تیرآهن 40 موضوعی است که در مقاله امروز آن را بررسی می‌کنیم. برای ساخت یک سازه مستحکم و قوی لازم است از مصالح درجه یک در پروسه ساخت استفاده نمود. این مصالح شامل موارد بسیار گوناگونی می‌شود. از گچ و آجر و سیمان گرفته تا میل‌گرد، بتن، تیرآهن و . . . از موارد مورد نیاز است. تیر آهن یکی از مصالحی است که در سقف ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این وسیله در زمان گذشته و حال کاربرد بسیار زیادی دارد.

اکنون معمولاً برای سقف ساختمان‌ها از مصالح دیگری استفاده می‌کنند، اما بااین‌وجود تیر آهن یک گزینه پرکاربرد به شمار می‌رود. به ‌کار بردن چنین مصالحی در ساختمان‌ها سبب می‌شود که هنگام بروز بلایای طبیعی مانند زلزله یا سیل بنای شما مقاومت و دوام بیشتری داشته باشد. تیرآهن 40 می‌تواند یک گزینه بسیار مناسب برای این موضوع باشد. قیمت تیرآهن 40 نسبت به کاربردی که دارد، بسیار مقرون‌به‌صرفه و مناسب است.

اطلاعات کلی تیرآهن 40

برای اینکه بدانید تیر آهن‌ها دقیقاً چگونه عمل می‌کنند، اطلاعاتی در مورد شکل آن‌ها ارائه می‌کنیم. این ابزارها شبیه به حرف H انگلیسی هستند و کاربردهای متنوعی دارند. تیرآهن 40 صرفاً در سقف ساختمان‌ها به کار گرفته نمی‌شوند. به بخش بالایی و پایینی تیر آهن بال می‌گویند.

حال قسمتی که به‌وسیله این بال‌ها به هم وصل می‌شوند، تیغه نامیده می‌شود. به فاصله و اندازه‌ای که پشت‌به‌پشت تیر آهن‌ها وجود دارد، جان تیر می‌گویند. تیر آهن‌ها اندازه‌های بسیار گوناگونی دارند که سایز آن‌ها نیز مطابق با جان تیر تعیین می‌شود. هر یک از این بخش‌هایی که نام بردیم، با حروف انگلیسی خاصی نمایش داده می‌شوند که به شرح زیر است:

  • اندازه تیرآهن‌ها با حرف H نشان داده می‌شود
  • حرف B برای نشان‌دادن طول بال تیر آهن است
  • با D اندازه طول صاف تیغه را نشان می‌دهند
  • قسمت تیغه داخلی تیر نیز با Hi نشان داده می‌شود

در بازار ایران 3 مدل مختلف تیر آهن وجود دارد که به ترتیب عبارتند از تیر آهن INP، IPB و IPE که همه آن‌ها کیفیت بسیار خوبی دارند و در موارد مختلفی به کار گرفته می‌شوند. تیرآهن 40 در این سه مدل طراحی می‌شود.

تیر آهن 40 معمولا چگونه عمل می‌کند و در کجا استفاده می‌شود؟

هر یک از تیر آهن‌ها کاربردی دارند و در محل مخصوصی استفاده می‌شوند که در ادامه، به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تیر اصلی: بار تیرهای فرعی از طریق تیر اصلی به‌طرف ستون‌ها انتقال می‌یابد. به همین دلیل در ساختمان‌ها آن‌ها را به سازه اصلی وصل می‌کنند. تیر آهن 40 در این مورد به میزان بسیار زیادی استفاده می‌شود.

تیر کلاف: تیر کلاف وظیفه دارد، باری که روی تیر عرضی اعمال می‌شود، به سمت ستون‌ها منتقل کند. این تیر به تیرهای عرضی که در سقف سازه همچنین خرپای ستون‌ها وجود دارند، وصل می‌شوند.

تیر فرعی: تیر فرعی به‌صورت افقی در سازه قرار می‌گیرد و به تیر اصلی وصل می‌شود. تیر فرعی می‌تواند بار را به روی تیر اصلی منتقل ‌کند. در این قسمت نیز از تیرآهن 40 می‌توان استفاده کرد. همانطور که می‌دانید قیمت تیرآهن سایز 40 اندازه مشخصی ندارد و نمی‌توان برای آن قیمت تعیین نمود. باتوجه‌به نوسانات بازار قیمت این ابزار نیز بالا و پایین می‌شود.

