تیرآهن هاش سنگین (HEB)

تيرآهن هاش یکی از این محصولات فولادی است كه در ساخت یک ساختمان در بخش‌های مختلف سازه به کار گرفته می‌شود. یکی از رایج‌ترین راه‌های تقسیم‌بندی تیرآهن هاش، دسته بندی بر اساس ضخامت جان و بال‌‌های تیرآهن است كه می‌توان این تيرآهن‌ها را به سه دسته فوق سنگین، سنگین و سبک تقسیم ‌بندی کرد. در اين مقاله از آهن اسپات به بررسي تیرآهن هاش سنگین (HEB) مي‌پردازيم.

شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات با تولیدکنندگان انواع آهن آلات مانند تیرآهن هاش سنگين آشنا شوید. همچنین امکان مشاهده قیمت‌ این محصولات بر روی سایت فراهم شده است.  آهن اسپات با درج تمامي اطلاعات به شما اين امكان را مي‌دهد كه قیمت این محصول را از تولیدکننده‌های مختلف جستجو كنيد تا خریدی سریع و بهینه داشته باشید.

تيرآهن هاش چيست؟

پروفیل‌های نورد شده‌ای که در سایزهای 100 تا 1000 میلی‌متر و در طول‌های 12 متری تولید می‌شود را تیرآهن هاش می‌گویند. تفاوت این نوع تیرآهن‌ها با تیرآهن‌های معمولی اين است که بال‌های بلندتر و پهن‌تری دارند و همين تفاوت باعث شده تا به تیرآهن‌های هاش، تیرآهن‌های بال پهن نیز بگویند. اگر از سطح مقطع به این نوع تیرآهن‌ها نگاه کنیم، ظاهری شبیه به (H) دارند و این موضوع باعث شده تا در ایران به این نوع تیرآهن‌ها، تیرآهن هاش نیز بگویند.

در واقع تیر آهن‌هایی که در بازار تولید می‌شوند بر اساس چند نوع استاندارد تولید می‌شوند. مطابق استاندارد IPB تیرآهن‌ها با عرض زیاد و با بال‌های پهن، شبیه حرف H تولید می‌شود. طول بال ها در استانداردIPB  از محصولات تولید شده با استاندارد IPE بیشتر می‌باشد در نتیجه در سه مدل HEA سبک، HEB سنگين و HEM فوق سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه‌ي مطلب به بررسي تيرآهن سنگين مي‌پردازيم.

تيرآهن سنگين HEB

تیرآهن بال پهن HEB بیشترین ضخامت را در میان انواع IPB دارد. به همین خاطر به آن تیرآهن سنگین نیز می‌گویند. دامنه مجاز برای تغییر ضخامت جان تیرآهن‌ سنگین از 6 تا 19 میلیمتر و دامنه مجاز برای تغییر ضخامت بال‌های آن از 10 تا 36 میلیمتر است. در صورتی که پروژه بلندتر باشد، استفاده از این تیرها ایمن‌تر و به‌صرفه است و از کاربرد بیشتری برخوردار است. تولید این تیرآهن‌ها از سایز ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر، با ارتفاع مقطع ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی‌متر و طول بال آن در ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی‌متر انجام می‌شود.

تیرآهن هاش سنگین، یکی از پُرفروش‌ترین مقاطع فولادی است که برای ساخت ستون‌ها و به طور کلی در مکان‌هایی که نیاز به مقاومت بالا باشد، استفاده می‌شود. وجود تیرآهن هاش سنگین را می‌توان در بسیاری از ابرسازه‌های ساخته شده، شاهد بود. قیمت تیرآهن هاش سنگین به صورت به روز شده در سایت آهن اسپات قابل مشاهده است.

تفاوت تيرآهن سنگين و سبك

تفاوت در وزن هاش سبک و سنگین باعث می‌شود تا برای انتخاب به عنوان کاربرد مورد نظر، باید به وزن آنها توجه شود تا به جای یکدیگر به کار برده نشوند تا علاوه بر تامین الزامات ساخت و ساز، از رعایت شدن استانداردها نیز اطمینان حاصل شود. توجه کنید ما در اینجا فقط تفاوت هاش سبک و سنگین را بررسی کرده‌ایم.

 • تفاوت در وزن:

  اولين تفاوت هاش سبک و سنگین، تفاوت در وزن آنهاست. هاش سبک وزن کمتري نسبت به هاش سنگين دارد و همين امر باعث شده است كه بیشتر در کاربردهای ساخت و ساز معمولی مورد استفاده قرار گيرد اما هاش سنگین بیشتر استفاده صنعتی داشته و یا در ساخت سازه های عظیم و با ارتفاع بالا به کار برده می‌شود.

 • تفاوت در ابعاد:

  هاش سنگین دارای ضخامت بال و جان برابر و نیز اندازه ارتفاع و طول بال برابر می‌باشد. هاش سبک اما طول بال کمتری نسبت به ارتفاع خود دارد و ضخامت جان هم کمتر از ضخامت بال می باشد. همچنين هاش سنگین تا طول 100 متر تولید شده اما هاش سبک نهایت تا طول 30 متر قابلیت تولید دارد.

