تیرآهن فولاد یزد احرامیان یکی دیگر از مقاطع اساسی در هر پروژه ساخت‌وساز می باشد که ساخت این محصول باکیفیت توسط کارخانه فولاد یزد احرامیان صورت می‌گیرد.

کارخانه فولاد یزد احرامیان با شعار اصیل در صنعت کشور و همچنین با ساخت انواع مقاطع فولادی تحت استاندارد روز دنیا، نیاز داخلی فولاد کشور را تأمین می‌کند.

یکی از ویژگی‌های متمایز محصولات فولادی یزد اعم از تیرآهن، ساخت مقاطع اقتصادی است. به عبارتی دیگر می توان گفت که این مجتمع، اساس کار خود را بر مبنای اقتصادی کردن مقدار فولاد مصرفی در پروژه های ساختمانی قرار داده است. وزن و قیمت تیرآهن فولاد یزد به‌گونه‌ای می باشد که با صرف هزینه اقتصادی، سازه‌ای با استحکام بالا احداث خواهید کرد.

اگر قصد خرید تیرآهن از کارخانه فولاد یزد احرامیان دارید، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب از آهن اسپات با ما همراه باشید.

تیرآهن فولاد یزد احرامیان

تیرآهن از دیگر محصولات کارخانه فولاد یزد است که عملیات تاب‌گیری روی آن صورت گرفته و به صورت کاملاً بهینه یا وزن مناسب عرضه می شود.

از ویژگی های برتر این محصول نسبت به رقبا، می‌توان به بهینه بودن، بسته بندی مناسب و صاف بودن شاخه‌ها اشاره کرد.

ضمن آنکه این مجتمع دارای واحد مجزای بسته بندی به صورت کاملاً مکانیزه بوده که بسیار در حفظ کیفیت محصول از کارخانه تا انبار و انتقال آن بر سر پروژه ساختمانی تأثیر مثبتی دارد.

کاربرد اصلی تیرآهن یزد در سازه هایی با اسکلت فلزی می باشد که نقش ستون را ایفا می‌کند. در بین سایز های پر کاربرد این محصول، تیرآهن ۱۴ یزد و تیرآهن 18 یزد در ساختمان سازی کاربرد خوبی داشته و همچنین در بازار آهن نیز خرید و فروش این دو محصول با تناژ بالایی صورت می گیرد. این امر موجب شده تا قیمت تیرآهن ۱۴یزد و قیمت تیرآهن ۱۸ یزد موردتوجه فعالان و سازندگان قرار گیرد.

نکته قابل ذکر دیگر این است که تیرآهن فولاد یزد به دو صورت شاخه‌ای و کیلویی به فروش می رسد. همچنین به علت نوسانات در بازار آهن در صورت اقدام به خرید، گرفتن قیمت روز تیرآهن یزد الزامی می باشد.

برای آگاهی از قیمت آهن‌آلات یزد می توانید با مراجعه به وب سایت آهن اسپات، به صورت روزانه از جزئیات قیمت آن ها مطلع شوید.

تیرآهن فولاد یزد چگونه تولید می شود؟

مهم‌ترین مرحله در تولید تیرآهن فولاد یزد، نورد گرم می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که اندازه و استاندارد تیرآهن موجب تغییر در فرایند کلی تولید نمی شود و برای تمام انواع این محصول، نحوه تولید تقریباً یکسان است.

در روش نورد گرم که بسیاری از مقاطع فلزی توسط این روش تولید می شوند و یک روش بسیار رایج برای شکل دهی محصولات فلزی به حساب می‌آید از شمشه های فلزی به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

شمشه یک فراورده میانی در صنعت فلزات به حساب می‌آید که طول سطح آن کمتر از 230 سانتی متر مربع است.

در تولید تیرآهن فولاد یزد، شمشه که سطح مقطع آن با توجه به نوع محصول نهایی، تعیین می شود وارد کوره می شود تا به حرارت مورد نظر که چیزی حدود 1100 درجه سانتی گراد است، برسد.

در مرحله بعد، شمشه های حرارت دیده وارد قفسه های نورد خواهند شد تا با گذشت از مراحل مختلف به تدریج سطح مقطع آن ها کاهش یابد و شکل مورد نظر را به خود بگیرند.

محصول باید از سه قفسه نورد ابتدایی، میانی و پایانی عبور کند تا شکل مورد نظر را به خود بگیرد. در قفسه نورد ابتدایی، سطح مقطع شمشه کاهش می یابد و به طول آن افزوده می شود. قفسه های میانی و پایانی نیز وظیفه تغییر شکل محصول به فرم مورد نظر را بر عهده دارند و بعد از آن تیرآهن به طول های مورد نظر برش خواهد خورد و برای بسته بندی آماده می شود.

