تولیدی فولاد ناب تبریز

از برترین صادرکنندگان تیرآهن در داخل کشور، کارخانه فولاد ناب تبریز است. این کارخانه با تولید تیرآهن، نبشی و ناودانی به شهرت فراوان رسیده است و به دلیل کیفیت بالای این محصولات، فروش فوق العاده‌ای دارد.

کارخانه فولاد ناب تبریز کار خود را در سال 1382 آغاز کرد و در مدت زمان کمی توانست در بازار آهن کشور خودی نشان دهد. این کارخانه در امر صادرات این محصول نیز فعالیت دارد و چندین سال است که در استان آذربایجان شرقی به عناون برترین صادر کننده محصولات فولادی برگزیده می‌شود.

تیرآهن فولاد ناب تبریز یکی از پرمصرف‌ترین  تیرآهن‌‌ها در صنعت ساختمان سازی است که جهت ساخت ستون، خرپا، نعل، تیر، پوشش سقف، پل‌های لانه زنبوری و استفاده می‌شود. این محصول دارای استاندارد IPE است و به دلیل مقاومت و استحکام زیاد در برابر تنش‌ها و فشارهای وارده بر آن، در ساخت انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طول هر شاخه تیرآهن ناب تبریز، 12 متر بوده که برای پوشش دهانه‌های بلند مناسب است. به دلیل زیاد بودن طول این تیر، امکان برش آن‌ در اندازه‌های دلخواه وجود داشته و به همین جهت دور ریز کمتری نیز دارد.

وزن تیرآهن‌های فولاد ناب تبریزعبارتند از:

  • وزن هر متر تیرآهن نیمه سبک 18،16،14 به ترتیب 11.4 ، 14.4، 17.6 کیلوگرم می‌باشد.
  • وزن هر متر تیرآهن سنگین اروپایی برای تیرآهن 18،16،14 به ترتیب 12.9 ، 15.8، 18.8 کیلوگرم می‌باشد.

مشخصات کاربری تیرآهن فولاد ناب تبریز

شعاع ژیراسیون و ممان اینرسی تیرآهن ناب تبریز نسبت به محور اصلی آن کمتر از  شعاع ژیراسیون و ممان اینرسی نسبت به محور فرعی، می‌باشد بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که مقاومت تیرآهن در برابر نیروی خمشی، نسبت به دو محور، به یک میزان باشد.

به همین جهت تیرآهن فولاد ناب تبریز را معمولا برای استفاده در تیر ساختمان‌ها به کار می‌برند؛ در برخی از مواقع با توجه به طرح ساختمان، ممکن است از این تیرآهن به صورت دوبل در ستون نیز استفاده شود.

شعاع ژیراسیون و ممان اینرسی تیرآهن سایز 14 نسبت به شعاع ژیراسیون و ممان اینرسی در تیرآهن‌های سایز کمتر مانند تیرآهن سایز 10 یا  تیرآهن سایز 12 بیشتر می‌باشد و مقاومت خمشی تیرآهن سایز 14 بیشتر از مقاومت خمشی تیرآهن‌هایی با سایز کمتر است.

براساس گریدهای مختلف مشخصات مکانیکی این تیرآهن متفاوت می‌باشد که در زیر به شرح آن می‌پردازیم:

  • فولاد 37: حداقل تنش تسلیم 235 ، مقاومت کششی 360 تا 510 ، حداقل ازدیاد طول نسبی 26
  • فولاد44: حداقل تنش تسلیم 275 ، مقاومت کششی 430 تا 580 ، حداقل ازدیاد طول نسبی 22
  • فولاد 52: حداقل تنش تسلیم 355، مقاومت کششی 510 تا 680 ، حداقل ازدیاد طول نسبی 22

انواع سایز تیرآهن فولاد ناب تبریز

  • سایز 14
  •  سایز 16
  •  سایز 18

1.تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز:

تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز مشمول استاندارد IPE یا همان استاندارد اروپا و ایران است و در رده بندی تیرآهن‌های معمولی قرار می‌گیرد.

تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز دارای دو اندازه کوتاه و بلند بوده و کیلویی به فروش می‌رسد. طول تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز نیز در وضعیت کوتاه 6 متر و در وضعیت بلند تیرآهن 16 فولاد ناب تبریز 12 متر می باشد.

