شمش فولادی یکی از مهم‌ترین محصولات تولیدی شرکت‌های فولاد است که به طور معمول، به شکل ذوزنقه‌ای به عمل می‌آید. در واقع قطعات شمش، به منظور سهولت جا به جایی و حمل و نقل به حالت ذوزنقه‌ای تولید می‌شوند. قطعات شمش به طول ۲ متر و برای بکارگیری در صنایع مختلف طراحی شده‌اند. به دلیل اهمیت و مزایای استفاده از این محصول در صنایع فلزی، بسیاری از شرکت‌های فولادی در زمینه تولید و عرضه شمش رقابت می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان، شرکت فولاد شمس سپهر یا فولاد شمس تهران است. در ادامه محصول شمش تولید شده توسط این شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آشنایی با شرکت فولاد شمس سپهر

فولاد شمس سپهر یا فولاد سپهر تهران یک کارخانه تولید کننده مقاطع فولادی است که در سال ۱۳۹۱ در حوالی شهر تهران تاسیس شد. هدف از تاسیس و شکل‌گیری این کارخانه، تامین بخشی از نیاز کشور به محصولات فولادی مانند شمش، میلگرد و غیره بود. این شرکت با استفاده از تجهیزات پیشرفته و هوشمند توانسته بیش از ۱۵۰ هزار تن میلگرد تولید کند. همچنین حجم مناسبی از سایر محصولات مانند شمش را برای توزیع در صنایع مختلف تهیه نماید.

شمش فولاد سپهر تهران چگونه تولید می‌شود؟

شمش فولاد سپهر تهران یا شمش فولاد شمس سپهر به دو روش تولید می‌شود؛ در روش اول که روش کوره قوس الکتریکی یا EAF نام دارد، برای تولید شمش فولادی از ضایعات فولاد استفاده می‌شود. در این حالت ضایعات جمع‌ آوری شده از قراضه‌ها و ضایعات خانگی و صنعتی را با ماشین‌های سنگین و جرثقیل وارد کوره می‌کنند. کوره قوس الکتریکی مانند حمام با عمق کم طراحی شده و در بالای این کوره، الکترودهای کربنی تعبیه می‌شوند. پس از وارد کردن آهک و قراضه در کوره، الکترودها را پایین آورده تا با افزایش دما، فلزات موجود در آن ذوب شوند. دمای لازم برای ذوب توسط الکترود ۴۱۰۰ درجه سانتی گراد است.

دومین روش تولید شمش فولاد سپهر تهران، روش کوره بلند نامیده می‌شود. در این روش قراضه‌ها را همراه با سنگ آهن وارد کوره می‌کنند. اکسیژن به کمک دو لوله نیزه‌ مانند به درون کوره وارد می‌شود و همزمان، مرحله گرمادهی شروع می‌شود. در اثر ورود اکسیژن، فاز اکسیداسیون و خالص سازی مواد نیز به وقوع می‌پیوندد. در فاز نهایی آهک به منظور جذب ناخالصی‌ها به کوره اضافه می‌شود و در نهایت محصول نهایی را از حفره خارج می‌کنند.

انواع شمش فولاد شمس سپهر

شرکت فولاد شمس سپهر انواع شمش فولادی اعم از بلوم، بیلت و اسلب را تولید و در بازار آهن آلات عرضه می‌کند. هر نوع از شمش‌ها کاربردهای خاصی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۱. بیلت

بیلت یا Billet نوعی شمش فولادی با طول بلند و سطح مقطعی دایره یا مربعی شکل است. اگر طول شمش ۲۳۰ سانتی متر و عرض آن حداکثر ۱۵ سانتی متر باشد، آن را بیلت می‌نامند. از بیلت برای تولید مقاطعی مانند مفتول و میلگرد استفاده می‌شود.