انواع تیرآهن فولاد یزد احرامیان

همان‌طور که می دانید انواع گوناگونی از تیرآهن و دیگر محصولات فولادی در بازار آهن‌آلات موجود می باشد؛ بنابراین خریداران گاهی اوقات در تشخیص انواع تیرآهن ها دچار مشکل می شوند و بسیار اتفاق افتاده که پس از تهیه و تحویل گرفتن تیرآهن در محل ساخت ساختمان و یا بدتر، پس از آنکه ساختمان به نیمه ساخت رسید، متوجه شده‌اند که تیرآهن استفاده شده آن‌ها، از نوع دیگری بوده است و مطابق کالای مد نظر نبوده است و دچار ضرر و زیان هنگفتی شده اند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که آگاهی از انواع تیرآهن ها بر میزان موفقیت پروژه ساختمان سازی تأثیرگذار خواهد بود. در ادامه مطلب ما به انواع تیرآهن های فولاد یزد اشاره داشته ایم. با ما همراه باشید.

تیرآهن اروپایی و تیرآهن ایرانی (IPE)

این نوع تیرآهن ها در ایران و اکثر کشورهای قاره اروپایی تولید شده و به شکل حرف I در حروف الفبای انگلیسی می باشد.

مشخص‌ترین ویژگی این نوع تیرآهن ها این است که اگر از هر دو سر تیرآهن به آن نگاه کنید، متوجه می شوید که ضخامت بال های ابتدا و انتهای آن کاملاً یکنواخت می‌باشد. اغلب نقشه هایی که به وسیله مهندسان ایرانی در کشورمان تهیه می شود بر اساس این نوع استاندارد بوده و این نوع تیرآهن در میان مشتریان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

تیرآهن چینی و تیرآهن روسی (INP)

این نوع تیرآهن‌ها در کشور روسیه و چین تولید شده و به شکل حرف انگلیسی I می باشد و ضخامت بال آن با بیشتر شدن فاصله از جان تیرآهن کمتر می شود. تیرآهن هایی که مطابق این استاندارد تولید می شوند غالبا در کشور چین و روسیه می باشند.

مهم ترین ویژگی آن ضخامت کم بال در سر تیرآهن و صخامت بیشتر آن در انتها می باشد، اگر که از سر تیرآهن به آن نگاه کنید، شیب ملایمی را در ضخامت بال ها مشاهده خواهید کرد.

تیرآهن بال پهن (IPB)

این نوع تیرآهن‌ها شبیه حرف انگلیسی H می باشند و ویژگی بارز این تیرآهن‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE، طول بال‌های عریض آن‌ها می باشد. حرف L  نشان سبک بودن و حرف V نشان سنگین بودن این نوع تیرآهن‌ها است.

تیرآهن لانه زنبوری

به این دلیل به آن‌ها لانه زنبوری می گویند که شکل‌گیری این تیرها بعد از عملیات بریدن و دوباره جوش دادن و تکمیل، شبیه لانه زنبور و شش ضلعی می باشد.

هدف از ساخت تیرهای لانه زنبوری این است که تیر، توان خمشی بیشتری را با یک خیز نسبتاً کم، تحمل کند.

کاربرد تیرآهن فولاد یزد در ساختمان‌سازی

تیر آهن فولاد یزد در صنایع مختلفی، کاربرد های فراوانی دارد که ما این بخش از مطلب را به کاربردهای این محصول در صنعت ساختمان سازی می پردازیم.

ستون

کاربرد تیرآهن بال پهن برای ستون ساختمان ها است. هنگامی که ساختمان ها بیش از یک طبقه باشند از این نوع تیرآهن به عنوان ستون ها استفاده می کنند. طول تیرآهن ها باید زیاد باشد که از طبقه بالا بیرون زده تا تیرآهن بعدی بر روی آن جوش زده شود.

کفی ستون

کفی ستون برای اتصال نبشی به ستون کار می‌رود و از کاربردهای تیرآهن در ساختمان‌ها است. تیرآهن‌ها به‌خاطر قابلیت برش، جوش و پیچ کاری مانند یک بیس عمل می‌کنند و نبشی و ستون را به‌درستی در کنار هم حفظ کرده و وزن سازه را بر روی خود قرار می‌دهند.

تیرآهن کرومیت

تیرآهن کرومیت باریک از تیرآهن‌های دیگر هستند. طول آنها بیشتر از عرضشان بوده و به همین علت به تیرآهن های باریک معروف هستند. این تیرآهن دارای یک سطح نشیمنگاه بوده که بر روی تیرآهن اصلی جا می رود. کاربرد تیرآهن کرومیت برای سقف ساختمان‌ها است.

شاه تیر

به قسمت افقی سازه های فولادی شاه تیر می گویند. این تیرآهن ها به صورت افقی با استفاده از پلنت به یکدیگر متصل شده و در نهایت به ستون جوش می خورند. کاربرد تیرآهن شاه تیر برای محکم سازی سازه ها و اسکلت فولادی ساختمان و سقف است.

