نبشی فولاد جاوید بناب یکی از برترین محصولات شرکت جاوید استیل بناب است که در سال 1383 با هدف تولید محصولات فولادی زاویه‌دار در زمینی به مساحت کلی 18000 مترمربع تأسیس شد. عمده محصولات تولیدی این مجموعه نبشی و پروفیل‌های ساختمانی با ظرفیت تولیدی 40000 تن در سال است.

محصولات تولیدی فولاد جاوید بناب بیشتر محصولات تولیدی این مجموعه انواع نبشی است که مطابق با استانداردهای بین المللی با حداقل تلرانس ابعادی تولید می‌شوند و قابلیت صادرات به کشورهای مختلف را نیز دارا هستند. نبشی جاوید بناب شامل نبشی‌های 4، 5 و 6 درجه A در دو نوع سبک و استاندارد است.

مشخصات نبشی فولاد جاوید بناب

از جمله مهمترین محصولات این کارخانه باید به نبشی فولاد جاوید بناب اشاره کرد. این محصول به روش نورد گرم تولید می‌شود. نبشی‎‌ها از مهمترین مقاطع مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز هستند. کاربردهای نبشی برای اتصال پل‌ها به ستون‌ها، ساخت چهارچوب درهای آهنی، قالب‌های فلزی، اتصالات تیرآهن‌ها به بیم‌های باربر و ساخت سازه‌های فلزی است.

انواع نبشی به دو دسته بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند. نامگذاری این محصولات به دلیل طول بال‌ها و ضخامت بال‌ها است. در این کارخانه معمولا نبشی‌هایی با ضخامت ۳-۸ میلی متر تولید می‌شود. اگر نبشی به روش نورد گرم تولید شود، به این محصولات اصطلاحا نبشی فابریک می‌گویند.

در تولید نبشی فولاد جاوید بناب، ابتدا شمش فولادی با ابعاد مشخص به درون کوره‌های حرارتی نورد ریخته می‌شوند و بعد از این که به دمای مشخصی رسیدند، از استندهای مخصوصی عبور داده شده که مقطع آن کم شود و طول آن افزایش پیدا کند. در مرحله آخر نیز با عبور از قفسه‌های نورد میانی و پایانی به نبشی مورد نظر تبدیل می‌شود. محصول تولیدی در ابعاد مشخص برش داده شده و به مشتری تحویل داده می‌شود.

نحوه محاسبه وزن نبشـی فولاد جاوید

وزن محصول بر حسب کیلوگرم بوده و برای محاسبه آن می‌توانید از فرمولی که در ادامه نشان داده شده است استفاده کنید:

ضخامت نبشی (متر) × طول (متر) × اندازه بال‌ها (متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (کیلوگرم)

کاربرد نبشی فولاد جاوید بناب

همان طور که بیان کردیم، نبشی به عنوان یکی از مصالح مهم فلزی کاربردهای فراوانی دارد. مهمترین خاصیت‌های نبشی تقویت و استحکام بیش‌تر سازه‌ها و ایجاد تکیه‌گاه در برخی قسمت‌های مورد نیاز است. رایج‌ترین کاربرد آن هم در ساختمان‌سازی و به طور کلی در بخش عمران و سازندگی است. البته برخی از کاربردهای نبشی را در طول متن بیان کردیم، اما اکنون نیز به طور کلی تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها را عنوان می‌کنیم؛ این موارد عبارتند از:

 1. ساخت بادبندها و اسکلت‌های فلزی
 2. اتصال ستون‌ها در پل سازی
 3. اتصال ستون‌ها در سد سازی
 4. استحکام فوندانسیون
 5. وصل ستون‌ها با تیر آهن و سایر مواردی از این قبیل
 6. دکل‌های انتقال نیرو
 7. ساخت تجهیزات و ماشین آلات
 8. ساخت سازه‌های خرپایی
 • کاربرد نبشی فولاد در چارچوب

اغلب برای کاربرد نبشی در چارچوب، تعدادی از این مقاطع فولادی را به یکدیگر جوش داده و به‌ عنوان قاب در چارچوب مورداستفاده قرار می‌دهند. در صورتی‌ که از نبشی برای ساخت قاب استفاده شود، چارچوب ساخته شده استحکام و پایداری بیشتری خواهد داشت؛ زیرا نبشی‌هایی که به یکدیگر متصل شده‌اند از سقوط یا از هم‌ گسیختگی قطعات بزرگ‌تر جلوگیری می‌کنند.

