فولاد شمش نگین مشهد یکی از پرمصرف ترین محصولات فولادی ‌‌می‌باشد که طی فرآیند ریخته‌گری تولید ‌‌می‌شود. این محصول مهم در صنعت فولاد را به دو شکل بیلت یا شمشال و بلوم یا شمشه تولید می‌کنند. هرفولاد شمش نگین مشهد دارای گریدهای مختلفی از جملهck-45  و st52 و st37 و 5sp و 4sp و 3sp ‌‌می‌باشد.

شمش‌های فولادی در طول‌های 6 و12 متری به بازار عرضه شده‌اند. یکی از مهمترین کاربرد‌های آن استفاده به عنوان ماده اولیه در بسیاری از محصولات آهنی مانند میلگرد و تیرآهن و… است.

فولاد شمش نگین مشهد

شمش فولادی اولین محصول قابل حمل و جابه جایی به دست آمده از فرآیندهای فولادسازی پس از استخراج آهن و تولید فولاد خام است که به صورت جامد تولید ‌‌می‌شود. فرآیند شمش سازی یکی از فرآیندهای میانی نورد فولاد است که ماده اولیه صنایع پایین دستی را تولید می‌کند.

شمش سازی در اثر انجماد فلز مذاب در قالب انجام ‌‌می‌شود و اهداف مختلفی را به دنبال دارد. بعد از تبدیل سنگ آهن به فولاد خام یا آهن اسفنجی، پس از فولادسازی و تهیه مذاب فولاد در کوره القایی یا کنورتور، شمش فولادی به عنوان یک محصول پیش ساخته با اشکال مختلف و کاربرهای متنوع تولید و عرضه ‌‌می‌شود.

فولاد شمش نگین مشهد قطعاتی مستطیل شکل هستند که اغلب سطح آن‌ها به دلیل قالب گیری دستی، سهولت در خارج کردن از قالب و حمل و نقل آسان به صورت ذوزنقه می‌باشد. نکته اول در رابطه با شمش آهنی، شکل و اندازه آن است که برای مراحل بعدی فرآیندهای شکل دهی قطعات اهمیت پیدا می‌کند. نکته بعدی اینکه نحوه شمش ریزی در قالب و انجماد مواد مذاب داخل قالب اهمیت ویژه‌ای دارد.

کاربرد شمس نگین مشهد

کاربرد فولاد شمش نگین مشهد به نوع شمش ساخته شده بستگی دارد یعنی شمش‌هایی که به این روش تولید شده‌اند را به سه نوع اصلی تقسیم ‌‌می‌کنند و هر کدام از آن‌ها به منظور و هدف خاصی تولید شده‌اند:

  • شمش بیلت یا شمشال که دارای سطح مقطع مربع یا دایره است: تولید میلگرد و انواع مفتول، تیرآهن
  • شمش بلوم یا شمشه که سطح مقطع بزرگتری نسبت به شمشال دارد: تیرآهن، پروفیل، ناودانی
  • شمش اسلب یا تختال که سطح مقطع مستطیلی دارد و از طریق ریخته گری مداوم تولید ‌‌می‌شود و به عنوان ماده ی اولیه فرایندهای نورد گرم و سرد مثل ورق‌های فلزی، صفحه، نوارهای فلزی و کلاف‌‌ها و کویل‌‌ها، تیوب‌‌ها، نبشی و ناودانی کاربرد دارد.

روش‌های تولید فولاد شمش نگین مشهد

بعد از استخراج سنگ آهن از معدن، به سه روش فلز آهن احیا و استخراج ‌‌می‌شود:

  • کوره بلند

  • احیا مستقیم

  • کوره تونلی

روش اول یعنی احیا مستقیم متداول ترین روش تولید فولاد شمش نگین مشهد در کشور ایران است و با استفاده از گاز طبیعی در کوره‌های احیا تولید ‌‌می‌شود. خروجی کوره احیا مستقیم آهن اسفنجی است که معمولا به صورت بریکت مورد استفاده قرار میگیرد. فولاد مذاب بعد از جداکردن ناخالصی توسط پاتیل‌‌ها به قسمت ریخته گری برده ‌‌می‌شود و درون ظروفی به نام تاندیش ریخته ‌‌می‌شود. در نهایت آن را داخل قالب مسی آب گرد و روی غلتک قرار میدهند و خنک میکنند. در آخر شمش‌های منجمد شده به دست آمده را برش می‌دهند و انواع شمش فولادی تولید ‌‌می‌شود.

