ویژگی‌های تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM)

تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) از نظر کاربرد نسبت به سایر مدل‌ها کمتر به کار می‌رود. معمولاً از این تیرآهن در ساخت سازه‌های بزرگ و خاص استفاده می‌کنند. تیرآهن‌های هاش در قیاس با تیرآهن‌های معمولی ضخامت بال بیشتری دارد.

تیرآهن هاش فوق سنگین در سازه‌های بزرگ وزن و فشار زیادی را متحمل می‌شود. این تیرآهن به دلیل شباهتی که در حالت افقی به حرف H در زبان انگلیسی دارد، به تیرآهن هاش معروف است. طول بال‌های تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) تقریباً از 10.6 آغاز می‌شود و تا 30.2 سانتی‌متر ساخته می‌شود. ارتفاع مقطع این تیرآهن بین 12 تا 100.8 است.

به دلیل ضخامت بالایی که تیرآهن فوق سنگین دارد، می‌تواند وزن و فشار بالایی را تحمل کند. بال‌های پهنی که این تیرآهن دارد موجب می‌شود، فشار وارد شده بر آن در قسمت‌های گوناگون تقسیم شوند.

تیرآهن فوق سنگین را با HEM~IPBV نیز نشان می‌دهند. به‌کاررفتن حرف V در تیرآهن‌ها از سنگین بودن آن‌ها خبر می‌دهد. ضخامت بیشتری که این مدل دارد، سبب می‌شود قیمت هاش فوق سنگین نسبت به انواع سبک‌وسنگین بیشتر باشد.

شیوه تولید تیرآهن هاش فوق سنگین

محصولات فولادی معمولاً از روش نورد گرم تولید می‌شوند. این موضوع در مورد تیرآهن هاش فوق سنگین نیز صدق می‌کند. البته لازم به ذکر است که فرایند نورد به‌تنهایی چند مرحله گوناگون را دنبال می‌کند.

در روش نورد برای این تیرآهن، متریال و مواد اولیه تولید تیرآهن در دمای بالایی قرار می‌گیرد تا به حالت موم درآید. زمانی که فولاد به این مرحله رسید، تغییر شکل تیرآهن به‌راحتی قابل انجام است.

پس از گرم‌شدن فولاد آن را از میان غلتک‌های مختلفی عبور می‌دهند. در این مرحله، فولاد موم شکل تحت‌تأثیر فشار زیادی قرار می‌گیرد و همین موضوع مقاومت آن را افزایش می‌دهد. هنگام واردکردن فشار بر تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) ضخامت آن را تعیین می‌کنند.

در نهایت نیز ابعاد تیرآهن‌ها را مشخص می‌کنند. روشی که با آن هاش hem را تولید می‌کنند، بر میزان کیفیت محصول تأثیر بسیار زیادی دارد. نکته مهمی که در تولید این تیرآهن‌ها وجود دارد، دمای آن‌هاست. لازم است با استفاده از تکنولوژی کنترل گرمایی، در هنگام نورد دما را کنترل کنند. عدم کنترل دما، احتمال دارد جان تیرآهن را خمیده نماید.

کاربردهای تیرآهن هاش فوق سنگین

در ساخت‌وسازهایی که طول ساخت سازه‌ها زیاد است؛ مانند پروژه‌های سدسازی و پل‌سازی معمولاً از تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) استفاده می‌کنند.

در این پروژه به دلیل طول بالای سازه، باید میزان مقاومت زیرساخت‌ها را افزایش دهند. انبارها و سوله‌های بسیار بزرگ و چند هزارتنی نیز از دیگر کاربردهای تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) است. در ساخت سکوهای گازی و نفتی نیز از این نوع تیرآهن‌ها کمک می‌گیرند.

کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن هاش فوق سنگین

تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) توسط کارخانه‌های مختلفی در کشور تولید می‌شود. برخی از کارخانه‌هایی که به تولید این محصول می‌پردازند عبارتند از:

  • کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

این کارخانه یکی از کارخانه‌های بسیار بزرگ است که مقاطع فولادی مختلف و انواع تیرآهن را باکیفیت بالایی تولید می‌کند. تیرآهن‌های بال پهن این کارخانه، بر اساس استانداردهای ملی ایران ساخته می‌شوند. قیمت تیرآهن هاش فوق سنگین نسبت به کیفیت بالای آن مناسب است.

  • کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

کارخانه فولاد البرزر ایرانیان یا همان فایکو انواع مختلف محصولات فولادی را با ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی روانه بازار می‌کند. تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM) نیز در این کارخانه مطابق با استانداردهای به‌روز ساخته می‌شود.

  • کارخانه فولاد غرب آسیا

کارخانه فولاد غرب آسیا چند سالی است که به تولید انواع محصولات فولادی می‌پردازد. تیرآهن بال پهن نیز با ضخامت‌ها و ابعاد متنوع توسط این کارخانه تولید می‌شود.

فولاد غرب آسیا برای ساخت تیرآهن‌های خود از استاندارد DIN 1025-5 پیروی می‌کند. به همین دلیل اکثر محصولات تولید شده در این کارخانه از دوام و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

چه عواملی می‌تواند بر قیمت تیرآهن هاش فوق سنگین تاثیرگذار باشد؟

عوامل مختلفی دست در دست هم می‌دهند تا قیمت تیرآهن مشخص شود. تیرآهن هاش فوق سنگین نیز از این قاعده مستثنی نیست. نحوه تولید تیرآهن، ضخامت و ابعاد از ارکان کلیدی در تعیین قیمت تیرآهن هاش فوق سنگین به شمار می‌روند.

نوساناتی که در بازار ارز رخ می‌دهد؛ یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که قیمت گذاری را با مشکل روبرو می‌کند. این عامل به نوبه خود اجازه مشخص نمودن قیمت دقیق برای تیرآهن هاش فوق سنگین را نمی‌دهد.

به همین دلیل باید به این موضوع توجه داشته باشید قیمت این چنین محصولات نیازمند تماس تلفنی و یا بررسی مستقیم است. بهتر است در این زمینه با سایت آهن اسپات در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

در این مقاله از آهن اسپات، به معرفی محصول تیرآهن هاش فوق سنگین (HEM)، ویژگی ها، کاربردها و شیوه های تولید این تیرآهن پرداختیم.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت ها به سایت آهن اسپات مراجعه کنید و با استفاده از استعلام قیمت، از تیرآهن و انواع مختلف آن باخیر شوید.