همچنین اگر از تخت خواب فلزی استفاده کرده باشید قطعا می‌توانید استفاده از نبشی در چارچوب آن را ببینید. برای ساخت قاب‌های تخت‌ فلزی از نبشی L برای تحمل وزن تشک و فرد استفاده می‌کنند با توجه به قیمت نبشی این کار می‌تواند به‌صرفه باشد.

 • کاربرد نبشی فولاد جاوید بناب در قفسه‌بندی

آیا تاکنون در هنگام ورود به انباری منزل یا محل کار خود به قفسه‌های موجود در آن‌ها توجه کرده‌اید؟
اگر این بار که به آنجا می‌روید با دقت بیشتری به قفسه‌ها نگاه کنید، حتماً می‌توانید ببینید چگونه نبشی باعث تقویت قفسه‌ها شده است. چارچوب قفسه‌ها از نبشی ساخته می‌شود و اغلب برای اتصال قفسه‌ها به دیوار و مستحکم‌تر کردن آن‌ها از نبشی استفاده می‌کنند. به‌این‌ترتیب است که قفسه‌های فولادی تحمل سنگینی بارهای روی خود را دارند.

مشخصات و نام گذاری نبشی‌ فولاد جاوید

مشخصات نبشی‌ها با استفاده از دو روش مختلف بیان می‌شوند و در واقع دو شیوه مختلف برای نام گذاری آن‌ها وجود دارد. یکی این که از حرف L لاتین استفاده شده و فقط اندازه بال‌ها را مشخص می‌کنند. در صورتی که بال‌ها مساوی باشند، حرف L به همراه اندازه بال نمایش داده می‌شود. برای مثال مشخصات یک نبشی بال مساوی با اندازه ضلع 5 سانتی متر به شکل L50 است. اما اگر بال‌ها نامساوی باشند، حرف L به همراه اندازه دو بال می‌آید.

برای مثال نبشی با اندازه بال‌های 5 و 7 سانتی متر به شکل L50 * 70 نمایش داده می‌شود. اندازه‌های کنار حرف L به میلی متر هستند. روش دیگر بین مشخصات نبشی استفاده از ضخامت و طول بال‌ها است. برای مثال یک نبشی بال مساوی با ضخامت 4 میلی متر و اندازه بال 5 سانتی متر و یک نبشی بال نامساوی با همین ضخامت و اندازه بال‌های 5 و 7 سانتی متر، به ترتیب به صورت 4*50*50 و 4*50*70 نمایش داده می‌شوند.

استانداردهای نبشی فولاد جاوید

نبشی‌‌ها تحت چند استاندارد گوناگون تولید می‌شوند که می تواند تفاوت در جنس و کاربرد آن‌ها را در پی داشته باشد. این استانداردها شامل موارد زیر هستند:

 1. DIN EN 10056
 2. ASME S1-36
 3. ASTM A 36
 4. Gost 8240
 5. Gost 8510

قیمت نبشی جاوید بناب و عوامل تاثیرگذار بر آن

محصولات اصلی این کارخانه در حال حاضر، انواع نبشی و ناودانی در سایزهای مختلف بوده که علاوه بر آن، شرکت در زمینه طراحی و ساخت لوازم و ماشین‌آلات ذوب و ریخته‌گری فلزات، فعالیت دارد.

نبشی‌های فولاد جاوید بناب تولید شده در این مجتمع با روش نورد گرم تولید می‌شوند که از نمونه‌های فابریک با حداقل میزان تلورانس و بر اساس استانداردهای بین‌المللی بوده، به‌ طوری که این واحد موفق به دریافت تندیس صادرکننده نمونه کشوری شده ‌است.

قیمت نبشی فولاد جاوید بناب بر اساس سایزهای تولیدی، متغیر است. این محصولات در سایزهای ۵/۲*۴۰*۴۰ تا ۵*۶۰*۶۰ سبک و در شاخه‌های ۶ متری به بازار عرضه می‌شوند.

همان طور که گفتیم این تولیدات تماما از نوع فابریکی بوده که نسبت به نوع پرسی، دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند. همچنین تحریم‌های اقتصادی و تأثیر بسیار زیاد آن بر نوسانات ارزی و افزایش هزینه تولید، اصلی‌ترین عامل موثر در تعیین بهای آن‌‌هاست. ارزش جهانی فولاد، ابعاد و میزان عرضه و تقاضا نیز به نوبه خود تأثیر زیادی در این نوسانات قیمتی دارند.

برای آگاهی از قیمت انواع نبشی فولاد جاوید بناب، خریداران و به‌خصوص افراد فعال عرصه ساخت و ساز در منطقه شمال ‌غرب کشور، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات و بررسی قیمت نبشی فولاد جاوید بناب، نسبت به خرید آن اقدام کنید.