روش کوره بلند رایج ترین روش برای تولید فولاد در سراسر دنیا است. در این روش سنگ آهن پس از اینکه گندله سازی شد به همراه کک و آهک داخل کوره بلند ریخته ‌‌می‌شود و اهن خام یا چدن به دست می‌آید. سپس آهن خام در کوره کنورتر و به کمک دمش اکسیژن به فولاد مذاب تبدیل می‌کنند که دمش اکسیژن باعث کاهش مقادیر عناصر فسفر و گوگرد ‌‌می‌شود. ماده مذاب پس از رسیدن به ترکیب شیمیایی موردنظر به کمک پاتیل به بخش ریخته گری پیوسته منتقل شده و در این مرحله مذاب به صورت یکی از انواع شمش فولادی ریخته و تولید ‌‌می‌گردد.

روش کوره تونلی همان احیای آهن جامد است که توسط عامل کربن صورت می‌گیرد. این شیوه که روشی جدید تر است. در کشور ما به منظور احداث واحدهای صنعتی در دستور کار قرار گرفته اما هنوز بسیاری از تولیدکنندگان هنوز از این روش استفاده نکرده‌اند.

اهمیت عنصر کربن در تولید فولاد شمش نگین مشهد

عنصر کربن در فرآیند تولید شمش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا برای تولید میلگرد میزان کربن موجود در فولاد شمش بسیار حائز اهمیت است و میزان عنصر کربن برای سایزهای متنوع، مختلف است:

به عنوان مثال اگر بخواهیم سایز 40_14 میلگرد را تولید کنیم، شمش با 35_30 کربن نیاز داریم و اگر سایزهای کمتری تولید کنیم قطعا کربن کمتری هم نیاز است زیرا کشش و نر‌می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیشتری دارند.

ابعاد انواع شمش فولادی

انواع شمش فولادی نگی مشهد به همراه ابعاد آن‌ها عبارتند از:

  • بیلت

شمش با ابعاد 160،150،130،125،120،100

  • بلوم

شمش با ابعاد 250*250 ، 200*200 ، 180*180 برای تولید میلگردهای صنعتی

قیمت فولاد شمش نگین مشهد

شمش نگین مشهد از جمله مهمترین فرآورده‌های فولادی است که قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل: قیمت جهانی بشکه نفت، هزینه‌های حمل و نقل، قیمت سنگ آهن و ضایعات، نرخ عرضه و تقاضای موجود در بازار ایران، نرخ بازار جهانی و نرخ ارز سازنده محصول.

شمش فولادی که در بازار بورس قیمت گذاری ‌‌می‌شود جز بهترین کالاهای معاملاتی است و شمش خوزستان با بالاترین کیفیت قطعا بهترین کیفیت را داد و ستد می‌کند.

نحوه سفارش فولاد شمش نگین مشهد

اطلاعات کامل واحد تولیدی شمش نگین مشهد برای سفارش محصول را می‌توانید در وب سایت آهن اسپات مشاهده کنید. امروزه بازار آهن آلات نوسان بسیار زیادی دارد و به همین خاطر ما در تلاش هستیم تا با دریافت اطلاعات کامل محصولات از واحدهای تولیدی از جمله فولاد نگین مشهد، مبادلات این محصولات را آسان کنیم.

در زمان خرید فولاد شمش نگین مشهد باید آنالیز و طول شمش را در نظر بگیرید.با مراجعه به وب سایت آهن اسپات می‌توانید به صورت روزانه از قیمت و تغییرات شمش فولادی مطلع شوید و به راحتی در بهترین زمان خرید خود را انجام دهید. به یاد داشته باشید که قیمت شمش فولادی به عوامل مختلفی بستگی دارد و خرید در زمان مناسب بسیار اهمیت دارد.