تیرآهن از محصولات فولادی پرکاربرد مجتمع فولاد ظفر بناب است. این کارخانه خوشنام در آذربایجان شرقی و شهرستان بناب واقع شده است.

مجتمع تولیدی ظفر بناب، با کمک متخصصین و مهندسان با تجربه و همچنین به‌کارگیری تجهیزات مدرن، موفق شده تا قدم بزرگی در تولیدات مقاطع فولادی در کشور بردارد. تیرآهن ظفر بناب تولید شده در این کارخانه با پیروی از استاندارد IPE تولید و به بازار آهن عرضه می‌شود.
از این محصول در صنایع مختلف مانند صنایع ساختمانی، پل سازی و پتروشیمی به وفور استفاده می‌شود.

تیرآهن‌های ظفربناب در سایز، وزن و ضخامت‌های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. از تیرآهن‌های سبک وزن، می‌توان به تیرآهن 14 ظفر بناب اشاره نمود. عدد 14 اشاره به طول جان تیرآهن دارد.

مشخصات تیرآهن ظفر بناب

تیرآهن ظفر بناب از نظر شکل ظاهری، شبیه حرف انگلیسی H می‌باشد. به قسمت بالا و پایین تیرآهن، بال گفته می‌شود. بخشی که موجب می‌شود تا این بال‌ها به یکدیگر متصل شوند، تیغه گویند.

اگر تیرآهن را از نزدیک مشاهده کرده باشید متوجه می شوید که پشت به پشت بال‌ها، فاصله‌ی وجود دارد که به این فاصله جان تیر گفته می‌شود و سایز تیرآهن‌ها را بر اساس طول آن اعلام می‌کنند.

لازم به ذکر است که هر قسمت از تیرآهن با حرف انگلیسی خاصی نمایش داده می‌شود که عبارتند از:

  • طول جان تیرآهن یا سایز تیرآهن با حرف H
  • طول بال تیرآهن با حرف B
  • طول صاف تیغه تیر با حرف D
  • طول تیغه داخلی تیر با حرف Hi

تیرآهن‌های ظفر بناب در سایزهای تیرآهن 12 تا سایز 30 در بازار موجود هستند. حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چرا تیرآهن‌ها در سایزهای مختلف تولید می‌شوند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به سایز و اندازه تیرآهن، کاربرد آن مشخص می‌شود. به عنوان مثال تیرآهن 14 بناب و تیرآهن 16 بناب اغلب در ساخت سقف ساختمان‌، ساخت ستون‌ها و خرپا مورد استفاده قرار می‌گیرند و از تیرآهن 18 به دلیل مقاومت بالایی که در برابر تنش‌ها و نیروهای زیادی دارد، در اکثر ساختمان‌ها به عنوان ستون اصلی سازه استفاده می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است که تیرآهن های 14 ، 16 و 18 بناب با توجه به کاربرد فراوانی که دارند از قیمت بالاتری نسبت به دیگر سایزها برخوردار می باشند.
برای آگاهی از جزئیات قیمت تیرآهن 18 بناب و سایر سایزهای پر کاربرد آن به صفحه اصلی وبسایت آهن اسپات مراجعه نمایید.

فرآیند تولید تیرآهن ظفر بناب 

در فرایند تولید تیرآهن از روش نورد گرم استفاده می‌شود. در تعریف نورد یا رولینگ می‌توان گفت که فرایندی است که در آن فلز به دمای نرم شوندگی خود رسیده و از میان غلتک‌ها عبور داده می‌شود تا شکل خروجی غلتک‌ها را به خود بگیرد.

این روش تاثیر بسیاری در کیفیت محصول نهایی دارد؛ بنابراین در طی فرایند تولید تیرآهن باید نهایت دقت را به کار برد چرا که یک خطای کوچک در اندازه و استاندارد تیرآهن موجب تغییر در فرایند کلی این محصول شده و در خروجی آن تاثیر منفی می گذارد.

در مرحله آغازین تولید تیرآهن، ابتدا شمس ها را در کوره با درجه 1100 سانتی گراد گرم می کنند تا ذوب شوند. سپس شمس های ذوب شده را به مرحله رافینگ می فرستند. در طی مرحله رافینگ قطر شمس ها کاسته شده و به طول آن ها افزوده می شود. در مراحل پایانی، محصول برای شکل گیری از قفسه نورد ابتدایی
، میانی و پایانی عبور می کند و در نهایت تیراهن در طول های مشخصی برش داده شده و برای بسته بندی آماده می شوند.

کاربرد تیرآهن ظفر بناب در صنایع مختلف

ما این بخش از مطلب را به بررسی و تحلیل کاربرد های تیرآهن ظفر بناب در صنایع ساختمان سازی، صنایع کشتی سازی و صنایع پتروشیمی اختصاص داده ایم. با آهن اسپات همراه باشید.

