سطوح مشبک فلزی که به گریتینگ فلزی یا فولادی معروف هستند،‌ امروزه در صنعت و طراحی شهری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوشتار از آهن‌اسپات، که مرجعی مطمئن برای استعلام قیمت آنلاین آهن و تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور است، به معرفی این محصول و بررسی قیمت خرید و فروش گریتینگ فلزی خواهیم‌پرداخت.

گریتینگ فلزی چیست؟

گریتینگ فلزی یا فولادی نوعی ورق مشبک فلزی است که از اجزای مختلف و با روش جوشکاری co2 ساخته می‌شود. این محصول، کاربردهای متفاوتی دارد و به همین دلیل، نوع مواد اولیه به کار رفته در آن بسیار مهم است. قیمت گریتینگ، نیز تحت تاثیر جنس و نوع آن در نوسان است. در ادامه جزییات این محصول را دقیق‌تر مورد کنکاش قرار داده‌ایم.

گیریتینگ فلزی

کاربرد گریتینگ چیست؟

گریتینگ می‎تواند کاربردهای ساده و یا صنعتی داشته باشد. این موارد در دو دسته زیر تقسیم‌ بندی شده‌اند:

  • کاربردهای ساده گریتینگ

گریتینگ  ممکن است به عنوان درپوش کانال ‌های آب و فاضلاب، حفاظ در و پنجره‌های ساختمانی، کف یا دیواره پل‌ ها، آب‌نما ها، کف پله ‌ها و… استفاده شود.

  • کاربردهای صنعتی گریتینگ 

در موارد صنعتی و پیچیده‌تر گریتینگ فلزی در قسمت دور مخازن پتروشیمی و پالایشگاه ‌ها، کف‌پوش سازه‌ های بزرگ فلزی یا مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این حالت،‌ جنس گریتینگ باید بسیار مرغوب و محکم باشد تا موجب ضرر سنگین به پروژه‌ها نشود.

گریتینگ فلزی چگونه ساخته می‌شود؟

گریتینگ فلزی از سه جزء اصلی تشکیل می‌شود: تسمه باربر، رابط و چشمه.

تسمه باربر، به دو سوی گریتینگ فلزی متصل شده و بار اصلی را تحمل می‌کند.رابط، که به آن تسمه یا چهارپهلو نیز می‌گویند، به صورت عمود بر تسمه‌های باربر قرار می‌گیرد و وظیفه حفظ شکل هندسی گریتینگ و جلوگیری از به هم ریختن فرم آن را بر عهده دارد. چشمه، فاصله بین تسمه باربر و رابط است، این فاصله را با X(فاصله تسمه‌های باربر)*(فاصله بین رابط ها)Y نشان می‌‌دهند.

در فرآیند ساخت گریتینگ، نخست تسمه‌ها با قالب خاصی پانچ می‌شوند، پس از اضافه کردن رابط، ابتدا خال‌جوش شده و بعد با روش CO2 جوشکاری نهایی می‌شوند. گریتینگ‌ها پس از تمیز شدن ، با وان گالوانیزه گرم ، با ضخامت روکش 80 میکرون آبکاری و پس از تمیزکاری نهایی، بسته بندی می‌شوند.

اهمیت مواد اولیه در قیمت گریتینگ فلزی

قیمت گریتینگ، بیش از هر عامل دیگری تحت تاثیر مواد اولیه مورد استفاده در آن است. مواد درجه ۲ و درجه ۳ می‌توانند تا حد زیادی موجب کاهش قیمت نهایی شوند، اما این کاهش قیمت به هیچ وجه به معنای این نیست که شما سود خواهید کرد!

دقت داشته باشید که در صورت کاهش کیفیت، سرعت استهلاک محصولات به شدت بالا خواهد رفت، پس با مطالعه وبسایت‌های تخصصی خرید آهن و فولاد مانند آهن اسپات، با بهترین مواد و قیمت آن‌ها آشنا شوید و سپس اقدام به خرید فلزی کنید.

