استفاده از قطعات فولادی مختلف همچون نبشی‌های فولادی در ساخت‌وسازهای ساختمانی بسیار رایج است.  این محصول در سازه‌های فلزی، در کنار چارچوب اصلی، یکی از ارکان اصلی ساخت‌وساز و همچنین مستحکم‌سازی ساختمان و سازه‌ها به حساب می‌آید. نبشی ماهان ذوب یکی از انواع نبشی‌های تولید شده توسط کارخانه‌ی صنایع فولاد ماهان است. این محصول از جمله باکیفیت‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نبشی‌ها در بازار صنعت و ساخت‌وساز شمرده می‌شود.

ماهان ذوب از سال ۱۳۸۷ با تولید انواع پروفیل‌های فولادی در کشور آغاز به فعالیت نمود. این گروه صنعتی، دارای انواع مختلف نبشی است که از نظر ابعاد و ضخامت متنوع هستند و کاربردهای متفاوتی دارند. این نبشی‌ها در ساختمان‌سازی یکی از پرکاربردترین مصالح فلزی ساختمانی به حساب می‌آیند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع نبشی ماهان ذوب، ویژگی‌ و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

نبشی ماهان ذوب چیست؟

قبل از آشنایی با انواع نبشی ماهان ذوب بهتر است ابتدا با مفهوم نبشی و ساختار آن آشنا شوید. همان‌طور که اشاره شد نبشی‌ها از رایج‌ترین و پرکاربردترین مصالح مورد استفاده در انواع سازه‌های فلزی و ساختمانی هستند. این محصولات بنا بر ضخامت و نوع آن‌ها، در قسمت‌های مختلف سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انوع نبشی ماهان ذوب

نبشی‌ها دارای ۲ مقطع عمود بر هم با زاویه‌ی ۹۰ درجه هستند. از تفاوت‌های آن‌ها می‌توان به طول بال‌های مقطعی نبشی اشاره نمود. در مواردی بال‌ها با یکدیگر برابر و در موارد دیگر نامساوی هستند. بر این اساس می‌توانیم دو نوع نبشی داشته باشیم:

  • نبشی بال مساوی : نبشی‌های بال مساوی همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست دارای ۲ بال مساوی با زاویه‌ای ۹۰ درجه هستند.
  • نبشی بال نامساوی: در نبشی های بال نامساوی یکی از بال‌های آن طول بیشتری به نسبت دیگری دارد. زاویه بین این ۲ بال نیز در حالت نامساوی به‌صورت ۹۰ درجه است و در مواردی که امکان استفاده از نبشی بال مساوی وجود ندارد از این دسته استفاده می‌شود.

نبشی ماهان ذوب نیز دارای انواع نبشی‌های بال مساوی در ۳ سایز نبشی 4*50*50 ماهان ذوب، نبشی 8*80*80 ماهان ذوب و نبشی 10*100*100 ماهان ذوب است. که از ۳ ضخامت مختلف ۵، ۸ و ۱۰ میلی‌متری برخوردار هستند و شما می‌توانید برای مصارف مختلف از آن‌ها استفاده نمایید. لازم به ذکر است که از نبشی‌ها به ۲ صورت منفرد و یا مرکب در سازه‌های ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود.

کاربردهای نبشی ماهان ذوب

نبشی ماهان ذوب، یک محصول فولادی بسیار پرکاربرد است. این محصول علاوه‌ بر کاربرد در قسمت‌های اصلی، جهت مقاوم‌سازی قسمت‌های فرعی ساختمان، مانند دیوارهای داخلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای نبشی ماهان ذوب می‌تواند استفاده برای تقویت و افزایش استحکام سازه‌ها باشد. همچنین از این محصول به‌عنوان یک تکیه‌گاه در قسمت‌های خاصی از سازه‌ها بهره برده می‌شود.

در برخی اوقات از نبشی به‌عنوان مهارکننده و نگهدارنده در ستون‌های اصلی نیز استفاده می‌کنند. از دیگر کاربردهای رایج نبشی ماهان ذوب در سازه‌های فولادی، ایجاد پشت‌بند در فاصله بین ستون‌ها است. این کار در مقاومت سازه در برابر زلزله نیز تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

از دیگر استفاده‌ها و کاربردهای نبشی ماهان ذوب عبارت‌اند از:

  • بهره بردن برای ساخت سازه‌های خرپا
  • استفاده برای بادبندها و اسکلت‌های فلزی
  • کاربرد در پل‌سازی
  • استفاده در سدسازی
  • افزایش استحکام فونداسیون ساختمان
  • وصل نمودن ستون‌های اصلی با یکدیگر
  • استفاده در ساخت دکل‌های انتقال نیرو
  • ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات و…

مراحل ساخت نبشی ماهان ذوب

مراحل ساخت نبشی ماهان ذوب، این محصول را به ۲ دسته مجزا نیز تقسیم‌بندی می‌کند. به‌طورکلی مراحل ساخت نبشی، شامل فرآیندی برای تبدیل فولادهای خام به مقاطعی L شکل است. اما مراحل تولید و محصول نهایی می‌تواند کاملاً با هم متفاوت باشند.

