تسمه ماشینکاری قطعه‌ای است که سطح مقطع آن به شکل مستطیل است و سایز عرض این قطعه در مقایسه با ضخامت آن بسیار بزرگ‌تر است.

این قطعات در جنس‌های مختلف از جمله آهنی، تسمه CK45 ،ST37، آلومینیومی، پلاستیکی، نخی، استیل، روی و گالوانیزه تولید می‌شود.

با توجه به اهمیت و کاربرد گسترده تسمه ماشینکاری شده در صنایع گوناگون، در ادامه این مطلب از آهن اسپات با تسمه ماشینکاری، کاربردها و قیمت آن آشنا خواهید شد.

تسمه ماشینکاری آهنی

از جمله مهم‌ترین تسمه‌ها، تسمه آهنی است که در گزینه‌هایی که نیاز به مقاومت و استحکام بخشی بالا است، استفاده می‌شود. از تفاوت‌های مهم تسمه فولادی با سایر تسمه‌ها، استحکام کششی آن است. البته این را به یاد داشته باشید؛ که تسمه‌های ترانس و فابریک هم در بازار موجود است.

اندازه و سایز تسمه‌های ماشینکاری

مصرف کنندگان ورق این قطعه را در ابعاد و سایزهای مختلف  استفاده می‌کنند. از آن‌جایی که نمی‌توان برش ورق به ابعاد دلخواه را شخصی انجام داد؛ آن را با ابزار و ماشین آلات خاص انجام می‌دهند.

به قطعات حاصل از انجام این کار تسمه ماشینکاری می‌گویند. تسمه ماشینکاری را در مواردی استفاده می‌کنند که نیازمند ابعاد و دقت خاص باشد؛ به همین دلیل در ساخت آن باید ابزار با دقت بالا استفاده شود.

تولید ورق های فولادی در کارخانه های تولید فولاد چه در داخل و چه در خارج از کشور محصولات فولادی خود را به گونه ای عرضه می‌کنند تا صنایع پایین دستی این کارخانجات بتوانند به صورت عام از محصولات ارائه شده استفاده کنند.

ورق‌های تولیدی در کارخانجات عمدتاٌ به صورت ورق‌هایی (Sheet) با ابعاد ۱.۵*۶.۰ و ۲.۰*۶.۰ و۱.۲۵*۶.۰ در مقیاس متر می باشد. البته در بعضی از سایزها ، کارخانجاتی هستند که ورق خود را با طول ۱۲ متر به بازار روانه می‌کنند.

ظاهر صاف تسمه ماشینکاری از ویژگی‌های برجسته این قطعه است و به صورت شاخه 6 متری به بازار عرضه می‌گردد. به دلیل ویژگی‌هایی ظاهری مناسب و کیفیت بالایی که در تسمه‌های ماشینکاری وجود دارد قیمت آن در مقایسه با تسمه نوردی، گران‌تر است. اندازه شاخه‌های تسمه نوردی 4 تا 7 متر است.

مواد اولیه مورد نیاز برای تولید

هر یک از صنایعی که از فولاد به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند بسته به نوع مصرف و محصول تولیدی خود، ورق‌های آهنی را به اندازه مورد نظر و دلخواه خود تبدیل کرده تا در خطوط تولید محصول مصرفی خودشان به مصرف برسانند.

فولاد در صنایع مختلف کاربری‌های متنوعی دارد  پس صنایع مختلف از این ورق‌ها در قالب تسمه‌هایی با ضخامت و هم‌چنین عرض‌های متنوعی استفاده می‌شود.
از صنایعی مثل تولید سازه‌های فلزی که از تسمه‌های عریض استفاده می‌کنند تا ساخت درب‌های آکاردئونی که از حداقل عرض تسمه فلزی بهره می‌گیرند.