 • تفاوت در فرآیند تولید:

  هاش سنگین که به وسیله نورد های چند جهته تولید می‌شود تا شکل H به خوبی در آن اجرا شود اما هاش سبک فرآيند نورد ساده‌اي را پشت سر مي‌گذارد.

كاربرد تيرآهن هاش سنگين HEB

از تیرآهن هاش HEB در ساخت ستون‌های بزرگ در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، همچنین به دلیل مقاومت بالا برای تحمل وزن زیاد از آن در تهیه تیر و خرپا هم استفاده می‌شود. از آنجایی که سطح مقطع تیرآهن HEB در مقایسه با تیرهای I بزرگ‌تر است، تنش کمتری را تحمل می‌کند و محصولی عالی برای استفاده به عنوان ستون‌های عمودی هستند.

از این محصول در صنایعی مانند برج‌سازی، سدسازی، پل‌سازی و.. که نیاز به مقاومت بالایی داشته باشند استفاده می‌شود و زمان‌هایی که نیاز به استفاده از تیرآهن با طول‌های بلند است، استفاده از این نوع در مقایسه با تیرآهن‌های I توصیه می‌شود.

قيمت تيرآهن هاش سنگين

آهن اسپات به‌عنوان مرجع معتبر اطلاع‌رسانی قیمت محصولات و مقاطع فولادی در خدمت شما عزیزان است و شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات از قیمت محصولات فولادی متنوع از جمله تیرآهن هاش سنگين مطلع شوید.تیرآهن هاش سنگین یکی از انواع تیرآهن‌های موجود در بازار است که به دلیل دارا بودن ویژگی‌های متفاوت از تیرآهن معمولی در شکل ظاهری، ساختار، میزان استحکام و مقاومت و … موارد مصرف ویژه‌تری نیز دارد.آن چه در این مقاله خوانديد معرفی مختصر تیرآهن هاش سنگين و مشخصات آن ها به منظور آشنایی بیشتر با مشخصات و كاربرد‌هاي آن بود .همچنين عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن هاش سنگین (HEB) را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عوامل مؤثر بر قیمت روز تیرآهن هاش سنگین HEB))

قیمت تیرآهن هاش سنگين حتی در طول بازه ی زمانی کوتاه یک روز نیز دچار نوسانات و تغییر می‌شود که این نوسانات تحت تأثیر نوسانات حاکم بر بازار آهن و فولاد کشور است. لذا اگر قصد خرید تیرآهن را دارید، توصیه می‌کنیم قبل از ثبت سفارش آخرین قیمت‌ها را استعلام نمایید.

به طور کلی عواملی زیادی بر تعیین قیمت تیرآهن هاش سنگین (HEB) تأثیرگذار هستند كه بررسي مختصر از آن‌ها مي‌پردازيم:

 • نوسانات ارز و نرخ دلار:

  در سال‌هاي اخير شاهد افزایش نرخ دلار و بالطبع آن افزایش قیمت تمامی کالاهای داخلی و خارجی بودیم.

 • میزان عرضه و تقاضا:

  مقاطع فولادی و آهنی پایه ابتدا در بورس کالا قیمت گذاری می‌شوند که این قیمت تحت تأثیر میزان عرضه و تقاضا قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر به هر دلیلی تیرآهن کمتر از میزان مورد نیاز بازار تولید شود، قیمت‌ آن افزایش پیدا می‌کند.

 • قیمت مقاطع فولادی و آهنی در سطح جهانی:

  هرگونه كاهش يا افزايش قيمت مقاطع فولادي و آهني در سطح جهانی، بر روی قیمت‌‌های داخلی نیز اثر خواهد گذاشت.

 • ابعاد:

  در نهایت می‌توان ابعاد و سایز تیرآهن هاش سنگین(HEB) را نیز یکی دیگر از عوامل تعیین قیمت آن دانست. واضح است که هر چه سایز تیرآهن هاش سنگین(HEB) مورد تقاضا بزرگتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است.

خرید تیرآهن هاش سنگین  از آهن اسپات

تیرآهن هاش سنگين یکی از پراستفاده‌ترین مصالح ساختمانی است که هر روز نسبت به روز قبل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در صنعت فولاد و آهن‌آلات ایرانی نیز پیشرفت خوبی را داشته است. برای خرید این محصول، راه‌های زیادی وجود دارد اما استفاده از بسترهای آنلاین همچون آهن اسپات، سریع‌تر و مطمئن‌تر است. در این پلتفرم می‌توانید تیرآهن هاش سنگين را از کارخانه‌های مختلف تولید کننده استعلام كنيد. همچنین با بررسی مداوم قیمت‌ها، امکان تحلیل بازار و خرید با بهترین قیمت برای شما فراهم خواهد شد.