۲. بلوم

بلوم (Bloom) ‌یا شمشه در واقع نوعی دیگری از بیلت است با این تفاوت که عرض آن بزرگ‌تر از ۱۵ سانتی‌متر و سطح مقطع آن، بزرگتر از بیلت است. بلوم به عنوان پیش ماده سازنده، جهت تولید انواع تیرآهن، ناودانی، پروفیل و غیره به کار گرفته می‌شود. به این دلیل قیمت این محصول بر قیمت مقاطعی مانند تیرآهن و ناودانی تاثیر گذار است.

۳. اسلب

Slab‌ یا اسلب که تختال نیز نامیده می‌شود، نوعی شمش با سطحی مستطیل شکل است. به طور کلی اسلب به روش ریخته‌گری مداوم یا به شکل غیر مستقیم به کمک نورد گرم سایر شمش‌های فولادی به عمل می‌آید.

استاندارد تولید شمش فولاد سپهر تهران

شمش‌های تولید توسط فولاد سپهر تهران در گریدهای مختلف استاندارد از جمله استاندارد روسی (3sp-5sp) و استاندارد DIN اروپا (St37-st52) تولید می‌شوند. این متریال به واسطه درصدهای متفاوت عناصر مختلف، خواص مکانیکی متنوعی مانند چکش، خمش، کشش و غیره را در خود دارد.

انواع گرید شمش فولاد شمس سپهر

شمش‌های فولادی بر حسب میزان کربن موجود در آن دارای گریدهای مختلفی هستند. شمش فولاد سپهر تهران دارای گریدهای SP3 و SP5 است که با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

  • گرید SP3: این گرید از شمش به دلیل انعطاف پذیری بالا در صنایعی که به کشش و خمش بیشتری سروکار دارند، کاربرد دارد. همچنین به دلیل ویژگی‌های خاصش ارزش و قیمت بالاتری نسبت به گرید SP5 دارد.
  • گرید SP5: انعطاف پذیری این گرید از شمش نسبت به SP3‌ پایین‌تر بوده، از این رو در صنایعی که با فشار و تنش کمتری مواجه هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گرید از شمش جهت تولید میلگرد تا سایز ۲۵ استفاده می‌شود.

ویژگی‌ها و مزایای بکارگیری شمش فولاد سپهر تهران

بیلت و بلوم دو نوع شمش پرکاربرد جهت تولید تیرآهن، ناودانی، مفتول، نبشی، مانسیمان، لوله‌های بدون درز و سایر مقاطع است. اسلب یا تختال نیز به عنوان یکی دیگر از انواع پرکاربرد شمش، در مرحله نورد سرد و گرم به عنوان ماده اولیه برای تولید مقاطعی مانند صفحه، کلاف و کویل‌ها، نبشی و ناودانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه استعلام قیمت و خرید شمش فولاد شمس سپهر در آهن اسپات

همان طور که خواندیم شمش‌ فولاد سپهر تهران در سه نوع بیلت، بلوم و اسلب و به دو روش کوره بلند و کوره قوس الکتریکی تولید می‌شوند. گریدهای مختلف شمش فولاد با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، در صنایع مختلف کاربرد دارند. به دلیل اینکه شمش به عنوان ماده اولیه جهت ساخت مقاطعی مانند ناودانی، نبشی، تیرآهن و سایر مقاطع فلزی است، قیمت روز آن بر قیمت دیگر مقاطع فلزی تاثیر گذار است. همچنین به دلیل کاربردهای زیاد آن، مشتریان زیادی از صنایع مختلف به دنبال تهیه این نوع مقاطع هستند.

شمش فولاد سپهر تهران به عنوان تولید کننده انواع مقاطع فلزی از جمله فلز این محصولات را با کیفیت مناسب تهیه و در بازار عرضه می نماید. اگر قصد خرید شمش فولاد شمس سپهر را دارید، می‌توانید آن را از آهن اسپات تهیه کنید. آهن اسپات به عنوان عرضه کننده انواع محصولات و مقاطع فولادی، متریال تولیدی شرکت‌های مختلف را با بهترین قیمت و آسان‌ترین روش ارسال، در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. همچنین به کمک آهن اسپات می‌توانید از قیمت روز انواع مقاطع فولادی از جمله شمش را استعلام بگیرد.