فلز آهن به دلیل استقامت بسیار بالایی که در برابر فشار نیروهای مختلف از خود نشان می دهد، یکی از پرمصرف‌ترین عناصر موجود در صنایع مختلف است. از جمله این صنایع باید از صنعت ساخت و ساز نام برد که از مصرف کنندگان درجه یک انواع محصولات فولاد و آهن است. در این میان تیرآهن 24 جایگاهی بسیار ویژه در صنعت ساخت و ساز دارد و باعث شده تا طراحی و اجرای درصد زیادی از پروژه‌‎های ساختمانی، وابسته به تولید و فروش این محصول باشد.

استانداردهای تولید انواع تیرآهن

قیمت تیرآهن ۲۴ بستگی به استاندارد تولیدی آن دارد و مثلا این استاندارد تولیدی در ایران و در کارخانه ذوب آهن اصفهان استاندارد IPE است. در کل تولید تیرآهن بر اساس 3 استاندارد انجام می‌شود و هر محصول، موارد مصرف خاصی دارد. این 3 نوع محصول بر اساس استاندارد IPE، استاندارد INP و استاندارد IPB در حال تولید هستند که در اروپا و در ایران استاندارد تولید IPE رایج است.

شکل تیرآهن پروفیلی به صورت حرف H یا حرف I است و بخش میانی آن جان تیرآهن و بخش متصل به دو سر جان را بال تیرآهن می نامند. در استاندارد تولیدی تیرآهن IPE که به شکل حرف I است، ضخامت بال در ابتدا و انتهای آن کاملاً یکسان بوده و هیچ تغییری ندارد.

دو استاندارد دیگر نیز در تولید تیرآهن وجود دارد که عبارتند از استاندارد IPB و INP و هر یک از آنها نیز دارای خصوصیات معینی هستند. در استاندارد INP هم شکل تیرآهن بصورت حرف I است ولی ضخامت بالها با دور شدن از جان تیرآهن به تدریج باریکتر می شود و تولید تیرآهن تحت این استانداردها مربوط به کشورهای چین و روسیه می باشد.

استاندارد IPB نیز مربوط به شکل بال بسیار بلند این نوع تیرآهن است، طوری که مقطع آن به شکل حرف H است و این یعنی طول بال تقریباً هم اندازه طول جان تیرآهن است. طبیعتاً این تیرآهن به خاطر وزن و استحکام بالاتری که دارد، نسبت به دو نوع دیگر، قیمت بالاتری هم خواهد داشت و مناسب استفاده در پروژه‌های مخصوصی خواهد بود.

تولید کنندگان داخلی تیرآهن

در بازار تولید فولاد و تیرآهن ایران، شرکت‌های زیادی مثل ذوب آهن اصفهان، فولاد اهواز و فایکو حضور دارند. ولی شرکت‌های بزرگی مثل ذوب آهن، صاحب بالاترین سطح کیفیت محصولات تولیدی بوده و از بالاترین تنوع در اقلام تولیدی نیز برخوردار هستند. به همین دلیل هم محصولات تولیدی آن‌ها در بین محصولات سایر تولیدکنندگان ایرانی، قیمت بالاتری دارد. در حال حاضر پروفیل‌های تیرآهن در شرکت‌های مختلف، از سایز 12 تا سایز 30 و بر اساس استاندارد جدول اشتال، تولید و به بازار عرضه می شوند.

باید توجه داشته باشیم که کیفیت انواع تیرآهن 24 عرضه شده در بازار در یک سطح نیست. برای مثال کیفیت تیرآهن تولیدی اصفهان در سطح بالایی قرار دارد و از نظر کیفیت، محصولات تولیدی شرکتهای تولیدی فایکو و فولاد اهواز به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار دارند که در شرایط وجود کمبود عرضه در بازار، جایگزین های خوبی برای محصولات تولیدی اصفهان هستند.

خریداران تیرآهن 24 معمولاً مبنای انتخاب هر کدام از محصولات بازار را بر اساس بودجه هر پروژه در نظر گرفته و هنگام خرید گزینه های قیمتی مختلفی را بررسی می‌کنند. محصولات گرانتر بازار، معمولاً جایگزین خوبی هم در بین محصولات ارزانتر دارند. تولید محصولات ارزانتر تحت شرایط استاندارد، باعث شده این محصولات نیز تقاضای خوبی داشته باشند.

