یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در هنگام استفاده از لوله‌های فولادی، این است که به مرور زمان دچار فرسایش و زنگ‌زدگی می‌شوند. این لوله ها در شرایط نامساعد مانند مناطق مرطوب، زیر خاک، در معرض مواد شیمیایی و غیره مقاومت کافی ندارند و به مرور زمان فرسوده می‌شوند. این فرسودگی در نهایت موجب شکستن یا سوراخ شدن لوله می‌شود، اتفاقی که تعمیرات پر هزینه و زمان بر را به دنبال خواهد داشت.

در راستای حل این مشکل، کارهای زیادی انجام شده است که یکی از آن‌ها، گالوانیزاسیون لوله‌ها است. طی این فرآیند سطح لوله یا ورق فولادی با فلز روی پوشانده می‌شود تا جلوی فرسایش زودهنگام آن گرفته شود. ظهور این نوع لوله‌ها باعث شد چالش بسیاری از مصرف کنندگان لوله‌های فولادی، از بین برود. این محصول در سراسر دنیا توسط کارخانجات مختلفی تولید می‌شود. در ایران، لوله‌های گالوانیزه بیشتر به صورت داخلی تولید می‌شوند. یکی از مشهورترین محصولات این دسته، لوله گالوانیزه درپاد است که توسط کارخانه‌ای به همین نام در تبریز عرضه می‌شود. کیفیت این محصول بسیار بالاست و در بازار، طرفداران زیادی دارد.

کارخانه درپاد تبریز

کارخانه فولاد درپاد تبریز (درشاهین تبریز) در سال 1380 تحت پوشش گروه فولاد تبریز در این شهر احداث شد. این کارخانه در زمینه تولید انواع محصولات فولادی همچون میلگرد، انواع ورق فولادی، پروفیل مبلی و صنعتی، قوطی و انواع لوله های فولادی فعالیت می‌کند. لوله گالوانیزه درپاد از جمله مشهورترین تولیدات این کارخانه است. این گروه صنعتی محصولات خود را در جهت تامین نیازهای داخلی و صادرات به کشورهای دیگر به فروش می‌رساند.

خطوط تولید گروه صنعتی درپاد شامل خط گالوانیزاسیون ورق، لوله و پروفیل، شمش بیلت فولاد و میلگرد است. لوله گالوانیزه درپاد در خط لوله و پروفیل تولید می‌گردد. این لوله از جمله محصولاتی است که به صورت تخصصی برای آبرسانی تولید می‌شوند و سایزها و گریدهای مختلفی دارند.

ظرفیت تولید این کارخانه در ابتدا 710 هزار تن در سال بود و پس از احداث خط تولید میلگرد چیزی نزدیک به 500 هزار تن در سال به ظرفیت این گروه صنعتی اضافه شد که در مجموع، ظرفیت تولید فولاد درپاد تبریز به بیش از یک میلیون و دویست تن در سال رسید.

لوله گالوانیزه درپاد چیست؟

یکی از مهم‌ترین محصولاتی که در کارخانه درپاد تبریز تولید می‌شود، لوله گالوانیزه است. این محصول، در دسته لوله‌های آبرسانی قرار دارد. لوله‌های گالوانیزه درپاد، در سه گرید سبک، متوسط و سنگین فرآوری می‌شوند. این لوله‌ها می‌توانند بین ۱.۲ تا ۴ اینچ قطر داشته باشند. استاندارد حاکم بر تولید لوله‌های گالوانیزه این کارخانه، ISIRI 3765 است. در این شرکت برای تولید این دسته از محصولات، از روش گالوانیزاسیون گرم استفاده می‌شود که بر کیفیت نهایی محصول بسیار اثرگذار است.

مشخصات فنی

لوله گالوانیزه کارخانه درپاد تبریز بر اساس استانداردهای ISIRI 3765 ایران تولید می‌شود. همچنین در روند ساخت این محصول به استانداردهای DIN 2441 آلمان و ASTM A153 آمریکا هم توجه شده است. بر اساس همین استانداردها، این لوله‌ها باید در سایز 1.5 تا 6 اینچ و ضخامت 2 تا 5.4 میلی‌متر تولید شوند. همچنین بر اساس استاندارد لوله فولادی، وزن هر شاخه باید بین 6.28 تا 131.4 کیلوگرم باشد.

