شمش فولاد چین محصول قابل حمل بوده و از فرآیندهایی تولید شده که پس از استخراج آهن محصولات خام، به دست آمده و به شکل جامد در قطعات و ابعاد مختلف ساخته می شود. شمش سازی در طی فرایندی در اثر جامد شدن فلز مذاب انجام می گیرد، نکته مهم و اصلی شکل و اندازه شمش فولاد تولیدی می باشد و در مراحل بعد شکل دهی قطعات حائز اهمیت است.

در آخر روش شمش ریزی در قالب آن و انجماد مواد مذاب فلز، مورد استفاده قرار می گیرد، چون خواص فیزیکی و شیمیایی محصول نهایی را مشخص می کند. در کارخانه شمش فولادی چین بعد از اینکه سنگ آهن یا فولاد خام یا آهن اسفنجی تولید شد فولاد ساخته می شود و بعد از تولید مواد مذاب در کوره القایی شمش فولاد چین آماده می‌شود که در انواع و اشکال گوناگون و برای مصارف صنایع مختلف کاربرد دارد.

انواع شمش فولاد چین

شمش فولاد چین در سه نوع زیر تولید می شود:

1- بیلت:

وقتی تولید شمش فولاد چین از تولید ccm مستقیم مصرف نورد تبدیل می‌شود به آن بیلت می گویند. از بیلت برای تولید میلگرد استفاده می شود و به شمشال نیز معروف است. شمش نسبت به بیلت طول بیشتری دارد. سطح شمشال اغلب به شکل دایره یا مربع و عرض آن کمتر از ۱۵ سانتی متر می باشد. شمش فولاد چین را در قطعه های بزرگ به دست می آورند و سپس به وسیله نورد به قطعات کوچکتر تبدیل می‌کنند و در واقع همان بیلت است که دارای عرض بیشتری است و کمتر از ۱۵ سانتی متر می باشد.

2- فابریک:

شمش فابریک در ابعاد گوناگون ساخته شده و بعد از عبور از مرحله نوردهای قطعه قطعه شده تولید می شود. این شمش در کنار و یا تمام اسلب تولید می شود.

3- اسلب:

یکی دیگر از شمش های فولاد است که از لحاظ ظاهر با دوتای بالایی متفاوت است و سطح مستطیلی دارد و قطر آن ۲۳۰ میلی متر و عرض آن ۱.۲۵ و طولش ۱۲ متر می باشد. از این شمش برای تولید ورق فولادی مورد استفاده قرار می گیرد بعد از تولید شمش فولاد چین و عبور از مرحله نورد، محصولاتی مانند میلگرد، سپری، ناودانی ، نبشی، تیر آهن و غیره تولید می شوند.

مشخصات شمش فولاد چین

شمش های فولاد چین به وسیله دو کوره القایی و قوس الکتریکی به دست می‌آیند. وجود این کوره ها برای تولید شمش بسیار مهم و ضروری می باشد، شمش هایی که در کوره قوس الکتریکی تهیه و ساخته می‌شوند دارای قیمت بالاتری نسبت به شمش های دیگر هستند.

برای تولید میلگرد آن چه که از اهمیت بیشتری برخوردار است مقدار کربن مورد نیاز در شمش و آنالیز آن است لازم به ذکر می باشد که برای میلگرد در اندازه های کوچک تر از شمش کربن کمتر استفاده می شود.

شمش های سایز ۱۵۰، ۱۲۵ یا ۱۳۰ برای تولید میلگرد تفاوتی با هم ندارند و بعضی از کارخانجات شمش فولاد چین با لحاظ کردن خط نورد شمش را مصرف می‌کنند و بعضی دیگر شمش ۱۲۵ و بعضی کارخانه های مدرن از هر دو استفاده می نمایند.

خط تولیدهای جدید با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی برتر روز برای ساخت هر میلگرد از هر دو شمش بهره می‌گیرند برای میلگرد های ریز شمش ۱۲۰ و درشت از شمش ۱۵۰ استفاده می کند.

روش های تولید شمش فولاد چین

شمش های فولادی از سنگ آهن به دست می آیند، بعد از اینکه فولاد مذاب تهیه شد شمش فولاد به روش کوره بلند، احیا مستقیم و کوره تونلی تولید می شود.

1- روش کوره بلند:

در این روش رایج، تولید شمش فولاد گندله سنگ آهن را با آهک وکک به درون کوره بلند می ریزند در این مرحله آهن خام به دست می آید. بعد از آن آهن خام را درون کنورتر با استفاده از دمس اکسیژن به فولاد ذوب شده تبدیل می کنند. بعد از پایان این مرحله، فولاد ذوب شده جهت ریخته گری آماده می شود در محل ریخته گری فولاد مذاب به انواع شمش فولادی تبدیل می شود.

2- روش احیای مستقیم:

در این روش با مصرف گاز طبیعی به عنوان سوخت، در کوره احیاء صورت می گیرد. کوره احیاء، آهن اسفنجی تولید می کند. آهن اسفنجی را با آهک کک و مواد دیگر به درون کوره قوس الکتریکی که قبل از آن آهن قراضه وارد آن شده می ریزند. در ترکیب شیمیایی فولاد ذوب شده را بررسی کرده تا ماده مورد نظر ایجاد شود بعد از اینکه ناخالصی ها جدا شد فولاد مذاب در واحد ریخته گری به درون ظروفی به نام تاندیش ریخته می شود. سپس ظروف مورد نظر را روی قالبی مسی آب روی یک غلتک می گذارند و به کمک آب آن را خنک می کند؛ با این روش شمش فولادی تولید می شود.

3- روش کوره تونلی:

روش تولید شمش فولادی جدید و مدرن محسوب می‌شود در این شیوه آهن به صورت جامد به کمک کربن احیا می‌شود.

قیمت شمش فولاد چین

اطلاع داشتن از قیمت  شمش فولاد چین به دلیل این که ماده اولیه تولید بسیاری از مقاطع فولادی است، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. توجه داشته باشید که در زمان خرید شمش فولاد چین با توجه به کاربرد مورد نظر باید پارامترهایی مانند طول، ابعاد و آنالیز شمش را در نظر بگیرید.

قیمت ارائه شده به صورت روزانه تغییر می کند و به عواملی مانند قیمت ارز، عرضه و تقاضا و نحوه حمل و نقل بستگی دارد.

«با مراجعه به سایت آهن اسپات در هر زمان که می خواهید می توانید به راحتی از قیمت های شمش فولادی مطلع شوید. وب سایت ahanspot.com، تمام اطلاعات لازم و قیمت محصولات فولادی را در اختیار شما قرار می دهد.»