تیرک میانی

تیرک میانی به‌عنوان تیرآهن شناخته می شود و همچنین از شاه تیر و ستون ها کوچک تر می باشد. تیرک های میانی از بالا و پایین به ستون ها متصل می شوند. کاربرد تیرآهن تیرک میانی حفظ فشار و تحمل وزن ساختمان و طبقات بر روی یکدیگر است. تیرک میانی باعث می شود که فشار به شاه تیر و از آنجا به ستون منتقل و وزن ساختمان به صورت افقی شود.

عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن فولاد یزد

قیمت تیرآهن فولاد یزد نیز مانند سایر قیمت محصولات فولادی از تکانه ‌ها و نوسانات زیادی برخوردار است که در ادامه مطلب به این عوامل اشاره نموده‌ایم.

ارتباط مستقیم قیمت نفت با قیمت تیرآهن

یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر قیمت روز تیرآهن یزد، کاهش یا افزایش قیمت نفت است، با کاهش قیمت نفت، رشد اقتصادی کشور نیز کاهش می یابد در مقابل با افزایش آن شاهد افزایش رشد اقتصادی می باشیم. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که قیمت خام و مواد اولیه تیرآهن یکی از پارامتر های اصلی در افزایش یا کاهش این محصول خواهد بود.

هزینه های حمل‌ونقل

یکی دیگر از عوامل کلیدی بر قیمت نهایی تیرآهن فولاد یزد، هزینه حمل‌ونقل است که با قیمت نفت و انرژی ارتباط مستقیمی دارد. با توجه به حجم گسترده صادرات جهانی، به هیچ وجه نمی توان هزینه حمل و نقل را در قیمت نهایی محصولات فولادی نادیده گرفت.

میزان عرضه و تقاضا

در حال حاضر تیرآهن 14 یزد و تیرآهن 18 یزد جز پرکاربردترین تیرآهن‌ها در صنعت ساختمان‌سازی به‌حساب می آیند. به همین دلیل میزان عرضه و تقاضا در قیمت نهایی این دو محصول اثربخش خواهد بود. هنگامی که تقاضای بالا و عرضه پایین صورت بگیرد، قیمت تیرآهن ۱۴ یزد و قیمت تیرآهن 18 یزد افزایش پیدا کرده در حالی که در شرایط معکوس. باید منتظر کاهش قیمت آن ها باشیم.

 نوسانات قیمت دلار و ارز کشور

از تأثیر نوسانات قیمت ارز و دلار بر کاهش یا افزایش قیمت تیرآهن یزد امروز و سایر محصولات فولادی، نباید چشم پوشی کرد. کشور ما یکی از کشورهای صادرکننده آهن‌آلات است و قیمت نهایی تعیین شده برای صادرات محصولات فولادی بر حسب دلار است. به همین خاطر نوسانات دلار از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی است.

قیمت مواد اولیه

قیمت مواد اولیه برای ساخت تیرآهن فولاد یزد تأثیر مستقیمی بر قیمت آن دارد به طور مثال، سنگ ‌آهن محصولی است که برای ساخت اولیه تیرآهن فولاد یزد مورداستفاده قرار می‌گیرد. بالطبع با افزایش قیمت سنگ آهن، شاهد افزایش قیمت تیرآهن یزد، در بازار خواهیم بود.

اگر قصد خرید تیرآهن فولاد یزد را دارید، می‌توانید با مراجعه به وب‌ سایت آهن اسپات از قیمت این محصول به طور روزانه آگاه شوید برای مشاهده قیمت تیرآهن 14 یزد امروز و قیمت تیرآهن 16 یزد به صفحه اصلی این وب‌ سایت مراجعه کنید.

جمع‌بندی

یکی دیگر از عناصر مهم در ساختمان‌ سازی، تیرآهن فولاد یزد می‌باشد. این محصول طی فرایند نورد گرم تولید می‌شود و در ساختمان‌ها به‌صورت ستون، کفی ستون، تیر و … استفاده می‌شود.

در حالت کلی تیرآهن فولاد یزد با توجه ‌به بال ‌ها و عرض آن ها به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند که ما به طور مفصل در این مطلب، آنها را شرح داده ایم.

از عوامل مؤثر بر قیمت تیرآهن فولاد یزد می‌توان به قیمت مواد اولیه، هزینه حمل ‌و نقل، نوسانات ارز و غیره اشاره نمود. امیدواریم مطالب ذکر شده برای همراهان عزیز آهن اسپات مفید واقع شده باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به وب ‌سایت آهن اسپات، قیمت لحظه‌ به‌ لحظه تولیدات هر کارخانه را مشاهده و مقایسه کرده و در نهایت خریدی موفق داشته باشید.