تیرآهن مهمترین و به نوعی پرکاربردترین پروفیل ساختمانی است که سطح مقطعی به شکل حروف انگلیسی I و H دارد.
اصلی ترین جزء ساختمان‌های اسکلت فلزی، تیر آهن است و به طور کلی می‌‌توان ساختمان سازی را بدون وجود تیرآهن غیرممکن دانست چراکه وظیفه تحمل و انتقال بارهای وارده به ساختمان، به عهده تیرآهن می‌باشد.

 انواع تیرآهن 

تیر آهن، انواع مختلفی دارد و با توجه به خواص مکانیکی و شکل ظاهری آن، هر نوع این محصول دارای کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

1. تیرآهن IPE

این نوع تیر آهن به عنوان تیرآهن معمولی شناخته می‌شود و شکل ظاهری آن شبیه حرف انگلیسی I است. این تیر آهن، ضخامت ثابتی دارد و بال‌های ابتدایی و انتهایی آن یکسان‌اند.
تیرآهن IPE مطابق با استانداردهای اروپایی تولید می‌شود و مخفف IPET در اصل، کلمه‌profile Eroeenne I  است.

در ایران، سازه‌های طراحی‌شده در ساختمان‌سازی، معمولاً بر اساس این استاندارد هستند و به همین دلیل هم این نوع تیر آهن، هم محبوبیت بالاتری بین مشتریان دارد و هم مصرف بالاتری نسبت به سایر تیر آهن‌های شناخته‌شده دارد.

2. تیرآهن‌ INP

این نوع تیرآهن نیز مانند IPE، از لحاظ ظاهری شبیه به I است و طبق استانداردهای روسیه و چین تولید می‌شود. تفاوت عمده‌ این تیرآهن با نوع IPE  این است که در تیرآهن INP، با فاصله‌گرفتن از جان تیرآهن، ضخامت بال کاهش می‌یابد.

تیرآهن INP  از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به تیرآهن IPE دارد و به همین دلیل، شناخت این دو نوع در نگاه اول ممکن است کار ساده و راحتی نباشد؛ بنابراین، بهتر است حتما در تشخیص تیرآهن دقت کافی داشته باشید.

3. تیرآهن‌ هاش (بال پهن)

برای بسیاری از افراد سوال است که تیرآهن‌هاش چیست؟ تیرآهن بال‌پهن که به عنوان تیرآهن‌ هاش شناخته می‌شود، یکی از انواع تیرآهن مورد استفاده در ساختمان‌سازی است. این تیرآهن، در مجتمعات بزرگ تجاری، سوله‌ها و غیره استفاده می‌شود. این تیرآهن بر حسب ضخامت به دو دسته تقسیم شده و طبق استانداردهای مختلف نامگذاری می‌شود.

طول بال تیرآهن‌هاش نسبت به تیرآهن IPE بیشتر است. دسته‌بندی و نامگذاری این نوع تیرآهن به دو نوع سبُک HE-A و نوع سنگین HE-B است. تیرآهن بال‌پهن سنگین، نسبت به تیرآهن بال‌پهن سبک از ضخامت بیشتری برخوردار است؛ بنا بر این می‌توان نتیجه گرفت که وزن تیرآهن بال‌پهن سبک و سنگین در سایزهای مختلف، متفاوت است.

4. تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه‌ زنبوری یا تیرآهن شبکه، از لحاظ استاندارد و شکل ظاهری به صورت متنوع تولید می‌شود و در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.
این نوع تیر آهن در سال 1910 میلادی توسط فردی به نام هورتن اختراع شد و نامگذاری آن هم به دلیل شکل ظاهری این محصول است.

در اصل، وقتی که شما از روبه‌رو به این محصول نگاه می‌کنید، در پهنای جان آن، خانه‌های تو خالی به شکل پنج‌ضلعی است که تداعی کننده‌ی شکل لانه‌ی زنبور است. هدف اصلی تیرآهن لانه‌زنبوری این است که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده‌ی اولیه تحمل کند‌.

