مشخصات تیرآهن 26

تیرآهن‌های فولادی یکی از متداول‌ترین مصالح فلزی ساختمانی هستند که در اغلب و حتی تمامی سازه‌های مدرن و مسکونی قابل‌مشاهده هستند. تیرآهن انواع و سایزهای متفاوتی دارند. از جمله‌ی آن‌ها تیرآهن 26 که دارای ۲ نوع تیرآهن بال پهن سنگین و تیرآهن بال پهن سبک هستند.

بر اساس آمارهای انجام‌شده در سال بیش از 1600 میلیون تن تیرآهن فولادی تولید و برای مصارف گوناگون مورداستفاده قرار می‌گیرد، که هرساله به این میزان نیز افزایش می‌یابد. ازآنجاکه تیرآهن ۲۶ به نسبت سازه‌ها و قطعات فولادی نیز از مقاومت و انعطاف بیشتری برخوردار و بسیار حائز اهمیت است و موردتوجه طراحان و معماران سازه قرار می‌گیرد.

تیرآهن‌ها دارای انواع مختلفی اعم از تیرآهن‌های لانه‌زنبوری تیرآهن‌های IPE، INP و مهم‌تر از همه تیرآهن‌های هاش شکل یا تیر آهن‌های عریض هستند. آهن ۲۶ نیز از نوع تیرآهن‌های هاش شکل یا تیر آهن‌های عریض است که ازجمله متداول‌ترین و پرمصرف‌ترین تیرآهن‌ها در سازه‌ها و اسکلت‌بندی ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

تیرآهن ۲۶ چیست؟

همانطور که اشاره شد تیرآهن ۲۶ زیرمجموعه تیرآهن‌های بال‌دار یا هاش شکل هستند. این تیرآهن‌ها به‌صورت انواع تیرآهن سبک، سنگین و فوق سنگین ساخته و دارای علامت‌های اختصاری هستند.

تیرآهن‌ها درواقع پروفیل‌هایی هستند که وظیفه اصلی آن‌ها تحمل وزن، نیرو و تنش‌های حاصل از سازه پایه موردنظر است. استفاده از این تیرآهن‌های فولادی به گزینه‌ای ثابت در ساخت سازه‌های فلزی و ساختمان‌سازی تبدیل‌شده است که بدون وجود آن‌ها در واقع اسکلت فلزی ساختمان‌ها نیز ممکن نخواهد بود.

انواع تیرآهن ۲۶

همان‌طور که گفته شد تیرآهن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در دسته تیرآهن‌های بال‌دار نیز یا همان تیرآهن‌های سایز ۲۶ خود به ۲ دسته تیرآهن‌های بال پهن سنگین و بال پهن سبک و فوق سنگین تقسیم‌بندی می‌شوند.

این تیرآهن‌ها به دلیل برخورداری از ساختار هاش شکل در مقابل تاب‌دیدگی و خم‌شدگی از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. به همین دلیل در ساختمان‌ها و سازه‌های مهندسی بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد تیرآهن‌های هاش شکل دارای ۳ نوع سبک تحت عنوان HEA ، تیرآهن‌های هاش سنگین تحت عنوان HEB و تیرآهن‌های فوق سنگین تحت عنوان HEM تولید می‌شوند.

در تیر آهن‌هایی با بال‌هایی سبک یا همان HEA ارتفاع آن کمتر از عرض آن است. این دسته از تیرآهن‌های هاش شکل در مقایسه با تیرآهن‌های سنگین و فوق سنگین از ضخامت بال کمتری برخوردارند.

در تیرآهن‌های سنگین یا همان HEB نیز ارتفاع و عرض آن‌ها با یکدیگر برابر است و درنهایت تیرآهن‌های اچ شکل فوق سنگین که ارتفاع آن‌ها از عرض تیرآهن بیشتر است.

ضخامت بال تیر آهن‌های سبک معادله بازه ۸ تا ۳۱ میلی‌متر، تیرآهن‌های سنگین ۱۰ تا ۳۶ و تیر آهنگ‌های فوق سنگین به ضخامت بال در محدوده ۱۲ تا ۲۱ میلی‌متر ساخته می‌شوند.

مراحل تولید ساخت تیرآهن ۲۶

همان‌طور که می‌دانید اصلی‌ترین متریال به‌کاررفته در ساخت تیرآهن‌های ۲۶ فولاد است. به همین دلیل دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی هستند. یکی از متداول‌ترین روش‌های تولید و شکل‌دهی فلزات ازجمله ساخت تیرآهن‌ها روش نورد گرم است.

نورد گرم روشی است که در آن فلزات به دمای نرم‌شوندگی خواهند رسید که به‌راحتی قابل شکل‌دهی هستند و درنهایت مقاومت بسیار بالایی به دست خواهند آورد.

برای تولید آهن ۲۶ ابتدا شمش‌های فولادی را درون کوره‌های حرارتی نورد ریخته و دمای آن‌ها را افزایش می‌دهند. پس از افزایش و ذوب شمش‌های فولادی و رسیدن به درجه حرارت موردنظر با استفاده از مجموعه غلتک‌های ابتدائی فولاد ذوب‌شده را عبور داده و در نتیجه شمش‌های فولادی درنهایت به تیرآهن‌های هاش شکل با تغییر در طول و عرض شمش‌های فولادی تولید می‌شوند.

