می‌زند. لوله گالوانیزه گلخانه ای به دلیل دارا بودن خواصی مانند ضد زنگ بودن و مقاومت و دوام بالا قادر به بازیافت و همچنین استفاده دوباره است و این موضوع تا حد زیادی سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

در سال‌های گذشته معمولا از لوله‌های فولادی تولید شده به روش نورد سرد در پروژه‌های گلخانه‌ای استفاده می‌شود. این نوع از لوله‌های فولادی دارای مقاومت بالاتر، سطح بهبود یافته و ابعادی دقیق‌تر است. علت دقیق بودن ابعاد آن فرآیند خنک‌سازی است که قبلا در طی عملیات نورد سرد انجام شده است.

انواع لوله گالوانیزه گلخانه

لوله‌های گالوانیزه مختلفی وجود دارند، که از آن‌ها می‌توان در ساخت گلخانه‌ها استفاده کرد، ازجمله مهم‌ترین لوله‌های گالوانیزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لوله گالوانیزه سبک
  • لوله گالوانیزه کشاورزی
  • لوله گالوانیزه صنعتی
  • لوله گالوانیزه سنگین

لازم به ذکر است، برای دانستن قیمت لوله گالوانیزه گلخانه ایابتدا بایستی با توجه به نوع پروژه نوع لوله مورد نظر را در نظر بگیرید و سپس از قیمت آن مطبع شوید.

قیمت لوله گالوانیزه گلخانه ای

اگر قصد خرید لوله گالوانیزه گلخانه ایبرای کاربردهای گلخانه‌ای را دارید، با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات از قیمت روز لوله گالوانیزه گلخانه ایمطلع شوید و سپس اقدام به خرید نمایید. در آهن اسپات بستری مهیا شده است که در آن کاربران می‌توانند به آسانی از قیمت روز و لحظه‌ای محصولات مطلع شوند و خریدی ایده‌آل و منطقی را براب خود رقم بزنند.

خرید و فروش در آهن اسپات می‌تواند تجربه‌ای شیرین را برای شما رقم بزند.  قیمت لوله گالوانیزه برای ساخت گلخانه با در نظر گرفتن موارد مختلفی مانند نوسانات بازار، کیفیت ساخت، کارخانه تولید کننده و …. متفاوت است و نمی‌توان برای آن قیمت دقیقی را در نظر گرفت.

نتیجه‌گیری

لوله فولادی گالوانیزه امروزه نقش بسیار اساسی و مهمی را در انواع پروژه‌های گلخانه‌ای ایفا می‌کند. لوله‌های فولادی گالوانیزه از طریق یک سیم پیچ ورق که تحت فرآیند گالوانیزه قرار گرفته‌اند تولید می‌شوند. لوله‌های فولادی گالوانیزه به دلیل دوام و خواص ضد خوردگی که دارند می‌توانند بازیافت شوند و مجدداً مورد استفاده قرار گیرند؛ که تا حدودی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها در طول کار پس از تعمیر و نگهداری می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت که لوله گالوانیزه گلخانه ای گزینه مناسبی برای ساخت گلخانه‌ها به شمار می‌رود.