نصب تیرآهن 40 در ساختمان‌سازی چه مزایایی دارد؟

در این بخش، برخی از مزایای وجود تیرآهن 40 در اسکلت ساختمان را با هم بررسی می‌کنیم.

  • تیر آهن‌ 40 را می‌توانید بسیار آسان و سریع نصب نمایید
  • با استفاده از این گزینه می‌توانید چندین قطعه را به هم وصل کنید
  • بعد از اتمام کامل پروژه همچنان امکان توسعه وجود دارد
  • در ارتفاع‌های بالا می‌توانید، زیاد از آن‌ها استفاده کنید

نکته‌ای که در استفاده از تیرآهن‌ 40 وجود دارد، این است که قطعات آن را باید به‌درستی به یکدیگر وصل کنید. بنابراین اگر قصد دارید در سازه خود از این وسیله استفاده کنید، حتماً از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

چگونه میزان حمل بار تیر آهن 40 مشخص می‌شود؟

چنانچه کارخانه‌های تولیدی این محصول، آن را بر اساس استانداردهایی که در جهان وجود دارد، بسازند به‌راحتی می‌توان میزان حمل بار آن را تعیین کرد. معمولاً طول تیر آهن را 12 متر در نظر می‌گیرند. رعایت کردن اصول استاندارد و فرایند تولید تیر آهن از اصول بسیار مهم در میزان حمل بار تیر آهن به شمار می‌رود. این موضوع برای این نوع از تیرآهن نیز صدق می‌کند. سعی کنید، هنگام استفاده از تیرآهن 40 در سازه خود حتماً اکسیداسیون را رعایت نمایید.

هنگامی که بار ساختمان زیاد است، برای تقسیم بار، صفحات ضخیم را به کار می‌گیرند و یا چندین تیر آهن را به هم می‌دهند. بدین ترتیب، سازه نهایی شما به‌گونه‌ای است که می‌تواند بار زیادی را تحمل نماید. شما می‌توانید متناسب با جدول استانداردهای تولید تیر آهن، نوع مناسبی از آن را برای سازه خود انتخاب کنید. البته این نکته را نیز باید در نظر بگیرید که تیر آهن انتخابی شما باید به‌درستی و در جای مناسبی تعبیه شود. محل قرارگیری تیر آهن‌های اصلی و فرعی با یکدیگر تفاوت دارد. فردی که تیر آهن‌ها را در سازه قرار می‌دهد، باید کاملاً به اصول و محل قرارگیری آنان تسلط داشته باشد تا آستانه تحمل بار آن‌ها را بالا ببرد.

استانداردهای تایید شده در تیرآهن 40

تیر آهن‌های IPE بیشترین استفاده را در صنعت ساخت‌وساز دارند. این تیر آهن‌ها تأییدیه اروپا را همراه خود دارند. ضخامت بال‌های این تیرآهن در تمام قسمت‌ها یکسان است. اندازه هر یک از بال‌ها نیز برابر با نصف طول جان تیر آهن است. معمولاً نقشه‌های ساختمانی که در ایران می‌کشند را بر اساس این مدل طراحی می‌کنند. به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. تیرآهن 40 نیز کاربرد فراوانی در سازه‌های ساختمانی دارد.

تیر آهن‌های INP در رتبه دوم قرار دارند. تولید این تیر آهن‌ها بر اساس استانداردهای چین و روسیه صورت می‌گیرد. بال‌های این تیر آهن در ابتدا نازک هستند، اما در ادامه ضخیم‌تر هستند. با افزایش فاصله نسبت به جان ضخامت این نوع تیر آهن کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که با مشاهده تیر آهن شیب ملایمی در آن احساس می‌شود. بر اساس این استانداردها نیز تیرآهن 40 طراحی و روانه بازار می‌شود.

تیر آهن‌های IPB به دلیل عرض زیادی که دارند، با نام تیر H یا تیر بال پهن شناخته می‌شوند. اندازه بال‌ها در این نوع تیر آهن بیشتر از انواع IPE است. علامت V و L که در کنار نام این تیر آهن‌ها به کار برده می‌شود، به معنای تیر سنگین و سبک است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت آهن آلات از جمله قیمت تیرآهن 40 با آهن اسپات در ارتباط باشید.

جمع‌بندی

تیرآهن 40 یکی از محصولاتی است که در ساختمان سازی استفاده بسیار گوناگونی دارد.. این محصول به دلیل اهمیت بسیار زیادی که در ساختمان دارد، به یک عضو حیاتی تبدیل شده است. برای خرید و کسب قیمت تیرآهن سایز 40 با سایت آهن اسپات در تماس باشید.