مواد اولیه استفاده‌شده برای ساخت نبشی به‌طور معمول از انواع مختلف فولاد هستند اما از جمله باکیفیت‌ترین و استانداردترین نبشی‌ها از فولاد ST37 ساخته می‌شوند.

فرآیند تولید نبشی‌ها به ۲ روش مختلف پرسی و فابریک انجام می‌گیرد که در ادامه شرح داده شده‌ است.

۱. تولید نبشی ماهان ذوب به روش پرسی

نبشی‌های تولید شده با این روش، از جمله پرکاربردترین نبشی‌های مورد استفاده هستند. این روش، با استفاده از ورق‌های فولادی به‌عنوان مواد اولیه خط تولید آغاز می‌گردد. ورق‌های فولادی به‌صورت نوارهای باریک‌تر برش می‌خورند و پس‌از آن نوارهای برش داده‌شده فولادی طی فرآیندهای مختلف تولیدی که روی ورق‌ها اعمال می‌شود وارد مراحل بعدی یعنی حالت پذیری می‌گردند.

در این مرحله ورق‌های برش داده‌شده از میان غلطک‌هایی به شکل هلالی یا همان L شکل عبور می‌کنند. پس‌ از آن ورق‌های صاف درنهایت به شکل ۲ ضلع عمود بر هم ایجاد می‌شوند و با استفاده از دستگاه‌های برش، در اندازه‌های مختلف ۶ یا ۱۲ متری برش می‌خورند.

 ۲. تولید نبشی ماهان ذوب به روش فابریک

در روش نبشی فابریک نبشی‌های تولید شده در نهایت از ظرافت و دقت بالاتری برخوردارند. اما در مقابل هزینه بیشتری دربرخواهند داشت. برای تولید این نوع نبشی با استفاده از مواد اولیه فولادی آن‌ها را حرارت داده و با استفاده از روش نورد گرم که فولاد دارای استحکام بیشتری نیز خواهد شد از بین غلطک های سنگین عبور خواهند کرد.

پس‌از آن ورق‌ها از بین قالب‌های مخصوص L شکل با زاویه ۹۰ درجه عبور داده می‌شوند و به شکل یک نبشی L دقیق با زاویه‌ای ۹۰ درجه درنهایت درخواهند آمد. در تولید این نوع نبشی نیز از استاندارد  GOST 8510 استفاده می‌شود و دارای گوشه‌های تیز و منظم‌تری است. این نبشی دارای دقت بیشتری است به‌همین دلیل در صنایع مختلف بسیار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نام‌گذاری نبشی ماهان ذوب

برای نام‌گذاری نبشی‌ها، از آنجا که به شکل L هستند، از حرف ال بزرگ لاتین استفاده می‌شود. برای نام‌گذاری و مشخص کردن طول بال و حتی نوع بال آن‌ها(به‌صورت مساوی و نامساوی)، در کنار این حرف مشخصاتی ذکر می‌شود.

در واقع برای نام‌گذاری نبشی بال مساوی به‌همراه ال اندازه بال و ضلع آن نیز ذکر می‌شود. برای مثال نبشی ماهان ذوب بال مساوی، با ضلع ۵ سانتی‌متری به شکل L50 نشان داده می‌شود. اما برای نام‌گذاری نبشی ماهان ذوب درصورتی‌که بال‌های آن نامساوی باشد در کنار حرف L سایز دو طرفه بال ذکر می‌شود. برای مثال برای نبشی‌هایی که دارای بال‌های نامساوی به‌اندازه‌ی ۵ و ۷ سانتی‌متر هستند به شکل L50*70 مشخص می‌شود.

اندازه بال‌ها بر اساس سانتی‌متر است، اما در کنار حروف L باید بر حسب میلی‌متر باید ذکر شود. در روشی دیگر نیز در کنار ضخامت طول بال‌ها ضخامت نبشی نیز ذکر می‌شود. به همین منظور، برای نام‌گذاری نبشی بال نامساوی که دارای ۲ بال‌ ۵ و ۷ سانتی‌متری و ضخامت ۴ است، از عنوان L50*70*4 یا در صورت بال مساوی بودن، از L50*50*4 استفاده می‌شود.