برای تشخیص و شناسایی صحیح محصولات تیرآهن باید توجه داشت که نشان ESCO بر روی محصولات تولیدی ذوب آهن اصفهان و نشان FAICO بر روی محصولات تولیدی کارخانه فایکو حک شده است. وزن هر شاخه تیرآهن هم ممکن است دارای کمی تلورانس باشد و برای محاسبه وزن دقیق تیرآهن باید از فرمول‌های مخصوص آنها استفاده کرد.

کیفیت تیرآهن

انواع تیرآهن 24 عرضه شده در سایت از نظر کیفیت در بالاترین سطح استاندارد تولید قرار دارند و قیمت آن‌ها در سایت بر اساس کیلوگرم درج شده و پس از خرید، تحویل آن به صورت شاخه ای انجام می گردد. از نگاه مصرف کننده و سازنده، کیفیت محصولات این شرکت‌ها در جایگاه بسیار مطلوبی قرار داشته و خرید آن‌ها، نسبت به محصولات وارداتی کشورهای خارجی مثل کره یا ترکیه، بسیار به صرفه خواهد بود.

فرم بدنه تیرآهن 24 به هیچ وجه نباید دارای انحنا باشد و تمام طول 12 متری آن باید صاف و در یک راستا بوده و حتماً ابتدا و انتهای شاخه تیرآهن بایستی دقیقاً در یک راستا باشند. چون تیرآهن همواره تحت فشار بسیار بالای چند صد یا چند هزار تنی وزن ساختمان قرار دارد و به همین دلیل نباید هرگز دچار خم شدگی، پیچش یا تاب خوردگی، بریدگی یا شکستگی و یا هر گونه تغییر شکلی گردد.

هم‌چنین کیفیت تیرآهن مورد استفاده در سازه باید طوری باشد که در برابر فشارها یا ضربات احتمالی زمین‌ لرزه نیز مقاوم باشد چراکه در هر ساختمان در درجه اول، کیفیت مطلوب اسکلت و تیرآهن مورد استفاده در پروژه است که باعث بالا رفتن ضریب امنیت و افزایش ایمنی و استحکام سازه می‌ شود. استفاده از تیرآهن باکیفیت در ساخت سازه، بشدت احتمال تخریب ساختمان را کاهش داده و از وارد شدن آسیب و خسارات سنگین به جان و مال مالک و ساکنان ساختمان جلوگیری می کند.

نحوه تعیین قیمت تیرآهن 24

تیرآهن 24 از جمله اقلام بسیار پرفروش در بازار فولاد و آهن است. قیمت تیرآهن 24 تابع فاکتورهای مختلفی است و بستگی به موارد مصرف تیرآهن و خصوصیات محصول تولید شده دارد. از تیرآهن 24 در مواردی مثل ساختن پوشش سقف، ایجاد پل لانه زنبوری، اجرای انواع ستون، خرپا، نعلی، انواع پایه، اسکلت یا بدنه سازه و نصب انواع تیر استفاده می‌شود.

از جمله موارد مهم دیگر برای تعیین قیمت تیرآهن 24 محل تحویل آن است که بر اساس تحویل در محل بنگاه یا تحویل درب کارخانه ممکن است قیمت بر حسب هر یک کیلوگرم یا با توجه به قیمت هر شاخه اعلام شود. نحوه حمل تیرآهن هم که با کفی، تریلی و یا باربری انجام می‌شود نیز در قیمت آن اثرگذار است.

تیرآهن 24 کارخانجات فولاد، یک پروفیل بسیار پرمصرف در میان پروفیل های تولیدی است و شما دوست گرامی می‌توانید همه مشخصات و اطلاعات قیمت تیرآهن 24 را به صورت روزانه از داخل سایت آهن اسپات مشاهده بفرمایید.