تیر آهن

فرآیند تولید تیرآهن 

یکی از روش‌های متداول برای شکل‌دهی فلزات، نورد گرم است. فرآیند تولید تیر آهن، شامل مراحل گوناگون نورد است. نورد در اصطلاح به فرآیندی گفته می‌شود که در آن فلز به دمای نرم‌شوندگی خود می‌رسد. فرآیند تولید تیر آهن به صورت کلی شامل مراحل زیر است:

  1.  ابتدا شمش فولادی با مقطع و طول مشخص داخل کوره‌های حرارتی نورد ریخته می‌شوند و بعد از این که به درجه حرارت مورد نظر می‌رسند، از مجموعه‌ی غلتک‌ها (قفسه‌های نورد ابتدایی) عبور داده می‌شوند و در نتیجه با این کار، مقطع آن کاهش و طول آن افزایش پیدا می‌کند.
  2. در مرحله‌ی آخر، با عبور از قفسه‌های نورد میانی و پایانی، به شکل تیر آهن در‌می‌آیند و در اندازه‌های مختلف، بُرش داده می‌شوند.

کاربردهای اصلی تیرآهن 

ساختمان شما شما برای استحکام و مقاومت بیشتر به تیر آهن نیاز دارد. در ادامه در مورد مهم‌ترین کاربردهای تیرآهن صحبت می‌کنیم:

  • کاربرد عمده‌ی تیر آهن در ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی است که به عنوان ستون قرار می‌گیرد. از تیرآهن در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود.
  • در کفی ستونی و صفحات فولادی با ضخامت‌های مختلف می‌توان از تیر آهن استفاده کرد. این کفی‌ها به دلیل قابلیت برش، جوش و پیچ‌کاری، برای اتصال نبشی به ستون‌ها مفید هستند. علاوه بر این، اگر ساختمان بیش از یک طبقه داشته باشد، از تیرآهن می‌توان به عنوان ستون یکپارچه استفاده کرد.
  • یکی دیگر از کاربردهای مهم تیر آهن، استفاده از آن‌ به عنوان تیرهای اصلی یا شاه‌تیرها است. تیر آهن به عنوان شاه‌تیر می‌تواند به ستون‌ها متصل شود و تیرک‌های میانه هر طبقه را نگه دارد.

مزایا استفاده از تیرآهن

تیر آهن، یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی است و استفاده از آن در سازه‌های فولادی، مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • برای اتصال قطعات مختلف به یکدیگر در سازه‌های فولادی مناسب هستند.
  • اجرا و نصب آن سرعت بالایی دارد.
  • تیرآهن‎ها در ارتفاع‌های زیاد، کاربردهای فراوانی دارند.

معایب استفاده از تیر آهن

ضعف در دمای زیاد

مقاومت ساختمان با افزایش دما کاهش پیدا می‌کند، یعنی اگر دمای اسکلت فلزی به 600 درجه‌ی سانتی‌گراد برسد، تعادل ساختمان به خطر می‌افتد.

خوردگی در مقابل عوامل خارجی 

 قطعات فلزی که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود، در اثر برخورد با عوامل خارجی دچار خوردگی می‌شوند و همین موضوع باعث کاهش ابعاد قطعات فلزی خواهد شد.
بنابراین، در نهایت با افزایش هزینه‌های حفاظت و نگهداری ساختمان روبه‌رو خواهید شد.

اتصال نامناسب قطعات به یکدیگر 

در ساختمان‌های فلزی، اتصالات قطعات به یکدیگر با جوش، پرچ و پیچ صورت می‌گیرد، اما در بعضی مواقع ممکن است به دلیل عدم مهارت جوشکاران، این کار به درستی پیش نرود و پس از گذشت زمان، مشکلاتی برای پروژه‌های ساختمانی ایجاد شود.

از تیرآهن در ساخت خرپا هم استفاده می‌شود و تیرهای تراس را در کنار هم قرار می‌دهند تا در ساخت سوله، سقف و انبارها بتوانند از آن استفاده کنند.

 خرید تیرآهن از آهن اسپات

کارخانجات تولید تیرآهن زیادی در کشور فعالیت دارند که میتوان خرید بدون واسطه و به صورت مستقیم از این کارخانه ها داشت.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت روز تیرآهن و دریافت مشاوره خرید آهن آلات با آهن اسپات در تماس باشید.