نحوه محاسبه قیمت نبشی ماهان ذوب

همانطور که در بالا شرح داده شد، نبشی ماهان ذوب دارای سایزهای مختلفی است. این محصول می‌تواند  دارای بال‌های مساوی ۵، ۸ و ۱۰ سانتی‌متر باشد. به‌همین دلیل هر کدام از این نوع نبشی‌ها در ساخت خود میزان مواد اولیه متفاوتی را مصرف نموده‌اند. از طرفی استفاده از میزان متفاوت در ساخت هرکدام از این نبشی‌ها، سبب تفاوت در سایز و اندازه و در نهایت وزن آن‌ها می‌شود.

ازآنجاکه محاسبه نهایی قیمت این نبشی‌ها بر اساس وزن آن‌ها و کیلویی است، بالتبع نبشی‌هایی که دارای ضخامت بیشتری هستند، وزن بالاتر و قیمت بیشتر و نبشی‌هایی که دارای ضخامت کمتری هستند، وزن کمتر و هزینه کمتری خواهند داشت.

در مقابل نبشی‌ها در ۲ سایز ۶ و ۱۲ متری نیز تولید می‌شوند. بدیهی است که هرکدام از این ابعاد دارای وزن‌های متفاوت و قیمت‌های متفاوتی خواهند بود. در نهایت وزن محصول برحسب کیلوگرم است و محاسبه وزن نهایی آن طبق فرمول زیر انجام می‌گردد:

ضخامت نبشی (متر) × طول (متر) × اندازه بال ها (متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (کیلوگرم)

از طرفی، از آنجا که ضخامت و وزن هر کدام از این نبشی‌ها متفاوت است، قیمت ثابتی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. در مقابل وجود نوسان در بازار به دلیل تفاوت قیمت مواد اولیه، بهای نبشی را به صورت لحظه‌ای تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به‌همین دلیل، اگر می‌خواهید از قیمت به‌روز و نهایی انواع نبشی ماهان ذوب مطلع شوید فقط کافی است وارد درگاه اینترنتی آهن اسپات شوید و از قیمت‌های روز نبشی‌های تولید شده توسط ماهان ذوب با ضخامت‌های مختلف مطلع گردید.

خرید آسان نبشی ماهان ذوب

آهن اسپات قیمت انواع نبشی‌های تولید شده توسط شرکت ماهان ذوب را به صورت یکجا برای شما قرار داده است. همچنین تعیین کردن مشخصات ظاهری و فنی هر کدام از آن‌ها به‌راحتی سبب گردیده تا شما دیگر برای استعلام قیمت هر کدام از نبشی‌های ماهان ذوب زمان خود را هدر ندهید.

بنابراین، فقط کافی است وارد درگاه اینترنتی آهن اسپات شوید و قیمت انواع نبشی را مشاهده کنید. در این پلتفرم می‌توانید از قیمت‌های روز انواع محصولات فولادی باخبر شوید و به‌راحتی در هرجا و هر زمانی‌ که هستید خرید خود را انجام دهید.

همچنین شما می‌توانید با مراجعه به آهن اسپات علاوه‌بر مطلع شدن از قیمت و محصولات تولیدشده توسط کارخانه موردنظر خود از محل بارگیری و تحویل خرید خود نیز مطلع شوید.

به‌همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم جهت خریداری انواع نبشی ماهان ذوب در ضخامت و سایزهای مختلف به‌جای مراجعه به بازار و کارگاه‌های فروش نبشی مختلف، با مراجعه به آهن اسپات باکیفیت‌ترین محصولات را در کمترین زمان خریداری نمایید. از آنجا که سفارش و خرید شما به‌صورت اینترنتی انجام می‌گیرد در زمان و هزینه‌های شما نیز بسیار صرفه‌جویی خواهد شد.

درنهایت

استفاده بسیار زیاد از نبشی در سازه‌های مختلف و کارگاه‌های ساختمانی بر کسی پوشیده نیست. شما می‌توانید برای خرید محصولات مرغوب و با کیفیت و همچنین ذخیره زمان و هزینه‌، تنها با مراجعه به درگاه‌های اینترنتی و آنلاین آهن اسپات از قیمت روز انواع نبشی ماهان ذوب باخبر شده و همچنین با دریافت مشاوره رایگان از مجموعه کارشناسان آهن اسپات، خرید خود را نهایی نمایید.