پس از آن با عبور از قفسه‌های نورد میانی و مراحل پایانی تیرآهن‌ها به شکل نهایی درآمده و در اندازه‌های مختلف برش و روانه بازار می‌شوند.

کاربرد و مزایای استفاده از آهن ۲۶

از اصلی‌ترین و عمده‌ترین کاربردهای تیرآهن‌های هاش شکل یا تیرآهن‌های ۲۶ استفاده به‌عنوان ستون در اسکلت فلزی ساختمان‌ها است. همان‌طور که اشاره شد تیرآهن‌های ۲۶ دارای ۲ نوع تیرآهن‌های بال سبک‌وسنگین هستند.

تفاوت عمده در این ۲ نوع از آهن‌های ۲۶ میزان ضخامت بال آن‌هاست که می‌تواند در کاربردهای آن‌ها نیز تأثیرگذار باشد. تیرآهن‌های سنگین دارای مقاومت و همچنین وزن بالایی هستند و در مقابل تیرآهن‌های سبک نیز به دلیل ضخامت کمتر بال دارای وزن سبک‌تری هستند. به همین دلیل از تیرآهن‌های سنگین به دلیل تحمل فشار و مقاومت بالا در ساخت ستون‌های عمودی و اصلی و در تهیه تیر و خرپا بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

ازجمله از دیگر کاربردهای تیرآهن ۲۶ عبارت‌اند از:

  • استفاده در کفی ستونی
  • صفحات فولادی
  • استفاده به‌عنوان تیرهای اصلی یا شاه‌تیرها
  • استفاده به‌عنوان تیرک‌های میانه هر طبقه
  • استفاده به‌عنوان تیرهای تراز
  • استفاده در ساخت سوله،
  • ساخت سقف انبارها
  • استفاده در صنعت سدسازی، صنعت سندهای دیگر همچون انبارها، کارگاه‌های ساخت، سازه‌های دریایی مانند سکوهای نفتی یا گاز، ساخت برج‌ها و پل‌ها

تولیدکنندگان تیرآهن ۲۶

تیرآهن‌های هاش شکل به‌صورت عمده به ۲ شکل وارداتی و یا تولید داخل در بازار ایران موجود هستند. عمده وارداتی این تیرآهن‌ها از کشورهایی همچون کره، اسپانیا و اوکراین هستند.

کارخانه‌های بزرگی در صنعت تولید انواع تیرآهن و ازجمله تیرآهن 26 در کشورمان مشغول به فعالیت هستند. از جمله مهم‌ترین تولیدکنندگان این تیرآهن‌های هاش شکل می‌توان به کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، تیرآهن فولاد ترک، کارخانه فولاد البرز ایرانیان، کارخانه فولاد غرب آسیا، جهان فولاد غرب (کرمانشاه)، یزد و شاهین بناب اشاره نمود.

عوامل تأثیرگذار در قیمت تیرآهن

همان‌طور که گفته شد تیرآهن‌های ۲۶ دارای سایزهای متفاوتی هستند. هرکدام به ضخامت‌های متفاوتی تولید و عرضه می‌شوند. از مؤثرترین و تأثیرگذارترین عوامل در تعیین قیمت این تیرآهن‌ها می‌توان به ضخامت آن‌ها اشاره نمود.

میزان ضخامت تیرآهن‌ها در میزان مواد مصرفی برای تولید و همچنین در نهایت وزن آن‌ها جهت محاسبه قیمت بسیار تأثیر گذارند.

از دیگر عوامل تأثیرگذار در قیمت آن‌ها می‌توان به تولیدکننده موردنظر، آلیاژها و کیفیت مواد مصرفی در ساخت تیرآهن اشاره نمود.

تیرآهن‌های هاش شکل یا تیرآهن 26 در انواع مختلف توسط تولیدکنندگان داخلی و یا به شکل وارداتی در کشورمان به طول‌های مختلف و اغلب در ۶ و ۱۲ متری عرضه می‌شوند که اغلب بر اساس وزن، قیمت آن‌ها محاسبه خواهد شد.

شما نیز می‌توانید جهت اطلاع از قیمت وزنی دقیق و بروز هرکدام از این تیرآهن‌های ۲۶ به آهن اسپات مراجعه نمایید.

خرید تیرآهن ۲۶

همان‌طور که در بالا اشاره شد کارخانه‌های بسیاری چه به‌صورت تولید داخلی و چه به‌صورت واردکننده انواع تیرآهن 26 هاش شکل را تولید و عرضه می‌نمایند. به همین دلیل آهن اسپات جهت راحتی حال رفاه مشتریان و خریداران انواع تیرآهن با گردآوری مجموعه‌ای کامل از تمامی تولیدکنندگان و کارخانه‌های تولید انواع تیرآهن در سرتاسر کشور چه به‌صورت تولید داخلی و چه به‌صورت واردکننده تلاش نموده تا خریدی آسان را برای شما به ارمغان آورد.

شما می‌توانید در هر زمان یا هر مکانی که هستید فقط با مراجعه به سایت آهن اسپات با مشاهده تمامی تولیدکنندگان انواع تیرآهن از قیمت‌های به‌روز و لحظه‌ای، نحوه خرید و زمان و مکان تحویل آن‌ها نیز مطلع شوید.