این محصول توسط کارخانجات مختلف و در اندازه هر شاخه 12 متر، تولید می‌شود. وزن هر شاخه تیرآهن 24 حدود 368 کیلوگرم است و از نوع تیرآهن سنگین به حساب می‌آید. معمولاً در بازار فولاد و آهن، چنان‌چه تحویل این بار در محل کارخانه انجام گیرد، قیمت اعلامی آن بر اساس هر یک کیلوگرم می باشد.

قیمت روز تیرآهن 24

در بازار ایران، انواع تیرآهن 24 در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی مصرف فراوان دارد. خوشبختانه سایت آهن اسپات مرجع کاملی برای دریافت قیمت آن است. برای مثال چنانچه شما در بازار آهن، در صدد یافتن قیمت تیرآهن ۲۴اصفهان امروز هستید، کافیست قیمت‌های سایت آهن اسپات را چک کنید. ما در این سایت آخرین قیمت تیرآهن 24 اصفهان را به صورت مستمر به روزرسانی می‌کنیم.

در کنار قیمت تیرآهن 24 اصفهان، شما می‌توانید قیمت سایر محصولات فولادی تولید شده توسط کارخانجات مختلف را در سایت آهن اسپات مشاهده بفرمایید. همه قیمت‌های درج شده در این سایت مربوط به آخرین قیمت بازار آهن بوده و بخاطر وجود نوسانات احتمالی در بازار، همه قیمت‌های سایت دائماً در حال به روزرسانی هستند.

خرید تیرآهن 24

انواع تیرآهن 24 قیمت ثابت و یکسان ندارند و به‌ خاطر نوسانات قیمت ارز و روند جاری عرضه و تقاضا در بازار، ممکن است که دچار تغییر قیمت ناگهانی شوند. به همین دلیل جهت اطمینان خاطر بیشتر می‌ توانید آخرین قیمت تیرآهن 24 را از سایت آهن اسپات دریافت کنید.

به دلیل وجود اختلاف قیمت کالا در محل تحویل کالا و مبلغ کرایه حمل و نقل تیرآهن، در جدول قیمت اعلام شده در سایت، به وضوح درج شده که مثلاً قیمت تیرآهن ذوب آهن ۲۴ بنگاه اصفهان است یا مربوط به قیمت تیرآهن ۲۴ اصفهان تحویل کارخانه می‌باشد. به همین دلیل شما با خیالی راحت، هیچ خطایی در استعلام قیمت آهن 24 اصفهان یا کالاهای دیگر نخواهید داشت. هم‌چنین می‌توانید قیمت تیرآهن 24 اهواز یا تیرآهن 24 فایکو را نیز در همین سایت پیگیری نمایید.

انواع مختلف تیرآهن موجود، از اندازه 80 میلیمتر تا 600 میلی‌متر هستند که در انواع پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرم و استاندارد تولید هر مدل از آن‌ها مناسب محلی خاص است، چراکه باید استحکام و مقاومت بسیار بالایی را در برابر انواع نیروی وارده داشته باشند و تابیده یا خم نشوند. وظیفه بسیار مهم دیگر انواع تیرآهن، تحمل وزن بسیار سنگین سازه است

تیرآهن 24 اصفهان با توجه به کیفیت و استحکام بسیار مناسب، یکی از گزینه های بسیار پرتقاضا در بازار است و به تجربه ثابت شده که این تیرآهن بخاطر دارا بودن استانداردهای تولیدی به روز، هیچ کم و کسری نسبت به نمونه‌‌های وارداتی و محصولات رقبای خارجی ندارد.

کلام پایانی

با پیشرفت جوامع بشری صنعت ساخت و ساز نیز به شدت در حال رشد و پیشرفت است و این رشد در صنعت، باعث رشد مصرف فولاد و انواع محصولات فولادی شده‌است. در بین محصولات کارخانجات تولید فولاد، تیرآهن کالایی بسیار پرفروش است که در سایزهای متفاوتی توسط شرکت‌های مختلف عرضه می‌شود. شرکت‌های تولید کننده محصولات فولادی با تولید محصول بسیار باکیفیت و پرتقاضای تیرآهن 24 و عرضه آن به بازار، سهم بسیار بزرگی در تأمین نیاز صنعت ساخت و ساز بر عهده دارند.