تیرآهن 22 همانند سایر تیرآهن‌ها از جمله مقاطع طویل فولادی می‌باشد که کاربرد گسترده ای در صنعت ساخت و ساز دارد. در واقع  پراستفاده‌ترین پروفیل ساختمانی تولید شده از آهن، تیرآهن می باشد.
به طور کلی وظیفه اصلی تیرآهن حمل فشارهای تنشی و خمشی وارد بر سازه است. مانند اسکلت سازه فولادی، شاه تیر، ستون و… تیر آهن در انواع مختلفی از سایز ها و استانداردها تولید و عرضه می‌شود. تیرآهن‌ها با سایزها و استانداردهای متفاوت کاربردهای متعدد و مختلفی دارند. ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تیرآهن22 بپردازیم.

تیرآهن 22

تیرآهن 22 تیرآهنی است که سایز آن 22 سانتی متر می‌باشد. تیرآهن ۲۲ مانند دیگر سایزها، انواع مختلفی دارد که برخی در ایران تولید می‌شود و برخی دیگر وارداتی هستند.

تیرآهن 22 نسبت به دیگر سایزها کاربرد کمتری دارد ولی این به این معنا نیست که این سایز از تیرآهن مستحکم نیست.
اتفاقا تیرآهن 22 استحکام بالاتری از سایزهای متداول تیرآهن دارد و از آن در پل سازی (پل‌های لانه زنبوری)، به عنوان تیر در پوشش سقف‌ها، ساخت ساختمان‌های بلند و سنگین استفاده می‌شود.

استحکام بالای این نوع تیرآهن باعث شده تا امکان تحمل وزن بناها و سازه‌های مختلف فراهم شود. انعطاف‌پذیری بالای تیرآهن 22 سبب شده تا پروژه‌های مسکونی، ساختمانی و صنعتی با سرعت بالایی پیش روند.

انواع تیرآهن ۲۲

سه نوع استاندارد در تولید تیرآهن ۲۲ تعریف می‌شود:

تیرآهن IPB :

تیرآهن IPB از استانداردهای تیرآهن در ایران است. ارتفاع آن از 100 تا 1000 میلی متر می‌باشد. عریض‌ترین نوع تیرآهن است و از لحاظ ابعاد هم به سه دسته تقسیم می‌شود.

تیرآهن IPE :

تیرآهن IPE یکی از پرکاربردترین مقاطعی است که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع تیرآهن استاندارد رایج ایران و کشور های اروپایی است. مستحکم و سبک بوده و ارتفاع آن 80 تا 600 میلی متر می باشد و به شکل l موجود می باشد.

تیرآهن INP :

این تیرآهن طبق استانداردهای چین و روسیه تولید شده و l شکل هستند. سایز این تیرآهن ها حد فاصل 60 تا 800 میلی متر است.
این نوع تیرآهن در ایران زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در حال حاضر در ایران به دلیل تحریم‌ها تولید نمی‌‍شود و به میزان محدود وارد کشور می‌شود. البته قیمت تیرآهن INP هم با تیرآهن‌های معمولی متفاوت است.

اکنون که با تعاریف تیراهن، تیرآهن 22 و انواع آن آشنا شدیم، می‌خواهیم به بررسی مهمترین کارخانه تولیدکننده تیرآهن ۲۲ بپردازیم:

کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه‌های مختلفی به تولید تیرآهن ۲۲ می‌پردازند مانند :فایکو , آریان فولاد و… اما کارخانه ذوب آهن اصفهان علاوه بر اینکه از بزرگترین تولیدکنندگان تیرآهن کشور محسوب می شود، مهمترین کارخانه تولید کننده تیرآهن 22 در ایران نیز می‌باشد.

کارخانه ذوب آهن اصفهان انواع تیرآهن را در سایز های 12،14،16،18،20،22،24،27و30 تولید می‌کند. این کارخانه با هر دو استاندارد IPB و  IPE به تولید تیرآهن 22 می‌پردازد.

تیرآهن 22 ذوب آهن اصفهان

تیرآهن 22 اصفهان استاندارد IPE دارد. ارتفاع آن 80 تا 600 میلی متر است و واحد فروش آن شاخه‌ای می‌باشد. طول هر شاخه از آن 12 متر و وزن آن 320 کیلوگرم می‌باشد.

قیمت تیرآهن ۲۲

شرکت‌های مختلفی تیرآهن را عرضه می‌کنند، اما چیزی که برای خریدار مهم است قیمت مقرون به صرفه تیرآهن است. در ادامه قیمت تیرآهن ۲۲ اصفهان مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قیمت تیرآهن 22 ذوب آهن اصفهان

همانطور که گفته شد کارخانه ذوب آهن اصفهان مهم ترین کارخانه تولید کننده تیرآهن ۲۲ در ایران است و نسبت به دیگر کارخانه‌ها از معروفیت بیشتری برخوردار است.

در آهن اسپات قیمت تیرآهن ۲۲ ذوب آهن اصفهان از لحاظ مقرون به صرفه بودن در رده دوم قرار می‌گیرد. در آهن اسپات شما می‌توانید انواع تیرآهن ۲۲ را در رنج قیمت‌های متفاوت مشاهده کنید و بسته به بودجه خود و در لحظه مناسب محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

در جدول رده بندی تیرآهن ۲۲، تیرآهن تولیدی کارخانه فولاد یزد در رتبه اول قرار می‌گیرد و پایین ترین قیمت را دارد ولی تیرآهن HEB سایز ۲۲ فولاد ترک _ کره ، گران‌ترین نوع تیرآهن ۲۲ موجود در بازار می‌باشد.

همچنین باید خاطرنشان کرد قیمت تیرآهن ۲۲ در سال 1400 و هم چنین در سال 1401 نوسان زیادی نداشته و می‌توان گفت از ثبات نسبی برخوردار بوده است.

خرید تیرآهن 22 مطمئن و به صرفه با آهن اسپات

برای خریدی مطمئن و به صرفه کافیست به وبسایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com مراجعه کنید و به صورت آنلاین و لحظه به لحظه قیمت آهن آلات را چک کنید و از اخبار آهن و فولاد بازار مطلع شوید.

برای اینکه خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید با در نظر گرفتن جداول قیمتی کارخانجات تولید فولاد کشور در وبسایت آهن اسپات و رصد لحظه به لحظه قیمتها، در زمانی مناسب اقدام به خرید محصول مورد نظر خود کنید.