_ ساختمان سازی

از تیرآهن بناب می توان به عنوان صفحات کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت های مختلف استفاده کرد. لازم به ذکر است که برای اتصال نبشی به ستون ها از کفی استفاده می شود.

از دیگر کاربرد های این محصول در ساختمان سازی می توان به ساخت خرپا اشاره نمود. برای ساخت سقف سوله و انبار از تیرآهن خرپا استفاده می شود. همچنین در ساختمان هایی که بیش از یک طبقه هستند از تیراهن به عنوان ستون استفاده می کنند.

کاربرد دیگر تیرآهن این است که می توان از آن به عنوان شاه تیر نیز استفاده کرد. بدین صورت که با استفاده از نبشی یک طرف آن در طول بال تیرآهن و طرف دیگر به ستون متصل می شود.

_ کشتی سازی

مهم ترین سازه در کف کشتی ها، تیرآهن شاه تیر می باشد که به عنوان ستون فقرات کشتی نیز شناخته می شود. همه عناصر اصلی سازه به صورت مستقیم و غیرمستقیم با شاه تیر ارتباط دارند.

انواع شاه تیر های اصلی مورد استفاده در کشتی به شرح زیر است:

  • Barkeel:

در این نوع شاه تیر، ارتفاع تیرآهن بین 3 تا 6 برابر عرض آن است. طول آن بستگی به طول کشتی دارد که به وسیله صفحات قائم به همدیگر متصل می شوند. از این نوع شاه تیر ها اغلب در لنج ها و قایق ها استفاده می شود.

  • Flat Keels:

عرض ورقه‌های فلزی این نوع شاه تیرها می تواند 1 الی 2 متر باشد. ضخامت آن تا طول کشتی باید یکنواخت حفظ شود اما مقدار ضخامت می تواند به تدریج به طرف دو انتهای کشتی کاهش یابد.

_ پتروشیمی

در پالایشگاه ها به دلیل اینکه سازه ها به مقاومت بالا و طول زیاد احتیاج دارند از تیرآهن هاش استفاده می‌شود. تیرآهن هاش به دلیل سطح مقطع خاص آن می تواند برای مصارف با طول 100 متر استفاده شود.

تیرآهن هاش به دلیل نوع هندسه آن‌ها مقاومت مناسبی در برابر نیروهای برشی و خمشی نسبت به تیرآهن‌های معمولی دارد.

استعلام قیمت تیرآهن ظفر بناب و خرید آن

برای انتخاب و خرید انواع تیرآهن باید به عوامل مختلفی توجه داشته باشید، قیمت تیرآهن ظفر بناب امروز بر اساس نوع، کیفیت، قطر، نرخ ارز و… تعیین می‌شود؛ بنابراین تغییر هر کدام از این عوامل منجر به نوسانات قیمت تیرآهن بناب می شود و نقش بزرگی در راستای سود و زیان مشتریان این محصول ایفا می کند.

همانطور که قبلا ذکر شد تیرآهن 14، 16 و 18 بناب از محبوب ترین و پرکاربردترین انواع این محصول فولادی هستند به همین دلیل در بازار بیشتر از سایر سایز ها با این موارد رو به رو خواهیم شد.

در بازار، تیرآهن 14 را با اسم ipe14 می شناسند که قیمت تیر آهن 14 بناب با توجه به اینکه در سه حالت 120، 130 و 140 تولید می شود، با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین قیمت تیرآهن 16 بناب و قیمت تیرآهن 18 بناب که به دلیل پر مصرف بودن، بیشترین سرچ و تقاضا را در چند سال اخیر شاهد بوده است، دستخوش تغییرات شده است.

اگر قصد خرید تیرآهن از این کارخانه را دارید، پیدا کردن قیمت تیرآهن ظفر بناب؛ می تواند نقش بزرگی را در ضرر و زیان پروژه های شما ایفا کند. در نتیجه یک خرید سودمند و مطمئن با اطلاع از قیمت روز تیرآهن انجام می شود. با این اوصاف وجود یک منبع اطلاعاتی معتبر در زمینه آهن آلات می تواند به شما کمک کند تا از نوسانات روزانه قیمت تیرآهن آگاه شوید.

مجموعه آهن اسپات با ارائه نرخ لحظه ای محصولات فولادی از جمله تیرآهن ظفر بناب، دغدغه های شما را در زمینه تغییرات لحظه ای قیمت ها به حداقل خواهد رساند. شما هم اکنون می توانید قیمت تیرآهن ۱۴بناب امروز را در وب سایت آهن اسپات مشاهده کنید.