تیرآهن هاش مانند سایر تیرآهن ها از انواع مختلف و متنوعی برخوردار است که در این مطلب ما سعی داریم به معرفی تیرآهن هاش JIS بپردازیم.

در بازار صنعت، تیرآهن های هاش به عنوان رکن اصلی اسکلت بندی ساختمان شناخته می شوند. تیرآهن هاش jis یا بال پهن یکی دیگر از انواع پر کاربرد تیرآهن های هاش می باشد که سطح مقطع آن به صورت حرف انگلیسی  H می باشد.

این تیرآهن به دلیل استحکام و مقاومت در برابر نیروهای برشی و گشتاور خمشی در ساختمان سازی و همچنین پروژه های صنعتی کاربرد دارد.

 معرفی مشخصات تیرآهن هاش jis

تیرآهن هاش  jis یکی از مصالح پر کاربرد در ساخت و ساز می باشد. این محصول از دو بال پهن و یک جان تشکیل شده است. در تیرآهن، جان برای مقاومت در برابر نیرو های برشی و بال برای استقامت در مقابل گشتاور خمشی مورد استفاده قرار می گیرند.

زمانی که جان به صورت افقی قرار گیرد شکل ظاهری آن به صورت حرف انگلیسی H و در صورتی که به صورت عمودی قرار گیرد، به صورت حرف انگلیسی I  مشاهده می شود.

این محصول در دسته تیرآهن های ipe قرار می گیرد. البته ظاهر تیرآهن های ipe با تیرآهن های هاش از نظر شکل و کاربرد تفاوت هایی دارد که مهم ترین تفاوت را به راحتی می‌توان در بال های آن ها دید.

در تیرآهن ipe طول بال تقریباً نصف ارتفاع تیرآهن است اما در تیرآهن هاش، طول بال و ارتفاع تیرآهن، با هم برابر هستند. از این طریق می توان این دو نوع تیرآهن را از همدیگر تفکیک داد.

تیرآهن هاش jis چگونه تولید می شود؟

برای تولید تیرآهن هاش jis همانند سایر محصولات فولادی از فرایند نورد گرم استفاده می شود اما تولید این محصول شامل چند مرحله گوناگون می باشد.

در تعریف فرایند نورد گرم باید گفت که در آن محصول به دمای بالاتر از 1100 درجه سانتی گراد می رسد که این امر موجب می شود تا محصول،  در این مرحله یک حالت مومی شکل به خود بگیرد. در این دما، عملیات تغییر شکل فولاد بسیار آسان و راحت انجام می گیرد. سپس محصول از میان غلتک های متفاوتی عبور داده می شود و علاوه بر شکل گیری، فشار زیادی بر روی خود تحمل می کند.

روشی که برای نورد تیرآهن jis رایج است بدین شرح است:

  • پخت و افزایش دمای شمس ها
  • شکل دهی شمس ها
  • عبور از استند ها یا ایستگاه های چند مرحله ای قالب برای تحت فشار قرار دادن محصول
  • کاهش لبه ها و ضخامت بال
  • سایزینگ نهایی

با توجه به این نکته که در مراحل پایانی نورد، نیروی بسیار زیادی به محصول وارد می شود، ارتفاع تیرآهن هاش jis در تمام طول محصول یکنواخت بوده و کیفیت قابل توجهی به آن می بخشد.

کاربرد تیرآهن هاش jis

به طور کلی می توان گفت که تیرآهن های هاش مانند تیرآهن هاش  jis نسبت به تیرآهن های معمولی، مزیت های بسیاری دارند.

بال پهن این تیرآهن و همچنین وسعت سطح مقطع آن باعث افزایش استحکام سازه های مختلف می گردد. از مهم ترین کاربرد های این نوع تیرآهن می توان به استفاده از آن در ساختمان سازی اشاره کرد.

علاوه بر آن، برای ساختمان های صنعتی مانند سوله ها، انبار ها، کارگاه های ساخت، سازه های دریایی همچون سکو های نفتی یا گاز، برج ها، پل ها و سد سازی می توان از تیرآهن هاش jis استفاده کرد.