قبل از خرید تیرآهن بایستی به سطح مقاومت، استاندارد تولید، ابعاد، اندازه و مواد اولیه آن توجه داشته باشید. همانطور که گفته شد تیر آهن ۱۶ از دیگر مصالح و متریال مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی به شمار می رود.

برای برپایی یک سازه محکم، ایمن و همچنین بادوام، از مقاطع فولادی مختلف مانند تیرآهن استفاده می‌شود. در این زمینه باید خاطر نشان کرد که تیرآهن‌ها متناسب با نوع سازه و نحوه کاربرد، در سایزها و مدل‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند.

در این میان، تیر آهن ۱۶ فولاد ناب تبریز برای استفاده در اسکلت و ساختار سازه، به صورت وسیع و گسترده مورد استفاده واقع می‌شود. به طور معمول، این مدل تیر آهن برای اجرا و پیاده‌سازی سقف‌ها و ستون‌ها بسیار کاربرد دارد.

تیرآهن 18 فولاد ناب تبریز: تیرآهن 18 در واقع یکی از مهمترین پروفیل‌های ساخت فولاد است و عملکرد اصلی آن، مقاومت در برابر بارهای ناشی از نیروهای برشی و لنگرهای خمشی است.

هنگام محاسبه قیمت آهن، وزن بر حسب کیلوگرم بر دسی متر مربع محاسبه می‌شود و فرمول آن به این صورت است که چگالی (وزن مخصوص) در حجم جسم ضرب می‌شود و حاصلضرب آن برابر با وزن هر یک قطعه است.

«وزن = وزن مخصوص × قطر یا ضخامت × عرض × طول»

وزن مخصوص آهن ۷٫۸۶ کیلوگرم بر دسی متر مربع است و در محاسبات چگالی ورق گالوانیزه، روغنی، سیاه، آجدار و استیل هم مانند چگالی آهن در نظر گرفته می‌شود.

تیرآهن 18 نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا یک محصول پرکاربرد است، دارای استاندارد است. برای تولید تیرهای استاندارد و گرم و برای تعیین خصوصیات محصول و همچنین علامت گذاری و نمونه برداری، آزمایشاتی ایجاد می‌شود که روی تیرآهن انجام می‌شود برای تفهیم بهتر آهن بانک اطلاعات بیشتری را درباره تیرآهن در اختیار شما قرار می‌دهد.

مشخصات فنی تیرآهن ناب تبریز

مجتمع فولاد ناب تبریز، انواع تیرآهن نیمه سبک و سنگین اروپایی را در سایزهای تیرآهن 14 سانتی‌متر، تیرآهن 16 سانتی‌متر و تیرآهن 18 سانتی‌متر با طول 12 متر و بر اساس استانداردهای ISIRI 16348، ISIRI 1791، DIN EN 15556-1:1998 و GOST 8510:1986  تولید و به بازار مصرف عرضه می‌کند. تیرآهن فولاد ناب تبریز دارای استاندارد IPE است.

از تیرآهن شماره 14 ناب تبریزدر ساخت قسمت‌های فولادی سازه استفاده زیادی می‌شود. تیرآهن‌های ۱۶ و ۱۸ در پروژه‌های عمرانی و ساختمان سازی پرکاربردتر هستند. تیرآهن ۱۸ به دلیل مقاومت و استحکام زیاد در برابر تنش‌ها و فشارهای وارده بر آن، در ساخت انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت تیرآهن فولاد ناب تبریز

مجتمع صنعتی فولاد ناب تبریز، انواع تیرآهن در سایزهای مختلف را با کیفیت مطلوب و با تلرانس‌های بسیار دقیق و براساس استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌کند، بنابراین یکی از اولویت‌های انتخاب پیمانکاران و مهندسین، خرید تیرآهن ناب تبریز برای استفاده در سازه‌های فلزی صنعتی و ساختمانی می‌باشد.

عوامل مختلفی مانند قیمت ماده اولیه، نوسانات طلا و ارز، میزان عرضه و تقاضا، برند، کیفیت، سایز، استاندارد، وزن تیرآهن و… بر قیمت تیرآهن تاثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل قیمت این کالا در بازار امروز آهن به صورت لحظه‌ای محاسبه می‌شود

با توجه به نوسانات بسیار زیاد در بازار آهن آلات، آهن اسپات قیمت مقاطع فولادی را به صورت روزانه از کارخانجات معتبر کشور استعلام گرفته و اعلام می کند.