لوله گالوانیزه درپاد ویژگی‌های فنی منحصر به فردی دارد. این لوله، به صورت استاندارد 6 متر، قطر آن 1.5 تا 6 اینچ و ضخامت آن بین 2 تا 5 میلی‌متر است. این لوله مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارد که ممکن است تا 50 سال به طول بیانجامد. لوله گالوانیزه درپاد مانند تمامی محصولات مشابه، پس‌ازاین که مدتی در مجاورت با رطوبت هوا قرار می‌گیرد، رنگ تیره به خود می‌گیرد. همچنین، این محصول قابل بازیافت است و می‌تواند مجددا وارد چرخه مصرفی گردد.

نحوه تولید

در فرایند لوله گالوانیزه، معمولاً از 2 روش گالوانیلیک یا الکتروگالوانیزه استفاده می‌کنند. به لوله گالوانیزه ساخته‌شده به روش اول، لوله گالوانیزه گرم و به لوله گالوانیزه تولید شده به روش دوم، لوله گالوانیزه سرد می‌گویند. برای ساخت لوله گالوانیزه درپاد، از روش گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.

در این روش روی لوله گالوانیزه، عملیات آنیل کردن یا حرارت دهی مجدد، انجام می‌شود. طی این فرآیند، پس از تولید لوله سیاه، آن را از حمام روی مذاب عبور می‌دهند. در مرحله آخر برای افزایش استحکام پیوند روی و فولاد، لوله را حرارت می‌دهند. بنابراین می‌بینیم که لوله گالوانیزه در اصل از ورق سیاه به دست می‌آید. البته برای تولید لوله‌های درزدار ممکن است از ورق گالوانیزه یا ورق سفید هم استفاده شود.

کاربردهای لوله گالوانیزه درپاد

رایج ترین کاربرد لوله گالوانیزه، در مواردی است که امکان اکسید شدگی وجود دارد. محافظت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مهم ترین ویژگی لوله گالوانیزه درپاد است. چرا که لوله‌های فولادی معمولی وقتی در مجاورت آب و رطوبت زیاد قرار می‌گیرند، دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. این زنگ، با باکتری‌های موجود در آب ترکیب شده و بهداشت آن را به خطر می‌اندازد. از سویی اکسید شدگی باعث می‌شود لوله خیلی سریع فرسوده شده و از بین برود. لوله گالوانیزه درپاد می‌تواند در موارد زیر کاربردی باشد:

 • انتقال آب در سیستم‌های انتقال شهری و روستایی
 • خودروسازی
 • ساخت دکل‌های مخابراتی
 • ساخت دکل‌های برق فشار قوی
 • ساخت ماشین آلات کشاورزی
 • صنایع شیمیایی
 • معدن زغال سنگ

مزایای لوله گالوانیزه درپاد

لوله گالوانیزه درپاد محصولی است که به دلیل مزایای زیادی که در مقایسه با لوله فولادی دارد، بسیار مورد توجه است. این محصول در مقایسه با سایر فولادهای ضدزنگ قیمت مناسب تری دارد. همچنین در حین استفاده، هزینه تعمیر لوله کم است و عمر آن طولانی است. از جمله مزایای مهم این محصول می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • قیمت مناسب: هزینه گالوانیزاسیون لوله ها برای جلوگیری از خوردگی آن ها نسبت به سایر روش ها کم‌تر می‌باشد. همچنین هزینه تعمیر و نگهداری این محصول نسبت به نمونه‌های دیگر کم‌تر می‌باشد.
 • دوام بالا: پوشش ایجاد شده با استفاده از روش گالوانیزاسیون، از دوام بالایی برخوردار است. همچنین مقاومت این محصول در برابر ضربه و خوردگی بسیار بالا می‌باشد.
 • طول عمر بالا: طول عمر این لوله‌ها بالا بوده و بین 40 تا 50 سال می‌باشد و همین امر می‌تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه‌ها نیز شود. با این حال لوله‌هایی که باکیفیت بالا تولید شده و به خوبی نصب و نگهداری شوند، می‌توانند بیش از این بازه زمانی مورد استفاده قرار گیرند.
 • سرعت کار بالا: مدت زمان نصب این محصول نسبت به سایر لوله‌ها کوتاه‌تر می‌باشد.
 • حفاظت از محیط زیست: سازگاری بالایی با محیط زیست دارد و به آن آسیب نمی‌رساند.