 

کارخانه‌های تولیدی تیرآهن هاش jis

کارخانه های بزرگی در تولید تیرآهن هاش jis نقش دارند که از جمله مهم ترین آن ها کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه فولاد البرز ایرانیان، کارخانه فولاد غرب آسیا، جهان فولاد غرب (کرمانشاه)، یزد و شاهین بناب  را نام برد.

تیرآهن هاش چینی، تیرآهن بال پهن روسی و اروپایی در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.

کارخانه ذوب آهن اصفهان

این مجتمع، اولین و بزرگترین کارخانه تولید کننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و همچنین بزرگترین تولید کننده محصولات فولادی در خاورمیانه است که با ظرفیت 3 میلیون و 600 هزار تن فولاد، انواع محصولات فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می کند.

ذوب آهن اصفهان در سال 1350 به بهره برداری رسید. این کارخانه که در جنوب غربی اصفهان قرار دارد نقش مهمی در شکل گیری دیگر صنایع فولادی ایران ایفا نموده و به همین دلیل لقب مادر صنعت فولاد کشور را به خود اختصاص داده است. در کارخانه ذوب آهن اصفهان، تیرآهن هاش jis بر اساس استاندارد ملی ایران، شماره 14484 تولید می گردد. کارخانه ذوب آهن اصفهان اکثر تیرآهن های خود را در سایز های 12 متری تا 30 متری تولید و به بازار عرضه می نماید.

کارخانه فولاد غرب آسیا

کارخانه فولاد غرب آسیا با کمک چند تن از فعالین صنعت فولاد کشور، موفق شد تا در سال 1386 این مجتمع را به صورت کارخانه سهامی خاص ثبت کنند

اصلی ترین هدف کارخانه فولاد غرب، صادرات انواع محصولات فولادی بلیت های فولادی، ورق های عریض فولادی، کویل، مفتول و شمس های فولادی است. تیرآهن های تولید شده این مجتمع شامل تیرآهن بال پهن موازی و نیم پهن موازی می باشد که طبق استاندارد DIN 1025-5 تولید می کند و به کشور های مختلف صادر می نماید.

قیمت تیرآهن هاش jis 

دسته بندی تیرآهن های هاش بر اساس وزن هرشاخه از آن انجام می گیرد. تیرآهن های هاش سنگین به دلیل ضخامت بیشتر در سایز مشابه با تیرآهن هاش سبک، وزن بیشتری دارد.

همین امر موجب می شود تا قیمت تیرآهن هاش سبک در یک شاخه، کمتر از قیمت تیرآهن هاش سنگین یا فوق سنگین باشد؛ بنابراین قیمت هاش سبک کمتر از قیمت هاش سنگین در همان ابعاد است.

در نهایت باید گفت که قیمت تیرآهن هاش JIS به مواردی چون سایز، وزن، برند و کیفیت بستگی دارد. قیمت ها در ابتدای روز پس از برآورد نهایی، از سوی کارخانه ها اعلام می شوند و سپس کارشناسان ما آن را بر روی وب سایت قرار می دهند. برای دریافت قیمت هاش JIS می توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. این مجموعه با ارائه قیمت لحظه ای و رقابتی آماده پاسخگویی به شما همراهان عزیز می باشد.

جمع بندی

یکی دیگر از پر مصرف ترین پروفیل های آهنی، تیرآهن هاش jis می باشد و به همین دلیل سعی کردیم در این مطلب درمورد مشخصات ظاهری، کاربرد و همچنین مراکز توزیع کننده این محصول به اطلاعات مهمی اشاره کنیم. به عنوان نکته آخر باید بیان کنیم که کیفیت تیرآهن هاش jis نقش مهمی در استحکام سازه های مختلف دارد؛ بنابراین مهم است که کارفرمایان از کارخانه های معتبر، این محصول را با کیفیت بالا تهیه نمایند.