پس هر یک از آن‌ها از سایز تسمه  آهنی موردنظر خود را بهره می‌گیرند. پس  فولاد مورد نظر با توجه به این‌که در کجا و چه کاربردی دارد به اندازه دلخواه در آمده و در عرض و ضخامت‌های متنوع به بازار مصرف فولاد ارائه می‌شود. یکی از این محصولات فولادی که بسیار در صنعت مورد مصرف قرار می‌گیرد انواع تسمه‌های ماشین کاری است.

مراحل تولید تسمه ماشینکاری

تسمه ماشین کاری آهنی که یکی از انواع این تسمه‌ها است از برش ورق‌های فابریک ساخته می‌شود. دستگاهی که برای برش این ورق استفاده می‌شود گیوتین است.
استفاده از این دستگاه نیازمند دقت و صبوری و پشتکار افردی است که با آن کار می‌کنند. که در سه مرحله تولید می‌شود مراحل تولید:

  1. برشکاری ورق مادر

  2. اطوکشی تسمه‌ها

  3. ماشینکاری تسمه‌ها

هنگام برش ورق با گیوتین، قطعه حاصل به شکل کمان می‌شود. به این حالت از تسمه ایجاد شده، اصطلاحا شمشیری شدن می‌گویند. لازم است بدانید، برای این که این حالت از بین برود و تسمه تولیدی به شکل اولیه برگردد، استفاده از دستگاه و غلتک خاص (نوردکاری سرد) توصیه می‌شود. اصطلاحا این قسمت از کار را اتوکشی می‌گویند. هدف از انجام این کار صاف شدن ورق است که توسط غلتک انجام می‌گیرد.

در نهایت و مرحله آخر ماشینکاری ورق است، که نام تسمه ماشینکاری هم به دلیل انجام این مرحله در برش ورق انتخاب شده است.
علاوه بر شکل شمشیری که این تسمه‌ها هنگام برش به خود می‌گیرند، شکل دیگر تسمه به حول محور طولی است. اصطلاحا به این الت تابیدگی می‌گویند که بازهم از غلتک‌های نورد سرد به رفع این حالت استفاده می‌شود.

کاربرد تسمه ماشینکاری

تسمه ماشین کاری به دلیل این‌که این تسمه در ابعاد متنوع ساخته می‌شود، در مصارف مختلف نیز کاربرد دارد. این کاربرد شامل مصارف صنعتی، ساختمانی، سازه‌های فلزی، تیرچه‌های فلزی (کرومیت)، گاردریل، سازه‌های فلزی، استفاده در حمل و نقل، کشتی سازی، اتومبیل سازی، کابل تلفن و برق، بسته‌بندی بارهای سنگین، کارخانجات تولیدی، ساخت بادبند و صنعت درب و پنجره می‌باشد.

از دیگر مصارف تسمه ماشینکاری و تسمه آهنی در ساخت گریتینگ است. در واقع تسمه از اجزای جدایی ناپذیر در تولید گریتینگ است. این قطعه در گریتینگ، بار وارد شده بر آن را تحمل کرده و توسط رابط‌هایی که عمدتا میلگرد یا چهارپهلو هستن به یکدیگر متصل می‌شوند و نقش اصلی در استحکام گریتینگ را فاصله بین تسمه‌ها ایفا می‌کنند. هرچه فاصله بین تسمه‌ها کم‌تر شود، این قطع بار بیشتری را می‌تواند تحمل کند.

استعلام قیمت و خرید تسمه ماشینکاری

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور به صورت روزانه و فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی با تضمین قیمت و کیفیت از جمله فعالیت‌های مجموعه آهن اسپات می‌باشد.

شما می‌توانید برای استعلام قیمت و خرید تسمه ماشینکاری شده و تسمه آهنی ، به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و با کارشناسان مجموعه آهن اسپات در ارتباط باشید.
شما می‌توانید، قیمت‌های دریافتی را با مراکز دیگر مقایسه کرده و با اطمینان خاطر نسبت به کیفیت محصولات، نسبت به خرید آن اقدام کنید.