قیمت لوله گالوانیزه درپاد

یکی از مزایای مهم لوله‌های گالوانیزه درپاد، این است که قیمت مناسبی در مقایسه با دیگر محصولات دارند. این لوله‌ها به دلیل استفاده از روش گالوانیزاسیون به جای دیگر روش‌های پرهزینه مقاوم سازی فولاد در برابر اکسیدشدگی، بهای کمتری نسبت به لوله‌های ضدزنگ دیگر دارند. به عنوان مثال محصولات استیلی نیز در برابر اکسیدشدن مقاوم هستند اما به دلیل داشتن ساختار شیمیایی و آلیاژ خاص، گران هستند. لوله گالوانیزه درپاد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای پروژه‌هایی است که می‌خواهند بالاترین کیفیت را با کمترین قیمت داشته باشند.

برای استعلام قیمت لوله گالوانیزه درپاد می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. یکی از این راه‌ها مراجعه به فروشگاه‌های فروش تاسیسات ساختمانی است. روش به روزتری که پیش روی شما قرار دارد، استفاده از پلتفرم‌های آنلاین همچون آهن اسپات است. در این سایت شما می‌توانید قیمت محصولات فولادی را به صورت لحظه‌ای دریافت کنید. به دلیل ارتباط مداوم سایت با کارخانه‌ها، همواره بهترین قیمت بازار به شما اعلام خواهدشد. همچنین جهت خرید بهتر، می‌توانید مدتی سایت را رصد نمایید تا با تحلیلی دقیق از بازار با مناسب ترین قیمت خرید خود را انجام دهید.

خرید لوله گالوانیزه درپاد

پیش از خرید لوله گالوانیزه حتما میزان نیاز خود را در نظر داشته باشید. قطر و ابعاد طولی لوله‌ها برای کاربردهای گوناگون متفاوت است. همچنین باید توجه داشته باشید که وزن لوله گالوانیزه درپاد روی قیمت آن تاثیر مستقیم دارد و در واقع قیمت این محصول، بر اساس وزن یک شاخه ۶ متری اعلام می‌شود. هرچه ضخامت و قطر محصول بیشتر شده و سایز آن بالاتر برود، قیمت لوله نیز گران‌تر می‌شود. پس از آن‌که نیازهای خود را به دقت بررسی کردید و استعلام قیمت دقیق انجام دادید، نوبت به خرید محصول می‌رسد.

خرید شما می‌تواند به صورت حضوری یا آنلاین صورت پذیرد. در خرید حضوری، می‌توانید مستقیم از طریق کارخانه اقدام کنید. همچنین این امکان نیز وجود دارد که به فروشندگان واسطه‌ای در شهر خود مراجعه نمایید. راه سریع و آسان برای خرید لوله گالوانیزه درپاد، استفاده از روش آنلاین است. در این روش کافی است وارد سایت آهن اسپات شده و از قسمت لوله، لوله گالوانیزه را انتخاب کنید. در این بخش می‌توانید لوله‌های گالوانیزه کارخانه‌های مختلف از جمله درپاد تبریز را مشاهده کنید. همچنین صفحه اختصاصی کارخانه درپاد نیز در سایت آهن اسپات در دسترس شماست. علاوه بر امکان مقایسه قیمت‌ها، می‌توانید از راهنمایی کارشناسان مجرب هم برای خرید بهتر کمک بگیرید، تنها کافی است از راه‌های تماس موجود در سایت استفاده کرده و سوالات خود را مطرح نمایید.