گریتینگ فلزی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

گریتینگ فلزی از نظر نوع ساخت و سرهم بندی می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله:

  • تسمه در تسمه
  • تسمه در نیم تسمه
  • تسمه در میلگرد
  • تسمه در چهار پهلو

این نوع ترکیب، می‌تواند روی قیمت خرید گریتینگ تاثیرگذار باشد. همچنین از نظر مواد تشکیل دهنده نیز دو نوع گریتینگ داریم:

  • گریتینگ فلزی یا فولادی
  • گریتینگ فلزی با آبکاری گرم یا گالوانیزه

این دو نوع نیز فرآیند تولیدی متفاوتی را طی می‌کنند و در نتیجه قیمت نهایی آن‌ ها می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد.

قیمت گریتینگ فلزی

با توجه به تغییرات مداوم قیمت در بازار، پیشنهاد ما به شما این است که در صورتی که قصد خرید گریتینگ فلزی (یا سایر مشتقات مربوط به آهن و فولاد) را دارید، قیمت ‌های دقیق را از وبسایت آهن اسپات دنبال نموده و در اولین فرصت،‌ نسبت به پرداخت و خرید اقدام کنید تا متحمل ضرر نشوید.

عوامل موثر در قیمت گریتینگ

قیمت ‌گذاری گریتینگ فلزی به نکات بسیاری بستگی دارد، ازجمله نوع صفحات، وزن شبکه‎های توری ، شکل گریتینگ، ضخامت چارچوب‌ها و … . طبیعتا افزایش ضخامت تسمه ‌های مورد استفاده در پنجره های مشبک موجب افزایش بهای طراحی و ساخت گریتینگ خواهد شد.

از سویی، گریتینگ فولادی و گالوانیزه هم قیمت متفاوتی دارد. همچنین نوع ساخت و ضخامت پوشش صفحه گریتینگ و جنس بسته‌ بندی آن، روی قیمت نهایی تاثیرگذار است.

خرید گریتینگ فلزی

قیمت گریتینگ، اولین نکته‌ای بود که پیش از خرید باید به آن توجه می‌کردید، اما تمام ماجرا نبود! برای خرید گریتینگ یا هر محصول فلزی و فولادی دیگری، به غیر از بودجه‌ای که قرار است به خرید اختصاص دهید.

باید به چند نکته دیگر هم توجه کنید، از جمله نیازی که قرار است محصول رفع کند، مدت زمانی که قرار است استفاده شود، میزان فشار احتمالی به محصول و از همه مهم‌تر، جایی که قرار است درباره قیمت محصول اطلاعات کسب کنید و آن را خریداری کنید.

خرید گریتینگ فلزی به تناسب کاربرد آن

همانگونه که پیشتر نیز گفتیم، گریتینگ فلزی می‌تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. اگر قرار است از این محصول برای مصارف عادی مانند کف پله یا درپوش فاضلاب و… استفاده شود، ممکن است مواد درجه ۲ نیز نیاز ما را رفع کند،‌ هرچند استفاده از محصول با کیفیت همیشه توصیه می‌شود.

اما در موارد صنعتی مانند پتروشیمی، حتما باید از کیفیت بالای گریتینگ اطمینان حاصل کنید.

خرید گریتینگ فلزی از خریدار معتبر

برای خرید گریتینگ فلزی سعی کنید از چندین مرجع معتبر (مانند سایت ها یا بازار آهن) قیمت به روز و واقعی دریافت کنید، سپس متناسب با نیاز خود انتخاب کنید که کدام فروشنده کیفیت و قیمت مناسبی را به شما ارائه میکند.

به یاد داشته باشید که محصولات فولادی مانند گریتینگ، علاوه بر قیمت، هزینه حمل و نقل و نصب و اجرا هم خواهند داشت و هرگونه بی‌دقتی در انتخاب و خرید، می‌تواند ضرر زیادی به شما وارد کند.

وبسایت آهن اسپات با ارائه محصولات متنوع و قیمت‌های به روز مرجعی مطمئن برای فروش فلزی است که می‌توانید از آن برای خرید محصول مورد نیاز خود استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این نوشتار از آهن اسپات،‌ به معرفی محصول گریتینگ فلزی و کاربرد آن و همچنین قیمت و در نهایت راهنمایی‌هایی در جهت خرید و فروش مطمئن این محصول پرداختیم. امیدواریم که این نکات گریتینگ فلزی برای شما هنگام خرید مفید واقع شود.