تسمه‌ای که با روش نورد گرم تولید شود، تسمه نوردی نامیده می‌شود. تسمه نوردی در بازار ایران بیش‌ترین کاربرد را در میان تسمه‌های آهنی دارد.
همان‌طور که گفتیم تسمه‌های نوردی با استفاده از ضایعات آهن تولید می‌شوند، ولی تسمه‌های ماشینکاری از ورق‌های فابریک و درجه یک، یک‌دست و شاخه‌ای تشکیل شده‌اند.

به همین دلیل قیمت تسمه‌های آهنی ماشینکاری شده نسبت به تسمه‌های نوردی بالاتر است و کیفیت بیش‌تری دارد و بیش‌ترین استفاده را در صنعت ساز‌ه‌های فلزی دارد. بنابراین از تسمه‌ها در زمینه های مختلف صنعتی استفاده می شود و همان‌طور که گفته شد جنس‌های مختلف گالوانیزه، آهنی، استیل، آلیاژی و غیره دارند.
از جمله کاربردهای تسمه در صنعت ساختمان سازی پل‌های کارخانجات و پله سازی در ساختمان‌ها و پوشش کف می‌باشد.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
قیمت آنلاین آهن و تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه در این وبسایت آهن اسپات قابل مشاهده خواهد بود.

مراحل تولید تسمه نوردی

برای تولید تسمه نوردی نیاز به مواد خام داریم، مواد خام خریداری شده توسط قیچی برش خورده و وزن کشی می شوند، و بر اساس وزن و طول و عرض و ضخامت جدا سازی می‌شوند.
سپس توسط کارکنان به درون کوره منتقل می‌شوند، تا گرم شوند و بتوانند تغییر شکل پیدا کنند. سپس توسط کوره بان با ابزار انبر به طرف خط تولید هدایت می‌شود.

در مرحله بعد بار خام‌ها توسط کارکنان وارد خط تولید می‌شوند. در واقع توسط یک یا چند غلتک تغییر شکل پیدا می‌کنند. این فرآیند ممکن است گاهی به صورت چند بار نیز انجام شود تا تسمه مورد نظر ما تولید شود.

سپس تسمه‌های تولید شده را به علت گرمای بالا برای سرد شدن، بر روی بستر فولادی قرار می‌دهند، تا به صورت آرام دمای‌شان کم شود.

در مرحله آخر به دلیل نا میزان بودن قسمت‌هایی از تسمه برش‌هایی توسط قیچی می‌خورد، تا به صورت صاف در بیاید. و بعد تسمه‌ها را بر اساس سایز و وزن در بندیل‌هایی می‌چینند.

مزایای تسمه نوردی

مهم‌ترین ویژگی که می‌توان در مورد تسمه آهنی نورد شده نسبت به سایر تسمه‌ها بیان نمود، قیمت مناسب آن به دلیل قیمت کم مواد خام تشکیل دهنده و فرایند راحت تولید آن نسبت به سایر تسمه‌ ها مانند تسمه فابریک، تسمه ترانس، تسمه ماشین کاری و… است.

از دیگر مزیت‌های تسمه آهنی نورد شده عرض و ضخامت سفارشی و مورد نیاز مشتری است، یعنی فردی که خواهان تسمه نوردی است.

معایب تسمه نوردی

از مهم‌ترین معایب تسمه‌های نوردی می‌توان به این مورد اشاره کرد که با توجه به این‌که نسبت فلز‌های به کار رفته در ساخت تسمه یکسان نیست و جنس فلزات به کار رفته نیز با یک‌دیگر تفاوت دارند، استفاده از این نوع تسمه برای امور تراشکاری و برشکاری توصیه نمی‌شود، چراکه همه قسمت‌های آن از لحاظ فیزیکی شرایط یکسانی ندارد و همین نکته باعث می‌شود.

بخشی از قسمت‌های تسمه نرم و بخشی دیگر سخت باشد و از این رو تسمه نمی‌تواند رفتار یکسانی در تمام قسمت‌های خود داشته باشد. با این حال اگر مشتری بخواهد، می‌تواند درخواست تسمه تمام سخت یا تمام نرم کند تا از این طریق، این مشکل نیز برطرف شود.

از دیگر معایب این نوع روشِ تولید می‌توان به ایجاد لایه‌های اکسید بر روی تسمه اشاره کرد که باعث می‌شود تسمه نوردی از لحاظ ظاهری کاملا غیر صیقلی به نظر برسد که البته می‌توان گفت بعضی از مصرف کننده‌ها به این مسئله اهمیت چندانی نمی‌دهند؛ اما می‌توان این مشکل را با عملیات‌هایی مانند سند بلاست یا شات بلاست به طور کامل برطرف نمود.

کاربردهای تسمه نوردی

این محصول در صنعت کاربرد فراوانی دارد از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تولید قالب‌های بتونی و قالب‌های صنعتی
 2.  استفاده در انواع درب‌های آکاردئونی
 3.  استفاده در تولید انواع لوازم کشاورزی
 4.  استفاده در انواع کمربندهای مختلف
 5.  برای لوله‌ها بشکه‌ها و مخزن‌ها و تولید انواع واشر
 6.  استفاده در تولید یخچال و بخاری‌های صنعتی
 7.  استفاده در صنعت و ساختمان‌سازی
 8.  استفاده در بسته بندی بارهای سنگین
 9.  استفاده در ساختمان‌سازی و در مکان‌هایی با مقاومت و استحکام بالا
 10.  استفاده در ساختن بادبند و اتصالات آن
 11.  استفاده در پرکردن فضاهای خالی و یک‌دست‌سازی سطوح در صنایع درب و پنجره و تولید نرده، پله، پنجره، درب‌های آهنی
 12.  در کابل‌های برق و تلفن
 13.  استفاده در درون جان تیرآهن‌ها و متصل کردن آن‌ها
 14.  استفاده در صنعت ترابری، شیشه، چوب، موزاییک، فلزی و هم‌چنین کارخانه‌های تولید

قیمت تسمه نوردی

تسمه نوردی در زمینه صنایع مختلف از کاربردی‌ترین محصولات شناخته می‌شود، از این رو متقاضیان فراوانی داشته و به دو روش مستقیم و غیر مستقیم عرضه می‌شود.

قیمت تسمه نوردی با توجه به موارد مشابه و کارایی محصول بسیار مناسب می‌باشد، البته موارد بسیاری در تعیین قیمت تسمه نوردی موثرند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

۱. میزان تولید

۲. میزان تقاضا

۳. میزان کیفیت

۴. نوع آهن مورد استفاده در (تولید، فابریک یا ضایعات ذوب شده آهن)

۵. خرید مستقیم و یا غیر مستقیم

۶. خرید عمده و یا جزئی

۷. میزان اعتبار و محبوبیت تولید کننده

خرید تسمه نوردی از آهن اسپات

با توجه به  اینکه تسمه نوردی دارای قیمتی مناسب بوده و خرید آن مقرون به صرفه است، تقاضای آن در بازار بالاست.
اگر قصد خرید انواع تسمه را دارید، برای استعلام قیمت و خرید تسمه نوردی با کارشناسان آهن اسپات در تماس باشید.